Jump to content

Συμβιωση


Panos1990

Recommended Posts

Ως αφορμη το ποστ του φιλου οτι εχει Manueli και οτι συμβιωνει με ενα αλλο ψαρακι, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω και εγω καποιο αλλο ψαρι, μαζι με τον Sanchezi μου. Μπορω η θα βρω κοκαλα το πρωι ??

Link to comment
Share on other sites

Ως αφορμη το ποστ του φιλου οτι εχει Manueli και οτι συμβιωνει με ενα αλλο ψαρακι, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω και εγω καποιο αλλο ψαρι, μαζι με τον Sanchezi μου. Μπορω η θα βρω κοκαλα το πρωι ??

Νομίζω πως δεν θα βρεις ούτε κόκκαλα!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ως αφορμη το ποστ του φιλου οτι εχει Manueli και οτι συμβιωνει με ενα αλλο ψαρακι, θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω και εγω καποιο αλλο ψαρι, μαζι με τον Sanchezi μου. Μπορω η θα βρω κοκαλα το πρωι ??

Aπο προσωπικη εμπειρια γινεται κατι τετοιο,εγω εχω καταφερει να εχω στο παρελθον μαζι με τα pygocentrous αρκετα ψαρακια οπως neon zebrakia κ.α. ωστοσω ομως υπηρχε τεραστια διαφορα μεγεθους τα pygocentrous ηταν 20 cm+ με αποτελεσμα να μην δινουν σημασια στα μικρα ψαρια, επισεις το ενυδρειο ηταν 2m με αρκετα φυτα και κρυψωνες και κατι αλλο ηταν τα καινουργια ψαρια να συμπαισουν με μια αλλαγη νερου και ενας αλλος σημαντικος παραγοντας ειναι το ποσο επιθετικο ειναι το ψαρι σου κατι που μπορεις να ερμηνευσεις μονο εσυ κατοπιν παρατηρησης αρκετων ωρων η καλυτερα ημερων, εγω για π.χ. με τιποτα δεν θα εβαζα κατι εκτος απο pleco με το rhombeus....!

Link to comment
Share on other sites

Aπο προσωπικη εμπειρια γινεται κατι τετοιο,εγω εχω καταφερει να εχω στο παρελθον μαζι με τα pygocentrous αρκετα ψαρακια οπως neon zebrakia κ.α. ωστοσω ομως υπηρχε τεραστια διαφορα μεγεθους τα pygocentrous ηταν 20 cm+ με αποτελεσμα να μην δινουν σημασια στα μικρα ψαρια, επισεις το ενυδρειο ηταν 2m με αρκετα φυτα και κρυψωνες και κατι αλλο ηταν τα καινουργια ψαρια να συμπαισουν με μια αλλαγη νερου και ενας αλλος σημαντικος παραγοντας ειναι το ποσο επιθετικο ειναι το ψαρι σου κατι που μπορεις να ερμηνευσεις μονο εσυ κατοπιν παρατηρησης αρκετων ωρων η καλυτερα ημερων, εγω για π.χ. με τιποτα δεν θα εβαζα κατι εκτος απο pleco με το rhombeus....!

και ενα πλεκο εχω και ειναι μεγκλα... Αλλα φοβαμαι να βαλω κατι αλλο... stormtrooper εχεις ενα δικιο :):P

Link to comment
Share on other sites

για μεγαλα πιρανχα το ιδανικο ειναι μικρα ψαρακια οπως αναφερει ο Τασος, οπως neon, zebra κ αλλα.

βεβαια κ το στησιμο κ ο ογκος του ενυδρειου μετραει πολυ.

σε καθε περιπτωση το/τα πιρανχα πρεπει να ειναι χορτατα κ να δεχονται διαφορα ειδη τροφων ωστε να μην δελεαζονται απο τα μικρα ψαρακια.

(ασχετο αλλα κ το φιλετο κοτοπουλο κ η καρδια μοσχαριου ειναι εκπληκτικες κ πλουσιες σε πρωτεϊνες τροφες κ τις εχουμε υποβαθμισει αρκετα τον τελευταιο καιρο. οχι για συχνα ταϊσματα βεβαια...)

παρτε κ 2 σπεσιαλ βιντεακια!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε του δεινω και κοτοπουλο?? Ωραια... :):P

Χωρίς τα πούπουλα, έτσι???

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε μια αποπειρα που εκανα εβαλα 15 νεον το βραδυ και το πρωι δεν βρηκα τιποτα :rolleyes::rolleyes: .δεν δεχονται τιποτα μεσα στο ενυδρειο μεχι και τα aple snails μου φαγανε :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - WORM26
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε μια αποπειρα που εκανα εβαλα 15 νεον το βραδυ και το πρωι δεν βρηκα τιποτα :rolleyes::rolleyes: .δεν δεχονται τιποτα μεσα στο ενυδρειο μεχι και τα aple snails μου φαγανε :rolleyes:

εγω παντως εχω 4 exodon μαζι με το manueli καθως και καμια 10αρια apple snails και στο rhombeus και δεν εχω προβλημα βεβαια αλλο τα exodon και αλλο τα neon...

post-8529-1228600001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

1)ξαφνικα τα πιρανχα δεν εγιναν τα φιλοξενα κοινωνικα ψαρακια.

οχι τουλαχιστον στα ενυδρεια μας. οχι τοσο ευκολα.

2)για να γινει εφικτη η συμβιωση ειναι απαραιτητα καποια πραγματα για τα οποια μπορουμε να μιλαμε με τις ωρες. παραμετροι που επιρρεαζουν πολυ για παραδειγμα ειναι:

α) το στησιμο του ενυδρειου (τεχνικα κ ουσιαστικα)

β) ογκος ενυδρειου

γ) σωστη διατροφη σε ποσοτητα κ ποιοτητα

δ) τα ψαρια να προϋπαρχουν πριν μπουν τα τερατακια

ε) τα τερατακια να μην ειναι μαθημενα να τρων οτι κινειται απλα επειδη κινειται, δηλαδη να εχουν εξοικιωθει με την παρουσια κ αλλων ψαριων κ αυτο επιτυγχανεται πιο ευκολα οταν τα τερατακια ειναι σε μικρη ηλικια.

σιγουρα υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες που δεν μπορουμε να τους προβλεψουμε (οπως τυχη ή γενικοτερη επιθετικοτητα καποιου συγκεκριμενου ψαριου) αλλα αυτοι ειναι απο τους βασικους.

τελος ειναι καλο να ξερουν ολοι οτι καποια πραγματα δεν ειναι κανονες αλλα εμπειριες που βιωνουμε κ μαθαινουμε απο αυτες.

δεν μπορουμε να προτεινουμε παντα κατι συγκεκριμενο αλλα ουτε κ να αποτρεπουμε οποιονδηποτε.

η συμβιωση των πιρανίων με αλλα ψαρια ειναι μια διαδικασια την οποια αυτος που θα την επιχειρησει,

θα πρεπει να ξερει οτι διατρεχει παντα ενα ρισκο με οτι αυτο συνεπαγεται....

Link to comment
Share on other sites

για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

1)ξαφνικα τα πιρανχα δεν εγιναν τα φιλοξενα κοινωνικα ψαρακια.

οχι τουλαχιστον στα ενυδρεια μας. οχι τοσο ευκολα.

2)για να γινει εφικτη η συμβιωση ειναι απαραιτητα καποια πραγματα για τα οποια μπορουμε να μιλαμε με τις ωρες. παραμετροι που επιρρεαζουν πολυ για παραδειγμα ειναι:

α) το στησιμο του ενυδρειου (τεχνικα κ ουσιαστικα)

β) ογκος ενυδρειου

γ) σωστη διατροφη σε ποσοτητα κ ποιοτητα

δ) τα ψαρια να προϋπαρχουν πριν μπουν τα τερατακια

ε) τα τερατακια να μην ειναι μαθημενα να τρων οτι κινειται απλα επειδη κινειται, δηλαδη να εχουν εξοικιωθει με την παρουσια κ αλλων ψαριων κ αυτο επιτυγχανεται πιο ευκολα οταν τα τερατακια ειναι σε μικρη ηλικια.

σιγουρα υπαρχουν κ αλλοι παραγοντες που δεν μπορουμε να τους προβλεψουμε (οπως τυχη ή γενικοτερη επιθετικοτητα καποιου συγκεκριμενου ψαριου) αλλα αυτοι ειναι απο τους βασικους.

τελος ειναι καλο να ξερουν ολοι οτι καποια πραγματα δεν ειναι κανονες αλλα εμπειριες που βιωνουμε κ μαθαινουμε απο αυτες.

δεν μπορουμε να προτεινουμε παντα κατι συγκεκριμενο αλλα ουτε κ να αποτρεπουμε οποιονδηποτε.

η συμβιωση των πιρανίων με αλλα ψαρια ειναι μια διαδικασια την οποια αυτος που θα την επιχειρησει,

θα πρεπει να ξερει οτι διατρεχει παντα ενα ρισκο με οτι αυτο συνεπαγεται....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Λοιπον ετοιμαζομαι να αγορασω ενα ενυδρειο 450 λιτρα. εκει θα εγκατασταθουν 4 ρεντ μπελυ και οταν ξαναβρω αλλα 3-4 ακομα για να γινουν ενα μεγαλυτερο κοπαδακι. το θεμα ειναι οτι ωραια ειναι τα πυρανχας μονα τους οκ... αλλα θα ηθελα και ενα κοπαδακι απο κατι αλλο πχ νεον η ζεβρακια για να γεμιζει ο χωρος. υπ οψιν οτι τα ρεντ μπελυ ειναι 10-12 εκ ακομα.

Ερωτηση:τα ρεντ μπελυ ειναι νυχτερινοι θηρευτες? γιατι αν ναι τοτε σιγουρα θα φανε τα νεον που χαλαρωνουν το βραδυ.....τα ζεβρακια χαλαρωνουν και αυτα?

Το σχεδιο μου: Οταν ερθει το ενυδρειο....το γεμιζω βαζω διακοσμηση και εντονη βλαστηση με valisneries κτλ κρυψωνες με διακοσμητικα και ξυλα

βαζω ενα μεγαλω γλυφτη που ηδη συζει με τα 4 ρεντ μπελυ και μετα βαζω τα νεον η τα ζεβρακια.Τα αφηνω εκει 2-3 μερες να μαθουν τα κατατοπια και τις κρυψωνες και μετα βαζω τα ρεντ μπελυ μου καλοταισμενα και συνεχιζω να τα ταιζω συχνα ωστε να μην ειναι πεινασμενα.....

Ακουω προγνωστικα επιβιωσης των Νεον......

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

99,99999999999999999999999999999% δεν θα μεινει ουτε ενα...

:thumbup::thumbup::hysterical: Aν και στο παρελθον οπως εχω γραψει το ειχα καταφερει τωρα που τα ψαρια μου εχουν προσαρμοστει πληρως στο ενυδρειο(γιατι ηταν wild) δεν θα επιχειρουσα να βαλω κατι αλλο μαζι τους!

Link to comment
Share on other sites

99,99999999999999999999999999999% δεν θα μεινει ουτε ενα...

χαχαχα!

00.00000000000000000000000000001% η πιθανοτητα επιβιωσης ε?

ενδιαφερον προκληση!

;-)

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το να βαλεις τα νεον με τα πιρανια ειναι σαν να βαζεις ενα παιδι με τις ωραιοτερες σοκολατες και καραμελες.

Ακομα και να μην πειναει ιδιαιτερα, μια καραμελιτσα θα την φαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδες!!

Σκεφτομουνα αν υπαρχει η περιτωση συμβιωσης θυρευτες με θυρευτες?

Τι εννοω..

Μιλαμε για πολλα λιτρα.

Δλδ ενυδρειο, 3χ1χ0,7 το οποιο ειναι στα σχεδια οτι καποια στιγμη θα δημιουργηθει με το καινουργιο σπιτι.

Μην χαιρεστε θα αργησει αρκετα πολυ ακομα...

Απλως αν το εχουμε σκεφτει απο νωρις θα ειναι ολα πιο ευκολα. (υδραυλικα, ρευμα κτλ)

Λοιπον εκτως απο'τι θα ηθελα να βαλω redbelied pirania, θα μπορουσα να συνδιασω πχ δυο arowana?

Αν τα τα πιρανια ειναι σε μεγαλο μεγεθος οποτε να μην χωρανε στο στομα του χαρου, παιζει ολα να πανε καλα?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Πανο εμενα θα μου φαινοταν μεγαλυτερη προκληση να καταφερεις να συνδυασεις θηρευτες με μικρα κοινωνικα ψαρια. πιστευω πως για τα λιτρα που αναφερεις θα ειναι πιο ευκολο.

τα πιρανια ειναι ο χειροτερος κ πιο επικινδυνος θηρευτης, ειδικα απο τη στιγμη που ειναι κοπαδι κ θα εδινε περισσοτερο σημασια στο να βγαλει απο τη μεση οτιδηποτε θα του προκαλουσε νευρικοτητα, οπως λλους θηρευτες που θα διεκδικουσαν το χωρο τους...

Link to comment
Share on other sites

Axα..

Οποτε καλυτερα θηρευτες με καποιο κοπαδι...

Tα arowana παιζει να πανε με καποιο κοπαδι?

Βασικα υπαρχει καποιο site να διαβασω για αυτα τα ψαρια?

Ευχαριστω Αντωνη!!!

Link to comment
Share on other sites

αποτι ξερω Πανο τα arowana, knife fish, hydrolycus κ παρομοια ειδη, συνηθιζουν να καταβροχθιζουν οτιδηποτε χωραει στο στομα τους.

αν εννοεις για συμβιωση τετοιου ειδους θηρευτων , με αλλους παρομοιου μεγεθους θητευτες τοτε ανετα σε τοσα λιτρα..

δεν ξερω ομως πολλα γιαυτα τα ψαρια.

αν βρω καποιο link θα το ανεβασω..

αυτος το παρακανε

Link to comment
Share on other sites

γενικα ψαχνοντας στο youtube βλεπεις απιστευτα πραγματα, απιστευτα ψαρια , απιστευτα ενυδρεια.

βεβαια απολα αυτα το θεμα ειναι τι μπορεις να κανεις εσυ κ τι ψαρια μπορεις να βρεις για να βαλεις μεσα.

ενας καλος συνδισμος ειναι με arowana κ μαχαιροψαρα κ καποια μεγαλα γατοψαρα.

ειναι κ θεμα γουστου.....

ομως οπως θα παρατηρησεις κανενας δεν εχει πιρανχα σε τετοια ενυδρεια.

απλα "δεν ενδεικνινται για συμβιωση"

Link to comment
Share on other sites

Μπα Βλακειες!!!

Γκαπακια θα βαλουμε τελικα :D:thumbup::thumbup::D

Παρα πολυ ωραιο ενυδρειο....

Σαμπως αξιζει παρα πολυ ενα τετοιο...!!

Με μερικα μεγαλα κοπαδια απο νεον και ροδοστομους....

Επισης και το πλεκο μου που θα φτασει τα 50cm εκει μεσα χαχχαχα

Ευκολα φυτα εχει βαλει ο τυπος...

Ο ναι αυτο θα κανω :(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...