Jump to content

Το ενυδρείο στο τρίγωνο


Alex_SKG

Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι καιρός να κάνω κι εγώ την παρουσίαση του ενυδρείου μου ως προσφορά στο aquazone για την πολύτιμη προσοφρά του που ειδικά εγώ την εκτιμώ περισσότερο γιατί όταν ξεκίνησα αυτό το hobby πριν από 20 περίπου χρόνια δεν είχαμε internet και άλλα «καλούδια» με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη και να ταλαιπωρούμε τα δύστυχα ψαράκια μας.

Πάμε λοιπόν...

Τεχνικές Πληροφορίες

Ενυδρείο: Juwel Trigon 190 High Lite

Διαστάσεις: 99 x 70 x 60 cm

Όγκος: 190 l

Φωτισμός: 2 Χ 28W T5 Juwel Day & Nature με ανακλαστήρες.

Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel με κυκλοφορητή 600l/h με τα μανίσια σφουγγάρια Εξωτερικό EHEIM eco 200 επίσης με τα μανίσια υλικά

Θέρμανση : Ο μανίσιος 200W και 1 βυθού 150W

Λίπανση/Υπόστρωμα: Μία φορά το μήνα με κάθε αλλαγή νερού NUTRAFIN aquatic plant (10ml) και MUNSTER aquavital conditioner (5ml)

Υπόστρωμα: 5 κιλά tetra και 15 κιλά χαλίκι λάβα 3-5mm

Παράμετροι Nερού

PH: 6,8 (TETRA)

GH: 6 (TETRA)

ΚΗ: 5 (TETRA)

ΝΗ3: 0 (TETRAI)

ΝΟ2: 0 (TETRA)

ΝΟ3: 6 (TETRA)

Αλλαγές: 15% μια φορά το μήνα

Θερμοκρασία: 27.5 C

Φιλοξενούμενοι

Φυτά: Rotala rotundifolia, anubia, Microsorium Pteropus, java moss και ένα άγνωστο

Ψάρια: 1 ζευγάρι ξιφοφόρους με καμιά 15 μικρά από 2 γέννες, 1 ζευγάρι kribensis με καμιά 10 μικρά από μία γέννα (τώρα ετοιμάζονται για δεύτερη), 2 X Corydoras bronze(ναι θα πρέπει να βάλω τουλάχιστον ακόμα 3), 6 X Cardinal tetra, 5 X Zebra, 4 X While cloud minnow, 1 X Ramirezi(με το που γέννησαν τα κριμπένσις είχαμε απώλεια εδώ), 1 Χ Guppy Θηλυκό(τα αρσενικό με την γέννα των κριμπένσις ...)

Αν θα ξαναέστεινα το ενυδρείο από την αρχή τι θα άλλαζα:

- Θα έβαζα ένα ζευγάρι κηχλίδες κατά προτίμηση Ramirezi για να μην υπάρχει ένταση με τις γέννες

- Δεν θα έβαζα έξτρα θερμοστάτη βυθού μιας και με την λάβα δεν υπάρχει πρόβλημα για αναερόβιες περιοχές από ότι έχω δει.

- Θα έπαιρνα περισσότερα cardinal

- Δεν θα έβαζα καθόλου ξιφοφόρους(πολύ γεννάνε!)

- Θα ήθελα να είχα περισσότερο χρόνο και να το κάνω full φυτεμένο

- Θα ήθελα να είχα ακόμα περισσότερο χρόνο(και χρήματα) για να το κάνω θαλασσινό reef

- Θα έβαζα το ενυδρείο στο γραφείο και όχι στο σπίτι για να γλύτωνα την γκρίνια από την γυναίκα μου κάθε φορά που κάνω αλλαγές νερού και ρυθμίσεις.

Παρακαλώ τα σχόλια σας με επιείκια μιας και τον τελευταίο καιρό δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και διαβάζω εντατικά για θαλασσινό :)

Link to comment
Share on other sites

χμ... δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο! help?!

Τοειχα παθει και εγω λογο μεγαλης αναλυσης μαλλον... δοκιμασε σε μικροτερες διαστασεις!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι πολυ μεγαλες σε μεγεθος :)

Ανεβασε τες εδω ---> http://photobucket.com/ και μετα

παρε το img code και βαλε το στις δημοσιευσεις σου :P:glare:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεγάλες σε μέγεθος και είναι σε jpg format, απλά βγάζει error η σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον όμως τις παραμίκρηνα, πόσα kb πρέπει να είναι οι φώτος για καλή ποιότητα και να μπορούν να ανέβουν;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου φίλε, :)

Οι φωτογραφίες γυρω στα 100kb θα είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον όμως τις παραμίκρηνα, πόσα kb πρέπει να είναι οι φώτος για καλή ποιότητα και να μπορούν να ανέβουν;

μια ερωτηση το ενυδρειο σου παραμορφωνει τα ζωντανα σου γενικωσ?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το ενυδρειο σου παραμορφωνει τα ζωντανα σου γενικωσ?

Φαντάζομαι το ρωτάς αυτό λόγω της κυρτότητας του μπροστινού τζαμιού ε;

Όχι δεν παραμορφώνει καθόλου, μάλιστα η ποιότητα του κρύσταλλου είναι πολύ καλλή σε σχέση με το προηγούμενο ενυδρείο που είχα, νομίζω ότι η juwel σε γενικές γραμμές κάνει σχετικά καλά ενυδρεία και είναι πολύ διαδεδομένα, είναι όμως λίγο ακριβότερα σε σχέση με άλλα, κατά την γνώμη μου όμως το αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον όμως τις παραμίκρηνα, πόσα kb πρέπει να είναι οι φώτος για καλή ποιότητα και να μπορούν να ανέβουν;

800Χ600 είναι μια καλή ανάλυση ή λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου !! Να το χαίρεσαι.

Όσον αφορά τη συμβατότητα των ειδών, θα πουν οι ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταιο καιρο στο aquazone βλεπουμε πολυ ομορφα ενυδρεια!!

κ το δικο σου ειναι ενα απο αυτα!

να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα, αν αποφασίσεις να το κάνεις πιο πυκνοφυτεμένο απλά αύξησε τα watt, υπάρχοθν εύκολα φυτά χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο !! :):P

Ειδικα σε λιγο καιρο που θα ανθησουν ολαααα!! :glare:

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι όμως σοβαρά να το γυρίσω σε δίσκους!

Ας τελειώσω βέεβαια σε πρώτη φάση το γαρυδοενυδρείο μου και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε.

Θα επικεντρωθω σε κατι που δεν ρωτηθηκε.

Το ενυδρειο ακουμπαει σε ενα επιπλο που ειναι η τηλεοραση.

Τα ηχεια της ειναι ενσωματωμενα με αποτελεσμα να "περναει" ο ηχος στο επιπλο και μετα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο.

Θερμη παρακληση οταν μεγαλωσουν τα μικρα κριμπενσις και φανει το φυλο θελω να μου χαρισεις

ενα θηλυκο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε.

Το ενυδρειο ακουμπαει σε ενα επιπλο που ειναι η τηλεοραση.

Τα ηχεια της ειναι ενσωματωμενα με αποτελεσμα να "περναει" ο ηχος στο επιπλο και μετα στο ενυδρειο?

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί αλλά τώρα που το είπες το κοίταξα και το ενυδρείο δεν ακουμπάει στο σύνθετο, υπάρχει κενό ανάμεσα μερικά χιλιοστά

Ευχαριστώ για την παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...