Jump to content

Microsorum Pteropus


theodor72

Recommended Posts

Αυτό το θέμα το ανοίγω για τον φίλο akkornteon. Πριν περίπου από ένα χρόνο είχα στο ενυδρείο μου ένα Microsorum pteropus της tropica. Όταν το πήρα ήταν σε άριστη κατάσταση και καταπράσινο. Το έδεσα λοιπόν σε μια πέτρα και το τοποθέτησα σε κεντρικό σημείο του ενυδρείου μου. Μετά από μια σύντομη περίοδο προσαρμογής, το φυτό άρχισε να βγάζει συνεχώς νέα φύλλα, αλλά και ριζούλες από την κάτω πλευρά των φύλλων. Σε μερικά σημεία (πάλι στην κάτω πλευρά των φύλλων) δημιουργήθηκα μικροί "κόμποι" από όπου εβγαίναν ρίζες αλλά και μικρά φυλλαράκια τα οποία εξελιχθηκαν σε νέα φυτά. Κανονικά, τα φύλλα που φέρουν τέτοια μικρά φυτάκια σιγά σιγά μαυρίζουν και σαπίζουν και έτσι απελευθερώνεται το νέο φυτό...

Το Microsorum όμως δεν το κράτησα πολύ. Μια περίεργη και επίμονη μαύρη άλγη που γεμισε το ενυδρείο μου εκείνη την εποχή αλλά και το γεγονός ότι είχε μεγαλώσει αρκετά και μου φαινόταν ότι είχε "γεμίσει" τον ελεύθερο χώρο, με έκανε να το βγάλω.

Να και μερικές φωτογραφίες που ξέθαψα και ζήτησε να δει ο akkornteon. Άργησα λίγο βέβαια, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ :(

post-9106-1233959658_thumb.jpgpost-9106-1233959703_thumb.jpgpost-9106-1233959740_thumb.jpgpost-9106-1233959781_thumb.jpgpost-9106-1233959819_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου είμαι υπόχρεος που με θυμήθηκες!

Όντως μερικά φύλλα έχουν βγάλει ρίζες και έχουν αρχίσει να μαυρίζουν και δεν ήξερα τι να τα κάνω! Χαίρομαι που αυτό σημαίνει ότι πολλαπλασιάζεται το φυτό μου γιατί είμαι της άποψης: πάρε λίγα φυτά και ας τα να σου γεμίσουν το χώρο μόνα τους!

Ευχαριστώ και παλι για τις φωτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...