Jump to content

Ο νεος μου μονομαχος !


Raven

Recommended Posts

Γεια σας ! Ειχα πει οτι δεν θα ξαναπαιρνα μονομαχο μεχρι να βρω καποιον πολυ σπανιο και ιδιαιτερο.

Ε, αυτο εγινε πριν λιγες μερες οταν ειδα τον Νωντα, εναν πανεμορφο dragon/red copper plakat.

Χωρις δισταγμο τον αγορασα και τωρα κοσμει το 54αρι μου.

Συγκατοικει με 40+ γαριδουλες red cherry και 9 νεογεννητα endlers 3 ημερων. Σας πληροφορω οτι δεν ειναι εχθρικος ουτε προς τις γαριδες, ουτε προς τα μωρα.

Πειτε μου ρε παιδια , δεν ειναι κουκλος ; :wub:

DSC_0006-2.jpg

DSC_0083.jpg

DSC_0057.jpg

DSC_0068-2.jpg

DSC_0103.jpg

jpeg396.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι κούκλος! :P Να τον χαίρεσαι φίλε Αλέξανδρε!

Κράτησέ μας ενήμερους για τη διαγωγή του προς τις γαρίδες και τα μικρά. :wub:

Επιτρέπεται να ρωτήσω τιμούλα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ! Τις γαριδουλες στην αρχη τις κυνηγησε, αλλα απο την επομενη κιολας μερα βαρεθηκε και τις αγνοει παντελως. Τα μωρα Endler's ουτε που τους δινει σημασια αλλα και να θελε δεν μπορει να τα πιασει αφου ειναι πολυ γρηγορα.

Τιμη 10 ευρω. Αν καποιος δει πουθενα (απιθανο) καμια θηλυκια plakat , θα ηθελα να κανω μια αναπαραγωγη..

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις.

Εβγαλες τις μπογιες της ζωγραφικης σου και τον περασες αυτο το χρωμα???!!!

Πολυ ωραιος .... μπορω να πω απο τους ωραιοτερους που εχω δει.

Φιρι φιρι το πας να τρεχω παλι για καφε στο περιστερι

:wub::P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφος ο δικος μου εχει ενα χρωμα μπλε με κοκκινο και μωβ. Ετσι εκανε και σε μενα μολις εβαλα ενα corudoras albino τον κυνηγαγε συνεχεια μεχρι την αλλη μερα οπου ηρεμησαν και κανεις δεν ξανακυνηγησε κανεναν και ολα τωρα ειναι ηρεμα. :wub::P:ninja::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφος ο δικος μου εχει ενα χρωμα μπλε με κοκκινο και μωβ. Ετσι εκανε και σε μενα μολις εβαλα ενα corudoras albino τον κυνηγαγε συνεχεια μεχρι την αλλη μερα οπου ηρεμησαν και κανεις δεν ξανακυνηγησε κανεναν και ολα τωρα ειναι ηρεμα. :P:ninja::thumbup::thumbup:

Ο ψάρις του Raven είναι απλά... όνειρο!!! :wub:

@ Γιώργο guppy

Πολύ κακώς έβαλες ένα Corydoras Albino μαζί με τον μονομάχο σου!

Link to comment
Share on other sites

@ Γιώργο guppy

Πολύ κακώς έβαλες ένα Corydoras Albino μαζί με τον μονομάχο σου!

Για πιο λογο μηπως εννοεις οτι ειναι ψαρια που πανε απο 4-5 και πανω?Το ξερω αλλα για τα λιτρα μου μονο ενα εμπαινε. :wub::P:ninja::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο μηπως εννοεις οτι ειναι ψαρια που πανε απο 4-5 και πανω?Το ξερω αλλα για τα λιτρα μου μονο ενα εμπαινε. :wub::P:ninja::thumbup::thumbup:

Τότε να μην έβαζες! Δεν βρίσκω λόγο να ταλαιπωρείς το ψαράκι εφόσον δεν το έχεις σε κοπάδι! Αν θες να το συζητήσουμε και να ακούσεις κι άλλες απόψεις άνοιξε άλλο θέμα για να μην spam-άρουμε εδώ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω ! Σπυρο, οποτε θες ερχεσαι , το ξερεις οτι το σπιτι μου ειναι παντα ανοιχτο σε φιλους :wub:

Να συμπληρωσω οτι οι plakat ειναι γρηγοροι και "πηδηχτουληδες", οποτε καπακι οπωσδηποτε ! Καμια σχεση με τους fancy veiltail που για να στριψουν πρεπει να κανουν αιτηση πρωτα.

Για οποιον ψαχνει plakat εχει κι αλλους εκει που τον πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο ψαρής!Και το ενυδρείο είναι πολύ περιποιημένο!Τι ταίζεις τον μονομάχο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Bakis.Toν ταιζω κατεψυγμενα bloodworms,artemia και flakes. Το ενυδρειο ειναι ωραιο αλλα εντελως αφημενο στην τυχη του γιατι εδω κι ενα χρονο το χρησιμοποιουσα μονο για το μεγαλωμα γονου. (Μεχρι πριν λιγες μερες ειχε μεσα 14 μικρα celestial pearl danio τα οποια μεγαλωσαν και μεταφερθηκαν στο μεγαλο.)

Δεν πεφτουν ουτε λιπασματα ουτε τιποτα και ο φωτισμος ειναι μολις 2χ8watt, κι ομως σ αυτο το ενυδρειο, το κοκκινο reineckii παει σφαιρα !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο Raven :wub:

prefilter010_resize.jpg

prefilter007_resize.jpg

prefilter006_resize.jpg

Οι φωτογραφίες είναι κάκιστες, αλλά, ο άτιμος, έχει βαλθεί να φάει όλες τις γαρίδες και δεν κάθεται σε ένα μέρος!

Link to comment
Share on other sites

Αχα ! βλεπω storm πηρες τον σπανιο λευκο ! :wub:

Koυκλος ειναι, να σου ζησει !

Απο κοντα που τον ειχα δει ειναι απιστευτα πιο ομορφος...οι φωτος τον αδικουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια ειναι ΚΟΥΚΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Φτου φτου σκορδα

Νικ βαλε βρε πως να σε πω, θα με κανω μπαν μονη μου, καμμια καλη φωτο

Link to comment
Share on other sites

Νικ βαλε βρε πως να σε πω, θα με κανω μπαν μονη μου, καμμια καλη φωτο

Με προβληματίζει πολύ το γεγονός ότι είναι λευκός αλλά και πολύ κινητικός. Το φως κάνει τρελή αντανάκλαση πάνω στο σώμα του και ψάχνω να βρω τις ρυθμίσεις. Raven... Κερνάω καφέ... Φέρε και την φωτογραφική μηχανή σου :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ερχομαι και σου τον κανω φωτομοντελο !

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω μια καλυτερη ιδεα μου τον δινεις εμενα και ειναι ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω μια καλυτερη ιδεα μου τον δινεις εμενα και ειναι ολα μια χαρα

:bowdown: Με βάζεις σε σκέψεις :bowdown:

Όχι για το αν θα στον δώσω ή όχι, αλλά για το τί σόι άνθρωπος είσαι και κάνεις τέτοιες παλαβές σκέψεις. Να το κοιτάξεις αυτό :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: Με βάζεις σε σκέψεις :bowdown:

Όχι για το αν θα στον δώσω ή όχι, αλλά για το τί σόι άνθρωπος είσαι και κάνεις τέτοιες παλαβές σκέψεις. Να το κοιτάξεις αυτό :bowdown:

:bowdown::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Alex, να σΕ κάνω μία ερώτηση??? Πως πάει ο μονομάχος σου με τις γαρίδες? Μας είχες πει πως στην αρχή ήταν λίγο επιθετικός αλλά μετά συνήλθε.

Εγώ τον έχω βάλει μέσα στο 30L με τις γαρίδες (Red Cherry) οι οποίες ήταν καμιά 100αριά μαζί με τα μωρά που έβλεπα (χονδρικά δεν μπορούσα να τις μετρήσω) και τώρα βλέπω καμιά δεκαριά! Άσε που κάθε φορά που τον κοιτάζω κάτι μασουλάει! Ούτε τσίχλα να έτρωγε!

Έπεσα στην περίπτωση του δολοφόνου Betta???

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ο δικος μου ειναι αρνακι του θεου. Οχι μονο τις γαριδες δεν πειραζει αλλα ουτε και τα νεογεννητα Endlers.

Τολμησα κι εβαλα μεσα και 3 νεογεννητα Pseudomugil και παλι δεν τα πειραξε ( τα εφαγαν τα Endlers που ειναι λιγο μεγαλυτερα).

Μαλλον επεσες σε serial killer.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μη μεινει στον αερα ομως το θεμα, και του Raven εδειξε κλιση τελικα προς το κυνηγι γαριδων.

Και μαλιστα οχι σε μικρο ενυδρειο αλλα σε 300 λιτρα.

Αλλα θα μας τα πει και ο raven καποια στιγμη,

Μαλλον οι plakat "το εχουν".

Θα ηθελα να ακουσω και αλλες εμπειριες με plakat.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ! Δεν πειραζει ουτε τις πολυ μικρες αν και χωρανε στο στομα του. Ομως εχει παρει χαμπαρι τα νεογεννητα γαριδακια και ολη μερα αυτα κυνηγαει. Το αποτελεσμα ειναι οτι τους τελευταιους 2 μηνες δεν επιζει σχεδον κανενα μωρο red cherry στο 300αρι μου.

Ετσι αναγκαστηκα να τον δωσω. Δεν λυπηθηκα και πολυ γιατι αν και απο ομορφια ηταν κορυφη, σαν χαρακτηρας δεν ελεγε και πολλα και δεν δεθηκα μαζι του. Ενα αδιαφορο ψαρι μεσα στα υπολοιπα ηταν.

Καθε μονομαχος ειναι διαφορετικος τελικα οντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ευτυχώς που τον παράτησες εσύ και το πήρα εγώ. Το ψάρι είναι υπέροχο, η συμπεριφορά του καταπληκτική...μάλλον δε γούσταρε τα μούτρα σου :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πανεμορφοι ολοι τουσ.....μπραβο παιδια :):glare::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...