Jump to content

Καθαρισμός φίλτρου Eheim 2080?


xaftel

Recommended Posts

Έχω το συγκεκριμένο φίλτρο.Πως ακριβώς να το καθαρίσω?Να γεμίσω μια λεκάνη με νερό απο το ενυδρείο και να βουτάω τα υλικά εκεί μέσα?Μπορώ να ταξεπλένω πρώτα με νερό βρύσης και μετά να τα βουτάω εκεί μέσα?Κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση το υλικό του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο φίλτρο.Πως ακριβώς να το καθαρίσω?Να γεμίσω μια λεκάνη με νερό απο το ενυδρείο και να βουτάω τα υλικά εκεί μέσα?Μπορώ να ταξεπλένω πρώτα με νερό βρύσης και μετά να τα βουτάω εκεί μέσα?Κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση το υλικό του φίλτρου?

- Καθαρίζεις το φίλτρο σου ΜΟΝΟ όταν πέσει η ροή και στο συγκεκριμένο φίλτρο υπάρχει και δυναμόμετρο. Αρκεί να είναι πάνω από τη μέση η ένδειξη.

- Τα υλικά του φίλτρου ΔΕΝ χρειάζονται καθάρισμα παρά μόνο σε έκτακτες και ειδικές περιπτώσεις. Αυτό που χρειάζεται είναι να καθαρίζεις καλά με νερό βρύσης το σφουγγάρι και να αντικαθιστάς το filter wool (το λευκό βαμβάκι).

- Επίσης ΟΤΑΝ θα καθαρίζεις, θα καθαρίζεις καλά και την κεφαλή του φίλτρου σου. Διάβασε το manual και δες με ποιον τρόπο ανοίγει. Πολλές φορές στομώνει κι ενώ είναι όλα καθαρά έχεις χαμηλή ροή.

- Πιθανόν μία στο τόσο να θέλουν καθάρισμα και οι σωλήνες σου. Με ζεστό νερό βρύσης (από θερμοσίφωνα) θα τους μαλακώνεις και θα τους πιέζεις με τα δάχτυλά σου ώστε να φύγει η πολύ μπίχλα. Όλη δύσκολο έως αδύνατο να φύγει!

- Αν χρησιμοποιείς το μαμίσιο σετ υλικών της Eheim δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης... Τουλάχιστον όχι γσε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν κάθε φορά που ανοίγεις το φίλτρο σου ελέγχεις τα μπαλάκια (Substrat Pro) και βλέπεις πως δεν τρίβονται εύκολα, είσαι ok!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν αποφασισεις να καθαρισεις την κεφαλη και την φτερωτη, φροντισε να παρεις ενα επιπλεον κεραμικο αξονακι γιατι εχουμε ακουσει οτι σπανε ευκολα σε λαθος χειρισμο

εαν σου σπασει ειναι σαν να μην εχεις φιλτρο μεχρι να αγορασεις καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

οταν αποφασισεις να καθαρισεις την κεφαλη και την φτερωτη, φροντισε να παρεις ενα επιπλεον κεραμικο αξονακι γιατι εχουμε ακουσει οτι σπανε ευκολα σε λαθος χειρισμο

εαν σου σπασει ειναι σαν να μην εχεις φιλτρο μεχρι να αγορασεις καινουργιο

Αν και δεν μου έχει συμβεί, κάνε όπως λέει ο φίλος orck, γιατί όντως αν σπάσει.... Άστα!!!

Link to comment
Share on other sites

....

- Πιθανόν μία στο τόσο να θέλουν καθάρισμα και οι σωλήνες σου. Με ζεστό νερό βρύσης (από θερμοσίφωνα) θα τους μαλακώνεις και θα τους πιέζεις με τα δάχτυλά σου ώστε να φύγει η πολύ μπίχλα. Όλη δύσκολο έως αδύνατο να φύγει!

- Αν χρησιμοποιείς το μαμίσιο σετ υλικών της Eheim δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης... Τουλάχιστον όχι γσε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν κάθε φορά που ανοίγεις το φίλτρο σου ελέγχεις τα μπαλάκια (Substrat Pro) και βλέπεις πως δεν τρίβονται εύκολα, είσαι ok!!!

Τα βουτσακια καθαρισμου δεν κοστιζουν ακριβα.

Αλλα αν δεν σου ειναι ευκολο να βρεις μπορεις να δεσεις σε ενα σκοινακι ενα κομματι βετεξ (καινουριο) ή filterwool και να το περασεις μεσα απο το σωληνα με .... μια ισιωμενη κρεμαστρα :thumbup:

....φροντισε να παρεις ενα επιπλεον κεραμικο αξονακι γιατι εχουμε ακουσει οτι σπανε ευκολα σε λαθος χειρισμο...

Πρεπει να κανεις χοντρο λαθος για να σπασει, αλλα ειναι must να εχεις ανταλλακτικα για ενα φιλτρο :

μια φτερωτη ανταλλακτικο 7603058, το αξονακι με τα λαστιχακια του (ανταλλακτικο 7444390) και ενα O-Ring το λαστιχο δλδ που εφαπτει και σφραγιζει ο καδος με την κεφαλη (ανταλλακτικο 7428510)

http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...-parts-2080.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα βουτσακια καθαρισμου δεν κοστιζουν ακριβα.

Αλλα αν δεν σου ειναι ευκολο να βρεις μπορεις να δεσεις σε ενα σκοινακι ενα κομματι βετεξ (καινουριο) ή filterwool και να το περασεις μεσα απο το σωληνα με .... μια ισιωμενη κρεμαστρα :thumbup:

Αν το μήκος των σωλήνων είναι μεγάλο (άνω του μέτρου) δεν εξυπηρετεί τίποτα από τα 2. Τουλάχιστον εγώ δεν τα έχω καταφέρει με αυτούς τους τρόπους.

Κι αφού ΕΓΩ δεν τα έχω καταφέρει, σημαίνει πως δεν γίνεται :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν το μήκος των σωλήνων είναι μεγάλο (άνω του μέτρου) δεν εξυπηρετεί τίποτα από τα 2. Τουλάχιστον εγώ δεν τα έχω καταφέρει με αυτούς τους τρόπους.

Κι αφού ΕΓΩ δεν τα έχω καταφέρει, σημαίνει πως δεν γίνεται :thumbup::thumbup:

Αστο πανε παιξε με τις κουκλες σου, γινεται :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αστο πανε παιξε με τις κουκλες σου, γινεται cool.gif

λες να βάλει τα μαλλιά απο τις κούκλες να τους καθαρίσει τους σωλήνες ο stormtrooper???

Link to comment
Share on other sites

Αστο πανε παιξε με τις κουκλες σου

Δεν μπορώ... έσπασε το πόδι της Barbie μου και ο John-John δεν την θέλει κουτσή :thumbup:

Σοβαρά τώρα.... Η κρεμάστρα σου περνάει εύκολα? Γιατί σε μένα (μήκος σωλήνων 1,5-1,8m) όσες φορές το δοκίμαζα μου έσπαγε τα νεύρα!

Anyway... Φίλε xaftel, δοκιμάζεις τρόπους και διαλέγεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λες να βάλει τα μαλλιά απο τις κούκλες να τους καθαρίσει τους σωλήνες ο stormtrooper???

:thumbup:

Ρε μπας και γι'αυτό δεν την θέλει???

Link to comment
Share on other sites

...Σοβαρά τώρα.... Η κρεμάστρα σου περνάει εύκολα? Γιατί σε μένα (μήκος σωλήνων 1,5-1,8m) όσες φορές το δοκίμαζα μου έσπαγε τα νεύρα!...

η κρεμαστρα (στην ακρη της που ειναι στραβωμενη σε κυκλο, εχω δεσει βετεξ) ειναι κανα μετρο μακρος, τη βαζεις απο τη μια του σωληνα και καθαριζεις και μετα τη βαζεις απο την αλλη και ξανακαθαριζεις συνολο δυο μετρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

- Καθαρίζεις το φίλτρο σου ΜΟΝΟ όταν πέσει η ροή και στο συγκεκριμένο φίλτρο υπάρχει και δυναμόμετρο. Αρκεί να είναι πάνω από τη μέση η ένδειξη.

- Τα υλικά του φίλτρου ΔΕΝ χρειάζονται καθάρισμα παρά μόνο σε έκτακτες και ειδικές περιπτώσεις. Αυτό που χρειάζεται είναι να καθαρίζεις καλά με νερό βρύσης το σφουγγάρι και να αντικαθιστάς το filter wool (το λευκό βαμβάκι).

- Επίσης ΟΤΑΝ θα καθαρίζεις, θα καθαρίζεις καλά και την κεφαλή του φίλτρου σου. Διάβασε το manual και δες με ποιον τρόπο ανοίγει. Πολλές φορές στομώνει κι ενώ είναι όλα καθαρά έχεις χαμηλή ροή.

- Πιθανόν μία στο τόσο να θέλουν καθάρισμα και οι σωλήνες σου. Με ζεστό νερό βρύσης (από θερμοσίφωνα) θα τους μαλακώνεις και θα τους πιέζεις με τα δάχτυλά σου ώστε να φύγει η πολύ μπίχλα. Όλη δύσκολο έως αδύνατο να φύγει!

- Αν χρησιμοποιείς το μαμίσιο σετ υλικών της Eheim δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης... Τουλάχιστον όχι γσε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν κάθε φορά που ανοίγεις το φίλτρο σου ελέγχεις τα μπαλάκια (Substrat Pro) και βλέπεις πως δεν τρίβονται εύκολα, είσαι ok!!!

Δε μπορώ να καταλάβω το δυναμόμετρο που λες.Πως φαίνεται η ένδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Νικολα (Stormtrooper) και Σπυρο (Delta66) σας περασε απο το νου να χρησιμοποιησετε κατι τετοιο; :thumbup::thumbup:

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a9c...1/listtype/list

Link to comment
Share on other sites

Νικολα (Stormtrooper) και Σπυρο (Delta66) σας περασε απο το νου να χρησιμοποιησετε κατι τετοιο; :thumbup::thumbup:

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a9c...1/listtype/list

Είναι μικρό σε μήκος για μένα... με το συμπάθειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να αγορασουμε συρμα χοντρο (αυτο που απλωνουν τα ρουχα) να "πιασουμε" το βουρτσακι στην μια ακρη και να καθαρισουμε παιζει?

(για οσους εχουν μεεεεεεεετρα λαστιχο)...

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να αγορασουμε συρμα χοντρο (αυτο που απλωνουν τα ρουχα) να "πιασουμε" το βουρτσακι στην μια ακρη και να καθαρισουμε παιζει?

(για οσους εχουν μεεεεεεεετρα λαστιχο)...

Βεβαια, αν και η καλυτερη λυση ειναι .....

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

michanima1.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γιατί να σπάσει ο άξονας; πριν λίγο καιρό πήρα το πρώτο μου εξωτερικό φίλτρο, (2213) αλλά όλα μπαίνουν σε συγκεκριμένα θέση, μου φαίνεται δύσκολο να σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γιατί να σπάσει ο άξονας; πριν λίγο καιρό πήρα το πρώτο μου εξωτερικό φίλτρο, (2213) αλλά όλα μπαίνουν σε συγκεκριμένα θέση, μου φαίνεται δύσκολο να σπάσει.

ΣΣΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ.

Φτου φτου φτου

μη λες τετοια ρε :thumbup:

514794a0.jpg514794a0.jpg

500d77f8.jpg500d77f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αν εχετε ποδηλαταδικο στη γειτονια σας πατε και παρτε 2 μετρα συρματοσχοινο(ντιζα) για φρενα.

Ειναι λεπτο, σκληρο και περνα ευκολα σε ολη τη διαδρομη του λαστιχου.

Αφου το περασουμε μεσα στο λαστιχο μεχρι να βγει και λιγο εξω, δενουμε π.χ. ενα μικρο κομματι σφουγγαρακι-wettex, και το τραβαμε προς τα πισω!

Αλανθαστη τακτικη! Πιτσιρικας θυμαμαι το γερο μου να καθαριζει το δικαννο του απο την σκληρη καρβουνα της μπαρουτης που ειχε κολλησει. Η μπιχλα φανταζομαι ειναι παιχνιδακι.

** :blink: αργησα, αλλα ολο και καποιος θα το βρει χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

επιθετικό diy

γουστάρω, μ' αρέσει!

:blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε ποδηλαταδικο στη γειτονια σας πατε και παρτε 2 μετρα συρματοσχοινο(ντιζα) για φρενα.

Ειναι λεπτο, σκληρο και περνα ευκολα σε ολη τη διαδρομη του λαστιχου.

Αφου το περασουμε μεσα στο λαστιχο μεχρι να βγει και λιγο εξω, δενουμε π.χ. ενα μικρο κομματι σφουγγαρακι-wettex, και το τραβαμε προς τα πισω!

Αλανθαστη τακτικη! Πιτσιρικας θυμαμαι το γερο μου να καθαριζει το δικαννο του απο την σκληρη καρβουνα της μπαρουτης που ειχε κολλησει. Η μπιχλα φανταζομαι ειναι παιχνιδακι.

** ;) αργησα, αλλα ολο και καποιος θα το βρει χρησιμο

Με πετονια δεν γινεται; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η επανεφεύρεση του τροχού μου είναι βαρετή, εκτός κι αν θέλω να διασκεδάσω την ώρα μου... (άντε να την βρείς την ώρα σήμερα) :blink: δείτε κι αυτό, και μακρύ και με δύο πάχη βούρτσες.

JBL Cleany

post-5311-1255031242_thumb.jpg post-5311-1255031315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

... δείτε κι αυτό, και μακρύ και με δύο πάχη βούρτσες.

JBL Cleany

Πως φαινεται ο Τζιμπιελας ε? ;)

Δεν σου εκανε η ανακαλυψη του τροχου (σε 3 μεγεθη μαλιστα) στο ποστ 5 απο τον Εχειμα? :blink:

Τα βουτσακια καθαρισμου δεν κοστιζουν ακριβα.....

ή το ολαραουντ του φαν?

Link to comment
Share on other sites

Πως φαινεται ο Τζιμπιελας ε? ;)

Δεν σου εκανε η ανακαλυψη του τροχου (σε 3 μεγεθη μαλιστα) στο ποστ 5 απο τον Εχειμα? :blink:

ή το ολαραουντ του φαν?

Περισσότερο για πλάκα το έγραψα γιατί κάποιος ήθελε και μακρύ και σκληρό και άλλος έψαχνε για ποδήλατάδικο. :(

Οπότε πρότεινα κάτι που να τα συνδιάζει όλα... χωρίς πρόθεση να επισκιάσω τις "ανακαλύψεις" σου και του φαν. :(

Ανεξάρτητα απ' αυτό, είμαι με όλους εκεί που το αξίζουν, κι έχουν αποδεδειγμένα προτερήματα, όχι σε όλα... :(

Π.χ. Ενω τα συμπαθώ δεν έχω κανένα φίλτρο JBL όλα EHEIM είναι χε χε...

Βουρτσάκια καθαρισμου έχω και ΕΗΕΙΜ και Marina Hagen και JBL, το καθένα εργαλείο για την κάθε δουλειά.

Άλλο για την κεφαλή των φίλτρων, άλλο για μικρές αντλίες, άλλο για σωλήνες κλπ.

Επειδή το JBL Cleany είναι βασικά ανοξείδωτη ατσαλίνα με βουρτσάκια, μπορείς να το σπρώξεις σε δύσκολα σημεία όταν χρειάζεται και δεν είναι απαραίτητο να περάσεις πρώτα το σύρμα ή την μεσινέζα και να τραβήξεις το βουρτσάκι μετά, που σημαίνει ότι πρέπει να αποσυνδέσεις τελείως τις σωλήνες. Αν θέλεις γίνεται κι αυτό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...