Jump to content

DIY CO2


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Θελω να κανω πιο παραγογικο το μειγμα DIY CO2 στο ενυδρειο μου. Τι πρεπει να κανω?Να βαλω διπλη δωση?Να βαλω περισσοτερη μαγια? η περισσοτερη ζαχρη?

Το μειγμα που εχω τωρα ειναι: 1 φακελακι μαγια,2,5 φλιτζανια ζαχαρη,1 κουταλια σοδα για μπουκαλι 1,5 λιτρου

Το ενυδρειο εχει 2 μπουκαλια(1 φυσαλιδα ανα 2-3 δευτερολεπτα)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΜΑΡΜΑ καλημερα!Οταν λες πιο παραγωγικο, τι εννοεις?Το λεω αυτο γιατι αν θες μεγαλυτερη ποσοτητα CO2 να βγαινει απο το μειγμα τοτε θα πρεπει να βαλεις περισσοτερη μαγια.Θα εχει ομως μικροτερη διαρκεια και αυτο σημαινει πιο συχνες παρασκευες νεου μειγματος.Δηλαδη, θες διαρκεια 'η ποσοτητα?

Τι μετρησεις εχεις CO2?

Link to comment
Share on other sites

CO2 εχω 16.Τα 2 μειγματα που εχω φτιαξει τα εχω 10 μερες και η σταθμη τους εχει κατεβει περιπου 1 ποντο.Εχω διαβασει σε παρομοιες συζιτησεις οτι το μειγμα κραταει το πολυ 3 βδομαδες.Εμενα αποτι φενεται θα κρατησουν 3-4 μηνες κατι δε παει καλα.

Τωρα εχω 2-3 φυσαλιδες το δευτερολεπτο θελω να βγαζει 1φ/1δ δηλαδη να παραγει περισσοτερο CO2.Δε με ενδιαφερει η διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

2-3 φυσαλιδες ανα δευτερολεπτο ειναι αρκετη ποσοτητα.Εσυ λες οτι θες να το πας 1φ/δ που σημαινει λιγοτερη ποσοτητα και οχι περισσοτερη.... ;) Μηπως δεν εχω καταλαβει κατι? :thumbup:

Για να εχεις περισσοτερη ποσοτητα CO2 αυξησε λιγο τη μαγια.Εγω οταν φτιαχνω το μειγμα τις πρωτες 4-5 μερες εχω 1-2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο και οσο περνανε οι μερες μειωνονται.Περιπου στις δυο εβδομαδες, οποτε και η ποσοτητα CO2 που βγαζει το μειγμα δε μου αρκει φτιαχνω καινουριο.Με το DIY CO2 δεν μπορεις να εχεις σταθερη παραγωγη CO2.Αν και 16 mg/l που εχεις τωρα δεν ειναι και λιγο.Οποτε ριχνε περισσοτερη μαγια 'η φτιαχνε νεο μειγμα.Επισης, για μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα παιζει ρολο και ο τροπος διαχυσης στο νερο.Εσυ ποιον τροπο χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια μερια του ενυδρειου γινετε διαχιση με σκαλα HAGEN και απο την αλλη μεσω φυλτρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά 20-30 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και μου κρατάει 2 βδομάδες. Το αλλάζω γιατί μετά τις 2 βδομάδες βγάζει 4-5 το δευτερόλεπτο και θέλω να έχω σταθερή ποσότητα στο ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

20-30 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο ή που πας για ρεκόρ φίλε Guppy ή εκ παραδρομής τα λεπτά έγιναν δευτερόλεπτα! ;) Δε χρειάζεται να πετάς όλο το μίγμα παρά μόνο να προσθέτεις λίγη ζάχαρη, είναι το φαγητό του μύκητα που παράγει το CO2! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάζω 3 ποτήρια ζάχαρη και μισό κουταλάκι μαγιά. Πόσο να βάζω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το μειγμα που εχω τωρα ειναι: 1 φακελακι μαγια,2,5 φλιτζανια ζαχαρη,1 κουταλια σοδα για μπουκαλι 1,5 λιτρου

Το ενυδρειο εχει 2 μπουκαλια(1 φυσαλιδα ανα 2-3 δευτερολεπτα)

Aκολούθα κάτι σαν και αυτό, η σόδα λειτουργεό ως ρυθμιστής κατά μια έννοια, να μην έχεις εξάρσεις παραγωγής CO2. Και δες αν μπορείς να αλλάξεις την αερόπετρα με κάτι άλλο, δεν είναι καλή μέθοδος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου ίσως θα πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι την πιθανότητα αγοράς μιας μπουκάλας υπο πίεση για να ξεμπερδέψεις μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το έχω έτσι.... Μετά θα πάρω σκαλίτσα

post-1819-1158352130_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν κανεις τιποτα απολυτως.

Η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις μια σκαλα ή να τοποθετησεις το σωληνακι μεσα στην εισοδο του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω,θα πάρω σκάλα.. Ευχαριστώ!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έβαλα σκάλα της Nutrafin και ενώ το μίγμα μετά απο 3-4 μέρες βγάζει 15 φυσαλίδες το λεπτό, στη σκάλα βγαίνουν πολύ λιγότερες ή ακόμη και καθόλου.

Έτσι αναγκάζομαι να ρίχνω μέσα στο μίγμα μαγιά. Σκέφτομαι επειδή η σκαλίτσα είναι κάτω στο ενυδρείο, δημιουργεί πίεση και δεν βγαίνουν φυσαλίδες

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σκάλα της Nutrafin και ενώ το μίγμα μετά απο 3-4 μέρες βγάζει 15 φυσαλίδες το λεπτό, στη σκάλα βγαίνουν πολύ λιγότερες ή ακόμη και καθόλου.

Έτσι αναγκάζομαι να ρίχνω μέσα στο μίγμα μαγιά. Σκέφτομαι επειδή η σκαλίτσα είναι κάτω στο ενυδρείο, δημιουργεί πίεση και δεν βγαίνουν φυσαλίδες

Καλησπέρα η σκαλίτσα σου είναι ευθεία; Και κάτι άλλο την σκάλα από πότε την έχεις σε λειτουργία;

Συν τοις άλλοις θα πρέπει να δεις το ύψος που θα την τοποθετήσεις για να υπερνικήσεις και την πίεση του νερού.Τέλος πιστεύω ότι αν θα την σηκώσεις ώστε το πάνω μέρος τησ σκάλας σου είναι περίπου ένα πόντα από την επιφάνεια του νερού σου θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Φιλικά Ιορδάνης.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο την έχω από την επιφάνεια του νερού, 2 βδομάδες την έχω. Στη σκάλα τις πρώτες μέρες βλέπω μέχρι και 7 φυσαλίδες, η πίεση πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...