Jump to content

Καλου κακου διαβαστε το θεμα!!!


zak

Recommended Posts

Καλησπερα!Θα ηθελα να πω μια εμπειρια μου που παραλιγο να με οδηγουσε σε σημαντικη ζημια του ενυδρειου μου!Μετα απο ψαξιμο αποφασισα να τοποθετησω μια δευτερη λαμπα για να ανεβασω τον φωτισμο μου.Να σημειωσω οτι ηδη εχω μια aquarelle philips 25 watt 10000Κ natural light.Αφου συγκεντρωσα ολα τα απαιτουμενα προχωρησα στην τοποθετηση της δευτερης λαμπας και την εβαλα σε λειτουργια.Ολα καλα!Μετα απο μια ωρα ομως και εντελως τυχαια καταλαβα οτι το καπακι του ενυδρειου ειχε ζεσταθει πολυ!Το σηκωσα και εβαλα το χερι μου στο πλαστικο τζαμι, το οποιο ηταν στα ορια του να αρχισει να λιωνει!!!Ειχε ζεσταθει ολος ο χωρος τοσο πολυ που αν την αφηνα ακομα λιγο σιγουρα θα μου εκανε ζημια!Ετσι την εβγαλα αμεσως!Νομιζω, λοιπον οτι δεν το εψαξα αρκετα αν και θα επρεπε, αρχαριος βλεπετε στα ενυδρεια!

Ευτυχως στην περιπτωση μου τα πραγματα ηταν απλα και δεν ειχα αλλες συνεπειες.

Ελπιζω να μην σας κουρασα, απλα θελησα να πω το παρολιγον παθημα μου, για να λαμβανουν υποψιν τους οσοι φιλοι θελουν να προσθεσουν λαμπες, τον παραγοντα "αυξηση της θερμοκρασιας"!

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Tο καπάκι σου έχει κλειστή πλαφονιέρα για το φωτισμό;

Εγώ στο ίδιο είχα 2Χ25 + 1Χ18 για κάποιους μήνες (και καλοκαίρι) και δεν έπαθε τίποτα. Η αύξηση της θερμοκρασίας ήταν η φυσιολογική από την αύξηση του αριθμού φωτιστικών σωμάτων. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα και καμμία στρέβλωση. Το μετασχηματιστή τον έβαλες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ίδιο είχα 2Χ25w + 2Χ30w συνολο 110 w.... :D:D αλλα με καποιες αλλαγες που ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ.

1.Βγαζεις την πλαστικη πλαφονιερα.. δεν προσφερει τιποτα παρα μονο δημιουργει

προβληματα. :hysterical:

2.Ολοι οι μετασχηματιστες βγαινουν εκτος και αυτοι..... απαραιτητα. :D:D:D

3. Το καλοκαιρο βαζεις και κανενα ανεμιστηρακι... :hysterical:

Αν κανεις αυτα δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Ναι το καπακι ειναι κλειστο και τον μετασχηματιστη τον εβαλα μεσα και αυτον, αφου ειχε θεση διπλα στον ηδη υπαρχον.Οποτε μεσα στο πλαστικο καπακι υπηρχαν δυο λαμπες με τους μετασχηματιστες τους και η κατασταση εφτασε εκει που σας την περιεγραψα!Ναι εχετε δικιο για το τι θα επρεπε να κανω, αλλα αυτος ακριβως ηταν και ο λογος που εστειλα το μηνυμα.Για να μην την παθουν σαν και εμενα αλλοι φιλοι!

Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες και τις οδηγιες! :D

Οποτε, το ηθικο διδαγμα ειναι οτι πριν κανουμε κατι, οσο και αν ο ενθουσιασμος μας ειναι μεγαλος και βιαζομαστε, θα πρεπει να το ψαξουμε παρα πολυ και να το συζητησουμε με αλλους φιλους πιο εμπειρους!

Και εις αλλα με υγεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπράβο ΖΑΚ :rockon: πάλι καλά που βρήκα την δημοσίευση σου γιατί σε λίγη ώρα θα αγόραζα τον εξοπλισμό και θα το τοποθετούσα οπός εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ίδιο είχα 2Χ25w + 2Χ30w συνολο 110 w.... :rockon:  :welcome:  αλλα με καποιες αλλαγες που ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ.

1.Βγαζεις την πλαστικη πλαφονιερα.. δεν προσφερει τιποτα παρα μονο δημιουργει   

  προβληματα. :hysterical:

2.Ολοι οι μετασχηματιστες βγαινουν εκτος και αυτοι..... απαραιτητα.  :hysterical:  :hysterical:  :hysterical: 

3. Το καλοκαιρο βαζεις και κανενα ανεμιστηρακι... :hysterical: 

Αν κανεις αυτα δεν θα εχεις προβλημα.

12556[/snapback]

κανοντας αυτες τις αλλαγες δεν θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, λυσεις υπαρχουν, οπως θα διαβασες πιο πανω!Το μονο που θα ηθελα να σου επισημανω ειναι οτι αν το ενυδρειο σου ειναι αυτο του carrefur (επειδη οι διαστασεις ειναι ιδιες) και που εχω και εγω το ιδιο, προσεξε αυτο που λεει ο φιλος GFON ως αναφορα την αφαιρεση της πλαστικης πλαφονιερας.Στο λεω γιατι τα ντουι που εχει το ενυδρειο ΔΕΝ ειναι στεγανα και η πλαφονιερα στην συγκεκριμενη περιπτωση λειτουργει βασικα ως διαχωριστικο για τους υδρατμους.Ετσι αν την αφαιρεσεις και δεν βαλεις ειδικα ντουι (υδατοστεγη) στις λαμπες υπαρχει κινδυνος βραχυκυκλωματος!!!!Προσοχη, λοιπον!

ΥΓ/ Φιλοι μου θα ηθελα να προτεινω οταν θα δινουμε συμβουλες στα θεματα DIY να ειμαστε παρα πολυ σιγουροι γι' αυτα που γραφουμε γιατι σε περιπτωση που γινει καποιο λαθος μπορει να κινδυνευσουν ακομα και ανθρωπινες ζωες!Αυτο το λεω οχι για να κρινω καποιον φιλο, αλλα για να μην δημιουργηθει καποιο ατυχημα.

Ευχαριστω πολυ , με φιλικη διαθεση Νικος

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του Carefour δεν έχει πρόβλημα με τις 2 λάμπες και τους μετασχηματιτές στην πλαφονιέρα. Έχει προβλεφθεί η αντοχή του πλαστικού.

Κάτι έγινε προφανώς κατά την σύνδεση της δεύτερης λάμπας και ανέβηκε η θερμοκρασία.

Όταν βάζουμε επιπλέον λάμπες σε ενυδρείο, φροντίζουμε οπωσδήποτε για την στεγανότητα της κατασκευής. Εκτός από τα αδιάβροχα ντουί υπάρχουν και άλλες λύσεις (λαστιχοταινία, κουτάκια smarties κ.α.). Ειδικά για το ενυδρείο του carefour, αν βγει η πλαφονιέρα και μπουν μεγαλύτερες λάμπες θέλει σήκωμα το καπάκι, έτσι ώστε να αυξηθεί η απόσταση από το νερό, γιατί θα έχει και πρόβλημα θερμοκρασίας του νερού (ειδικά το καλοκαίρι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...