Jump to content

Eheim 2075


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω το φιλτρο της EHEIM το 2075.

Τι λεει σαν φιλτρο ειναι καλο?

Το ενυδρειο μου ειναι το Juwel 450 με 9 αφρικανες 5-7εκ. και το καθαριζει πολυ καλα μετα απο 2 μηνες λειτουργιας..

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια φιλτρο εχω?

Αρχιζω και απογοητευομαι, κανεις δεν εχει στειλει...

Link to comment
Share on other sites

-Το 2075 ανηκει στη νεα σειρα proffesional III,η οποια εχει λιγο καιρο (μολις μερικους μηνες)στην αγορα...

Οσον αφορα την ποιοτητα σιγουρα ειναι κορυφη,αλλωστε το ονομα Eheim ειναι εγγυηση.

*το ιδιο εχω και εγω μολις μερικες μερες βεβαια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

H eheim ειναι αν οχι η καλυτερη κατασκευαστρια φιλτρων, μεσα στις τοπ.

Το αν ειναι καλο για το ενυδρειο σου ειναι αλλη υποθεση.

Εχει 6 λιτρα χωρητικοτητα για υλικα.

Αν τα 9 ψαρια των 5-7 εκ. που εχεις μεσα στο 450αρι ειναι μωρα ακομα και οταν μεγαλωνουν γινονται τερατακια, τοτε δεν σε φτανει (οπως επισης μπορει και το ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τα ψαρια μου δεν ξερω τι θα γινει, οσο για το φιλτρο μου νομιζω πως ειναι υπερ αρκετο για το ενυδρειο μου! Η εταιρια δεινει ως και 600 λιτρα ενυδρειο..

Ασε που το φιλτρο ειναι καινουριο και πολυ μαχημο απ'οτι λενε..

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψαρια μου δεν ξερω τι θα γινει, οσο για το φιλτρο μου νομιζω πως ειναι υπερ αρκετο για το ενυδρειο μου! Η εταιρια δεινει ως και 600 λιτρα ενυδρειο..

Ασε που το φιλτρο ειναι καινουριο και πολυ μαχημο απ'οτι λενε..

1. Για τα ψαρια σου "δεν ξερεις τι θα γινει"? τι εννοεις?

2. Η εταιρεια δινει το φιλτρο για ενυδρεια ΕΩΣ 600 λιτρα. το εως σημαινει 600 λιτρα με ενα ψαρι. :rasp:

Αν δεις παρουσιασεις ενυδρειων εμπειρων χομπυστων στο φορουμ θα δεις οτι τα φιλτρα τους καλυπτουν υπερδιπλασια ενυδρεια βαση των προδιαγραφων των εταιρειων. :rasp:

Και λεγοντας "καλυπτουν" δεν εννοω την ροη της αντλια τους (η οποία καταλληλη ροη για το καθε ενυδρειο εξαρταται και απο αλλους παραγοντες και οχι μονο απο τα λιτρα) αλλα τη χωρητικοτητα τους σε βιολογικα υλικα.

Εγω σε ριο180 φυτεμενο, με μικρα ψαρακια εχω ενα eheim 2026, με 2 λιτρα substrat pro και 3 λιτρα μηχανικο κλπ

αυτα ειναι τα χαρστηριστικα του.

# For tank size up to 350 l Pump output 950 l/h

# Filter circulation 650 l/h

# Delivery head 2,00 m Ws

# Filter volume 4,9 l

Αν εχεις ψαρια που λερωνουν πολυ και γινοται μεγαλα (αμερικανες, αφρικανες) θα πρεπει να παρακολουθεις τις μετρησεις στενα.

Και αν βλεπεις αμμωνια κλπ θα φταιει η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω οσο αφορα τα ψαρια δεν ξερω με τι ψαρια θα καταληξω και ποσο μεγαλα θα ειναι τελικα!

Σιγουρα παιζουν ρολο ολα οσα λες προς το παρον ολα τελεια εδω και τρεις μηνες λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...