Jump to content

DIY moonlight


TasosF

Recommended Posts

Με μόλις 7€ φτιάχνετε αυτό το υπέροχο moonlight.

Υλικά:

1 τροφοδοτικό (μετασχηματιστής) μεταβλητής τάσης απ'αυτούς τους απλούς για τα walkman.

2 λαμπάκια led μπλε.

2x1.5m καλώδιο ρεύματος εύκαμπτο.

10cm θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι.

Εργαλεία: κολλητήρι για καλάι, κολλητήρι για πλαστική σιλικόνη, αναπτήρας.

Παίρνετε το τροφοδοτικό και κολλάτε το διακόπτη με πλαστική σιλικόνη στο 1.5volt (για ασφάλεια, να μην καούν τα λαμπάκια).

Παίρνετε τη μια άκρη του καλωδίου, και κολλάτε τις άκρες με το χαλκό σε κάθε πόδαράκι του led με καλάι. Αφού τα κολλήσετε, περνάτε 5cm θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι γύρω από το led ώστε να ξεκινάει από το πλαστικό μέρος του led και να τελειώνει πάνω στο καλώδιο με σκοπό να καλύψει τα γυμνά μέρη του led και του χαλκού. Ανάβετε τον αναπτήρα με προσοχή και το θερμαίνετε επίσης με προσοχή ώσπου να "μαζέψει" και να αγκαλιάσει σφιχτά το led και το καλώδιο και να γίνουν ένα σώμα.

Κάνετε το ίδιο και με το άλλο καλώδιο& led.

Παίρνετε τα άλλα άκρα των καλωδίων και αφού σιγουρευτείτε ότι ανάβουν και τα δύο led ενώνετε τις άκρες και τις κολλάτε στο μετασχηματιστή.

...και voila!post-973-1146144396_thumb.jpg

Α... ξέχασα να πω ότι δεν βουτάτε μόνιμα τα led στο νερό αλλά και να τα βουτήξετε δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι επιτυχημένη η κόλληση με το μακαρόνι. Στη χειρότερη να καεί ο μετασχηματιστής και ηλεκτροπληξία από 1.5 volt δεν παθαίνει κανείς.

Έγινε επεξεργασία - TasosF
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο :D πραγματικά

θα κάνω και εγώ την απόπειρα να ακολουθήσω τις οδηγίες σου,

τώρα αν ανατιναχτώ :)

το κρίμα στο λαιμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα όντως.

Αν δεν βρίσκεις μετασχηματιστή στα 1,5 V που θέλουν τα LED βάζοντας μια αντίσταση 220 Ohm μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 5 V ρεύμα.

Εναλλακτικά πας στην Στουρνάρη και παίρνεις Cold Cathode σε μπλε χρώμα απο μαγαζι που πουλάει Η/Υ με 10 € οι 2.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η κατασκευή σου Φίλε TasosF

Στην φωτογραφία φαίνεται σαν να υπάρχει ανακλαστήρας, γιατί το φως πηγαίνει συγκεντρωτικά. Έχεις βάλει κάτι ή τα λεντάκια είναι ελεύθερα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ledάκια έιναι ελεύθερα αλλά μου βγήκαν spot!! από πίσω είναι κολημένα με απλή ταινία πάνω στην αφίσα και τα έχω στερώσει πάνω στην εξαγωγή και εισαγωγή του εξ. φίλτρου αντίστοιχα, αριστερά-δεξιά. Όσο για ηλεκτροπληξία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - TasosF
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κακό που έχουν τα λεντάκια είναι οτι διοχετεύουν το φως σε μια κατεύθυνση σα σποτ όπως λες.

Για να το εξαλείψεις αυτό βάλτα μέσα σε ενα δίαφανο σωλήνακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κακό που έχουν τα λεντάκια είναι οτι διοχετεύουν το φως σε μια κατεύθυνση σα σποτ όπως λες.

Για να το εξαλείψεις αυτό βάλτα μέσα σε ενα δίαφανο σωλήνακι.

20276[/snapback]

ίσα-ίσα! με έχει βολέψει και μου αρέσει πολύ που είναι spot. Γούστα είναι αυτά! Έτσι έχω περιοχές που είναι πολύ σκοτεινές και σημεία πανσέληνου! Αλλα μια δυο φορές που ξύπνησα νύχτα είναι σαν να έχει επισκεφτεί κανένα poltergeist (ή όπως γράφεται!) το σαλόνι μου. Χτυπάει πάνω στον άσπρο αραγωνίτη και φεγγοβολάει. Το συνολικό αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν μπορεί να αποτυπωθεί στη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καλη πατεντα,ωραιος ο TasosF.

Link to comment
Share on other sites

ίσα-ίσα! με έχει βολέψει και μου αρέσει πολύ που είναι spot. Γούστα είναι αυτά! Έτσι έχω περιοχές που είναι πολύ σκοτεινές και σημεία πανσέληνου! Αλλα μια δυο φορές που ξύπνησα νύχτα είναι σαν να έχει επισκεφτεί κανένα poltergeist (ή όπως γράφεται!) το σαλόνι μου. Χτυπάει πάνω στον άσπρο αραγωνίτη και φεγγοβολάει. Το συνολικό αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν μπορεί να αποτυπωθεί στη φωτογραφία.

20278[/snapback]

Προσωπικά μου άρεσε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...