Jump to content

Αναλογια Σοδας ανα λιτρο


Churu

Recommended Posts

Γεια σας και παλι δισκοφιλοι!!! :thumbup: Θελω να αυξησω λιγο την KH για να ριξω κι αλλο το ΡΗ μου τωρα ειμαι στο 7.0 κολλημενος εδω και καμια εβδομαδα ΚΗ 3-4 GH 8 και οσο co2 και να προσθετω δεν πεφτει το PH σημειωση νερο απο αο και χρηση τυρφης ετσι αποφασισα χρηση σοδας αλλα δεν γνωριζω την αναλογια σοδας/λιτρο για αυξηση μιας μοναδας KH γιατι κοντευω να τελειωσω ολα τα αρθρα του φορουμ και δεν εχω βρει την ποσοτητα σοδας που χρειαζεται το νερακι μου.Υπαρχει καποιο μετρο η προσθετεις σοδα κανοντας παραλληλα και μετρησεις μεχρι να την φτασεις εκει που θελεις?Καποιος με προσωπικη εμπειρια θα ηταν χρησιμη!!!!! Γινομαι γραφικος αλλα για αλλη μια φορα να ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχ και νομιζα οτι τα ειχα καταλαβει :thumbup: κατσε λιγο για να τα βαλω λιγο σε ταξη στο μυαλο μου αυτο που ηθελα ειναι καταλληλο νερακι για τα μελλοντικα νεοεισερχομενα δισκακια μου.Οι τιμες μου ειναι ph 7 gh 8 kh 4 και με τη παροχη co2 δε πεφτει το ph ετσι ειχα καταλαβει οτι ανεβαζοντας λιγο τη kh περισσοτερα μορια ανθρακα θα μπορουσαν να αποθηκευτουν με αποτελεσμα τη πτωση του ph .Λαθος ειχα καταλαβει βοηθεια γιατι ειμαι στην αλλαγη νερου απο βαρελι με τυρφη με τιμες ph4.5 gh3 kh2 εχοντας προσθεσει RO RIGHT της ΚΕΝΤ και πραγματικα εχω πανικοβληθει και δεν θελω να πανε κοπος χρηματα χαμενα στη προσπαθεια να εχω δισκους.Ειμαι σε κρισημο σημειο νομιζω γιατι εδω και 2 μηνες εχω επικεντρωθει σ αυτο και θελω επιτελους να δω τα δισκακια στο δωματιο μου :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μας μπέρδεψες τώρα από την μια λες ότι έχεις ph7 και θες να το ρίξεις και από την άλλη ότι έχεις ph 4,5 και θέλεις μάλλον να το ανεβάσεις;

Όπως και να έχει στην πρώτη περίπτωση μπορείς χαλαρά να ρίξεις το Ph με χρήση τύρφης και διοξείδιο.

Και στην δεύτερη περίπτωση μου φαίνεται λίγο εξτρεμ να έχεις Ph 4,5 μήπως μετράς λάθος ή πως μετράς;

Link to comment
Share on other sites

PH 7.0 ειναι αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μου και ph 4.5 στο βαρελι με νερο αο+τυρφη+ro right και προσπαθω να το φτασω 6.5 ετσι ωστε να τα βαλω τα δισκακια μου και να βρω τη χρυση τομη για να φτιαχνω το ιδιο καθε φορα νερο.Συγνωμη αν σας μπερδεψα προσπαθω να σας κατατοπισω γιατι στη Χημεια δεν ημουν καλος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μας μπέρδεψες τώρα από την μια λες ότι έχεις ph7 και θες να το ρίξεις και από την άλλη ότι έχεις ph 4,5 και θέλεις μάλλον να το ανεβάσεις;

Όπως και να έχει στην πρώτη περίπτωση μπορείς χαλαρά να ρίξεις το Ph με χρήση τύρφης και διοξείδιο.

Και στην δεύτερη περίπτωση μου φαίνεται λίγο εξτρεμ να έχεις Ph 4,5 μήπως μετράς λάθος ή πως μετράς;

Και χρηση τυρφης κανω στο ενα απο τα 2 φιλτρα και co2 και εδω και 1 εβδομαδα ειναι ακουνητο αταραχο γι αυτο και θεωρησα οτι θα πρεπε να ανεβασω λιγο τη kh ετσι ωστε το co2 να μπορεσει να το ριξει......Βοηθειστε παλικαρια..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα παρατεινω την αγωνια μου γι αυριο.Καμια γνωμη ρε παιδια για να φτιαξω αυτο το νερο επιτελους! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μαλλον μερικα πραγματα ζωτικης σημασια που πρεπει να κατανοησεις.

Το νερο της οσμωσης ειναι "νεκρο" οσο και "καθαρο".

Προτιμαμε λοιπον να παιρνουμε "νεκρο" νερο αλλα καθαρο και να το "ζωντανευουμε" εμεις με τα συστατικα που χρειαζεται αναλογα το καθε ενυδρειο στις ακριβεις ποσοτητες.

Τα συστατικα αυτα ειναι τα μακρο και μικροστοιχεια (που τα αποκαλουμε μεταλλικα αλατα, ηλεκτρολυτες ιχνοστοιχεια κλπ) και τα εχει το νερο της βρυσης αλλα τα αφαιρουμε με την ΑΟ μαζι με ολα τα βλαβερα. (δλδ μαζι με τα χλωρα καιγονται και τα ξερα).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

- Η ανθρακικη σκληροτητα (kH) ειναι παραγοντας σταθεροποιησης της οξυτητας του νερου (pH)

Οσο πιο χαμηλη ειναι τοσο πιο ευκολα μεταβαλεται το pH (πχ αν ριξεις κατι οξυνο στο νερο οπως λιγο ξυδι και το kH ειναι μικροτερο του 1 θα επιρρεασει το pH αμεσα (θεωρητικα τα ψαρια δεν αντεχουν αποτομες αλλαγες του pH πανω απο 0,2 εως 0,5 το 24ωρο). Αν το kH ειναι πανω απο 5-6 δεν θα επιρρεαστει ευκολα.

Επισης για διαφορους λογους (δεν αναλυω) το pH εχει την ταση να μειωνεται οσο η kH μειωνεται και το αντιθετο.

Δες εδω απλα και αναλυτικα ολα τα απαραιτητα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

- Στο βαρελι αν καταλαβα καλα βαζεις νερο απο ΑΟ 100% και το φιλτραρεις και με τυρφη.

Αν ειναι οπως τα λεω συνεχιζω.

Μπουκαλα CO2 δεν χρειαζεται γιατι θα σε περιοριζει με το χαμηλο kH (και κατ'επεκταση pH, gH) που χρειαζονται οι δισκοι.

Η μπουκαλα CO2 σε αναγκαζει να κρατας ψηλα το kH για να μην εχεις ασταθεια στο pH και προβληματα μετρησης υπερβολικου διοξειδιου στο νερο κλπ.

- Χωρις τη χρηση του CO2 ο στοχος σου λοιπον ειναι να εχεις για αρχη περιπου ενα pH γυρω στο 6 και kH 1-2, gH ως 4-5, TDS οσο χαμηλοτερο γινεται (40-50).

Το RO RIGHT της ΚΕΝΤ (αν λες γι'αυτο που ειναι για freshwater) ειναι ηλεκτρολυτες (ανεβαζει gH και TDS) και εχει και λιγη σοδα μεσα (ανεβαζει kH και TDS).

Θα ελεγα οταν σου τελειωσει να εβλεπες κατι που ρυθμιζει ανεξαρτητα μονο την gH, και σοδα για το kH.

πχ Seachem Equilibrium ή Preis diskus minerals

- Τελικα ομως θα εβλεπες οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγα ιχνοστοιχεια (πχ Seachem Discus trace, >> Seachem DiscusTrace ) και καθολου ηλεκτρολυτες. :thumbup:

- Tο pH του βαρελιου μη το μετρας.

Δεν μετριεται, και οτι μετρηση βγαζεις ειναι πλασματικη, αφου η kH του ειναι μηδενικη το νερο αυτο εχει ασταθες pH και θα "υιοθετησει" το pH του ενυδρειου και αντιστοιχα το νερο του ενυδρειου θα "υιοθετει" το kH του νερου της AO με τις αλλαγες (θα κατεβαινει δλδ) με αποτελεσμα να πεφτει και το pH σταδιακα.

Στο νερο της ΑΟ μετρα μονο TDS αυτο θα σου δειχνει οτι λειτουργει σωστα η μεβρανη της πριν χρειαστει να αντικατασταθει οταν θα αρχισει να δειχνει την τιμη του TDS να ανεβαινει και να παραμενει ψηλα.

Τα προφιλτρα αλλαζουν νωριτερα (αναλογα τος προδιαγραφες τους απο 6-12 μηνες και αναλογα τα λιτρα που θα "βγαζουν").

Αν δεν αντικαθισταντε εγκαιρα δεν θα προστατευουν την μεμβρανη και θα χαλασει γρηγορα.

Να προσεξεις να μη στεγνωσει ποτε η μεμβρανη. (βαζε κατι σαν πωμα να κλεινουν τα σωληνακια και να μενει παντα νερο μεσα, ιδιως το καλοκαιρι με την εξατμιση).

Κανε μια φορα το μηνα flush στην μεμβρανη αφαιρωντας το flow restrictor (στραγγαλιστη ροης) αφηνωντας να τρεχει αφθονο νερο απο την drain εξοδο της ΑΟ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μαλλον μερικα πραγματα ζωτικης σημασια που πρεπει να κατανοησεις.

Το νερο της οσμωσης ειναι "νεκρο" οσο και "καθαρο".

Προτιμαμε λοιπον να παιρνουμε "νεκρο" νερο αλλα καθαρο και να το "ζωντανευουμε" εμεις με τα συστατικα που χρειαζεται αναλογα το καθε ενυδρειο στις ακριβεις ποσοτητες.

Τα συστατικα αυτα ειναι τα μακρο και μικροστοιχεια (που τα αποκαλουμε μεταλλικα αλατα, ηλεκτρολυτες ιχνοστοιχεια κλπ) και τα εχει το νερο της βρυσης αλλα τα αφαιρουμε με την ΑΟ μαζι με ολα τα βλαβερα. (δλδ μαζι με τα χλωρα καιγονται και τα ξερα).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

- Η ανθρακικη σκληροτητα (kH) ειναι παραγοντας σταθεροποιησης της οξυτητας του νερου (pH)

Οσο πιο χαμηλη ειναι τοσο πιο ευκολα μεταβαλεται το pH (πχ αν ριξεις κατι οξυνο στο νερο οπως λιγο ξυδι και το kH ειναι μικροτερο του 1 θα επιρρεασει το pH αμεσα (θεωρητικα τα ψαρια δεν αντεχουν αποτομες αλλαγες του pH πανω απο 0,2 εως 0,5 το 24ωρο). Αν το kH ειναι πανω απο 5-6 δεν θα επιρρεαστει ευκολα.

Επισης για διαφορους λογους (δεν αναλυω) το pH εχει την ταση να μειωνεται οσο η kH μειωνεται και το αντιθετο.

Δες εδω απλα και αναλυτικα ολα τα απαραιτητα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

- Στο βαρελι αν καταλαβα καλα βαζεις νερο απο ΑΟ 100% και το φιλτραρεις και με τυρφη.

Αν ειναι οπως τα λεω συνεχιζω.

Μπουκαλα CO2 δεν χρειαζεται γιατι θα σε περιοριζει με το χαμηλο kH (και κατ'επεκταση pH, gH) που χρειαζονται οι δισκοι.

Η μπουκαλα CO2 σε αναγκαζει να κρατας ψηλα το kH για να μην εχεις ασταθεια στο pH και προβληματα μετρησης υπερβολικου διοξειδιου στο νερο κλπ.

- Χωρις τη χρηση του CO2 ο στοχος σου λοιπον ειναι να εχεις για αρχη περιπου ενα pH γυρω στο 6 και kH 1-2, gH ως 4-5, TDS οσο χαμηλοτερο γινεται (40-50).

Το RO RIGHT της ΚΕΝΤ (αν λες γι'αυτο που ειναι για freshwater) ειναι ηλεκτρολυτες (ανεβαζει gH και TDS) και εχει και λιγη σοδα μεσα (ανεβαζει kH και TDS).

Θα ελεγα οταν σου τελειωσει να εβλεπες κατι που ρυθμιζει ανεξαρτητα μονο την gH, και σοδα για το kH.

πχ Seachem Equilibrium ή Preis diskus minerals

- Τελικα ομως θα εβλεπες οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι λιγα ιχνοστοιχεια (πχ Seachem Discus trace, >> Seachem DiscusTrace ) και καθολου ηλεκτρολυτες. :hysterical:

- Tο pH του βαρελιου μη το μετρας.

Δεν μετριεται, και οτι μετρηση βγαζεις ειναι πλασματικη, αφου η kH του ειναι μηδενικη το νερο αυτο εχει ασταθες pH και θα "υιοθετησει" το pH του ενυδρειου και αντιστοιχα το νερο του ενυδρειου θα "υιοθετει" το kH του νερου της AO με τις αλλαγες (θα κατεβαινει δλδ) με αποτελεσμα να πεφτει και το pH σταδιακα.

Στο νερο της ΑΟ μετρα μονο TDS αυτο θα σου δειχνει οτι λειτουργει σωστα η μεβρανη της πριν χρειαστει να αντικατασταθει οταν θα αρχισει να δειχνει την τιμη του TDS να ανεβαινει και να παραμενει ψηλα.

Τα προφιλτρα αλλαζουν νωριτερα (αναλογα τος προδιαγραφες τους απο 6-12 μηνες και αναλογα τα λιτρα που θα "βγαζουν").

Αν δεν αντικαθισταντε εγκαιρα δεν θα προστατευουν την μεμβρανη και θα χαλασει γρηγορα.

Να προσεξεις να μη στεγνωσει ποτε η μεμβρανη. (βαζε κατι σαν πωμα να κλεινουν τα σωληνακια και να μενει παντα νερο μεσα, ιδιως το καλοκαιρι με την εξατμιση).

Κανε μια φορα το μηνα flush στην μεμβρανη αφαιρωντας το flow restrictor (στραγγαλιστη ροης) αφηνωντας να τρεχει αφθονο νερο απο την drain εξοδο της ΑΟ.

Φιλε delta σε ευχαριστω για την κατατοπιση και τον χρονο σου.Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες για την λυση του γριφου του νερου.....απλα Respect :thumbup: Το RO RIGHT της ΚΕΝΤ ναι ειναι το freshwater τωρα παω για διαβασμα............και για οτι απορειες θα Ρωτησω παλι.Ευχαριστω :hysterical: σσ που ηταν κρυμμενα αυτα στο φορουμ?????? :thumbup: Ελπιζω να μην χαιρομαι τζαμπα....εφυγα

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οταν σου τελειωσει να εβλεπες κατι που ρυθμιζει ανεξαρτητα μονο την gH, και σοδα για το kH. πχ Seachem Equilibrium ή Preis diskus minerals Η αναλογια σοδας-νερου υπαρχει η προσθετεις-μετρας,προσθετεις-μετρας και ουτω καθε εξης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...