Jump to content

Ατυχημα με Skimmer


bill28

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι!

Σημερα το πρωι (5:45 συγκεκριμενα) ξυπνησα οπως καθε μερα για να ετοιμαστω για δουλεια.Με περιμενε μια μεγαλη εκπληξη ομως!!!

Νερα γυρω απο το ενυδρειο :thumbup:

Αναβω ολα τα φωτα και αρχιζω το ψαξιμο.Σαν πρωτη εντυπωση πιστεψα οτι ανοιξε το ενυδρειο,οποτε στο μυαλο μου αρχισε επι τοπου η οργανωση αλλαγης ενυδρειου(ξυπνησα για επιστρατευση τον κουμπαρο μου) :thumbup:

Ξεγελαστικα για τον λογω οτι η κατω φασα του juvel ηταν γεματη νερο.Που να φανταστω οτι εχει σπασει ο λαιμος απο το σκιμμερ και σταγονα σταγονα εγλυφε το τζαμι και κατεληγε εκει.

Μην τα πολυλογο αφου εγινε η αυτοψια και βρηκα τον υπαιτιο το ξηλωσα και ετρεξα για αγορα καινουργιου.

Επειδη τα οικονομικα δεν ειναι για πολλα εξοδα πηγα σε ενα pet city που εχω κοντα και αγορασα ενα σκιμμερ της JAD DG-2516 το οποιο φοραει αντλια 1400L και απο οσο καταλαβα ειναι απομιμηση των V2.

Ερωτησεις:

1:Υπαρχει γνωμη για αυτα τα σκιμμερ;

2:Τι λιτρα αραγε μπορει να καλυψη σε ελαφρυ και βαρυ φορτιο; (καθως δεν αναφερει τιποτα)

Υ.Σ:Σαν πρωτη ματια ειναι ιδιο με τα V2.

Δειχνει να δουλευει σωστα αν και δεν εχει στρωσει ακομα.

Εχει μια εισαγωγη και δυο εξαγωγες με σφουγγαρια(για τις φυσσαλιδες) καθως και δυο ρυθμιστες -διακοπτες για την ροη του νερου.

Εχει εξυπνες πατεντουλες οπως μια που με κεντρισε και ειναι τρυπα στον συλλεκτη με σωληνακι για αδειασμα (κατι που σκεφτομουν να κανω μονος μου στο δικο μου).

Και πανω απο ολα εχει 69 ευρω :D

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση: Ιταλικά » Ελληνικά

JAD 2516 venturi εξαφριστήρι πλήρη αντλία-εξαφριστήρι Το νέο υψηλής απόδοσης JAD 2516 είναι ένα σύστημα Venturi βεντούρι schiumatolo με υψηλές επιδόσεις. Με την ένεση μπορεί να κατοχυρωθεί με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας εξαφριστήρι αυτό το μίγμα σε ένα πολύ μεγάλο αριθμό πολύ μικρών φυσαλίδων στο θάλαμο του στροφείο. Οι φυσαλίδες συλλέγουν για τις πρωτεΐνες και άλλα οργανικά υπολείμματα στις επιφάνειές τους και να τις καταργήσετε πριν να αποσυντεθούν που ρυπαίνουν το νερό. Εν τω μεταξύ, ο μεγάλος όγκος του αέρα αναμιγνύεται σε νερό αποτελεσματικά αύξηση του διαλυμένου οξυγόνου και τις δυνατότητες μείωσης του άνθρακα (ORP). Επίσης στις MAGNETOROTANTE ΟΠΟΥ ΕΚ ανεμιστήρα »έχει πινέλο, COSI 'νερό είναι πιο FRANTUMATA' FINE.HA FIXING Για το τμήμα ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ δίνει με απλό! , Venturi συσκευή, ελαχιστοποιεί RUMOROSITA'DI ΧΡΗΣΗ. H = 43 εκατοστά διάμετρο = 12 εκατοστά βάθος'21 για ενυδρεία μέχρι 400 λίτρα PUMP 1400LT/H-20w- συμβούλιο για την εξωτερική-εσωτερική μπανιέρα ή ενυδρείο ή φρεατίου. Αυτό εξαφριστήρι και «πολυδύναμου.ΤΕΛΟΣαν το βλεπεις καλο τοτε θα ειναι :thumbup: απο που το πηρες??στειλε μου π.μ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου.

αν μπορεις πες μου

ποσα lt ειναι το ενυδρειο σου?και απο που το πηρες?

γιατι ενδιαφερομαι και εγω να αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι!

Σημερα το πρωι (5:45 συγκεκριμενα) ξυπνησα οπως καθε μερα για να ετοιμαστω για δουλεια.Με περιμενε μια μεγαλη εκπληξη ομως!!!

Νερα γυρω απο το ενυδρειο :D

Αναβω ολα τα φωτα και αρχιζω το ψαξιμο.Σαν πρωτη εντυπωση πιστεψα οτι ανοιξε το ενυδρειο,οποτε στο μυαλο μου αρχισε επι τοπου η οργανωση αλλαγης ενυδρειου(ξυπνησα για επιστρατευση τον κουμπαρο μου) :thumbup:

Ξεγελαστικα για τον λογω οτι η κατω φασα του juvel ηταν γεματη νερο.Που να φανταστω οτι εχει σπασει ο λαιμος απο το σκιμμερ και σταγονα σταγονα εγλυφε το τζαμι και κατεληγε εκει.

Μην τα πολυλογο αφου εγινε η αυτοψια και βρηκα τον υπαιτιο το ξηλωσα και ετρεξα για αγορα καινουργιου.

Επειδη τα οικονομικα δεν ειναι για πολλα εξοδα πηγα σε ενα pet city που εχω κοντα και αγορασα ενα σκιμμερ της JAD DG-2516 το οποιο φοραει αντλια 1400L και απο οσο καταλαβα ειναι απομιμηση των V2.

Ερωτησεις:

1:Υπαρχει γνωμη για αυτα τα σκιμμερ;

2:Τι λιτρα αραγε μπορει να καλυψη σε ελαφρυ και βαρυ φορτιο; (καθως δεν αναφερει τιποτα)

Υ.Σ:Σαν πρωτη ματια ειναι ιδιο με τα V2.

Δειχνει να δουλευει σωστα αν και δεν εχει στρωσει ακομα.

Εχει μια εισαγωγη και δυο εξαγωγες με σφουγγαρια(για τις φυσσαλιδες) καθως και δυο ρυθμιστες -διακοπτες για την ροη του νερου.

Εχει εξυπνες πατεντουλες οπως μια που με κεντρισε και ειναι τρυπα στον συλλεκτη με σωληνακι για αδειασμα (κατι που σκεφτομουν να κανω μονος μου στο δικο μου).

Και πανω απο ολα εχει 69 ευρω :D

Εγω απλα θα σου προτεινα να σκουπισεις και να στεγνωσεις παρα πολυ καλα το επιπλο, αν ειναι ξυλο, για να μην αρχισει να σκαει και εχεις αλλα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μολις γυρισα απο την δουλεια και να πω την αληθεια ειχα ενα μικρο αγχος για το πως θα τα πηγαινε.

Δεν με προδωσε και ξεκινησε να σκιμμαρει!!!

Κριμα που δεν μπορω να σας το τραβηξω βιντεο να δειτε τι δουλεια κανει!

Για τα λεφτα του... υπεραξιο!!!

Βεβαια εχει μεγαλη πορεια ακομα και με βλεπω να χτυπαω αλλο ενα πιο μεγαλο.

Φανταστειτε οτι ξεκινουν απο 30 η 35 ευρω για τα νανο και καταληγει μεχρι 100 η 110 ευρω το τερας το οποιο φοραει αντλια 2500 λιτρων.

Ολα αυτα μειον 10% εκπτωση στα pet city.

Nα σημειωσω επισης κατι σημαντικο.Ολα τα μοντελα τα βγαζει σε 2 τυπους για μεσα στο sub και κρεμαστο στο ενυδρειο!

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα φιλε μου....Εχω παρει και εγω το ιδιο skimmer...Να σε ρωτήσω...Απο θόρυβο...πως τα πάμε...???Το δικο μου κάνει αρκετο...και δεν μιλάω για την αντλια που συντονιζει στο τζαμι του sump,που λύνεται ευκολα...αλλα γιοα τον θόρυβο απο τις φυσαλλίδες που σκανε μέσα στον θάλαμο....γκρρρρρ....

βιντεακι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ακουγετε καθολου και φαντασου το εχω κρεμαστο στο ενυδρειο το οποιο βρισκετε στο σαλονι.

Κοιτα λιγο τις ρυθμισεις μηπως εχεις κανει καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοιο με την μείωση του αέρα ελαφρά μειώνετε κατά πολύ ο θόρυβος

λογικό απλά με την μείωση του αέρα χάνει και απόδοση...οπότε επιλογή σου :)

Link to comment
Share on other sites

λογικό απλά με την μείωση του αέρα χάνει και απόδοση...οπότε επιλογή σου :)

Εγω παντως τον εχω φουλ ανοιχτο τον αερα και δεν με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...