Jump to content

Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer


chrisx

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου το σκιμερ RED SEA PRIZM PRO Επειδή το σκίμμερ είναι αρκετά μεγάλο για τα λίτρα του ενυδρείου, προσπαθώντας να μειώνω σταδιακά την ροή του νερού, από ένα σημείο και μετά ο θόρυβος είναι αρκετά δυνατός. Αν αφήσω τον διακόπτη ροής περίπου στη μέση (45 μοίρες) το επίπεδο θορύβου είναι πιο χαμηλό, αλλά και πάλι μη ανεκτό.

Έκλεισα τελείως την βάνα εισαγωγής αέρα και τροφοδότησα την αντλία από σωληνάκι που κατέληγε σε αερόπετρα (για να μειώσω τον θόρυβο λόγω εισερχόμενου αέρα) αλλά δεν είδα κάποια διαφορά, γενικά ο θόρυβος παραμένει σε εκνευριστικά επίπεδα, παρ όλες τις δοκιμές, ρυθμίσεις, πατέντες που δοκίμασα.

Μου διαφεύγει κάτι; Έχει ανακαλύψει κάποιος κάποια πατέντα για μείωση θορύβου στο συγκεκριμένο skimmer;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν σε ενοχλεί ο θόρυβος λειτουργίας και όχι το πλατσούρισμα της εξόδου του νερού , δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι , αρχικά έλεγξε το μοντάρισμα να είναι σωστό , τη τοποθέτηση μήπως κάτι ακουμπάει και συντονίζει και αν δε έχεις αποτέλεσμα πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει υλικά για μονώσεις μήπως και πάρεις καμιά ιδέα , αν δεν κάνω λάθος υπάρχει αυτοκόλλητο μονωτικό υλικό ,σαν αφρολέξ αλλά λεπτό :wub:

Link to comment
Share on other sites

Με ενοχλεί όντως ο θόρυβος λειτουργίας και όχι η εξόδου του νερού. Πρόβλημα συντονισμού δεν υπάρχει. Το ξεμοντάρισα, το καθάρισα και το μοντάρισα αρκετές φορές και δοκίμασα διάφορες πατέντες που είτε βοηθήσαν (πέρασμα ταινίας τεφλόν στο σπείρωμα της βίδας εισαγωγής αέρα, καθάρισμα του μικρού σωλήνα κατευθυνσης του αέρα στον impeller) είτε όχι (εισαγωγή αέρα από διαφορετικά σημεία, προσθήκη σιγαστήρα, κλπ.)

Μπορώ να πω ότι έχω περιορίσει τον θόρυβο, όχι όμως σε επίπεδα που μπορεί κάποιος να κάθεται κοντά στο ενυδρείο και να μην ενοχλείται. Έτσι, έβαλα χρονοδιακόπτη ώστε το skimmer να δουλεύει αργά το βράδυ (ώρες ύπνου) και κάποιες ώρες που συνήθως λείπουμε από το σπίτι (ώρες εργασίας).

Από όσο διάβασα σε ξένα forum το πρόβλημα μπορεί να ελαχιστοποιηθεί με αλλαγή του impeller με κάποιον πιο αθόρυβο που δίνει η εταιρία. Βέβαια δεν έψαξα αν μπορώ να τον βρω κάπου (χωρίς να τον χρυσοπληρώσω).

ΥΓ : Για το αυτοκόλλητο μονωτικό υλικό που αναφέρεις, έχω στην αποθήκη μου, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς που μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί, ώστε να βελτιώσει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε να το τυλίξεις όσο μπορείς με αυτό το υλικό , αν δεις αποτέλεσμα το κολλάς :wub:

Link to comment
Share on other sites

Aν κατάλαβα καλά, εννοείς να τυλίξω όλο το skimmer; Οκ θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

αν τα καταφέρεις πιστεύω ότι θα έχεις αποτέλεσμα ικανοποιητικό

, τότε αξίζει να το κολλήσεις , αλλιώς όχι

πες μας αν έπιασε το κόλπο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα (χωρίς να το κολλήσω) αλλά η μείωση του θορύβου ήταν δυστυχώς ελάχιστη. Θα τραβήξω ένα βιντεάκι με το skimmer σε λειτουργία για να ακουσθεί ο θόρυβος και θα το ανεβάσω για να το τσεκάρουμε...

Link to comment
Share on other sites

πωπω,οντως πολυ θορυβος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα (χωρίς να το κολλήσω) αλλά η μείωση του θορύβου ήταν δυστυχώς ελάχιστη. Θα τραβήξω ένα βιντεάκι με το skimmer σε λειτουργία για να ακουσθεί ο θόρυβος και θα το ανεβάσω για να το τσεκάρουμε...

:wub:

καπάκι δεν έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε chrisx καλά έκανες κι επεσήμανες ,δραματικά, τον τρομερό ομολογουμένως θόρυβο του συγκεκριμένου skimmer.

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει η Red Sea κι έχει πουλήσει τόσα πολλά Prizm την στιγμή που είναι σχεδόν σε όλους γνωστό ότι είναι υπερβολικά θορυβόδες.

Κι εγώ το είχα πάρει μία εποχή παρόλο που το είχα ακούσει σε γνωστό φίλο χομπίστα που το είχε. Το λάθος σκεπτικό ήταν ότι αφού, τότε, ήθελα ένα κρεμαστό σκίμμερ για 120 λίτρα έπρεπε να πάρω κάποιο για τα λίτρα αυτά. Έτσι οδηγήθηκα μοιραία σε αυτό.

Όταν αργότερα για κάποιο λόγο βρέθηκα να έχω δύο Deltec mce 600 διαπίστωσα ότι το Deltec δούλευε το ίδιο καλά στα 120 και τα 300 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

πωπω,οντως πολυ θορυβος!
:wub:
καπάκι δεν έχει ?
Έχει το έβγαλα για να φαίνεται ο αφρός. Η προσθήκη του δεν μειώνει όμως την θορυβώδη λειτουργία.
Φίλε chrisx καλά έκανες κι επεσήμανες ,δραματικά, τον τρομερό ομολογουμένως θόρυβο του συγκεκριμένου skimmer.Δεν ξέρω πως τα καταφέρνει η Red Sea κι έχει πουλήσει τόσα πολλά Prizm την στιγμή που είναι σχεδόν σε όλους γνωστό ότι είναι υπερβολικά θορυβόδες.
'Ελα μου ντε!
Κι εγώ το είχα πάρει μία εποχή παρόλο που το είχα ακούσει σε γνωστό φίλο χομπίστα που το είχε.
Δυστυχώς λόγω διαμονής στην επαρχία δεν έχω την δυνατότητα να ακούσω τον θόρυβο διαφόρων skimmer ώστε να συγκρίνω. Να πω την αλήθεια είχα διαβάσει από συνχομπίστες για τον θόρυβο των red sea αλλά δεν περίμενα και τόσο θόρυβο.
Το λάθος σκεπτικό ήταν ότι αφού, τότε, ήθελα ένα κρεμαστό σκίμμερ για 120 λίτρα έπρεπε να πάρω κάποιο για τα λίτρα αυτά. Έτσι οδηγήθηκα μοιραία σε αυτό.Όταν αργότερα για κάποιο λόγο βρέθηκα να έχω δύο Deltec mce 600 διαπίστωσα ότι το Deltec δούλευε το ίδιο καλά στα 120 και τα 300 λίτρα.
Μία από τα ίδια. Όπως αναφέρω και στο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...17477&st=20 βλέπω την αγορά του Deltec ως μονόδρομο.
Link to comment
Share on other sites

το καπάκι παίζει ρόλο στη διαδικασία <ξεχειλίσματος> του αφρου , κολλάει ο αφρος απάνω και δεν επιστρέφει πίσω , έτσι το έχω καταλάβει ,

Έγινε επεξεργασία - spin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...