Jump to content

Πανοραμα Θεσσαλονικης


Recommended Posts

σε μια προσφατη βολτα μου στο Πανοραμα θεσ/νικης περασα απο ενα πολυ γραφικο μερος με ενα μικρο ποταμι μεσα στο δασος, που μαλλον καταληγει στο φραγμα της Θερμης. εχει κ ενα αναψυκτηριο εκει, ας μας επιβεβαιωσουν παιδια που ισως το εχουν επισκεφτει.

το ποταμι ειναι γεματο χρυσοψαρα, αν ειναι δυνατον, τα οποια προφανως καποιος τα εριξε εκει, με αποτελεσμα να αναπαραχθουν εκει κ να γεμισει ολη η περιοχη. πιθανον να υπαρχουν κ στο φραγμα.

δυστυχως δεν ειχα φωτογραφικη μηχανη αλλα συντομα θα παω να τραβηξω φωτογραφιες.

τι αλλο θα δουμε :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο θα δουμε :unsure:

Πλέκο Ποδονίφτη, Πιράνχα Ιωαννίνων και Δίσκοι θερμών λουτρών Αιδηψού!

Link to comment
Share on other sites

μηπως να παω να ριξω μερικα πιρανχα για να τα αραιωσουν?

μα τι λεω!? :unsure:

στρουμφερ με παρασυρεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως να παω να ριξω μερικα πιρανχα για να τα αραιωσουν?

μα τι λεω!? :unsure:

στρουμφερ με παρασυρεις!!!!

Έτσι είμαστε εμείς οι στρούμφερ... παρισυρτζίδες :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ο πατερας μου εριξε μερικα χρυσοψαρα που ειχε οικονομησει (απο καπου που ειχαν σκοπο να τα πεταξουν-αν ειναι δυνατον) σε μια γουρνα σε καποιο μαντρι στο χωριο μου (ευβοια). Το νερο ηταν απο πηγη και η γουρνα ηταν πολλα χρονια πριν αδεια. Μονο νερο, ξερα φυλλα και μπολικη αλγη υπηρχε. Ουτε τροφες εριχναν. Τιποτα απολυτως, στο ελεος του Θεου. Μιλαμαι για λιμνουλα περιπου 1-1,5 μετρο βαθος και 2 Χ 1,5 μηκος και πλατος-αν θυμαμαι καλα. Το νερο καταπρασινο θυμαμαι οτι φαινοταν. Χρησιμευε για να πινουν νερο τα ζωα εκει. Τα ψαρια πολλαπλασιαστηκαν και ειχε γεμισει! Μιλαμε και υδροβια φυτα. Μιλαμε για λιμνουλα που πολλοι θα ζηλευαν και δεν νομιζω κανεις να εχει καταφερει να φτιαξει. Το σκηνικο κρατησε καμια 20 χρονια μεχρι που σταματησε για λιγο καιρο η γουρνα να τροφοδοτηται με νερο και στερεψε λογω φωτιας που πηρε η περιοχη. :unsure::unsure::wacko: Κριμα. Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι η αντοχη που ειχαν τα ψαρακια στο κρυο. Μιλαμε για μειον τον χειμωνα στο συγκεκριμενο σημειο γιατι ειναι υψωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...