Jump to content

προβλημα!χρωματικη εξασθενηση!


*Curena-Joannita*

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση καθως εχω προσεξει πως σε ενα ενυδρειο με σωστες θερμοκρασιες πυκνοτητες κτλ με κοραλια SOFT και LPS και ψαρια,εχω παρατηρησει τα χρωματα να εχουν υποστει μια εξασθενηση δηλαδη ενω στο pet shop που αγοραζεις τα κοραλια εχουν φοβερα εντονα χρωματα ξαφνικα οταν τα φερνεις στο ενυδρειο σου αυτα υποτονουν και δεν ειναι τοσο φανταχτερα οπως εκει....υπολογιζω :bowdown: πως μπορει να οφειλεται σε στρες λογω αλλαγης περιβαλλοντος αλλα εχει περασει καιρος και αυτα ακομα ειναι ετσι(καιρος 2-3 μηνων)σε περιπτωση που αυτο δεν αλλαξει μπορειτε να με βοηθησετε ως προς το τι να κανω και εστω τι φαρμακα να χρησιμοποιησω για να ειναι παλι χρωματικα φυσιολογικα???? :hysterical:

:thumbup: ευχαριστω εκ των προταιρων!!!!!!!!!!!!!! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

με σωστες συνθηκες(φως,ροη),παραμετρους,(ασβεστιο,αλκαλινη κτλ)φαγητο κ δινοντας τους καποιους μηνες

περιθωριο καποια στιγμη θα γινουν ξανα οπως ηταν!

στα πετ σοπ ειναι ετσι επειδη ειναι φρεσκα!

λιγα ειναι αυτα που τα διατηρουν καιρο ετσι;-)

φαρμακα δεν χρειαζεσαι,ισως καπια πειραματα-αλλαγες-διορθωσεις

στα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιά είδη ειναι αυτά που δεν τα βλέπεις να πάρουν τα πάνω τους,έχω μια clavularia viridis και απο τοτε που την πηρα δεν εχει ανοιξει,στο πετ σοπ ήταν άψογη.Τις έχω αλλάξει άπειρες θέσεις αλλά τπτ και εχω μέσα πιο δυσκολα κοράλλια και είναι σε τελεια κατάσταση,κάτι ανάλογο θα συμβαίνει στη περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρη ότι το μόνο που δεν θα χρειαστείς είναι φάρμακα :hysterical: , όσον αφορά τον χρωματισμό των κοραλλιών στα pet είναι συνήθως αυτός που έχουν τα κοράλλια απο την αρχική πηγή εκτροφής τους διότι δεν προλαβένουν να αλάξουν χρωματισμό στα pet(λόγω σύντομης παραμονής τους) :ooh2:

Η εξαιρετικά υψηλή σταθερότητα των πρωτεϊνών τύπου GFP* σε ζωντανούς οργανισμούς και στη φυσική τους θέση, τα κάνει να προσαρμόζονται καλά στο περιβάλλον τους, ώστε να ολοκληρώσουν λειτουργίες που απαιτούν συγκέντρωση υψηλής πρωτεΐνης, όπως για παράδειγμα, την προστασία από ενδεχομένως βλαβερές εντάσεις φωτός και αναλόγως την σύσταση και την ποσότητα προκύπτει και το ανάλογο χρώμα.

Τα κοράλλια προσαρμόζονται, φτάνει να τα κάνεις σωστή προσαρμογή στον φωτισμό, δηλαδή η GFP πρωτεϊνες πέζουν σημαντικό ρόλο όσον αφορά στο θέμα φωτισμός. Αυτό γίνεται αρκετά αισθητό σε εμάς τους χομπίστες με την εισαγωγή στα ενυδρεία μας κοραλλιών ανοιχτού χρώματος και με μεγάλη έκθεση φωτός ώστε να υπάρχει μεγάλη φωτοαποδοτικότητα και κατ' επέκταση ανάπτυξη με αποτέλεσμα το γκριζάρισμα ή το πρασίνισμα των κοραλλιών μας γιατί προσπαθούν να προστατευθούν απο την μεγάλη ένταση.

Σε περίπτωση αλλαγής συνθηκών από μεγάλη φωτοαποδοτικότητα σε χαμηλή έκθεση φωτός υπάρχει έντονο στρεσάρισμα λόγω απότομης αλλαγής του ισοζυγίου της σύστασης των πρωτεϊνών για να μπορέσει να ανταπεξέλθει στις νέες συνθήκες(εγώ το αποκαλώ για να γίνει κατανοητό, ότι είναι σα να μπαίνεις σε τούνελ φωρόντας γιαλιά ηλίου).

Οπότε προκύπτει ότι ακόμη ένας πολύ σημαντικός παράγοντας τον οποίο θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη κατά την εισαγωγή των κοραλλιών μας στο ενυδρείο μας είναι να γνωρίζουμε την έκθεση του φωτός που είχε προηγηθεί ώστε να γίνει σωστός εγκλιματισμός τοποθετώντας ανάλογα τα κοράλλια μας στο ενυδρείο μας(σε ύψος κατ προσέγγιση έκθεση στο φως).

Κοινώς το κοράλλι θα προσαρμοστεί σιγα σιγά αν ο φωτισμός είναι στα πλαίσια της γονιδιακής του ανοχής αλλάζοντας χρώμα για να ανταπεξέλθει στις νέες συνθήκες.

Έκανα κάποιους πειραματισμούς σχετικά με αυτό και είδα αποτελέσματα του τύπου καφέ άκρο να γυρίζει σε μπλέ που ήταν και το αρχικό της χρώμα που την είχα πάρει, σε όλα αυτά σίγουρα ένα ποσοστό έντασης χρωματισμού παίζει και η διατροφή αλλά το αποτέλεσμα είναι πως δύσκολα να μπορέσεις να προσομοιάσεις το ακριβές φυσικό περιβάλλον σε θέμα φωτισμού και να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Περισσότερα σε άρθρο που θα ανεβάσω σχετικά με αυτό το θέμα :bowdown:

*GFP = Πράσινη Φθοριζουσα Πρωτεΐνη

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιά είδη ειναι αυτά που δεν τα βλέπεις να πάρουν τα πάνω τους,έχω μια clavularia viridis και απο τοτε που την πηρα δεν εχει ανοιξει,στο πετ σοπ ήταν άψογη.Τις έχω αλλάξει άπειρες θέσεις αλλά τπτ και εχω μέσα πιο δυσκολα κοράλλια και είναι σε τελεια κατάσταση,κάτι ανάλογο θα συμβαίνει στη περίπτωση σου.

Με το συγκεκριμένο κοράλλι την έχω πατήσει και μετά την έψαξα αρκετά :hysterical: , να ξέρεις ότι δεν είναι φωτοσυνθετική(απ' ότι θυμάμαι :thumbdown: ) οπότε θέλει τάισμα απο κοντά.

Δες αν την ενοχλεί κάτι απο κάτω στον ιστό της, κάποιος σπόγγος ή κάτι άλλο, ''φύσα'' την καλά να φύγουν τυχόν ''σκόνες'' και παρατήρησε καλά μήπως έχεις και τίποτα nudi :thumbup: .

Εγώ την πάτησα απο star polyps, είχε ανάμεσα στον ιστό της και κάνα δυο ίσα που φαινόντουσαν, σιγά σιγά και χωρίς να το καταλάβω άρχισε να αποικίζετε απο τον star και να λιώνει η clavularia καθώς και σταμάτησε να ανοίγει, έψαχνα άλλα και δεν έβλεπα το πασιφανές, τώρα πλέον έχω ένα φανταστικό βραχάκι με star polyps αλλά όχι clavularia :bowdown: .

Νόμοι της φύσης φίλε μου :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ κάποια πράγματα που ίσως είναι ενδιαφέρον.

Η πράσινη φθορίζουσα πρωτεΐνη (GFP) είναι πρωτεΐνη που αποτελείται από 238 αμινοξέα,τα οποία παρουσιάζουν έντονο πράσινο φθορισμό όταν εκτίθεται σε μπλε φως. Αν και πολλοί άλλοι θαλάσσιοι οργανισμοί έχουν παρόμοιες πρωτεΐνες πράσινου φθορισμού,(GFP) η πρώτη που βρέθηκε και ανακαλύφθηκε ήταν στο είδος Aequorea victoria(μέδουσα).

Για την Clavularia viridis χρειάζεται αρκετό φως και μέτρια ροή και αυξάνετε πολύ γρήγορα.Τα νιτρικά άλατα δεν θα πρέπει να είναι υψηλά.Αν και έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα , μετά από κάποια στιγμή καφετίζουν και χάνουν την ομορφιά τους.Αν συμβεί αυτό οι πολύποδες χρειάζονται πολύ χρόνο για να ξανά επαναφερόμουν στο πράσινο χρώμα τους.Δεν έχουνε κάποια ιδιαίτερη ανάγκη από τάισμα αλλά που και που το φυτοπλαγκτόν καλό θα κάνει.

Επίσης διάβασα κάποια πράγματα τελευταία για το καρκίνο και είδα ότι χρησιμοποιούν κάτι από αυτό το μαλακό κοράλι για να τον αντιμετωπίσουν.Δεν μπορώ να πω παραπάνω πράγματα καθώς είχε έννοιες που δεν μπορούσα να καταλάβω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρει η *Curena-Joannita* το αντιμετωπίζω και γω.

Έχω πάρει σκληρά κοράλια ακροπόρες με φανταστικά χρώματα απο το μαγαζί και σε μερικές εβδομάδες στο ενυδρείο τα χάνουν και γίνονται καφέ.

Παρόλου που οι συνθήκες είναι σωστές δεν μπορώ να το εξηγήσω και εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε νιτρικα φωσφορικα γιατι παιζουν μεγαλο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Salamander και nervas ευχαριστώ για τις συμβουλές-υποδείξεις σας,απο φαγητό έχετε να μου προτείνεται κάτι συγκεκριμένο?Πιστευω οτι ειναι από τα ωραιότερα κοράλλια που κυκλοφορούν!!Θα την ξεσκονισω για να λυθει το μυστήριο!!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ κάποια πράγματα που ίσως είναι ενδιαφέρον.

Η πράσινη φθορίζουσα πρωτεΐνη (GFP) είναι πρωτεΐνη που αποτελείται από 238 αμινοξέα,τα οποία παρουσιάζουν έντονο πράσινο φθορισμό όταν εκτίθεται σε μπλε φως. Αν και πολλοί άλλοι θαλάσσιοι οργανισμοί έχουν παρόμοιες πρωτεΐνες πράσινου φθορισμού,(GFP) η πρώτη που βρέθηκε και ανακαλύφθηκε ήταν στο είδος Aequorea victoria(μέδουσα).

Για την Clavularia viridis χρειάζεται αρκετό φως και μέτρια ροή και αυξάνετε πολύ γρήγορα.Τα νιτρικά άλατα δεν θα πρέπει να είναι υψηλά.Αν και έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα , μετά από κάποια στιγμή καφετίζουν και χάνουν την ομορφιά τους.Αν συμβεί αυτό οι πολύποδες χρειάζονται πολύ χρόνο για να ξανά επαναφερόμουν στο πράσινο χρώμα τους.Δεν έχουνε κάποια ιδιαίτερη ανάγκη από τάισμα αλλά που και που το φυτοπλαγκτόν καλό θα κάνει.

Επίσης διάβασα κάποια πράγματα τελευταία για το καρκίνο και είδα ότι χρησιμοποιούν κάτι από αυτό το μαλακό κοράλι για να τον αντιμετωπίσουν.Δεν μπορώ να πω παραπάνω πράγματα καθώς είχε έννοιες που δεν μπορούσα να καταλάβω .

:ooh2: Σωστός ο Ορέστης!

Η GFP χρησιμοποιήτε σαν ιχνηλάτης και χρησιμοποιήτε στην χαρτογράφιση καρκινικών κυττάρων(φτου! μακριά απο εμάς :bowdown: )

Συγκεκριμένα η ιδιότητα της GFP να φθορίζει και η επίτευξη δέσμευσης της με άλλες πρωτεΐνες βοήθησε τους ερευνητές και ανέπτυξαν τρόπους για να παρακολουθούν τις διεργασίες των βιολογικών οργανισμών, που δεν ήταν δυνατό παλαιότερα να παρατηρηθούν, όπως η ανάπτυξη των νευρικών κυττάρων στον εγκέφαλο και ο τρόπος διάχυσης των καρκινικών κυττάρων.

Τα βιολογικά συστήματα έχουν χιλιάδες πρωτεΐνες στο εσωτερικό των κυττάρων τους, που ελέγχουν βασικές και ποικίλες χημικές διεργασίες. Εάν οι πρωτεϊνικοί αυτοί μηχανισμοί δεν λειτουργούν ικανοποιητικά, τότε προκαλούνται διάφορες ασθένειες. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ήταν αναγκαίο οι βιοεπιστήμονες να χαρτογραφήσουν τον ρόλο των διάφορων πρωτεϊνών στο σώμα των έμβιων όντων. Η GFP βοήθησε τις βιοεπιστήμες στον τομέα αυτό μέσω ποικίλων φθοριζόντων πρωτεϊνικών προϊόντων.

Με τη χρήση τεχνικών DNA, οι ερευνητές μπορούν τώρα να συνδέσουν την GFP με άλλες ενδιαφέρουσες, αλλά αόρατες, πρωτεΐνες. Η GFP με αυτό τον τρόπο γίνεται ιχνοδείκτης φθορισμού που επιτρέπει την παρακολούθηση, τη θέση και τις διασυνδέσεις στις ιχνοθετημένες πρωτεΐνες.

Οι επιστήμονες μπορούν επίσης με τη βοήθεια της GFP να παρακολουθήσουν την πορεία και κατάληξη διαφόρων κυττάρων, τις βλάβες σε νευρικά κύτταρα κατά την ασθένεια Alzheimer's ή πώς δημιουργούνται τα β-κύτταρα (beta cells), που παράγουν την ινσουλίνη, στο πάγκρεας ενός αναπτυσσόμενου εμβρύου. Σε ένα επίσης πρωτοποριακό πείραμα, οι ερευνητές πέτυχαν να ιχνοθετήσουν διάφορα νευρικά κύτταρα στον εγκέφαλο ενός ποντικού με ένα καλειδοσκόπιο από χρώματα.

Στην ουσία η χρήση της στην Ιατρική και τις υπόλοιπες επιστήμες άνοιξε τον δρόμο για νέες τεχνικές, νέες ανακαλύψεις και βοήθησε να σωθούν πολλοί άνθρωποι.

Όσο πιο απλά μπορούσα για την χρήση της στην Ιατρική :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Salamander και nervas ευχαριστώ για τις συμβουλές-υποδείξεις σας,απο φαγητό έχετε να μου προτείνεται κάτι συγκεκριμένο?Πιστευω οτι ειναι από τα ωραιότερα κοράλλια που κυκλοφορούν!!Θα την ξεσκονισω για να λυθει το μυστήριο!!

Όπως σου έγραψα με λίγο φυτοπλαγκτόν θα είναι μια χαρά.

nervas :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Με το συγκεκριμένο κοράλλι την έχω πατήσει και μετά την έψαξα αρκετά :hysterical: , να ξέρεις ότι δεν είναι φωτοσυνθετική(απ' ότι θυμάμαι :thumbdown: ) οπότε θέλει τάισμα απο κοντά.

Δες αν την ενοχλεί κάτι απο κάτω στον ιστό της, κάποιος σπόγγος ή κάτι άλλο, ''φύσα'' την καλά να φύγουν τυχόν ''σκόνες'' και παρατήρησε καλά μήπως έχεις και τίποτα nudi :thumbdown: .

Εγώ την πάτησα απο star polyps, είχε ανάμεσα στον ιστό της και κάνα δυο ίσα που φαινόντουσαν, σιγά σιγά και χωρίς να το καταλάβω άρχισε να αποικίζετε απο τον star και να λιώνει η clavularia καθώς και σταμάτησε να ανοίγει, έψαχνα άλλα και δεν έβλεπα το πασιφανές, τώρα πλέον έχω ένα φανταστικό βραχάκι με star polyps αλλά όχι clavularia :thumbup: .

Νόμοι της φύσης φίλε μου :ooh2:

Γράψε άκυρο :D γιατί τώρα κατάλαβα ποια clavularia έχεις! νόμιζα την clove sp.. Συγνώμη απο κεκτημένη ταχύτητα για την απάντηση.

Η συγκεκριμένη που έχεις είναι πάρα πολύ ανθεκτική, έχει κάνει σε μένα και μια βδομάδα να ανοίξει μπορεί και παραπάνω :bowdown: αλλά όλα καλά μετά, δεν θέλει τάισμα απο κοντά, σίγουρα όμως ''φύσα'' την καλά όπως σου λέω παραπάνω και ότι σου είπε ο Ορέστης.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ελληνικα μονο για να μην βγαινουν τα ματακια μας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οοοο!!!!!!!ναι!!!!!!!!!συγνωμη λογω κεκτημενης ταχυτητας επαναλαμβανω λοιπον:

''Αχ!παιδια σας ευχαριστω πολυ!θα τα μεταβιβασω στο φιλο μου και ελπιζω να επανελθουν τα κοραλλια του σε ενα καλο φυσιολογικο χρωμα!!!

και παλι ευχαριστω!''

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτό που αναφέρει η *Curena-Joannita* το αντιμετωπίζω και γω.

Έχω πάρει σκληρά κοράλια ακροπόρες με φανταστικά χρώματα απο το μαγαζί και σε μερικές εβδομάδες στο ενυδρείο τα χάνουν και γίνονται καφέ.

Παρόλου που οι συνθήκες είναι σωστές δεν μπορώ να το εξηγήσω και εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Πράγματι έτσι είναι και κρίμα....στο δικό μου σύτημα έχω σχεδόν τα πάντα απο μηχανική υποστήριξη και top σαν μηχανήματα, και απο τιμές παντού άριστα.Πολλά λίτρα επίσης και κυκλοφορία περίσσια,και όμως......το παράξενο είναι ότι σε μερικές ακροπόρες δεν υπάρχει πρόβλημα και σε μερικές υπάρχει σε σημείο τόσο απογοητευτικό που έχω σκεφτεί σοβαρά να σταματήσω μιά και καλή με αυτές.Απλά είμαι πεισματάρης άνθρωπος και δεν τα παρατάω εύκολα.

Στο μόνο που πάχσω κάπως είναι η αντίστροφή όσμωση που δεν είναι αυτη που θα ήθελα.Αμεσα θα αλλαχθεί και αυτή και θα σας πως εαν υπάρξουν διαφορές, που δεν το νομίζω...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...