Jump to content

Τα Ενυδρειακια μας


Andreas kika

Recommended Posts

Γεια σας κ παλι,οπως σας υποσχεθηκα μαζεψα φοτογραφικο υλικο κ ξαναηρθα.Θα προσπαθησω να ειμαι συντομος,οσο μπορω τουλαχιστον μιας κ τα ενυδρεια ειναι πολλα.Θα ξεκινησω με μια γενικη αποψη(φοτο 1,2) απο τα ενυδρεια του fishroom κ μετα θα σας πω τι ειναι το καθε ενα(απο τα περισσοτερα τουλαχιστον).

Τωρα θα ξεκινησω απο τα αγαπημενα μου κ επειτα βλεπουμε...Julidochromis marlieri!!!Οι ομορφες σκακιερες μου.Πρωτα μια φοτο των γονιων(μονο το αρσενικο βρηκα)κ μετα απο τα ελιχιστα παιδακια που μειναν(τα δεινουμε συνεχεια κ στο τελος δε μενουν ουτε για μας)στις φοτο 3,4 ειναι τα μωρα μονα τους σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων κ στη φοτο 5 ειναι ο μπαμπας τους.Τα leleupi:γονεις σε 200 λιτρα ενυδρειο(φοτο 6,7),μωρα σε 150(φοτο 8,9) κ 80(φοτο 10,11)λιτρα αναλογα με το μεγεθος.Τα tropheus moori bemba γονεις κ μωρα ολα σε ενα ενυδρειο 250 λιτρα(φοτο 12,13,14).Tropheus moori ikola kaiser σε ενυδρειο 250 λιτρα(φοτο 15,16).Το δευτερο ζευγαρι απο αγγελοψαρα(το πρωτο το ειχα δειξει στο προηγουμενο ποστ μου)σε ενυδρειο 120 λιτρα(φοτο 17)

Link to comment
Share on other sites

Τα πλακωστομα μας απο τα οποια εχουμε 2 ζευγαρια το ενα σε ενυδρειο 100 λιτρων(φοτο 18)στην φοτο 19 πως γινεται το πλακωστομο(σε αλλο ενυδρειο τραβηγμενη η φοτο)κ το αλλο μαζι με τα μωρα σε 250 λιτρων(φοτο20,21)στις φοτο ειναι τα μωρα...Tropheus diboisi ολα μαζι γονεις κ μωρα(φοτο 22,23,24)το μεγεθος των γονεων λιγο μακρια απο το χερι μου φοτο 25.Κ τελος ολα μαζι Frontozes brichardi ενα ειδος malawi που δε γνωριζω στο 500 λιτρα ενυδρειο(φοτο 25,26,27,28)στην φοτο 29 μια θυλικια malawi με τα αυγα της.

Link to comment
Share on other sites

Κ τελος θα ηθελα να σας δειξω ενα ακομα ενυδρειο 250 λιτρα με ενα αλλο ειδος malawi φοτο 30,31 το επιπλο ειναι μια παλετα!!!!Κ κατι που νομιζω πως θα φανει χρησιμο...οι γεννηστρες μας φοτο 32,33.Ολο το συστημα ενυδρειων που σας εδειξα λειτουργει εδω κ 8 χρονιασε αυτο το δωματιο χωρις να μας εχει βγαλει ποτε κανενα προβλημα ολα τα ψαρια γεννανε συνεχεια χωρις καμια προσθηκη ορμονης η φαρμακου...αυτα.Σας ευχαριστω πολυ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: πολύ ωραία ενυδρεία και ψάρια!!!!

Στην 41 ποιά ψάρια είναι??

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: πολύ ωραία ενυδρεία και ψάρια!!!!

Στην 41 ποιά ψάρια είναι??

Hμουν σιγουρος πως εκανα καποιο λαθος!Οι φοτο ειναι αριθμημενες λαθος απο πανω αριστερα απο το πρωτο ποστ ξεκινανε τα νουμερα...Τα ψαρακια σε αυτη τη φοτο ειναι καποια κιχλιδα malawi πολυ αγριο ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Τις ονομασιες δεν τις ξερω γιατι τσ ψαρακια αυτα οπως κ τα κιτρινα malawi ηρθαν σε μενα σαν ''δωρο'' η μαλλον ποιο πολυ σαν ανεπιθυμητα ζωακια απο καποιο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

πολύ μεράκι, μπράβο ρε φίλε! μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

πολύ μεράκι, μπράβο ρε φίλε! μπράβο!

Ευχαριστω πολυ...Πιστευω πως το χομπυ μας ειναι με διαφορα ενα απο τα καλυτερα(μαζι με τον μοντελισμο)!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το fish room είναι πολύ όμορφο.

Ρε παιδιά ειδικά στο ενυδρείο με τις λαμπιντο δεν τρέμει η καρδιά σας που οι πέτρες ακουμπάνε το γυαλί;

Δεν είναι λίγο επικύνδινο;

Πάντως και πάλι μπράβο πολύ όμορφο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το fish room είναι πολύ όμορφο.

Ρε παιδιά ειδικά στο ενυδρείο με τις λαμπιντο δεν τρέμει η καρδιά σας που οι πέτρες ακουμπάνε το γυαλί;

Δεν είναι λίγο επικύνδινο;

Πάντως και πάλι μπράβο πολύ όμορφο

Δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.Τις πετρες τις εχουμε να ακουμπανε στο γυαλι πολλα χρονια κ δεν εχοθν παθει τιποτα τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει τρελός με τα ενυδρεία!

Πολύ ωρία είναι τα ενυδρεία και το fish room είναι κάπως γραφικό!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Για ποσα ενυδρεία μιλάμε συνολικά; Αχ να χα και γω ένα τέτοιο χώρο, ζήλεια..... Μπράβό πάντως, πολύ όμορφα όλα :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!Παντως ειναι φοβερο το οτι οσο χρονο μου περνει να αλλαξω νερο σε ολα αυτα τα ενυδρεια τοσο χρονο μου περνει για να αλλαξω νερο στο reefaki μου(ενα σωρο μετρησεις,συμπληρωματα κτλ...).

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Για ποσα ενυδρεία μιλάμε συνολικά; Αχ να χα και γω ένα τέτοιο χώρο, ζήλεια..... Μπράβό πάντως, πολύ όμορφα όλα :thumbup:

17 εχω στο fishroom κ 6 στο σπιτι...συνολο 3500 λιτρα στο μαγαζι(περιπου) κ αλλα 500 λιτρα στο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!Παντως ειναι φοβερο το οτι οσο χρονο μου περνει να αλλαξω νερο σε ολα αυτα τα ενυδρεια τοσο χρονο μου περνει για να αλλαξω νερο στο reefaki μου(ενα σωρο μετρησεις,συμπληρωματα κτλ...).

Πάρε το θαλάσσινό όπως είναι και άδειασε το στην τουαλέτα!!!! Μετά βάλε μέσα Αμαζόνιο! Γλυκό RULEZZZ!!!! :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καρνιβορε βρε ηθελε να πει.

Σαρκοφαγο.

Οταν λεμε σαρκοφαγο ενα ψαρι δεν σημαινει οτι τρωει και σεφταλιες :thumbup:

Απλα οτι τρωνε και τα αλλα σαρκοφαγα ψαρια (σκουληκι, αρτεμια, δαφνια γκρινταλ κλπ) :thumbup:

Αλλαγες κανεις απο το μηχανημα με το νερο?

Τι λεει αυτο απο τιμες?

Ποσο κοστιζει το λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες κανεις απο το μηχανημα με το νερο?

Τι λεει αυτο απο τιμες?

Ποσο κοστιζει το λιτρο?

Εμ....το μηχανημα ειναι για να πινουμε εμεις νερο.Νερο περνουμε κατευθειαν απο βρυση κ οι τιμες του νερου ειναι πολυ ποιο σκληρες απο το κανονικο λογω περιοχης.Οσο για τα αγγελοψαρακια κατεβαζουμε νερο απο το βουνο που εχει πολυ χαμηλο ph.

Link to comment
Share on other sites

Εμ....το μηχανημα ειναι για να πινουμε εμεις νερο.Νερο περνουμε κατευθειαν απο βρυση κ οι τιμες του νερου ειναι πολυ ποιο σκληρες απο το κανονικο λογω περιοχης.Οσο για τα αγγελοψαρακια κατεβαζουμε νερο απο το βουνο που εχει πολυ χαμηλο ph.

:thumbup: ωραιος, τη δροσια του να'χεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ωραιος, τη δροσια του να'χεις :thumbup:

Thank You!! :thumbup: σημερα θα κανω ποστ τα ενυδρειακια του σπιτιου μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το θαλάσσινό όπως είναι και άδειασε το στην τουαλέτα!!!! Μετά βάλε μέσα Αμαζόνιο! Γλυκό RULEZZZ!!!! :thumbup:

:thumbup:

Ασχετο αλλα ancistrus πρεπει να ειναι κ τα δικα μου πλακοστομα...Κ το γλυκο νερο εχει την μεγαλυτερη θεση στην καρδια ολων μας πιστευω!Ειδηκα οι κιχλιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε κ λεμε η 4αδα ειναι ολα 60 λιτρα το πολυ φυτεμενο ειναι με 6 moori kasanga κ ενα reefaki.Aπο την 4αδα τωρα το ενα εχει γκαπακια το αλλο εχει 2 green spotted puffer το αλλο εχει 4 κιχλιδες malawi δωρο απο εναν φιλο που μου ειπε πως λεγονται κοκκινες κ τελος το ενυδρειο με τις καρυδες εχει μεσα 4 dwarf gurami αρσενικα θυλικα.Η 4αδα ειναι ολα φτιαγμενα στο χερι απο τα ξυλα μεχρι κ τα ενυδρεια.Κ στο ενυδρειο με τα puffer μολις εβαλα πλακωστομα γι'αυτο ειναι λιγο καπως.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δεν ξερώ...τα 60 λίτρα δεν είναι υπερβολικά λίγα για 60λίτρα?Εκτός αν είναι ακόμα μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...