Jump to content

Μετρήσεις Νερού Ελληνικών θαλασσών


Recommended Posts

Αγαπητοί Φίλοι

Αν κάποιοι απο εσάς έχουν στοιχεία μετρήσεων για τις τιμές Ca, Alk, Salinity, PH ή ακόμα Ιωδίνης και Στρονδίου στο νερό των Ελληνικών θαλασσών, θα ήταν πολύ χρήσιμο να τις αναφέρουν εδώ, για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. Δεν είναι υποχρεωτικό να δώσετε τιμές για όλα τα προαναφερόμενα αλλά όποιες τιμές γνωρίζετε υπεύθυνα.

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να γνωστοποιήσετε επίσης, την περιοχή της Ελλάδας που έγιναν οι μετρήσεις καθώς και την εποχή του έτους.

Περιμένω την αναφορά σας με πολύ ενδιαφέρον.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Με το ΕΚΘΕ έχεις επικοινωνήσει?

15461[/snapback]

Αυτό έχω σκοπό να το κάνω συκεντρωτικά μαζί με άλλες πληροφορίες που χρειάζομαι. Στο στάδιο αυτό με ενδιαφέρουν οι πληροφορίες των ερασιτεχνών για να πάρω μια αρχική εικόνα και για να δω αν κάποιοι απο εμάς έχουν προβληματιστεί καθόλου με το θέμα αυτό.

Ευχαριστώ Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κανω την αρχη. Μακαρι και αλλα παιδια να δωσουνε τις δικες τους οσο γινεται ακριβεις μετρησεις για να εχουμε σιγα σιγα μια ολοκληρωμενη αναφορα σε περιωχες και πως επειρεαζετε η αλατοτητα ανα εποχη, ανα τμημα του Αιγαιου-Ιονιου ακομα και του κρητικου ή Λυβικου πελάγους. Θα εχει ιδιαιτερο ενδιαφερων και θα χαρω να επανελθουμε καποια στιγμη για να βγαλουμε τα σαφως περισοτερα συμπερασματα απο οτι μπορειτε ενδεχωμενος θα μπορουσατε να φανταστειτε. :hysterical::rockon:

Περιοχη Ανατολικη Αττικη-Νότιος Ευβοικός. Τουρκολιμανο Κερατεας μεχρι παραλιες Βρωμοπουσι, Καλογρια και Κακια Θάλλασα (Σοβαρα παιδια ετσι λεγονται...) :hysterical::hysterical::hysterical: .

Νοεμβριος-2005

Αλατοτητα: 1029-1028,5

Ph: 8,20+

Kh: 3-4

Ca: 340

Mg: 1000-1100

No3: 0

PO4: 0

Θερμοκρασια αυτη την εποχη σε σχετικα ρηχα νερα 10-15C.

Οσοι πιστοι προσελθετε... :welcome:

Έγινε επεξεργασία - ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου Φίλε Discos

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον και άλλες πληροφορίες από διαφορετικά μέρη ή εποχές.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω σε λίγο καιρό να έχω και μία μέτρηση από Κορινθιακό (περιοχή Αλεποχώρι-Ψάθα). Αλλά μάλλον θα αργήσει γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σύντομα. Το είχα άλλωστε στα σχέδια να γίνει αφού θα ετοιμαστεί μάλλον και το μεσογειακό με τα ψάρια της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω σε λίγο καιρό να έχω και μία μέτρηση από Κορινθιακό (περιοχή Αλεποχώρι-Ψάθα). Αλλά μάλλον θα αργήσει γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω σύντομα. Το είχα άλλωστε στα σχέδια να γίνει αφού θα ετοιμαστεί μάλλον και το μεσογειακό με τα ψάρια της περιοχής.

16296[/snapback]

Αρκεί να μη το ξεχάσεις.

Με την ευκαιρία να σε συγχαρώ για την επιλογή σου να φτιάξεις Μεσογεικό ενυδρείο. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να ενημερωθώ για την εξέλιξή του.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Μέτρηση έγινε σε δείγμα που μου ήρθε σε δοχείο.

Μετρηση έγινε 5 ώρες μετά την συλλογή.

Ph:8,18

Salinity:1030

ΝΗ3/ΝΗ4:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:0

PO4:0

Kh:10

Ca:440

H Θερμοκρασία την ώρα της μέτρησης ήταν 25,2 C

Το δείγμα είναι από την περιοχή Αλεποχώρι Αττικής-Κορινθιακός κόλπος (FoxVillage ;) ) και συλέκτηκε 08:40πμ

Έγινε επεξεργασία - ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Φίλε JDP

Παρατηρείστε την διαφορά των τιμών Ca και Salinity στην κλειστή θάλασσα του Κορινθιακού κόλπου και στην ανοικτή του Νότιου Ευβοικού - Αιγαίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Φίλε JDP

Παρατηρείστε την διαφορά των τιμών Ca και Salinity στην κλειστή θάλασσα του Κορινθιακού κόλπου και στην ανοικτή του Νότιου Ευβοικού - Αιγαίου.

16957[/snapback]

Οντως.... :thumbup: Τελικα αποκτα ποιο πολυ ανδιαφερων απο οτι περιμεναμε. Περιμενω με ανυπομονησια τα επομενα δειγματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαρωνικός- Σαλαμίνα- κόλπος Αγ. Γεωργίου

Απρίλιος/2006

Sal 1028

Alk 8,2

PH 7,4 (επιβεβαιωμένο με δύο test)

Ca 510ppm

Έγινε επεξεργασία - ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Σαρωνικός- Σαλαμίνα- κόλπος Αγ. Γεωργίου

Απρίλιος/2006

Sal 1028

Alk 8,2

PH 7,4 (επιβεβαιωμένο με δύο test)

Ca 510ppm

18127[/snapback]

Καλα τι χαος στις τιμες ειναι αυτο? ;) Για να δουμε και τις αλλες. Τωρα που ειναι πασχα και αρκετοι θα παμε στα χωρια μας θα γυρισουμε με νεο "υλικο".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ακόμα δεν αρχίσατε τις θαλασσινές εξορμήσεις?

Μην ξεχάσετε όταν βρεθείτε σε κάποια παραλία να πάρετε φεύγοντας ένα μπουκαλάκι νερό, για να κάνουμε μετρήσεις.

Οι παράμετροι που μας ενδιαφέρουν είναι:

Salinity (καλό είναι να μετρηθεί με ρεφρακτόμετρο, αν δεν υπάρχει ας αναφερθεί η συσκευή μέτρησης)

Alkalinity

ΡΗ

Ca

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τις μετρήσεις εδώ και κάποιες εβδομάδες αλλά ξέχασα το θέμα... :)

Ανατολική Αττική-Χαμολιά:

Temp: 15.5 (βράδυ)

pH: 7.80-7.90

KH: 7

Sal: 1029

Ca: 380

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη

Αν θέλεις σημείωσε δίπλα στο "Χαμολιά" περισσότερες πληροφορίες, δηλαδή που κοντά βρίσκεται,γιατί δεν ξέρω την τοποθεσία αυτή. Είναι στον Ευβοικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ναύπλιο-Καραθώνας-Αργολικός κόλπος

Sal 1030

Alk 8

PH 7,9

Ca 480

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά;

Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά;

Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει!

28478[/snapback]

Αν εννοείς την ποικιλία που εμφανίζουν οι τιμές των παραμέτρων του Μεσογειακού νερού στις διάφορες ακτές, αυτό οφείλεται στα διαφορετικά χαρακτηριστικά που έχουν οι περιοχές. Όπως γεωλογική σύσταση, ρυθμός ανανέωσης των νερών, κλειστός ή ανοικτός κόλπος, καιρικές συνθήκες, εμπλουτισμός με νερά ποταμών κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το αργότερο μέχρι πόσες ώρες μετά απο την περισυλογή του νερού πρέπει να γίνουν οι μετρήσεις, και να θεωρούνται αξιόπιστα τα αποταλέσματα;

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειτε να μας παρουσιάσεις την δουλειά σου με κάποιο άρθρο;

Και αν ναί το θέμα του;

Link to comment
Share on other sites

post-1185-1152481778_thumb.jpg

Ιόνιο - Πλαταριά (κoντά στα Σύβοτα Θεσπρωτίας) 9 Ιουλίου 2006

Link to comment
Share on other sites

Aν θες θα σου στειλω απο δυο μερι της Ροδου απο βορια και απο νοτια που ειναι σχεδον Καρπαθιο π.(νερο οχι τημες γιατι δεν εχω τεστ και δεν εχω ασχοληθη ποτε θαλασσινο)! Με ενα ανταλαγμα! Να μου στειλεις και εσυ μια αρτεμια που εχω φαει τον κοσμο και δεν μπορει κανεις να με εξιπηρετισει!Στην ροδο δεν την φερνουν!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε ILIAS7777

Δεν είναι απαραίτητο να μπείς στον κόπο της αποστολής των δειγμάτων.

Υπάρχουν στη Ρόδο Φίλοι μας που μπορούν να κάνουν τις μετρήσεις.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Τι είδους είναι αυτά τα δυσεύρετα αρτέμια που αναζητάς? Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δωσω ζοντανη τροφη στα ψαρια μου, να καλιεργισω αρτεμια! Δεν ξερω αν υπαρχουν περισοτερα απο ενα ηδος οποτε...

Το εχω πει σε αρκετους και δημοσιευσει, μηπως μου στειλει καποιος απο καπου, γιατι στην Ροδο δεν εχω βρει, αλλα τιποτα!

Τωρα το ανταλαγμα πλακα εκανα, αν θες κατι το λες!!

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση προϊόντων από τα μαγαζιά θα βρεις μεγάλη ποικιλία συσκευών παραγωγής αρτέμια καθώς και αυγά.

Είμαι σίγουρος ότι κάποια από τα μαγαζιά αυτά μπορούν να σου στείλουν στη Ρόδο το συγκεκριμένο προϊόν που αναζητάς. Αυτό άλλωστε το έχουν πράξει και στο παρελθόν με άλλους Φίλους μας που ζουν στην επαρχία.

Αν δεν κάνω λάθος κάποιο από τα μαγαζιά μέλη μας είχε δείξει ενδιαφέρον, σε άλλο ποστ, να σε εξυπηρετήσει.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...