Jump to content

τριπιμα τζαμιου....γινετε?


tolis_1234

Recommended Posts

γινετε να κανω τριπες στο τζαμι του ενυδρειου μου(στις κοντρες σιγκεκριμενα)? οσο το στομιο ενος μπουκαλιου....! αν ναι, με πιο τροπο? το ενυδρειο ειναι DIY....

Link to comment
Share on other sites

τολι καλησπερα..

με διαμαντοτρυπανο...

αν θες μπορεις να μας πεις το λογο

που θες να τρυπησεις μηπως και

υπαρχει καποιος αλλος τροπος :rockon:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Tόλη καλημέρα,

ο μόνος τρόπος για να κάνεις τρύπα είναι με διαμαντοτρύπανο ή με ποτήρι διαμαντιού, καλή ροή νερού ώστε να κρυώνει το τζάμι όπως το τρυπάς και μεγάλη προσοχή.

Όμως, τρύπα στο νεύρο??? Καλό θα ήταν να το αποφύγεις!!!! Ο λόγος είναι ότι αδυνατίζει το νεύρο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ναι με διαμαντοδιαβήτη ή ποτυρότρυπανο.

Βέβαια σε κολλήμενο ήδη ενυδρείο είναι ρίσκο μεγάλο.

Ειδικά σε κόντρα. Πόσο φάρδος έχει η κόντρα σου καταρχάς ;

Παρακινδυνευμένο θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Trolis σιγουρα μπορεις να κανεις τρυπες σε καθε ενυδρειο , εαν το επιτρεπει η κατασκευη του. Για να σου απαντησουμε με ασφαλεια θα πρεπει να μας δωσεις α) διαστασεις β) παχος τζαμιων γ)φαρδος της κοντρας δ) σε ποιο σημειο της κοντρας θελεις να τρυπησεις και εαν εχει κοντρες και στις τεσσερις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

εχει φαρδος 5εκ και θελο να ανιξω τριπες στισ 2 πισο γονιες για να περασο τα λαστιχα του φιλτρου... βλεπετε δεν σκεφτικα οταν το κολισα να αφισο κενο! κοντρες εχο και στις 4 πλευρεσ και ειναι 8αρι το τζαμι....

Έγινε επεξεργασία - tolis_1234
Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι καταλαβα θελεις να τρυπησεις δυο κοντρες μαζι. Δωσε ομως ολα τα στοιχεια που σου ζηταω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αφοβα ,κατα τη γνωμη μου, να τρυπησεις τις κοντρες, εφοσον η κατασκευη σου ειναι σωστα κολλημενη.Εχω μεγαλυτερα ενυδρεια χωρις καθολου κοντρες.Για την τεχνικη του τρυπηματος ,επειδη δεν την εχω δοκιμασει, καλυτερα να σε καθοδηγησει καποιος αλλος.Ο,τι κανεις με μεγαλη προσοχη Καλη σου επιτυχια. :rockon:

Φιλικα, butcher.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο γεια,

θα πρεπει να σου πω πως το να τρυπησεις κρυσταλο αυτοματως σημαινει ειδικό διαμαντοτρυπανο, λιγες στροφες, ψυξη του τρυπανιου συνεχως με νερο και αρκετή προσοχη ωστε να μην σου ραγισει (το κρυσταλο και η καρδια κατα συνεπεια). Καλη τύχη

:rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...