Jump to content

Phμετριτης?


krisos

Recommended Posts

Παιδια καπου διαβασα οτι οταν διοχετευουμε CO2 ..ειναι υπερ απαρετητος και ενας PHμετριτης ??..τι μπορει να συμαιανει αυτο? ευχαριστω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστον η παροχη διοξειδιου στο νερο, κατεβαζει το PH.

Ο κινδυνος ανεξελεγκτης παροχης CO2 που συνεπαγεται ειναι διπλος.

Δηλητηριαση των ψαριων απο διοξειδιο ή/και και pH-shock.

Οταν παρεχουμε CO2 με μπουκαλα μετραμε το CO2 με διαφορους τροπους-μετρητες

Αλλος τροπος ειναι με υπολογισμο, γνωριζωντας το pH και το kH και με το calculator : http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

- Αν λειτουργει η μπουκαλα σε χαμηλους ρυθμους και μονο οσο ειναι αναμενα τα φωτα (με ηλεκτρομαγνητικη βανα και χρονοδιακοπτη) μπορεις να "τη βγαλεις" και χωρις pH-meter ή ph controller

- Πρωτο σταδιο αναβαθμισης ειναι να βαλεις ενα απλο ηλεκτρονικο ph-meter για να βλεπεις το pH σε συνεχη monitoring.

- Δευτερο σταδιο ειναι να εχεις pH controller που θα ελεγχει αυτο το pH και θα ανοιγοκλεινει την ηλεκτρομαγνητικη βανα παροχης CO2 στη ρυθμιση που θα του εχεις. Ταυτοχρονα θα δειχνει και το pH στη οθονη του.

Φυσικα αν εχεις σκοπο να εχεις controller μη παρεις ΚΑΙ πεχαμετρο αφου το controller εχει και συνεχη monitoring του pH.

-Τιμες για αυτα υπαρχουν για ολες τις τσεπες.

Απο ebay βρισκεις ph meter φτηνο και καλο απο 30Ε.

εδω ενα γυρω στα 45Ε και τροφοδοτικο με οχι μονιμο ηλεκτροδιο για να μπορει να αλλαχτει οταν περασει ο καιρος του.

Ενα απο τα καλα και "εγγυση" πεχαμετρα υπολογισε τα γυρω στα 90-100Ε

Controller τωρα, ενα που χρησιμοποιειται ευρεως με επιτυχια φτηνο και καλο ειναι αυτο.

Και ενα πιο ακριβο και "εγγυηση" .

Μη ξεχνας και τα υγρα για το καλιμπραρισμα τους.

http://www.shopsolution.nl/shop/home.asp?s...mp;prodid=amph5

http://www.shopsolution.nl/shop/home.asp?s...mp;prodid=amph6

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και για τον χρονο σας και γαι τις πολυτιμες πληροφορειες! :unsure:)

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευη θα παραλαβω μια διπλη λαμπα καταληλη για την αναπτυξη φυτων (εχω ενα 60litro) με οσα βατ χρειαζεται για να αναπτυχθουν τα φυτακια μου

αυτη την στιγμη εχω 2 ανουμπιες nano (μαλιστα σημερα η μια μου εβγαλε ενα φυλαρακι wootwoot.gif περιτο να σας πω οτι εχω κανει 10 κολοτουμπες! ..αφου δεν τα καταφερνω τοσο καλα με τα ψαρια! smile.gif ) επισης την Παρασκευη θα παραλαβω την μπουκαλα γεμισμενη με CΟ2 με το σχετικο εξοπλισμο ..να εχετε χρονο μπορω να σας ανεβασω τοτε και μερικες φωταγραφειες να δειτε αν ειναι επαρκης?? smile.gif ..τον μεσα στο ενυδριακι μου θα τοποθετησω ακομα 1)Hygrophilia Polysperma και 2) Potala rotundifolia ..δυστιχως τον Αυγουστο με καλει η μαμα πατριδα και το ενυδριο θα πεσει προς το παροων ο αδερφος μου ..ετσι αποφασισα να μην βαλω ψαρια για υτο ακριβως τον λογο ! wink.gif ..μολις επιστρεψω θα προσπαθησω να μαθω περισοτερα και θα κανω αγορα νεου ενυδριου με περισσοτερα λιτρα ..ποιο πολυ αυτο το θελω μεχρι τον Αυγουστο να κανω τους πειραματισμους μου με αλγες κλπ ! wink.gif) ..επισης μεσα στο ενυδριο εχω πορολιθο με υποστρωμα ..τωρα τι θελω να ρωτησω απο εσας ...1) σε περιπτωση που δεν παρω phμετριτη κλεινοντας την παροχη απο την ''φυαλλη'' οσο τα φωτα ειναι σβηστα θα φυτα μου θα αναπτυσοντα κανονικα ? : )) 2)αν τεριαζουν αυτα τα φυτα μεταξυ τους ? 3)Το Co2 επιρεαζει τα βακτηρια ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησσεις σας! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...1) σε περιπτωση που δεν παρω phμετριτη κλεινοντας την παροχη απο την ''φυαλλη'' οσο τα φωτα ειναι σβηστα θα φυτα μου θα αναπτυσοντα κανονικα ? : )) 2)αν τεριαζουν αυτα τα φυτα μεταξυ τους ? 3)Το Co2 επιρεαζει τα βακτηρια ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις απαντησσεις σας! :unsure:

1. Τα φυτα αναπτυσονται οσο υπαρχει φως, διοξειδιο και φαι (λιπασμα). οταν σταματαει ή αλλαζει η ποσοτητα/ποιοτητα παροχης σε κατι απο αυτα πρεπει να αλλαζει η παροχη και τα αλλα.

Κλεινωντας λοιπον τη μπουκαλα οταν σβηνουν τα φωτα, κανεις σωστα.

Το προβλημα ειναι οτι χειροκινητα ειναι δυσκολο (και ακομα πιο δυσκολο οταν το αναθετεις να το κανει σε καποιον αλλο) γιατι αποκλειεται να βρισκεται παντα στο σπιτι και τις ωρες που πρεπει να ανοιγοκλεινει.

Ηλεκτρομαγνητικη και χρονοδιακοπτης ειναι απαραιτητα.

2. Δεν υπαρχει θεμα σοβαρο θεμα "συμβατοτητας" φυτων. Μονο απο αποψης βιοτοπου μπορει να τα ξεχωρισεις.

Δηλαδη, αν αποφασισεις να φτιαξεις ενα βιοτοπο πχ απο Αμαζωνιο, να διαλεγες φυτα που ζουν εκει.

3. οσο και τα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

..αγορασα το ενυδρειακι μου και μεχρι να φυγω θα το εχω σαν πρακτικη εξασκιση ...αλλιως αν δεν κανω τπτ τωρα που ξεκινησα θα σκασω! :unsure: ..αυτα τα φυτα απο οσο ξερω δεν πολυ χρειαζονται ανθρακα οποτε οταν φυγω το πολυ πολυ να σταματησω και τον ανθρακα ..απλα να συνεχισω να τα τροφοδοτω λιπασματα και και να διατηρω σταθερη φωτοπεριοδο! : )) ...οταν θα γυρισω με το καλο θα βαλω η καποιο μονομαχο η καποια αν δεν κανω λαθος τετρα η γκαμπυ θα δω ! : )) ...παντως στο μελον θα αναιβω σιγουρα σε λιτρα ισσως καταφερω καποια στιγμη να κανω εναν τεχνητο υδροβιοτοπο ο πως ο φιλος ο Raven! :unsure::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...