Jump to content

ΣΠΗΛΙΕΣ


Memas 13

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες... Αυτού του είδους τις σπηλιές τις έχουμε βρει πουθενά στην Ελλάδα? Είναι ειδικές για πλέκο σε διάφορα μεγέθη. post-8460-1239267378_thumb.jpgpost-8460-1239267388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πιθανων να μην υπαρχουν στο εμποριο αλλα να τις εχει φτιαξει καποιος χομπυστας.Γιατι δεν φτιαχνεις εσυ μια?

Link to comment
Share on other sites

Τις βρήκα σε eshop γερμανικό για το οποίο όμως δεν μπορώ να ξέρω για αξιοπιστία

http://www.aquaristik.de/shop/index.php

Πως να τις φτιάξω, δεν είμαι κεραμοποιός :rasp::rasp: (για το χόμπι έχουμε γίνει βιολόγοι, υδροπόνοι, ηλεκτρολόγοι, χημικοί αναλυτές....................τώρα και κεραμοποιοί :D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στο εμπόριο δεν νομίζω οτι κυκλοφορούν μπορείς να φτιάξεις με πλακάκια από "γρανίτη" αν θυμάμαι καλά ή από σχιστόλιθο, τον τρόπο τον έχει παρουσιάσει ο JIM

Κάποια στιγμή παρήγγειλα σε μια φίλη κεραμιστρια καμιά 10ρια πρέπει να έχω ακόμα μια αν θες σου την δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Η 2η φωτογραφία δείχνει μάλλον πήλινη σπηλιά! Νωπό πηλό μπορούμε να βρούμε σχετικά εύκολα, αλλά πρέπει να ψηθεί σε θερμοκρασίες πολύ μεγαλύτερες από αυτές των κοινών φούρνων ώστε να αντέξει μέσα στο νερό! ΤΟ καλύτερο απ'όλα είναι να βρεθεί κατασκευαστής πήλινων κατασκευών και αν του γίνει κάποια παραγγελία!

Το ψάχνω στο google, αλλά όλα είναι εκτός ΑΘηνών. Ξέρω πως υπήρχε μία εταιρεία στο Μαρούσι επί της Κηφισίας που έφτιαχνε γλάστρες κλπ, αλλά δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα. Ψάξτε το κι εσείς και α ν βρούμε να κάνουμε μία μαζική παραγγελία. Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η 2η φωτογραφία δείχνει μάλλον πήλινη σπηλιά! Νωπό πηλό μπορούμε να βρούμε σχετικά εύκολα, αλλά πρέπει να ψηθεί σε θερμοκρασίες πολύ μεγαλύτερες από αυτές των κοινών φούρνων ώστε να αντέξει μέσα στο νερό! ΤΟ καλύτερο απ'όλα είναι να βρεθεί κατασκευαστής πήλινων κατασκευών και αν του γίνει κάποια παραγγελία!

Το ψάχνω στο google, αλλά όλα είναι εκτός ΑΘηνών. Ξέρω πως υπήρχε μία εταιρεία στο Μαρούσι επί της Κηφισίας που έφτιαχνε γλάστρες κλπ, αλλά δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα. Ψάξτε το κι εσείς και α ν βρούμε να κάνουμε μία μαζική παραγγελία. Τί λέτε?

Μέσα, γιατί δεν κοιτάμε μια παραγγελία από τον Γερμανό. Έχει πολλά μεγέθη εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μαζική παραγγελία θα μπορούσα να ρωτήσω την φίλη μου την επόμενη εβδομάδα και βλέπουμε,

Τις δικές μου με διάσταση περίπου 15cm x 4-5cm μου τις χρέωσε 5Ε την μια αλλά έκανε 2 μήνες να μου τις παραδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα, γιατί δεν κοιτάμε μια παραγγελία από τον Γερμανό. Έχει πολλά μεγέθη εδώ

Πολύ ωραία, αλλά και ακριβά! Θεωρώ ότι μπορούμε να πετύχουμε πολύ καλύτερες τιμές στην Ελλάδα και η παραγγελία να γίνει σύμφωνα με τις προτιμήσεις του καθενός μας!

Δεν το αποκλείω ώς ενδεχόμενο, αλλά λέω να το ψάξουμε και στο εσωτερικό και να αποφασίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μαζική παραγγελία θα μπορούσα να ρωτήσω την φίλη μου την επόμενη εβδομάδα και βλέπουμε,

Τις δικές μου με διάσταση περίπου 15cm x 4-5cm μου τις χρέωσε 5Ε την μια αλλά έκανε 2 μήνες να μου τις παραδώσει.

2 μήνες είναι πολύ, αλλά θεωρώ πως σε μία πιο "σοβαρή" παραγγελία θα ανταπεξέλθουν καλύτερα! Ρώτα και κράτησε και σχέδια από αυτά του Γερμανικού link...

Επίσης αν μπορείς να ρωτήσεις για αυτούς τους χρωματισμούς αν έχουμε τη δυνατότητα να τους πετύχουμε και φυσικά χωρίς να επηρεάσουν το νερό!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ότι αποφασιστεί, γιατί και σε πολλά ξένα άρθρα και φόρουμ βλέπω ότι οι σπηλιές κάνουν δουλειά...Είναι αφροδισιακές...φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

έχουμε φτιαξει με τον Νίκο αλλά δεν υπάρχει περίσσια πέτρα για καινούργιες σπηλιές.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε φτιαξει με τον Νίκο αλλά δεν υπάρχει περίσσια πέτρα για καινούργιες σπηλιές.

Και δεν μπορειται να βρειτε αλλη? :rasp:

Να σας στειλω εγω οσες θελετε! :D

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ότι αποφασιστεί, γιατί και σε πολλά ξένα άρθρα και φόρουμ βλέπω ότι οι σπηλιές κάνουν δουλειά...Είναι αφροδισιακές...φαίνεται

Εννοώ ότι οι συγκεκριμένες σπηλιές από κεραμικό κάνουν καλύτερη δουλειά από τον σχιστόλιθο, άσε που οι διαφορετικοί χρωματισμοί μας δίνουν επιλογές καλαισθησίας π.χ. όταν ταιριάζουν με το υπόστρωμά μας.. :D

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες είναι πολύ, αλλά θεωρώ πως σε μία πιο "σοβαρή" παραγγελία θα ανταπεξέλθουν καλύτερα! Ρώτα και κράτησε και σχέδια από αυτά του Γερμανικού link...

Επίσης αν μπορείς να ρωτήσεις για αυτούς τους χρωματισμούς αν έχουμε τη δυνατότητα να τους πετύχουμε και φυσικά χωρίς να επηρεάσουν το νερό!

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

Στην Ανω Γλυφαδα υπαρχει καποιος Πορυχης που φτιαχνει διαφορα για ολη την Ελλαδα

θα βρω τα στοιχεια του και θα σας πω. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι και εγω μεσα για μαζικη παραγγελεια αν γινει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Water inn έχει σίγουρα αλλά οι πήλινοι σωλήνες είναι κολλημένοι σε τριάδες.Είχα πάρει 1 set για τις γαριδούλες μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Στο Water inn έχει σίγουρα αλλά οι πήλινοι σωλήνες είναι κολλημένοι σε τριάδες.Είχα πάρει 1 set για τις γαριδούλες μου. :D

Αυτές που λες είναι γνωστές, είναι όμως για γαρίδες....

Πλεκοσπηλιές είναι αυτές που ζητάμε... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα για ομαδική παραγγελία από Γερμανία για σπηλιές σε όλα τα μεγέθη σε δύο χρώματα (φυσικό πηλού και μαύρο).

Οι σπηλιές είναι εγγυημένες 100% μιας και γνώρισα τον κατασκευαστή στην Γερμανία (Duisburg) και αγόρασα πολλές σπηλιές από αυτόν.

Άν θέλετε μαζεύουμε ποσότητα και μεγέθη στην συνάντηση και επικοινωνώ για τιμές.... :D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!!

Ξεκινάω την λίστα.

Stormtrooper: 15 μαύρες σπηλιές 15cm

Link to comment
Share on other sites

Η σπηλια σε αναλογια με το μεγεθος του πλεκοστομου ποση πρεπει να ειναι????

Link to comment
Share on other sites

5 μαύρες 10 εκ.

5 μαύρες 15 εκ.

Jim ξέρουμε διάμετρο?

Πάμε γερά... :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...