Jump to content

Ενυδρείο που δακρύζει


didymos

Recommended Posts

Έχει πέσει στα χέρια μου ένα ενυδρείο 180x44x71 το οποίο αφού το τέσταρα διαπίστωσα ότι δακρύζει απειροελάχιστα από μια γωνία.

Επειδή δοκίμασα 2 φορές με σιλικόνη από μόνος μου αλλά προφανώς, ως αρχάριος, δεν έκανα σωστή δουλειά, θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος που πραγματικά να ξέρει να στεγανοποιήσει το ενυδρείο ή κάποιος που να είναι επαγγελματίας.

Θα ήθελα να ξέρω βέβαια και αν με συμφέρει σαν κόστος να κάνω κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να βγάλεις την υπάρχουσα σιλικόνη στη συγκεκριμένη ακμή και να το περάσεις εξ'αρχής. Τα τζάμια πρέπει να είναι απόλυτα καθαρά και στεγνά. Μην λυπηθείς την σιλικόνη. Βάλε μπόλικη! Αν σου ξεφύγει σε μερικά σημεία μπορείς να την κόψεις μέτα, όταν θα έχει στεγνώσει. Αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για τη δουλειά σου μπορείς να απευθυνθείς σε ένα πετσοπάδικο της γειτονίας σου και θα στο φτιάξουν. Κανονικά δεν θα πρέπει να στο κοστολογίσουν πάνω από 20-30 ευρώ (και ίσως να λέω και πολλά).

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις πόσο καιρό είναι φτιαγμένο; Έχεις σκεφτεί και το θέμα αντοχής; Μήπως αν τελικά το "μπαλώσεις" έχεις καμμία δυσάρεστη έκπληξη; Όσο για το μπάλωμα, όταν λες σε γωνία; Μήπως εμπλέκονται και οι "κόντρες" και το νερό μπαίνει από άλλο σημείο κάτω από μια κόντρα και ξερνάει από εκεί που το βλέπεις εσύ; Καμμιά φωτό ή κανένα σχεδιάκι θα βοηθούσε, όχι ότι θα φανεί η τρύπα, αλλά να καταλάβουμε πού ακριβώς χάνει...

Όσο για το πετ-σοπ...ελπίζω να βρεις κάποιον πραγματικό γνώστη γιατί....αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα είναι πολλοί (άσε δε που εκνευρίζουν και όλους εμάς που τα ξέρουμε :) )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πήρα την απόφαση να απευθυνθώ σε ενυδρειακό κατάστημα το οποίο είναι σίγουρα μέσα στα 3 ή 4 καλύτερα μαγαζιά του χώρου. Θα έρθει να το στεγανοποιήσει και αν χρειαστεί, θα γίνει επέμβαση και στις άλλες γωνίες του ενυδρείου, όχι μόνο σε αυτή που δακρύζει.

Ε, άμα δε γίνει και τώρα η δουλειά, τι να πω;

Τουλάχιστον θα ξέρω τότε ποιος φταίει...

Ευχαριστώ τα παιδιά που μου έδωσαν τις συμβουλές τους.

Link to comment
Share on other sites

Άντε λοίπόν, εύχομαι να πάνε όλα καλά! και με το καλό να γεμίσει και να τρέξει...και φυσικά περιμένουμε παρουσίαση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...