Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο φωτιστικό


Alex_SKG

Recommended Posts

Έχω ένα κινέζικο ενυδρείο με διαστάσεις 50χ25χ30. Έχω σκοπό να το κάνω φυτεμένο για γαριδούλες. Τι φωτιστικό μου προτείνετε να βάλω στο καπάκι του με μήκος 42εκ;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σε παίρνει για Τ8, υπάρχουν και οι μικρές pl που δουλεύω καιρό τώρα με καλά αποτελέσματα και μπορείς να στριμώξεις όσες θες με ένα starter και συνδεσμολογία εν σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ8 γνωρίζεις σε τι διαστάσεις βγαίνουν και αν χωράνε να μπουν στο ενυδρειάκι;

Οι PL ποιες είναι; φθωρισμού;

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτή http://image.bizrate.co.uk/resize?sq=160&a...&mid=105838 είναι με μέγεθος στα 10-15 εκ..

Οι μικρότερες Τ8 δεν θυμάμαι ποιές είναι... υπάρχουν επίσης και κάποιες 35 εκ σαν Τ5 αλλά νομίζω όχι από καλές εταιρίες, ψάξ' το. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για τους 50 πόντους υπάρχουν σε φθορίου σε Τ5-35cm-8W και σε Τ8-44cm-15W...

Σε συμπαγείς/PL/PC μπορείς να βάλεις πολύ περισσότερα Watt!

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω 3 από αυτά τα φωτιστικά δηλ. 3χ13watt=39watt σύνολο, ή μήπως είναι υπερβολή και να βάλω 2 δηλαδή σύνολο 26watt?

Είναι μικρά σε διαστάσεις, κλειστού τύπου, με 92 μοίρες και πολύ οικονομικές, νομίζω ότι μου κάνουν για την δουλειά που τις θέλω.Δες τε τα και πείτε την γνώμη σας.

http://www.ebulbshop.com/acatalog/Megaman_...w_Palmlite.html

Link to comment
Share on other sites

4000-9000 και έχω δοκιμάσει και τους 2 ακραίους συνδυασμούς, οι pl που σου έδειξα είναι στα 4000 με καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

έχει και το μοντέλο GX0113if με 4000K, άρα να προτιμήσω αυτό το μοντέλο ε;

Οι pl είναι αρκετά ογκώδες και θα πρέπει να κάνω DIY για στεγανότητα. ή κάνω κάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν νομίζω να το έχει κάποιος άλλος, θα πρέπει να πειραματιστείς, από kelvin καλά είναι αλλά παίζουν και άλλα όπως ποιότητα φάσματος που δεν ξέρω αν τη βρείς πουθενά για αυτόν το λαμπτήρα...

...όσο για στεγανότητα, θα πρέπει να το κάνεις diy.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το ψάξω περισσότερο, ευχαριστώ για τις απαντήσεις :rolleyes:

Κάποιος άλλος ρε παιδιά δεν έχει άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα κι όλας με μια DIY κατασκευούλα και είναι έτοιμο, 3χ13watt=39watt στα 4000 kelvin.

Λάμπει ο κινέζος!

Και ιδού η DIY

Το καπάκι καθαρό τα υλικά μας η κόληση πάνω στο καπάκι και έτοιμα

post-8235-1228833454_thumb.jpg

post-8235-1228833469_thumb.jpg

post-8235-1228833490_thumb.jpg

post-8235-1228833513_thumb.jpg

post-8235-1228833529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Δε σε προλαβα αλλα θα πω τι εκανα εγω...εχω το ιδιο ενυδρειακι και με ενα ηλ/κο μπαλαστ εχω βαλει

αυτη

με αυτα

και εχω περιπου 0,55 watt/lit που για anubias,valisneria,riccia που εχω ειμαι μια χαρα πιστευω..

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

αυτές οι λάμπες GX0113if που έβαλες στο ενυδρειάκι αυτο, ηταν τελείως στεγανές? δεν μπήκε καθολου νεράκι μέσα ολο αυτό τον κάιρο? απέδωσαν καλά, κατά τη γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...