Jump to content

Sump


Guest orck

Recommended Posts

εχω το Rio 400 και σκεφτομαι να φτιαξω ενα sump για να μπει σε ενα απο τα δυο ντουλαπια που εχει το επιπλο του (για να πω την αληθεια πιο πολυ για την εμπειρια να κολησω ενα ενυδρειο και να πειραματιστω)

πιεση χρονου δεν υπαρχει καμια, το ενυδρειο θα λειτουργησει στην αρχη με το/τα εξωτερικα του φιλτρα οποτε και να μην βγει καλο εχω χρονο να το βελτιωσω

θα ηθελα τις αποψεις οσων εχουν φτιαξει sump, εαν βλεπουν καποια κατασκευαστικη ατελεια, παρακατω ειναι τα σχεδια, ενα 3D και μια μπροστινη οψη, το γυαλι θα ειναι 5χιλ χωρις κοντρες

με τις συγκεκριμενες διαστασεις βγαινει εξωτερικος ογκος περιπου 50λιτρα, ενω υπολογιζω οτι ωφελημα θα ειναι λιγο περισοτερα απο 40λιτρα, ο χωρος καθαρα για βιολογικα υλικα ειναι περισσοτερο απο 20 λιτρα, εχω αρκετα λιτρα siporax και θα προσθεσω και τα καταλληλα μπλε σφουγγαρια (μεσαιες τρυπες)

να πω οτι οι φετες ειναι επιτηδες 2 εκατοστα πιο χαμηλα ωστε σε περιπτωση που βουλωσει καποιο διαμερισμα το νερο να παει κατευθειαν στο τελευταιο διαμερισμα και να επιστρεψει στο ενυδρειο

μια πολυ σημαντικη παρατηρηση: ο χωρος ειναι αυστηρα ορισμενος απο τα ξυλα του επιπλου, εχω καταληξει οτι καλες διαστασεις ειναι 40Χ36Χ36, αυτο δυστηχως δεν αλλαζει με τιποτα

DIYsump_.jpg

DIYsump2_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν παχος γυαλιου για το μεγεθος που θες καλο κοντρες δεν χρειαζονται παιζουν το ρολο τα χωρισματα.Θα σου συνιστουσα να μην αφησεις μονο 2 cm περιθωριο απο την επιφανεια της γυαλας σου (καταλαβες που αναφερομαι?)γιατι σε περιπτωση που μπουκωσουν τα υλικα σου (απο κατω που εχεις 6cm κενο) ή πολλων αλλων ατυχων στιγμων να εχει ενα περιθωριο αλλιως θα εχεις πλημμυρα.

Τελος επειδη εχω προσφατη εμπειρια με κατασκευη με sump κοιτα πρωτα να λυσεις το προβλημα της υπερχειλισης μιας και δεν εχει προβλεφθει για τετοιο ενυδρειο και καθαρα προσωπικη μου αποψη οτι το sump ειναι πολυ καλο θα σε βοηθησει αρκετα αλλα σε τετοιο μεγεθος δεν θα σε βοηθησει πουθενα παρα μονο οτι θα κρυψεις τον θερμαντηρα, το ιδιο ογκο υλικων μπορεις να καταφερεις και με 2 εξωτερικα φιλτρα.Αν τελικα μπεις στο κοπο να το φτιαξεις προσπαθησε να το κανεις οσο μια μεγαλο μπορεις

Link to comment
Share on other sites

τις φετες τις ειχα αρχικα 5 εκατοστα και οχι 2 αλλα μου φανηκε υπερβολη, για αυτο το ανεβασα αλλα 3 εκατοστα

λες οτι 2 εκατοστα δεν θα καταφερουν να διοχετευσουν το νερο στο τελευταιο διαμερισμα, ετσι;

(πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να βουλωσει ενας χωρος 6 εκατοστα Χ 36 εκατοστα, θα πρεπει να μην το κοιταζω ποτε για χρονια ολοκληρα για να βουλωσει)

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες εμενα βουλωσε την πρωτη βδομαδα και εβαλα πλακακια βυθου σαν βαση για τα υλικα για να λυσω το προβλημα.Θα τα δεις στην πορεια αλλα σου λεω καντο οσο πιο μπορεις μεγαλυτερο γιατι το ενυδρειο ειναι υπερβολικα μεγαλο για το μεγεθος του sump και σε διακοπη ρευματος δεν ξερω αν θα μπορει το sump να φιλοξενησει το νερο μεχρι να σταματησει να δουλευει η υπερχειλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...