Jump to content

αναγνωριση αρσενικου-θηλυκου


ilas911

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

εχω διαφορες κιχλιδες Αφρικης πολλες απο τον Απριλιο κ αλλες τις αγορασα προσφατα.ως τωρα δεν εχω καμια γεννα.λετε να ειναι ολες του ιδιου γεννους ?υπαρχει καποιος γενικος κανονας για το πως ξεχωριζουμε τα αρσενικα απο τα θηλυκα?

please βοηθηστε με θελω να γινω γιαγια!!!!!

τα ειδη που εχω ειναι μαλλον αυτα γιατι ολα μοιαζουν κ δεν μπορω να πω με σιγουρια.

Corydoras aeneus

Labidochromis sp. “yellow

Pseudotropheus sp. “Acei”

Nimbochromis venustus

Colisa lalia

Geophagus brasiliensis

Melanochromis exasperatus

Maylandia estherae

Aulonocara baenschi

Aulonocara sp. "Chipoka

Aulonocara hansbaenschi "red shoulder peacock"

Aulonocara stuartgranti sp. Mbenji (Regal peacock)

SCIAENOCHROMIS FRYERI

(ELECTRIC BLUE HAP)

petrotilapia tridentiger

melanochromis johanni

aequidens sp

oscar

αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.

το ενυδρειο μου ειναι 400λιτρα αλλα μολις εφτιξα ενα 1000λιτρα!!!!

κ κατι ακομα.

μπορω να βαλω αμμο απο καποια παραλια η θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειναι ολα τα ψαρια που αναφερεις κιχλιδες Αφρικης.Μπορεις να αναφερεις συνολο ψαριων;

Link to comment
Share on other sites

50 ψαρια σε 400λ κ αυριο τα βαζω σε 1000λ.

προς το παρον τα ψαρια τα πανε πολυ καλα λες να εχω καποιο προβλημα αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

50 ψαρια σε 400λ κ αυριο τα βαζω σε 1000λ.

προς το παρον τα ψαρια τα πανε πολυ καλα λες να εχω καποιο προβλημα αργοτερα?

Αγαπητέ φίλε, όπως άφησε και ο Dias παραπάνω να εννοηθεί, το θέμα δεν είναι μόνο πόσα είναι αλλά και ότι είναι ασύμβατα μεταξύ τους. Αν θελεις να φτιάξεις ένα ενυδρείο κιχλίδων Αφρικής πρώτα πρέπει να αποφασίσεις σε ποια λίμνη ή περιοχή θα εστιάσεις την προσοχή σου (ενδεικτικά: malawi, Tanganyika, Νίγηρας και άλλα σχετικά πιο όξινα νερά από τις λίμνες κλπ) και μετά να διακοσμήσεις κατάλληλα και το ενυδρείο σου ΠΡΙΝ ακόμη βάλεις ψάρια μέσα.

Αυτό σου δίνεται η ευκαιρία να το κάνεις τώρα αφού έχεις όπως κατάλαβα ένα καινούργιο ενυδρείο 1000 λίτρων (θα το στρώσεις φαντάζομαι πρώτα). Καλό θα είναι να ελέγξεις και τισ συνθήκες του νερού του δικτύου της περιοχής σου (ph, GH, KH) πριν αποφασίσεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Το μαλακό και σχετικά όξινο νερό της βρύσης εύκολα γίνεται αλκαλικό και σκληρό, το ανάποδο είναι πιο φασαρία.

Αμ μιλάμε πάντα για Αφρική τότε τα ακόλουθα αποκλείονται :

Corydoras aeneus

Colisa lalia

Geophagus brasiliensis

aequidens sp

oscar

Ενώ από τις άλλες κιχλίδες που αναφέρεις,

πάλι δεν είναι όλες συμβατές μεταξύ τους (στο περιορισμένο χώρο του ενυδρείου)

για παράδειγμα ο Nimbochromis venustus που είναι θηρευτής δεν θα ήταν καλό να πάει με σχετικά πιο τα μικρόσωμα mbuna όπως τα

Labidochromis sp. “yellow

Pseudotropheus sp. “Acei”

Maylandia estherae

Από την άλλη πλευρά τα aulonocara είναι όμορφα αλλά πολλά διαφορετικά είδη θα υβριδίσουν μεταξύ τους και έχουν και άλλες διατροφικές συνήθειες από τα mbuna.

Εδώ που τα λέμε και τα labido με τα estherae επίσης μπορεί να υβριδίσουν (αρσενικό labido - θηλυκό estherae).

Τέλος, είναι και το θέμα των φύλων. Αν έχεις μόνο αρσενικά ή περισσότερα αρσενικά από θηλυκά θα έχεις κυνηγητά και προβλήματα. Υπάρχουν κάποιοι "κανόνες" για το είδος, πλήθος και ομάδες φύλων ανάλογα με τα λίτρα και την περιοχή.

Πάντα φιλικά θα σου πρότεινα, να το ψάξεις λίγο ακόμη στο forum όπου έχουν συζητηθεί τα θέματα αυτά, μια και με το νέο ενυδρείο σου δίνεται η ευκαιρία να "διορθώσεις" μια πιθανώς βιαστική ή λίγο πρόχειρη προσέγγιση που είχες μέχρι τώρα.

Αν επανάλθεις με πιο συγκεκριμένα ερωτήματα με βάση τα παραπάνω σίγουρα θα πάρεις και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσουν τα aulonacara κ τα labido.

μπορεις να μου πεις πως θα ξεχωρισω τα αρσενικα απο τα θηλυκα?

Τα ενήλικα αρσενικά labidos έχουν έντονες μαύρες γραμμές στα κάτω κοιλιακά πτερύγια (pelvic) και στο ραχιαίο (dorsal fin). Τα ενήλικα θηλυκά aulonocara σχεδόν όλων των ειδών δεν έχουν ιδιαίτερα έντονους χρωματισμούς όπως τα αρσενικά (είναι συνήθως καφέ ή ασημογκρι) και είναι αισθητά μικρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τους πιο πάνω και να σου παραθέσω ενα site που μπορείς να δείς είκόνες ,profiles και οχι μόνο, των Αφρικάνων http://www.cichlid-forum.com/, επίσης ακόμα ένα :

http://www.bigskycichlids.com/index.htm

Φιλικά Σωκράτης :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους απο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...