Jump to content

νεο ψάρι με Ick μάλλον


Recommended Posts

χτες αγοράσαμε ένα cinotilapia το οποίο μόλις μπήκε στο ενυδρείο άρχισε να ξύνεται (στο pet shop που το πήρε ο άντρας μου του είπαν πως είχαν ick ta copadichromis και δεν πήρε) φοβάμαι μήπως έχει ick και μου κολλήσει τα άλλα ψάρια. Εριξα 5 σταγόνες φάρμακο διότι φοβάμαι επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο περίπου 1 μήνα στημένο με αφρικάνες και έχω 2 βιολογικά φιλτρα μην χαλάσει η βιολογία.Μπορεί να μην είναι ick γιατί δεν έχει τίποτε στο σώμα του ίσως αντιδρά έτσι στο αλάτι και στο 8ph ή στην αλλαγή νερού για προσαρμογή αλλά φοβάμαι μήπως να το βγάλω έξω τελείως ή να το δώσω πίσω για να μην πάθω ζημιά?Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία είναι 26 ξέχασα να πώ, δεν έχω άνθρακα στα φίλτρα. Να βάλω μαγειρικό αλάτι πόσο για 500 λτ και ποιά δοσολογία? το φάρμακο που έριξα ήταν costapur αλλά επειδή το φοβήθηκα γιαυτό έβαλα μόνο 5 σταγόνες μήπως δεν κάνει σε νεο ενυδρείο.

Βοηθήστε παρακαλώ γιατί πλησιάζουν Χριστούγεννα και θα είναι κλειστά τα μαγαζιά αν πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία είναι 26 ξέχασα να πώ, δεν έχω άνθρακα στα φίλτρα. Να βάλω μαγειρικό αλάτι πόσο για 500 λτ και ποιά δοσολογία? το φάρμακο που έριξα ήταν costapur αλλά επειδή το φοβήθηκα γιαυτό έβαλα μόνο 5 σταγόνες μήπως δεν κάνει σε νεο ενυδρείο.

Βοηθήστε παρακαλώ γιατί πλησιάζουν Χριστούγεννα και θα είναι κλειστά τα μαγαζιά αν πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Το ick πολλές φορές το μπερδεύουν με το oodinium. Και τα 2 παρουσιάζουν λευκα στίγματα στο κεφάλι του ψαριού και σε προχωρημένο στάδιο προχωράνε σε όλο το σώμα.

Γνώμη μου:

1) Όσο είναι ανοιχτά τα μαγαζιά πήγαινε και πάρε ένα ενυδρειάκι το φτηνότερο στο μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος. Με 30-50 λίτρα σε πρώτη φάση είσαι ok. Αυτό το ενυδρειάκι θα το χρησιμοποιείς ως καραντίνα ΠΡΙΝ να βάλεις τα ψάρια σου μέσα στο κυρίως ενυδρείο. Οπωσδήποτε μέσα σε αυτό το ενυδρείο θα τρέχει τουλάχιστον μία αεραντλία (δεν είναι απαραίτητο το φίλτρο) και ένας θερμοστάτης και θα κάνεις αλλαγές νερού κατά 50% τουλάχιστον μία φορά την ημέρα με έτοιμο νερό από το κυρίως ενυδρείο. Για αυτό το 50% που θα αλλάζεις θα ρίχνεις την ποσότητα του φαρμάκου που χρησιμοποιείς κάθε φορά ως συμπλήρωμα. Οπότε θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα στο μεγάλο ενυδρείο σου και το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να πας να πάρεις μία καραντίνα.

2) Αν όντως είναι ick ή oodinium και είναι σε αρχικό στάδιο ρίξε απλά EKTOZON και ανέβασε την θερμοκρασία πάνω από τους 30 βαθμούς (31-32 είναι ότι καλύτερο) και άστο για 5-7 μέρες. Προληπτικά μπορείς να ρίξεις και Melafix. Αν είναι πιο προχωρημένο το στάδιο θα πρέπει να ρίξεις omnipur ή κάποιο άλλο φάρμακο για oodinium ή ick το οποίο όμως θα σου καταστρέψει μεγάλο μέρος της υπάρχουσας βιολογίας. Οπότε επανερχόμαστε στο θέμα της καραντίνας.

Η καραντίνα συμφέρει και για οικονομικούς λόγους. Είναι διαφορετικό να ρίχνεις πχ ΕΚΤΟΖΟΝ για 500 λίτρα και διαφορετικό για 50 λίτρα.

Στα υπόψη πως η καραντίνα δεν πρέπει να έχει διακόσμηση, χαλίκια, άμμους και τα σχετικά. Αρκούν μερικές σπηλιές, ανάλογα με τις ανάγκες του εκάστοτε ψαριού για να μην στρεσάρεται όταν θα θέλει να κρυφτεί!

Στην δεδομένη κατάσταση πάντως, κι εφόσον έχεις ήδη ρίξει το ψάρι στο κυρίως ενυδρείο θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα:

- Αγορά καραντίνας.

- Αγορά ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix σε ποσότητα που να φτάνει για τα 500 L συν την καραντίνα.

- Τοποθέτηση του ψαριού στην καραντίνα με νερό του ενυδρείου σε θερμοκρασία 31 βαθμοί και ΕΚΤΟΖΟΝ σε συνδυασμό με Melafix στα λίτρα της καραντίνας βάση οδηγιών των σκευασμάτων.

- Συνδυασμός ΕΚΤΟΖΟΝ με Melafix και στο κυρίως ενυδρείο, προληπτικά, επειδή το ψάρι ήδη μπήκε μέσα!

Καλή συνέχεια!

*edit* Ξέχασα να πω πως από τους 26 βαθμούς στους 30+ είναι μεγάλη μεταβολή οπότε καλό είναι να το κάνεις σταδιακά σε διάστημα 3-4 ημερών.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Exω ΕΚΤΟΖΟΝ, φάρμακο για ick & oodinium (omnipur & costapur)στο σπίτι. θα βάλω το ψάρι που ξύνεται σε ενυδρείο καραντίνα με θερμοστάτη κλπ ,στο μεγάλο ενυδρείο όμως να ρίξω ενα κουταλάκι του γλυκού ΕΚΤΟΖΟΝ προληπτικά χωρίς να χαλάσει η βιολογία ? στο μεγάλο ενυδρείο φοβάμαι να αυξήσω την θερμοκρασία και προτιμώ να ρίξω καλύτερα το ΕΚΤΟΖΟΝ.Μelafix δεν έχω αρα πάει για αγορά.

ευχαριστώ και καλές γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Exω ΕΚΤΟΖΟΝ, φάρμακο για ick & oodinium (omnipur & costapur)στο σπίτι. θα βάλω το ψάρι που ξύνεται σε ενυδρείο καραντίνα με θερμοστάτη κλπ ,στο μεγάλο ενυδρείο όμως να ρίξω ενα κουταλάκι του γλυκού ΕΚΤΟΖΟΝ προληπτικά χωρίς να χαλάσει η βιολογία ? στο μεγάλο ενυδρείο φοβάμαι να αυξήσω την θερμοκρασία και προτιμώ να ρίξω καλύτερα το ΕΚΤΟΖΟΝ.Μelafix δεν έχω αρα πάει για αγορά.

ευχαριστώ και καλές γιορτές!!!

Τα ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix δεν σου χαλάνε την βιολογία, οπότε μη τα φοβάσαι. Ρίξε κανονικά στο μεγάλο σου ενυδρείο βάση των λίτρων! Θερμοκρασία μην ανεβάσεις εφόσον θα βγάλεις το ψάρι από μέσα και δεν είδες αντίστοιχα συμπτώματα σε άλλα ψάρια.

Βέβαια θα επιμείνω λίγο στο θέμα της διάγνωσης της ασθένειας... Υπάρχει δυνατότητα κάποια φωτογραφίας?

Καλές γιορτές, αν και μάλλον εδώ με την παρέα του AZ θα φάμε την γαλοπούλα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία είναι 26 ξέχασα να πώ, δεν έχω άνθρακα στα φίλτρα. Να βάλω μαγειρικό αλάτι πόσο για 500 λτ και ποιά δοσολογία? το φάρμακο που έριξα ήταν costapur αλλά επειδή το φοβήθηκα γιαυτό έβαλα μόνο 5 σταγόνες μήπως δεν κάνει σε νεο ενυδρείο.

Βοηθήστε παρακαλώ γιατί πλησιάζουν Χριστούγεννα και θα είναι κλειστά τα μαγαζιά αν πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Υπαρχει ειδικο αλατι για τις αφρικανες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικά το ψάρι δεν είχε τίποτε απλώς ξυνόταν στην άμμο, ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

τελικά το ψάρι δεν είχε τίποτε απλώς ξυνόταν στην άμμο, ευχαριστώ για την βοήθεια

Δεν είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό.....

Μερικές φορές το κάνουν τα αρσενικά για να σημαδέψουν την περιοχή τους.

Σε κάθε περίπτωση συνέχισε να παρατηρείς προσεκτικά τα ψαράκια σου για μερικές ημέρες ακόμα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε theodor72 αλλά αυτό που το έχεις διαβάσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει αλλά το έχω δει στο ενυδρείο μου παλιότερα που είχα κιχλίδες. Κάναν μια χαρκτηριστική απότομη κίνηση και τρίβαν από ότι θυμάμαι την περιοχη κάτω από το μάτι τους όχι βέβαια στην άμμο, αλλά στα φύλλα των φυτών και σε πέτρες. Ούτε συνέχεια, αλλά σε αραιά διαστήματα.

Έχω την εντύπωση ότι έτσι αφήνουν κάποια χαρακτηριστική οσμή ως σημάδι.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ναί !

Mην εισαι απολυτος Σταματη.Παρατηρειται πολλες φορες στις αφρικανες.Το εχω δει και στα 5 ενυδρεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Την συμπεριφορά αυτή την είχα δεί με αρκετή βεβαιότητα (έχουν περάσει και κάποια χρόνια) στα Neolamprologus leleupi, στα Cichlasoma nigrofasciatum και στα Orange chromide. Τα ψάρια τα είχα κατά καιρους στο ενυδρείο ανά ζευγάρια και φυσικά ποτέ δύο είδη ταυτόχρονα. Είμαι σίγουρος για την χαρακτηριστική αυτή κίνηση, άλλα όχι και για τον λόγο που την κάνανε. Δεν πιστεύω να είχανε κάποια ασθένεια (αν και δεν το αποκλείω) καθώς τα συγκεκριμένα ψαράκια τα κράτησα για αρκετό χρονικό διάστημα και από τα δύο τελευταία είδη είχα και απογόνους.

Αν και κάποιος άλλος το έχει δεί στα ψάρια του, χωρίς να ευθύνεται για αυτό κάποιο παράσιτο, ας το αναφέρει για να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...