Jump to content

ΣΧΕΣΗ Co2 Me Kh


Churu

Recommended Posts

Γεια σας και παλι.Εχω μια απορεια που δε μπορω να λυσω και θελω βοηθεια απ οποιον γνωριζει κατι σχετικα επι του θεματος.Το θεμα ειναι ο μαθηματικος τυπος που γινονται οι πραξεις με το PH ΚΑΙ KH αντιστοιχα και προκυπτουν τα νουμερα του CO2.Νομιζω οτι αυτος ο τυπος θα βοηθαγε αρκετα για πιο ακριβεις μετρησεις οσον αφορα την ποσοτητα του co2 που θα πρεπει να εχουμε μεσα. Ευχαριστω για την βοηθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα πινακάκι μπορείς να το βρεις ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 πινακες ειναι πολυ διαφωτιστικοι,γιατι κι εγω ειχα αυτην την απορεια!Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια σας! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites


CO2 (ppm) = 3*kh*10^( 7-pH )

Μιλάμε πάντα για φυτεμένο ενυδρείο. Ριξε μια ματιά εδώ :


Θα μπορουσες να γραψεις τον τυπο φιλε μου με γραμματα και τις πραξεις γιατι δεν το καταλαβαινω απο το 10 και μετα...... ^( 7-pH ) Σ ευχαριστω διπλα....
Link to comment
Share on other sites


CO2 (ppm) = 3*kh*10^( 7-pH )

Μιλάμε πάντα για φυτεμένο ενυδρείο. Ριξε μια ματιά εδώ :


Εγω εχω και Δισκους!Αλλα με τον πινακα διαφωτιστηκα πληρως,και με τον δικο σου ,γιατι ειχα στην τελευταια μετρηση τιμη ph ασε καλυτερα και ελεγα μηπως υπαρχει προβλημα με τοCO2,γιατι ειναι ηλεκτρονικο και το φοβηθηκα!Ακουσα οτι η σκληροτητα δεν εχει σχεση με το ph,ενω νομιζα αλλα και ταρακουνηθηκα λιγο,ενω τα ψαρια και τα φυτα ειναι ενταξει!Εβαλα,τυρφη και το νερο εγινε καφε αρκετα, ενω την ξεπλυνα,και το ph επεσε 6,8 και kh στο3! :bowdown::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω και Δισκους!Αλλα με τον πινακα διαφωτιστηκα πληρως,και με τον δικο σου ,γιατι ειχα στην τελευταια μετρηση τιμη ph ασε καλυτερα και ελεγα μηπως υπαρχει προβλημα με τοCO2,γιατι ειναι ηλεκτρονικο και το φοβηθηκα!Ακουσα οτι η σκληροτητα δεν εχει σχεση με το ph,ενω νομιζα αλλα και ταρακουνηθηκα λιγο,ενω τα ψαρια και τα φυτα ειναι ενταξει!Εβαλα,τυρφη και το νερο εγινε καφε αρκετα, ενω την ξεπλυνα,και το ph επεσε 6,8 και kh στο3! :thumbup::thumbup:

Οταν κατεβαζεις την kH και το pH και με αλλους τροπους εκτος του διοξειδιου δεν πρεπει να ισχυει το πινακακι.

Καλυτερα σε τετοιο ενυδρειο παρε ενα αξιοπιστο τεστ μετρησης CO2 και δευτερευον παρατηρηση στα ψαρια αν ανεβαινουν για αερα συνεχεια

Περιμενω απαντηση και διευκρινηση απο το csd.net για τις επιπλεον εξαιρεσεις του πινακα εκτος της σημειωσης :

"NOTE: This calculator (and the chart based on this formula) will only work if your water is carbonate buffered. If your water contains high levels of phosphates, it will alter your water properties, and invalidate these CO2 calculations."

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ξεμπερδέψουμε, υπάρχει ο μαθηματικός τύπος που είναι απόλυτος και δεν σηκώνει λάθει (δεν τον θυμάμαι τώρα).

Ο τύπος αυτός όμως αφορά το καθαρό νερό Η2Ο από εκεί και πέρα η οξύτητα του νερού μπορεί να επηρεαστεί και από τα διάφορα πρόσθετα που περιέχει το νερό με το πιο τρανταχτώ παράδειγμα αυτό του χουμικού οξύ.

Κάποιοι προσπάθησαν να τροποποιόσουν τον τύπο συμπεριλαμβάνοντας και ένα μικρό ποσοστό από οξέα κτλ. Για αυτό κυκλοφορούν αν θυμάμαι καλά 2-3 διαφορετική τύποι με κάποιες αποκλίσεις.

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο μπορούμε κατά προσέγγιση να δούμε πόσο πχ CO2 έχουμε στο ενυδρείο μας και να συμπεράνουμε αν έχουμε πολύ ή λίγο διοξείδιο.

Όσο πιο εξτρεμ είναι το νερό μας τόσο πιο αναξιόπιστος γίνεται ο τύπος, και στα ενυδρεία με σχεδόν μηδενικό Kh δεν έχει πια καμιά αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπερδευτηκα τωρα!Με νερο Α/Ο,ph 6,8 και kh3 ποσο CO2 εχω ή τι πρεπει να προσεξω για να ειμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 14 ppm co2

Αν κατεβάσεις το pH σου στο 6,5 θα εχεις 28ppm co2

Και στις 2 περιπτώσεις είσαι μέσα στα όρια

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να γραψεις τον τυπο φιλε μου με γραμματα και τις πραξεις γιατι δεν το καταλαβαινω απο το 10 και μετα...... ^( 7-pH ) Σ ευχαριστω διπλα....

To σύμβολο ^ σημαίνει ύψωση σε δύναμη (πως λέμε x στο τετράγωνο, x στην τρίτη κλπ). Στο link που έδωσα το έχει, μπορείς να το δεις το απόσπασμα εδω :

post-2079-1232171727_thumb.jpg

Μπορείς να κάνεις copy την πιο κάτω σχέση σε ένα κελί του excel και όταν θέσεις τα ΚΗ και PH που έχεις, θα δεις το αποτέλεσμα του CO2 σε ppm :

= 3*kh*10^( 7-pH )

Nα ξαναπώ επίσης ότι ο τύπος ισχύει ΜΟΝΟ για φυτεμένα ενυδρεία με παροχή CO2, π.χ είναι προφανές ότι o τύπος δεν ισχύει σε ένα ενυδρείο άγριων δίσκων όπου με KH=3 και PH=5,5 θα είχαμε 284,60 ppm CΟ2.

*Σπύρο αν πάρεις κάποια επιπλέον απάντηση στο ερώτημά σου, ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Nα ξαναπώ επίσης ότι ο τύπος ισχύει ΜΟΝΟ για φυτεμένα ενυδρεία με παροχή CO2,

Ούτε εδώ ισχύει αν έχουμε χαμηλό ph, kh. Παράδειγμα εγώ έχω ένα Kh 2 σε φυτεμένο, αν πιστεύα στον τύπο θα έπρεπε να είχα τώρα σόδα αντί για νερό. :thumbup:

π.χ είναι προφανές ότι o τύπος δεν ισχύει σε ένα ενυδρείο άγριων δίσκων όπου με KH=3 και PH=5,5 θα είχαμε 284,60 ppm CΟ2.

*Σπύρο αν πάρεις κάποια επιπλέον απάντηση στο ερώτημά σου, ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ Χρήστο, αυτό εννοούσα με το παράδειγμα του ενυδρείου δίσκων, όπου, όπως και εσύ αναφέρεις, σε extreme καταστάσεις (συνήθως χαμηλού ph, kh) δεν ισχύει ο τύπος.

Γενικά πάντως κατόπιν μετρήσεων σε "φυτεμένο ενυδρείο μη ακραίων καταστάσεων" (το KH=2 είναι αρκετά χαμηλό) ο τύπος προσεγγίζει αρκετά το αποτέλεσμα που δίνει ένα τεστ CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ Χρήστο, αυτό εννοούσα με το παράδειγμα του ενυδρείου δίσκων, όπου, όπως και εσύ αναφέρεις, σε extreme καταστάσεις (συνήθως χαμηλού ph, kh) δεν ισχύει ο τύπος.

Γενικά πάντως κατόπιν μετρήσεων σε "φυτεμένο ενυδρείο μη ακραίων καταστάσεων" (το KH=2 είναι αρκετά χαμηλό) ο τύπος προσεγγίζει αρκετά το αποτέλεσμα που δίνει ένα τεστ CO2.

:thumbup:

Και εγώ κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό αλλά το διευκρίνισα προς αποφυγή παρεξηγήσεων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To σύμβολο ^ σημαίνει ύψωση σε δύναμη (πως λέμε x στο τετράγωνο, x στην τρίτη κλπ). Στο link που έδωσα το έχει, μπορείς να το δεις το απόσπασμα εδω :

post-2079-1232171727_thumb.jpg

Μπορείς να κάνεις copy την πιο κάτω σχέση σε ένα κελί του excel και όταν θέσεις τα ΚΗ και PH που έχεις, θα δεις το αποτέλεσμα του CO2 σε ppm :

= 3*kh*10^( 7-pH )

Nα ξαναπώ επίσης ότι ο τύπος ισχύει ΜΟΝΟ για φυτεμένα ενυδρεία με παροχή CO2, π.χ είναι προφανές ότι o τύπος δεν ισχύει σε ένα ενυδρείο άγριων δίσκων όπου με KH=3 και PH=5,5 θα είχαμε 284,60 ppm CΟ2.

*Σπύρο αν πάρεις κάποια επιπλέον απάντηση στο ερώτημά σου, ενημέρωσέ μας.

Ευχαριστω πολυ..... :thumbup::thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...