Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Juwel(help Please!!!)


karaman

Recommended Posts

Καλησπερα.Προσφατα αγορασα ενα ενυδρειο juwel 125L το οποιο λειτουργει εδω και μια βδομαδα χωρις ψαρια ακομα.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης.Μου προτειναν να αγορασω μαζι με το ενυδρειο το συγκεκριμενο προιον:

http://www.juwel-aquarium.de/en/cirax549.htm

το οποιο μου ειπαν οτι θα βοηθησει στην βιολογια του ενυδρειου.

Αυτο ομωσ που δεν μου διευκρινησαν ειναι το εξης:Το συγκεκριμενο κομματι που μπαινει μεσα στο φιλτρο???

Κατω απο τα 3 ειδων σφουγγαρια?Πανω απο τα σφουγγαρια?Η μηπως καπου ενδυαμεσα?

Επισης θα ηθελα να ρωτησω:Ποιο ειναι το ιδανικο σημειο του πλαστικου οπου γινεται η εξοδος του νερου απο το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο ομωσ που δεν μου διευκρινησαν ειναι το εξης:Το συγκεκριμενο κομματι που μπαινει μεσα στο φιλτρο???

Κατω απο τα 3 ειδων σφουγγαρια?Πανω απο τα σφουγγαρια?Η μηπως καπου ενδυαμεσα?

2. Επισης θα ηθελα να ρωτησω:Ποιο ειναι το ιδανικο σημειο του πλαστικου οπου γινεται η εξοδος του νερου απο το φιλτρο?

1. Κοιτα τη φωτο σε αυτο το λινκ http://www.juwel-aquarium.de/en/aktuelle_modelle303.htm

Επισης λεει στο λινκ που εδωσες "Please observe the maintenance guidelines in your instruction manual for furhter details".

Καπου θα υπαρχουν οδηγιες.

Αυτο ειναι απ'οτι καταλαβαινω η "απαντηση" της juwel στην αντικαταστηση των σφουγγαριων που κανουμε με βιολογικο υλικο.

Αν εχεις φυτα βγαλε σιγα σιγα το μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα) γιατι κραταει τις χρησιμες θρεπτικες ουσιες και λιπασματα για τα φυτα. Μπορεις να βαλεις και δευτερο "πακετο" βιολογικο αν χωραει.

2. Δεν καταλαβα την ερωτηση

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

H φωτο το δειχνει μεταξυ των σφουγγαριων.σωστα???

Αυτο που δεν καταλαβες να το ξαναθεσω:Εχω το juwel το 125 με εσωτερικο φιλτρο της juwel.Η εξοδος του νερου απο το φιλτρο γινεται απο ενα πλαστικο το οποιο εχει μια μικρη κλιση.Προσ τα που να ρυφμισω την κλιση αυτη?Προς την επιφανεια του νερου η προς τα κατω?

Το ενυδρειο λειτουργει μια βδομαδα.Να βγαλω τον ανθρακα απο τωρα αν μεταφερω τα φυτα απο το αλλο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

H φωτο το δειχνει μεταξυ των σφουγγαριων.σωστα???

Αυτο που δεν καταλαβες να το ξαναθεσω:Εχω το juwel το 125 με εσωτερικο φιλτρο της juwel.Η εξοδος του νερου απο το φιλτρο γινεται απο ενα πλαστικο το οποιο εχει μια μικρη κλιση.Προσ τα που να ρυφμισω την κλιση αυτη?Προς την επιφανεια του νερου η προς τα κατω?

Το ενυδρειο λειτουργει μια βδομαδα.Να βγαλω τον ανθρακα απο τωρα αν μεταφερω τα φυτα απο το αλλο ενυδρειο?

Κλιση προς τα πανω για αναταραξη της επιφανειας και οξυγονωση του νερου...

Βγαλε τον ανθρακα, και το κουτακι με την βιολογια βαλ'το κατω κατω :unsure::unsure:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Και ομωσ δεν ειχε ΠΟΥΘΕΝΑ οδηγιες.Ηταν στο κουτι του χωρισ τπτ μεσα.και στο κουτι δεν εγραφε καμια σχετικη πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

Η κλιση της εξοδου του φιλτρου εξαρταται απο το τι χρειαζεται το ενυδρειο.

Οξυγονο ή διοξειδιο?

Θα εχεις φυτα? σε ποσο ποσοστα θα ειναι φυτεμενο το ενυδρειο?

Ποσα ψαρια, ποια και σε ποσα λιτρα νερο θα ειναι κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η κλιση της εξοδου του φιλτρου εξαρταται απο το τι χρειαζεται το ενυδρειο.

Οξυγονο ή διοξειδιο?

Θα εχεις φυτα? σε ποσο ποσοστα θα ειναι φυτεμενο το ενυδρειο?

Ποσα ψαρια, ποια και σε ποσα λιτρα νερο θα ειναι κλπ

Καλα ντε :unsure:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εχω φυτα και θα ειναι φυτεμενο σε ποσοστο περιπου 50%.

Απο ψαρια θα εχω μεταφερω οτι ειχα στο 50αρι μου.δλδ:8 tetra black fantom ,2 corydoras panda, 1 pterygoplichthys gibbiceps,4 αρλεκινους.

Να ρωτησω και κατι που θυμηθηκα.οσο καιρο διαρκει το στρωσιμο του ενυδρειου το νερο που εξατμιζεται να το συμπληρωνω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι θα εχω φυτα και θα ειναι φυτεμενο σε ποσοστο περιπου 50%.

2. Απο ψαρια θα εχω μεταφερω οτι ειχα στο 50αρι μου.δλδ:8 tetra black fantom ,2 corydoras panda, 1 pterygoplichthys gibbiceps,4 αρλεκινους.

3. Να ρωτησω και κατι που θυμηθηκα.οσο καιρο διαρκει το στρωσιμο του ενυδρειου το νερο που εξατμιζεται να το συμπληρωνω η οχι?

1. Εγω θα γυριζα την εξοδο στο τζαμι για να μη διωχνει η αναταραξη το διοξειδιο.

Αν εβλεπα συμπτωματα ελειψης οξυγονου, ιδιως αφου εκλειναν τα φωτα (πχ συνεχεις ανασες των ψαριων απο την επιφανεια) θα τη γυριζα να κανει λιγη αναταραξη ή θα εβαζα μια αεραντλια με χρονοδιακοπτη για το βραδυ.

2. Τα cory ειναι κοπαδοψαρα, βαλε μεγαλυτερη ομαδα (8+)

Ουτε τα 125 φτανουν γι'αυτον τον πλεκο.

Οι αρλεκινοι κι αυτοι 8+

3. Ναι με απιονισμενο (για τα σιδερα απο lidl 4λιτρο) ή απο ΑΟ αν εχεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Εγω θα γυριζα την εξοδο στο τζαμι για να μη διωχνει η αναταραξη το διοξειδιο.

Αν εβλεπα συμπτωματα ελειψης οξυγονου, ιδιως αφου εκλειναν τα φωτα (πχ συνεχεις ανασες των ψαριων απο την επιφανεια) θα τη γυριζα να κανει λιγη αναταραξη ή θα εβαζα μια αεραντλια με χρονοδιακοπτη για το βραδυ.

2. Τα cory ειναι κοπαδοψαρα, βαλε μεγαλυτερη ομαδα (8+)

Ουτε τα 125 φτανουν γι'αυτον τον πλεκο.

Οι αρλεκινοι κι αυτοι 8+

3. Ναι με απιονισμενο (για τα σιδερα απο lidl 4λιτρο) ή απο ΑΟ αν εχεις.

Η αεραντλια θα μπει την δευτερα συγκεκριμενα απλα ψαχνω να βρω την καταλληλη.Αν εχετε καμια προταση καλοδεχουμενη.

Corrydoras και αρλεκινοι θα μπουνε και αλλα.απλα ειχα δυο λογω του 50L.οταν λεσ κοπαδοψαρα πρεπει να ειναι panda μονο η μπορω να συνδυασω οποιαδηποτε corydoras?Μπορω επισησ να συνδυασω στο μελλον 2-3 σκαλαρι η χρειαζομαι κατι μεγαλυτερο?ο συγκεκριμενοσ πλεκο θελει μεγαλυτερο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια θα μπει την δευτερα συγκεκριμενα απλα ψαχνω να βρω την καταλληλη.Αν εχετε καμια προταση καλοδεχουμενη.

Corrydoras και αρλεκινοι θα μπουνε και αλλα.απλα ειχα δυο λογω του 50L.οταν λεσ κοπαδοψαρα πρεπει να ειναι panda μονο η μπορω να συνδυασω οποιαδηποτε corydoras?Μπορω επισησ να συνδυασω στο μελλον 2-3 σκαλαρι η χρειαζομαι κατι μεγαλυτερο?ο συγκεκριμενοσ πλεκο θελει μεγαλυτερο ενυδρειο?

Δεν πιστευω να ειναι στην κρεββατοκαμαρα το ενυδρειο :unsure::wacko:

Απο τις οικονομικες και σχετικα χαμηλου θορυβου αν τοποθετηθουν σωστα ειναι της sera.

Κορυ ιδιο ειδος.

Σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα (5με6+) εκτος κι αν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι, οπτε φτιαχνεις ενυδρειο-γεννηστρα και βαζεις ενα ζευγος. Εκει ομως πρεπει να λειπουν τα τετρα που ειναι αυγοφαγα και απο την αλλη τα ιδια τα τετρα ειναι τροφη των σκαλαριων στη φυση ενδεχεται και στο ενυδρειο.

Για καθε σκαλαρι 40-50 λιτρα, και ενυδρειο με 60 εκ μιν υψος.

Ο πλεκο ειναι αυτος http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=148

Διαβασε μονος σου και προσεξε ιδιαιτερα το size και το Other Parameters σχετικα με τα "waste they produce"

Υπαρχει περιπτωση να "βρισκει" στη στροφη σε λιγο καιρο :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι στην κρεβατοκαμαρα μου.που το καταλαβες? :unsure:

Λαμβανοντασ υποψιν τα ψαρια που εχω εσυ με τι θα προτεινες να συνδυασω η να συνεχισω?

Τον πλεκο δηλαδη πρεπει να τον δωσω ε?στα πρωτα μου βηματα ειχα αρκετεσ απωλειες ψαριων λογω κακησ πληροφορησης και λογω της προσπαθειας των πετσοπαδων να μου πασαρουν οτι μου αρεσει.

τουσ τελευταιουσ μηνεσ διαβαζοντας πολυ στο διαδυκτιο καταφερα να συγκεντρωσω αρκετεσ πληροφοριες για να μην ξανακνω λαθη που εκενα και δεν τα ηξερα.Ετσι λοιπον δεν θελω να εχω αλλες απωλειες!

προσπαθω να βαλω φοτο αλλα δεν τα καταφερνω!

Link to comment
Share on other sites

Κρατα τα τετρας και τα κορυ σε σωστη ομαδα και βαλε Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην ονομασια Ancistrus Sp.3) στη θεση του πλεκο.

Ζητα σε αγγελια να σου δωσουν χομπυστες απο αναπαραγωγη τους.:unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες και τον χρονο που μου αφιερωσες.θα επιστρεψω δριμυτερος με νεες αποριες και με φωτογραφιεσ του ενυδρειου μολις μπουν τα πρωτα ψαρια.

:unsure::unsure::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι στην κρεβατοκαμαρα μου.που το καταλαβες? :unsure:

Αν σε ενοχλει και ο μικρος βομβος στο υπνο θα εχεις προβλημα με τις αεραντλιες το βραδυ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...