Jump to content

Cyprichromis Leptosoma Sp. "jumbo"


sarevock

Recommended Posts

utinta3.JPG

Ο αγαπητος φιλος Ζ.Χ. μου εκανε μια ενδιαφερουσα προταση...

Να φιλοξενησω μαζι με τις φροντοζες Cyprichromis leptosoma sp. "Jumbo"... σιγουρα ειναι "ενδιαφερον" ψαρακι και θα δωσει αλλο τονο στο ενυδρειο μιας και δεν εχει ,οσο διαβαζω, την κλασσικη συμπεριφορα κιχλιδας δηλαδη σπηλιες, σκαψιμο στην αμμο κτλ κτλ... μιας και αρεσκετε να κολυμπαει απο την μεση του ενυδρειου και πανω... σε ομαδες! (1αρσ-3θυλ)

Διαβασα οτι θα χρειαστει 1-2 πετρες ορθιες στις γωνιες του ενυδρειου για να "την πεφτει" οταν κλεινουν τα φωτα... σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα εχουμε πετρες!

Οσο για την διατροφη του ειναι σχετικη με τις φροντοζες οποτε μπερδευμα διατροφης δεν θα γινει!

Αυτο που με καιει παρα πολυ ειναι τι γινεται με την συμβιωση...

Οι φροντοζες ειναι ακομα μικρες... οταν μεγαλωσουν θα εχουμε προβλημα?

Διαβαζω οτι στην λιμνη κυριος κυνηγος αυτου του ψαριου ειναι οι φροντοζες αλλα σκεφτηκα μηπως αν μεγαλωσουν απο μικρες τις δεχτουνε και δεν τις δουνε σαν "φαγητο"... το αλλο ειναι οτι μεχρι τωρα ποτε οι φροντοζες δεν εχουν πλησιασει την μεση του ενυδρειου... αρεσκονται (οπως ειναι και στην λιμνη δηλαδη) να κολυμπουν στον βυθο...

Τωρα βεβαια δεν ξερω τι ενστικτα θα βγουν οταν μεγαλωσουν... φανταζομαι οτι θα επιχειρησουν επιθεση το βραδυ μιας και ειναι νυχτερινοι θυρευτες... αλλα το τελικο μεγεθος των Cyprichromis leptosoma (13-14εκατοστα) ισως να μη δημιουργησει προβληματα...

Απο την αλλη εχω στο πισω μερος του μυαλου μου μελλοντικες γεννες απο τις φροντοζες (μακαρι) και παλι δεν ξερω αν θα μπορεσει να γινει αυτο με την παρουσια αλλου ψαριου στο ενυδρειο!

Σιγουρα θα ηταν ενδιαφερουσα περιπτωση να τα φιλοξενησω αλλα δεν ξερω... οποιος μπορει απο τους καλους αφρικανους φιλους ας γραψει την αποψη του πανω σε αυτο!

Ευχαριστω! :unsure:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τριανταφυλε,ειμαι της γνωμης οτι μπορει να υπαρξει συμβιωση.Εκει που εχω ενσταση ειναι στον αριθμο ψαριων που πρεπει να βαλεις.Οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο(2 m και 5-6 f) νομιζω θα ηταν ιδανικο.Ο αριθμος αυτος πιστευω θα καθιστουσε και το καπαδακι λιγοτερο ευαλωτο σε επιθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο σε περιπτωση που βαλω σκεφτομουνα τον αριθμο που ειπες!

Kαποιοι στα λιτρα μου γραφουνε για 12 περιπου ψαρια (3αρσ-9θυλ)... πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τριανταφυλε,ειμαι της γνωμης οτι μπορει να υπαρξει συμβιωση.Εκει που εχω ενσταση ειναι στον αριθμο ψαριων που πρεπει να βαλεις.Οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο(2 m και 5-6 f) νομιζω θα ηταν ιδανικο.Ο αριθμος αυτος πιστευω θα καθιστουσε και το καπαδακι λιγοτερο ευαλωτο σε επιθεσεις.

Ψάχνοντας λίγο τη βιβλιογραφία συμφωνώ και εγώ με τον Dias οτι μπορούν να συμβίωσουν με τις φροντόζες.

Ο αριθμός που προτείνει εδώ ο συγγραφέας ( G. Zurlo " The Tanganyika cichlid Aquarium " σελ.30) είναι 11 σε συνδυασμό 3αρσ / 8 θηλ. Είναι γεγονός οτι ο αριθμός θα καθορίσει και τις αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης.

Φιλικά Σωκράτης :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο τη βιβλιογραφία συμφωνώ και εγώ με τον Dias οτι μπορούν να συμβίωσουν με τις φροντόζες.

Ο αριθμός που προτείνει εδώ ο συγγραφέας ( G. Zurlo " The Tanganyika cichlid Aquarium " σελ.30) είναι 11 σε συνδυασμό 3αρσ / 8 θηλ. Είναι γεγονός οτι ο αριθμός θα καθορίσει και τις αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης.

Φιλικά Σωκράτης :wacko:

Παντα συγκεκριμενος...... :unsure::unsure::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε... θα το παρω το ρισκο κατα πασα πιθανοτητα! :unsure:

Να στε καλα! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα διαβαζα το "ΕΝΥΔΡΕΙΟ" τευχος 3 στο οποιο υπαρχει ενα αρθρο του κ. Τόλη Κετσελίδη για τα Cyprichromis leptosoma...

...ελεγε οτι εχουν καταγραφει περιπτωσεις με φροντοζες που μεγαλωναν μαζι με τα λεπτοσωμα και ξαφνικα μια μερα τα "ειδαν με αλλο ματι" !!!

Θελω να πιστευω πως τα 2-3 παραπανω εκατοστα στα "Jumbo" θα... σωσουν την κατασταση... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

παιδια βρηκα τα ψαρακια που ψαχνω εδω, (εχω ακουσει καλα λογια για τους Γαλλους) εχει κανεις απο εσας αγορασει απο αυτους? Ξερουμε κατι?

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χθες απαντησαν οι Γαλλοι, θελουν 200 ευρω για τα μεταφορικα γιατι τα ψαρια ερχονται με αεροπλανο... αλλα το προβλημα δεν ειναι αυτο...

...το προβλημα ειναι οτι στελνουν ΜΟΝΟ ζευγαρια (1m-1f)... εμεις θελουμε 3m-9f...

φτου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση:

Μπορουμε να συνδιασουμε θυληκα Jumbo απο διαφορετικες περιοχες, ας πουμε 6 να ειναι απο Kitumba και 3 απο Azuri για παραδειγμα? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά,χωρίς να είμαι 100% σιγουρος,θα υπαρχει θέμα υβριδισμού.Πάντως αν καταφέρεις να έχεις αναπαραγωγές από τα Jumbo οι φροντόζες σιγουρα θα καταφέρουν να ¨κρατήσουν¨ σταθερό τον αριθμό των μικρών..με λίγα λόγια θα πέφτει μάσα... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα ξημερωματα παρελαβα 6 C. Leptosoma "Jumbo" και εδω θελω να ευχαριστω τον αγαπητο Σπυρο για την υπευθηνοτητα και επαγγελματικοτητα του! :hysterical:

Τα ψαρια ηρθαν σωα αλλα μαζι με μια θυληκια υπηρχαν και 6 μικρα... :bowdown:

Σημερα το πρωι παρατηρησα οτι εμειναν 3... :bowdown:

Τα εφαγαν οι γονεις? :bowdown:

Τι τα ταιζουν αυτα ρε παιδια? :hysterical:(εκανα σκονη ενα "μπιλακι" τροφης εμποριου που εχω)

Δεν ξερω αν καταφερω να τα κρατησω μιας και ηταν ...γεννα σε λαθος στιγμη...αλλα θελω να πιστευω πως εχω ενα διαπιστευτηριο οτι στο μελλον θα εχουμε γεννες σε φυσιολογικες συνθηκες (ελπιζω!!!)... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και καλές αναπαραγωγές!Περιμένουμε φωτό σύντομα καθώς και περιγραφή της συμπεριφοράς τους! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και καλές αναπαραγωγές!Περιμένουμε φωτό σύντομα καθώς και περιγραφή της συμπεριφοράς τους! :bowdown:

Μολις μπουνε στο ενυδρειο θα λαβετε νεα... :bowdown:

ΥΓ. φροντισα διαβασα τα περι breeding, baby feeding κτλ κτλ οποτε και θα οργανωθουμε καλυτερα σε επομενη γεννα!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. φροντισα διαβασα τα περι breeding, baby feeding κτλ κτλ οποτε και θα οργανωθουμε καλυτερα σε επομενη γεννα!!! :bowdown:

Να κλείσεις μονόκλινο με NOVA!

Να σΕ ζήσουν και καλές αναπαραγωγές :bowdown: Εκτός από φωτογραφίες πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να μπουν και σε βιντεάκι τα συγκεκριμένα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Aντε να δεις και αλλα μωρακια!!!

Θελουμε και φοτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aντε να δεις και αλλα μωρακια!!!

Θελουμε και φοτο!!!!!!

Αντε εγω και εσεις να τα δουμε τα μωρακια... οι φροντοζες να μην τα δουνε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντε εγω και εσεις να τα δουμε τα μωρακια... οι φροντοζες να μην τα δουνε... :bowdown:

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Φου Φου.... τσ τσ τσ .... τεσσσσσσσσσσσστ...

Ανακοίνωσης:

Προ 5λεπτου ολοκληρώθηκε το σεξουαλικών μυστήριον μεταξύ λεπτόσωμων...

Εμπουκωθήκαμεν!!! ;)

Παρακαλώ αναμείνατε στο ακουστικό σας…"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Φου Φου.... τσ τσ τσ .... τεσσσσσσσσσσσστ...

Ανακοίνωσης:

Προ 5λεπτου ολοκληρώθηκε το σεξουαλικών μυστήριον μεταξύ λεπτόσωμων...

Εμπουκωθήκαμεν!!! :thumbup:

Παρακαλώ αναμείνατε στο ακουστικό σας…"

Αντε...............Καλους απογονους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

*Η πρωτη θηλυκια σημερα εκλεισε την 3η εβδομαδα μπουκωματος και μπαινει στην 4η... λογικα μεχρι την αλλη τεταρτη θα τα εχει φτυσει... αν και δεν την βλεπω να κανει πανω απο 2-3 μικρα... :thumbup:

*Η δευτερη θηληκια μπουκωθηκε πριν απο 2 ωρες περιπου... και φαινεται οτι εχει πολλααααα αυγα! Τωρα ποσα θα κρατησει μεχρι το τελος .... θα δειξει! :thumbup:

Μα τι γινεται ολες Τετάρτη μπουκωνονται? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...