Jump to content

ΚΑΝΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ


iliascryptic

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω ενα δισκοενυδρειο που ετρεχε για 2 χρονια,πριν 3 περιπου μηνες εκανα μια ριζικη αλλαγη και τα αλλαξα ολα το μονο που εμεινε ιδιο ηταν το φιλτρο και το βιολογικο υλικο που ειχε μεσα..........ολα καλα πηγαιναν αλλα μετα αλγες παντου.........πρασινη αλγη στον τοιχ και στην αμμο εχει κυανοβακτηριδιο....δεν το προλαβαινω ...το καθαριζω και μετα απο 1 μερα ξαναεμφανιζεται.....φωσφορικα δεν εχω αμμωνια οχι nitrite nitrate 0 , ph6.6 gh 9....για φωτισμο εχω 4 λαμπες τ8 και 2 λαμπες τ5.....

βρηκα ενα site και διαβασα το παρακατω....

http://www.aquariaplants.com/alqaeproblems.htm

τι πρεπει να κανω βρε παιδια....ενα καλο παλικαρι μου ειμαι να κανω θεραπεια με bactopure ,εγω δεν βαζω τιποτα μεσα αν δεν κανω ολες τις εναλακτικες μεθοδους αλλα ποιες ειναι αυτεςβ ειναι το θεμα...?????

ευχαριστω!!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

nitrite nitrate 0

Αυτό δεν γίνεται ή αν γίνεται κάτι δεν πάει καλά. Τα ΝΟ3 πρέπει να είναι σχετικά υψηλά για να έχεις τέτοιο πρόβλημα νομίζω. Πως μετράς?

Επίσης μη ρίξεις φάρμακα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται ή αν γίνεται κάτι δεν πάει καλά. Τα ΝΟ3 πρέπει να είναι σχετικά υψηλά για να έχεις τέτοιο πρόβλημα νομίζω. Πως μετράς?

Επίσης μη ρίξεις φάρμακα.....

μετραω με tropic marin και μου τα βγαζει στο κατωτο σημειο......

Link to comment
Share on other sites

μετραω με tropic marin και μου τα βγαζει στο κατωτο σημειο......

Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο σου? Τί και πόσο ταΐζεις? Από λιπάσματα τί κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται ή αν γίνεται κάτι δεν πάει καλά. Τα ΝΟ3 πρέπει να είναι σχετικά υψηλά για να έχεις τέτοιο πρόβλημα νομίζω. Πως μετράς?

Επίσης μη ρίξεις φάρμακα.....

Το κυανοβακτηριο εμφανίζεται στα πολύ υψηλά ΝΟ3 ή στα μηδενικά ΝΟ3, στην έλλειψη καλιου, στον λίγο φωτισμό, στον πολλή φωτισμό, στο πολλή λίπασμα και γενικά στην προφορά τροφής, ή στο λίγο λίπασμα.

Το αλαλούμ αυτό οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει μόνο ένα είδος κυανοβακτήριου αλλά πολλά είδη. Στο ενυδρείο μας εμφανίζονται είδη από δυο οικογένειες κυανοβακτήριων και η κάθε οικογένεια περιλαμβάνει διάφορα είδη και το κάθε ένα έχει της δικές του προτιμήσεις και την δικιά του μέθοδο αντιμετώπισης.

Επειδή εμείς δεν γνωρίζουμε ποιο κυανοβακτήριο μας έχει επισκεφτεί δεν μας μένει τίποτα άλλο από το να εφαρμόσουμε διάφορες μεθόδους για να εξαφανιστεί.

Σχεδόν όλα τα είδη αντιδρούν αρνητικά (θετικά για εμάς) στην έντονη αλλαγή του redox.

Για αυτό μπορούμε να τα νεκρώσουμε με H2O2 (επιφέρει αλλαγή του redox), και με όζον.

Από εκεί και πέρα έχουν ακουστή πολλές πατέντες που έχουν εφαρμοστή άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι.

Η μόνη σίγουρη και αποτελεσματική αντιμετώπιση είναι η χρίση αντιβίωσης με όλα τα αρνητικά που μπορεί να προξενήσει στο ενυδρείο μας (καταστροφή εν μέρη ή ολική της βιολογίας).

Καλά πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Master Χρήστος μίλησε και δίδαξε πάλι :huh:

Κάποτε το είχα κι εγώ μαζί με πολύ τριχοειδή άλγη. Ο τρόπος που την αντιμετώπισα ήταν να κόψω μαχαίρι τα λιπάσματα.

Thanx για τις πληροφορίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο σου? Τί και πόσο ταΐζεις? Από λιπάσματα τί κάνεις?

απο λιπασμα βαζω χρησιμοποιω της dennerle δεν βαζω ομως καθε 7 μερες που λεει βαζω καθε 10 περιπου μερες.......μερικες φωτο ισως σε βοηθησουν ...........post-2098-1231707885_thumb.jpgpost-2098-1231707925_thumb.jpgpost-2098-1231707984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Σχεδόν όλα τα είδη αντιδρούν αρνητικά (θετικά για εμάς) στην έντονη αλλαγή του redox.

Για αυτό μπορούμε να τα νεκρώσουμε με H2O2 (επιφέρει αλλαγή του redox), και με όζον.

Από εκεί και πέρα έχουν ακουστή πολλές πατέντες που έχουν εφαρμοστή άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι.

Η μόνη σίγουρη και αποτελεσματική αντιμετώπιση είναι η χρίση αντιβίωσης με όλα τα αρνητικά που μπορεί να προξενήσει στο ενυδρείο μας (καταστροφή εν μέρη ή ολική της βιολογίας)."

αλλαγη του redox............... :thumbup: τι ειναι αυτο,ξενες γλωσσες. :huh: εκανα σημερα ολικη συσκοτιση για 2 μερες λεω να το κρατησω,μια αλλη φορα ειχε πολυ καλα αποτελεσματα.για να δουμε....

απο αντιβιωση τι προτεινεις εμενα εκει που αγοραζω ενυδρειακα προιοντα μου προτειναν bractopure..???

και κατι αλλο ,κατανοησα αυτα που μου εγραψες ,το παιδι που αγοραζω τα προιοντα μου ειπε οτι αυτη η αλγη εμφανιζεται απο μπιχλα που επικρατει στο ενυδρειο...... :thumbup: εγω αλλαγες κανω καθε 10 μερες δεν μπορω να καταλαβω σε ενα ενυδρειο 3 μηνων τι μπιχλα μπορει να επικρατει......??? :thumbup: ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Πολυ φως εχει. (ιδιως για δισκους)

Κανε αναζητηση πληροφοριων για οξυζενε πανω στη αλγη και συσκοτιση.

Εχεις CO2?

Καλησπερα, co2 εχω,οσο για τον φωτισμο ειναι στο 6.5 w/l,και οταν ετρεχαι το ενυδρειο πριν κανω την αλλαγη δεν ειχα τις 2 λαμπες Τ5 ,και ειχα γεματο πρασινη αλγη συν κυανοβακτηριο,ετσι με την αλλαγη εβαλλα και τις 2 Τ5 για να φτασω στο 6.5 w/l αλλα παλι...............τωρα κανω δευτερη μερα συσκοτιση.για να δουμε..................

Link to comment
Share on other sites

Με την συσκότιση ‘’μπωρεί΄΄ να φύγει το κυανοβακτήριο αλλά σίγουρα αυτό έχει γεμίσει το ενυδρείο με σπόρους που θα περιμένουν την κατάλληλη στιγμή να πολλαπλασιαστούν.

Θέλω να σου πω ότι η μέθοδος απαλλαγής του προβλήματος μέσο της συσκότισης είναι ψιλολανθασμένη γιατί καταπολεμάς το κυανοβακτήριο αλλά όχι την αιτία εμφάνισής του.

Ψάξε πρώτα να βρεις την αιτία εμφάνισης του και μετά για να συντομεύεις την απαλλαγή του κυαναοβακτήριου μπορείς να κάνεις συσκότιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειχα κανει εγω:

Σε Rio 180 με 2 T8 και τυπου malawi

1. 3ημερη συσκοτιση. Καλυμενο το ενυδρειο με κουβερτα και δεν την σηκωνεις για να δεις τι γινεται, καλα ειναι να βαλεις και μια αεραντλια για οξυγονωση.

2. Μετα την συσκοτιση τρελη αλλαγη νερου (50%) τραβωντας την νεκρη bga η οποια ειχε γινει σαν καφε βλεννα. Παραλληλα πολυ καλη σκουπα βυθου.

ΠΡΟΣΟΧΗ οπου εχεις bga ή πεθαμενη bga δεν ανακατευεις το υποστρωμα ή δεν την σκορπιζεις. Αν την σκορπισεις, την στελνεις παντου και αρχιζει να αναπτυσεται παλι σε διαφορα σημεια. Ειναι δλδ σαν να την καλλιεργεις.

3. Αφαιρεσα ανακλαστηρες και μειωσα το φωτισμο στις 7 ωρες.

4. Οπου ξαναεβγαινε εριχνα Η2Ο2. Μεχρι 30ml στα 180 λιτρα εισαι οκ.

5. Παραταϊζα για να ανεβασω τα ΝΟ3.

6. Αλλαγες με πολυ καλη σκουπα βυθου.

Εσυ απο τη φωτο που βλεπω το ενυδρειο σου για τα φυτα που εχεις, εχεις παρα πολυ φως. Πες μας αναλυτικα διαστασεις ενυδρειου, τα watt καθε λαμπας και τον τυπο της. Π.χ. Τ8 gro-lux 36watt.

Α επισης οι λαμπες daylight ενδεχομενως να ευνοουν την bga αφου εμενα κατω απο αυτην εβγαινε πιο πολυ. Ειχα μια gro-lux και μια daylight τωρα εχω 2 gro-lux.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειχα κανει εγω:

Σε Rio 180 με 2 T8 και τυπου malawi

1. 3ημερη συσκοτιση. Καλυμενο το ενυδρειο με κουβερτα και δεν την σηκωνεις για να δεις τι γινεται, καλα ειναι να βαλεις και μια αεραντλια για οξυγονωση.

2. Μετα την συσκοτιση τρελη αλλαγη νερου (50%) τραβωντας την νεκρη bga η οποια ειχε γινει σαν καφε βλεννα. Παραλληλα πολυ καλη σκουπα βυθου.

ΠΡΟΣΟΧΗ οπου εχεις bga ή πεθαμενη bga δεν ανακατευεις το υποστρωμα ή δεν την σκορπιζεις. Αν την σκορπισεις, την στελνεις παντου και αρχιζει να αναπτυσεται παλι σε διαφορα σημεια. Ειναι δλδ σαν να την καλλιεργεις.

3. Αφαιρεσα ανακλαστηρες και μειωσα το φωτισμο στις 7 ωρες.

4. Οπου ξαναεβγαινε εριχνα Η2Ο2. Μεχρι 30ml στα 180 λιτρα εισαι οκ.

5. Παραταϊζα για να ανεβασω τα ΝΟ3.

6. Αλλαγες με πολυ καλη σκουπα βυθου.

Εσυ απο τη φωτο που βλεπω το ενυδρειο σου για τα φυτα που εχεις, εχεις παρα πολυ φως. Πες μας αναλυτικα διαστασεις ενυδρειου, τα watt καθε λαμπας και τον τυπο της. Π.χ. Τ8 gro-lux 36watt.

Α επισης οι λαμπες daylight ενδεχομενως να ευνοουν την bga αφου εμενα κατω απο αυτην εβγαινε πιο πολυ. Ειχα μια gro-lux και μια daylight τωρα εχω 2 gro-lux.

καλησπερα και ευχαριστω!

σημερα μετα απο 2 μρες συσκοτιση δεν υπαρχει πουθενα ιχνος κυανοβακτηριδιου,θα κανω καμια μεγαλη αλλαγη νερου ............οσο για τις λαμπες εχω 2 λαμπες Τ8 arcadia tropical 38 w η καθε μια και αλλες 2 λαμπες Τ8 sera tropic sun στα 4700 kelvin kai 38 w,και ακομη αλλες 2 Τ5 arcadia marine white στα 14000 kelvin.......

ευχαριστω αναμενω....... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις Marine να τις αφαιρεσεις, δεν υπαρχει λογος συν οτι προκαλουν μαλλια και μουσια απο αλγες... Τις αλλες αναβε τες σταδιακα. Πρωτα δυο λαμπες και τις αλλες δυο μετα απο καμια ωρα κατα την ανατολη. Το ιδιο και στη δυση, μια ωρα πριν το σβησιμο κοβε δυο λαμπες.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τωρα η bga ειναι σε φαση καφε βλεννας. Αυτη μπορει να φυγει πολυ ευκολα με σκουπα βυθου. Λοιπον διωξε οση πιο πολυ μπορεις αν οχι ολη. Η βλεννα αυτη αν τη δει το φως και ευνοουν οι συνθηκες θα ξαναγινει bga.

Στη συνεχεια οπου δεις να εμφανιζονται κηλιδες bga τις περιλαβαινεις με οξυζενε.

Τελος το ενυδρειο σου μπορει ανετα να σταθει με τις 4 αυτες λαμπες. Θα σου προτεινα να συνεχισεις οπως γραφω παραπανω με τον 7ωρο φωτισμο και χωρις ανακλαστηρες. Εφοσον δεις και δεν εμφανιστει για μια βδομαδα bga προσθεσε 2 ανακλαστηρες. Παλι το αφηνεις μια βδομαδα ετσι αν δεν βλεπεις προβλημα. Και στη συνεχεια προσθετεις και τους αλλους δυο ανακλαστηρες. Επειτα αρχιζεις να αυξανεις τη φωτοπεριοδο σιγα σιγα.

Τα διαστηματα και οι αλλαγες ειναι εκτιμησεις, μπορει να χρειαστει περισσοτερος χρονος για ολα αυτα. Το νοημα ειναι να κινηθεις με μια μεγαλη μειωση του φωτισμου και αφου δεις σημαδια σταθεροποιησης τοτε σιγα σιγα να αρχισεις να αυξανεις το φως σου.

Φυσικα αν κανεις καποια κινηση αυξησης φωτισμου και δεις αναπτυξη bga αναιρεις την κινηση και περιμενεις κι αλλο στην προηγουμενη φαση.

Τις sera που λες δεν τις ξερω, ενας καλος συνδιασμος για φυτεμενο ειναι 2 original tropical και 2 gro-lux. Ειναι και φθηνες οι gro-lux οποτε μπορεις να δοκιμασεις την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις Marine να τις αφαιρεσεις, δεν υπαρχει λογος συν οτι προκαλουν μαλλια και μουσια απο αλγες... Τις αλλες αναβε τες σταδιακα. Πρωτα δυο λαμπες και τις αλλες δυο μετα απο καμια ωρα κατα την ανατολη. Το ιδιο και στη δυση, μια ωρα πριν το σβησιμο κοβε δυο λαμπες.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Τωρα η bga ειναι σε φαση καφε βλεννας. Αυτη μπορει να φυγει πολυ ευκολα με σκουπα βυθου. Λοιπον διωξε οση πιο πολυ μπορεις αν οχι ολη. Η βλεννα αυτη αν τη δει το φως και ευνοουν οι συνθηκες θα ξαναγινει bga.

Στη συνεχεια οπου δεις να εμφανιζονται κηλιδες bga τις περιλαβαινεις με οξυζενε.

Τελος το ενυδρειο σου μπορει ανετα να σταθει με τις 4 αυτες λαμπες. Θα σου προτεινα να συνεχισεις οπως γραφω παραπανω με τον 7ωρο φωτισμο και χωρις ανακλαστηρες. Εφοσον δεις και δεν εμφανιστει για μια βδομαδα bga προσθεσε 2 ανακλαστηρες. Παλι το αφηνεις μια βδομαδα ετσι αν δεν βλεπεις προβλημα. Και στη συνεχεια προσθετεις και τους αλλους δυο ανακλαστηρες. Επειτα αρχιζεις να αυξανεις τη φωτοπεριοδο σιγα σιγα.

Τα διαστηματα και οι αλλαγες ειναι εκτιμησεις, μπορει να χρειαστει περισσοτερος χρονος για ολα αυτα. Το νοημα ειναι να κινηθεις με μια μεγαλη μειωση του φωτισμου και αφου δεις σημαδια σταθεροποιησης τοτε σιγα σιγα να αρχισεις να αυξανεις το φως σου.

Φυσικα αν κανεις καποια κινηση αυξησης φωτισμου και δεις αναπτυξη bga αναιρεις την κινηση και περιμενεις κι αλλο στην προηγουμενη φαση.

Τις sera που λες δεν τις ξερω, ενας καλος συνδιασμος για φυτεμενο ειναι 2 original tropical και 2 gro-lux. Ειναι και φθηνες οι gro-lux οποτε μπορεις να δοκιμασεις την αλλαγη.

φιλε μυ καλησπερα και ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου,

το ενυδρειο μου εχει διαστασεις 178Χ43Χ60 και ειναι 460 λιτρα.καθαρα λιτρα ειναι 340 λιτρα.εχω διαβασει οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο δισκων ο φωτισμος δεν πρεπει να υπερβαινει την τιμη 0.7watt/litro .το δικο μου συνολο ειναι ετσι οπως το ξαναυπολογισα 0,76watt/litro...και το υπολογισα με τις 4 Τ5 και τις 2 Τ5, ΑΝ αφαιρεσω τις 2 Τ5 που ειναι 54 watt η μια τοτε θα πεσω στην τιμη 0,45watt/litro γεγονος που ειναι πο οσο γνωριζω απαγορευτικο για φυτεμενο ενυδρειο...??? :hysterical:

βεβαια τον φωτισμ τον μειωσα στο επταωρο απο 10 ωρες που τα ειχα μεχρι σημερα και οι λαμπες αναβουν σταδιακα οπως πριν...

τους ανακλαστηρες δεν μπορω να τους βγαλω γιατι ειναι ενα με το καπακι......

οταν ειχα μονο τις 4 λαμπες Τ5 παλι προβλημα ειχα με αλγες και παλι κυανοβακτηριδιο ειχα....δεν ξερω αν παιζει ρολο που το φιλτρο ετρεχαι με τα ιδια βιολογικα υλικα 2 χρονια(απο τοτε που μου το στησανε...)και οταν πηγα να βαλω μακαρονακια μεσα πριν 1 βδομαδα ειδα οτι στο κατω μερος ειχε βιομπαλες στο δευτερο πατωμα ειχε βαλει (απο τσιγγουνια του αυτος που μου το εστησε)λιγα που ειναι σαν μπιλακια και στο τριτο αλλα λιγα απο τα μπιλακια στον τεταρο υαλοβαμβακα....εγω πηρα ολα τ μπηλακια και τα εβαλα σε εν πατωμα και γεμισα και το αλλο που εμεινε αδειο με μακαρονι....αν εφταιγετο φιλτρο δεν θα φαινοταν στις μετρησεις??? :hysterical: ευχαριστω και παλι και sorry αν ειμαι πολυ γκαου.... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

....εχω διαβασει οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο δισκων ο φωτισμος δεν πρεπει να υπερβαινει την τιμη 0.7watt/litro .....

Αυτη η φραση ειναι αντιφατικη.

Με τοσο φως οι δισκοι θα παθουν ηλιαση :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειμαστε εδω να τα λεμε, μην το σκεφτεσαι καν, ολοι σε μια διαρκη πορεια μαθησεις ειμαστε!

Τα βιολογικα υλικα δεν παιζουν τοσο ρολο. Αρκει να ειναι στρωμενα για να μην εχεις προβλημα με τα ψαρια, πηγη αλγης η διαφοροποιηση στα υλικα παντως δεν νομιζω να ειναι.

Με μπερδεψες τωρα με τις λαμπες. Τελικα εχεις 4 T5 και αλλες 2 T5 ή 4 Τ8 και αλλες 2 Τ5?

Οπως και να εχει με το ματι εγω βλεπω οτι δεν πρεπει να υπαρχει αναγκη για τοσο πολυ φωτισμο. Δλδ τα φυτα σου θα την βγαλουν και με 0,4-0,5 watt ανα λιτρο. Δεν ειναι τοσα πολλα που να θες 0,7watt ανα λιτρο. Αν δεις αργοτερα σημαδια οτι εχεις λιγο φωτισμο τοτε τον αυξανεις αλλα μεχρι τοτε οτι φωτισμος "περισευει" τον αξιοποιουν οι αλγες, γι'αυτο και εχεις αυτα τα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειμαστε εδω να τα λεμε, μην το σκεφτεσαι καν, ολοι σε μια διαρκη πορεια μαθησεις ειμαστε!

Τα βιολογικα υλικα δεν παιζουν τοσο ρολο. Αρκει να ειναι στρωμενα για να μην εχεις προβλημα με τα ψαρια, πηγη αλγης η διαφοροποιηση στα υλικα παντως δεν νομιζω να ειναι.

Με μπερδεψες τωρα με τις λαμπες. Τελικα εχεις 4 T5 και αλλες 2 T5 ή 4 Τ8 και αλλες 2 Τ5?

Οπως και να εχει με το ματι εγω βλεπω οτι δεν πρεπει να υπαρχει αναγκη για τοσο πολυ φωτισμο. Δλδ τα φυτα σου θα την βγαλουν και με 0,4-0,5 watt ανα λιτρο. Δεν ειναι τοσα πολλα που να θες 0,7watt ανα λιτρο. Αν δεις αργοτερα σημαδια οτι εχεις λιγο φωτισμο τοτε τον αυξανεις αλλα μεχρι τοτε οτι φωτισμος "περισευει" τον αξιοποιουν οι αλγες, γι'αυτο και εχεις αυτα τα αποτελεσματα.

Καλησπερα,εχω 2 λαμπες τ5 και αλλες 4 λαμπες τ8...πριν βαλω τις 2 τ5 ειχα μονο τις τ8 και ειχα παλι προβλημα με αλγες ολοι μου ελεγαν οτι ο φωτισμος ηταν λιγος και ετσι εβαλα και τις αλλες 2 τ5 για να ειμαι ' : 'by the book''...αλλα...εχω ελλατωσει τον φωισμο στις 7 ωρες οι λαμπες αναβουν σταδιακα και θα δω τι θα γινει....ευχαριστω για ολα!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.... και ετσι εβαλα και τις αλλες 2 τ5 για να ειμαι ' : 'by the book''...

Πρεπει να προσεχεις και το φασμα εκτος απο τα βατ.

14.000 Κ ειναι για θαλλασα.

Η πιο φωτεινη που θα μπορουσε να βαλεις θα ηταν 10.000 και παντα σε συνδιασμο με πιο χαμηλες, καταλληλες για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι οι θαλασσινες λαμπες βγαζουν μαλλια στο ενυδρειο απο τις αλγες. Απο εκει και περα εσυ ξερεις :thumbup:

Καλη συνεχεια και ενημερωνε μας για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι οι θαλασσινες λαμπες βγαζουν μαλλια στο ενυδρειο απο τις αλγες. Απο εκει και περα εσυ ξερεις :thumbup:

Καλη συνεχεια και ενημερωνε μας για την εξελιξη.

μεχρι και σημερα δεν υπαρχει κανενα ιχνος κυανοβακτηριδιου,τον φωτισμο τον εχω 7 ωρες την ημερα....για να δω πως θα αντιδρασει και η πρασινη αλγη,εχω βγαλει με μηχανικο τροπο την περισσοτερη. θελω να δω αν με την μειωση του χρονου φωτισμου βοηθησει την κατασταση...

και παλι ευχαριστω

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...