Jump to content

Ξέρει κανείς αυτά τα σαλιγκάρια


Recommended Posts

Πριν 2-3 βδομάδες αγόρασα κάτι φυτά

(αυτό το λέω γιατί μάλλον από εκεί ξεκίνησε το «κακό» ) μετά από κάποιες μέρες παρατήρησα κάτι μικρά σαλιγκάρια στην αρχή είπα τι ωραία θα έχω και σαλιγκάρια θα μου καθαρίζουν και την άλγη. Το θέμα είναι ότι σε 3 βδομάδες τα 2 έχουν γίνει 7-8 και γενάνε συνέχεια (κάνουν ένα πράγμα σαν διαφανή σιλικόνη με μικρά ασπράκια «αυγά» γύρω στα 6-7 σε κάθε δόση). Μπορεί να μου πει κανείς τη σαλιγκάρια είναι αυτά και τι να κάνω, μήπως πρέπει να τα βγάλω πριν γεμίσω

post-13853-1262635208_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Εισαι ενας απ'τους πολλους(μαζί κι εγω)που τους ερχεται αυτός ο λαθρεπιβάτης και καταστρέφει τα φυτα.

Το ξερω οτι σου χάλασα τη διαθεση αλλα δυστυχώς ετσι ειναι.Τα συγκεκριμένα (lymnaea sp.)τρωνε μεν αλγη αλλα προτιμουν τα φυτα (μ****α-σκληρα), βλαστάρια και σου χαλανε τον κόπο.

Απομάκρυνέ τα τώρα που ειναι αρχη.

Αν δεν μπορεις με το χέρι βαλε καποιο botia. Το sidthimunki ειναι ενα απ'΄τα καλύτερα που δεν μεγαλώνει πολυ και ειναι πολυ φιλικο με ψάρια και φυτά. :welcome:

Καλη συνέχεια και καλή χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκαρακι της φωτο ειναι αριστεροστροφο αρα Physa fontinalis. Τα Lymnea ειναι παντα δεξιοστροφα και εχουν πιο πλατιες κεραιες και μεγαλυτερο μεγεθος.

Τα Physa fontinalis δεν αγγιζουν υγιη φυτα , τρωνε αλγες ακουραστα και αν δεν γινουν πολλα , μονο καλο κανουν.

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Αν ειναι πανω απο 13mm και φτανουν τα 20mm θα ειναι physa acuta (και αυτα δεν πειραζουν φυτα αντιθετα καθαριζουν) εχουν και πλακα, παιζουν φαπες μεταξυ τους κλπ

Αλλα αν γινουν πολλα και ειναι και μεγαλα... ειναι καπως ...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους Raven και Delta66 και απλά θα συμπληρώσω πως τα sidthimunki ανήκουν στα ψάρια της "κόκκινης λίστας" και καλό είναι να μην τα αγοράζουμε!

http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/2953/0

Link to comment
Share on other sites

www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia sidthimunki.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημοκρατια εχουμε!!! :welcome:

www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Botia sidthimunki.htm

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με τα παραπάνω...

1) Δεν μίλησα για δημοκρατία (κάτι το οποίο δεν ισχύει ούτως ή άλλως σε ένα φόρουμ)

2) Το λινκ ως προς τι? Περιέχει μη εξειδικευμένες πληροφορίες και προφανώς ελλιπείς και μη φιλοζωϊκές αφού δεν αναφέρει αυτό που ανάφερα εγώ παραπάνω και το εμπεριστάτωσα με το επίσημο λινκ της IUCN!

Οπότε το λινκ σου το θεωρώ παραπληροφόρηση. Θα δεχτώ κάθε γνώμη σου ως προσωπική επιλογή και άποψη, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ παρακινήσεις σε μη φιλοζωϊκή ιδεολογία και λινκ που παραπέμπουν σε παραπληροφόρηση!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είχα μια απορία μου τις κάνατε τρεις

1.Αυτά τα botia sidthimunki τι θα κάνουν, θα φάνε τα σαλιγκάρια;

2.Τι είναι η κόκκινη λίστα;

3.Και αν υποθέσω ότι τελικά είναι Physa fontinalis ή τα physa acuta που μάλλον κάτι τέτοιο παίζει, (Από ένα ψάξιμο που έκανα με αυτά τα ονόματα μοιάζουν). Εγώ μπορώ να περιορίσω κάπως το ρυθμό που αυξάνονται; (κάνουν στείρωση τα σαλιγκάρια; ) :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είχα μια απορία μου τις κάνατε τρεις

1.Αυτά τα botia sidthimunki τι θα κάνουν, θα φάνε τα σαλιγκάρια;

2.Τι είναι η κόκκινη λίστα;

3.Και αν υποθέσω ότι τελικά είναι Physa fontinalis ή τα physa acuta που μάλλον κάτι τέτοιο παίζει, (Από ένα ψάξιμο που έκανα με αυτά τα ονόματα μοιάζουν). Εγώ μπορώ να περιορίσω κάπως το ρυθμό που αυξάνονται; (κάνουν στείρωση τα σαλιγκάρια; ) ;)

Έτσι είναι η μάθηση... Απαντάς σε ένα ερώτημα και σου δημιουργούνται πολλά άλλα :welcome:

1) Τα botia γενικώς (και όχι μόνο τα sidthimunki), είναι σαλιγκαροφάγα. Μπορούν να περιορίσουν έως και να εξαφανίσουν κάθε είδους σαλιγκάρι μέσα στο ενυδρείο. Παρ'όλα αυτά είναι ιδιαίτερα ψάρια, με ιδιαίτερες απαιτήσεις (ανάλογα το είδος), είναι κοπαδόψαρα και από τη στιγμή που τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου (α) είναι τρομαχτικά δύσκολο να τα πιάσεις και να τα βγάλεις και (β) ξεχνάς κάθε είδους ασπόνδυλου (όπως γαρίδες) αλλά κυρίως αναπαραγωγών από κάθε ψάρι. Τα ίδια δεν αναπαράγονται σε συνθήκες αιχμαλωσίας, οπότε γέννες καπούτ ;)

2) Κόκκινη λίστα IUCN είναι είδη που είναι υπό εξαφάνιση λόγο ανεξέλεγκτης και άσκοπης εκμετάλλευσης από τους ανθρώπους και λόγο κλιματικών αλλαγών. Με άλλα λόγια τα sidthimunki είναι ψάρια που αν δεν τα προσέξουμε και δεν τα αφήσουμε στο φυσικό τους περιβάλλον, τείνουν να εξαφανιστούν!

3) Προσέχεις να μην έχεις περισσεύματα τροφών στο ενυδρείο. Τάιζε τόσο ώστε να τρώνε τα ψάρια σου. Αν τα σαλιγκάρια βρούνε ιδανικές συνθήκες με πολύ διατροφή, θα αναπαραχθούν ανεξέλεγκτα!

Link to comment
Share on other sites

όχι στείρωση, μόνο το χάπι τα πιάνει :welcome:;);)

1. τα bottia τρώνε τα σαλιγκαράκια αλλά για να βάλλεις πρέπει α) να αντέχει και άλλο βιοφορτίο (κοινώς κακάκια) το ενυδρείο σου, β) να έχει κατάλληλη χημεία το νερό σου και γ) να είναι συμβαατά με τα υπόλοιπα ψάρια.

2. κόκκινη λίστα είναι μια λίστα κόκκινη :D

3. τάιζε με μέτρο, γενικώς κάνουν καλό τα σαλιγκαράκια, ολοκληρώνουν το οικοσύστημά σου, αν πολλαπλασιαστούν σε ενοχλητικό βαθμό τα αφαιρείς μηχανικά.

υ.γ. πολλά κέφια έχω μεσημεριάτικα τελικά :ninja:

edit:με πρόλαβε ο φίλος stormtrooper. Νομίζω ότι θα αφήσω την εμπειρία μου στο "Αρχάριος" για πολλά χρόνια ακόμη. Στο AZ συνεχώς μαθαίνω πράγματα (βλ κόκκινη λίστα). Είναι σημαντικό να μαθαίνουμε και πως να προστατεύουμε αυτά που αγαπάμε!!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

2. κόκκινη λίστα είναι μια λίστα κόκκινη ;)

Μη το λες αυτό νομίζω ότι η δίκη σου απάντηση στο 2ο ερώτημα ήταν ποιο κατατοπιστική ;)

Any way κατάλαβα και σας ευχαριστώ. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

.... και από τη στιγμή που τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου (α) είναι τρομαχτικά δύσκολο να τα πιάσεις και να τα βγάλεις...
Εκτος κι αν γινουν συντονισμενες προσπαθειες απο συντονιστες ;):welcome:
Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν γινουν συντονισμενες προσπαθειες απο συντονιστες ;):welcome:

:ninja::D:D

ΥΓ: Για την ιστορία... Με τον Σπύρο επί αρκετή ώρα προσπαθούσαμε να πιάσουμε ένα Botia (δεν θυμάμαι είδος) σε ένα αρκετά πυκνοφυτεμένο ενυδρείο αναπαραγωγών (με καλώδια εξοπλισμού στη μέση, περίεργες κρυψώνες κλπ κλπ). Τελικά με συντονισμένες προσπάθειες Συντονιστών (όπως αναφέρει και ο Σπύρος) τον πιάσαμε τον ψάρι, ενώ ο ιδιοκτήτης του εν λόγο ενυδρείου ήταν βέβαιος πως δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουμε ;) Αυτή τη στιγμή βλέπω τον ιδιοκτήτη να κρύβεται, αλλά ξέρω πως κατά βάθος μας ευγνωμονεί :D

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα botia τα ειχα για πάνω απο 3 χρόνια σε κοινωνικο ενυδρείο και με βοηθησαν πολυ σε σαλιγκαροκαθάρισμα. Δεν μεγάλωσαν περισσοτερο απο 5-6cm, δεν πείραζαν φυτά-ριζες-ψαρια γι'αυτο και τα πρότεινα.

Η σελίδα που εδειξα δεν νομίζω οτι ειναι παραπληροφόρηση καθώς οσα λεει μεσα ίσχυαν και για τα δικα μου(χωρις να κανω διαφήμιση)ισως ετυχε.Στα βιβλια που εχω διαβάσει λεει παρομοια πράγματα.

Πιστευα οτι σε ενα φορουμ ο καθένας οτι γνωρίζει το λεει και κανει συζήτηση.

Αν θεωρεις οτι σε προσβαλα(stormtrooper) με το να μιλήσω για δημοκρατια και να στείλω ενα site που στο κατω κατω δεν εχω σχεση(απλα το ειδα). Γραψε λαθος.

Παντοτε βλεπω οσα γράφετε θετικα χωρις να θελω να θιξω κανέναν. Κοινο χόμπι εχουμε και μερικές φορές κοινά λάθη εχουμε κάνει ολοι πανω κατω.

Παντα φιλικα Καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα botia τα ειχα για πάνω απο 3 χρόνια σε κοινωνικο ενυδρείο και με βοηθησαν πολυ σε σαλιγκαροκαθάρισμα. Δεν μεγάλωσαν περισσοτερο απο 5-6cm, δεν πείραζαν φυτά-ριζες-ψαρια γι'αυτο και τα πρότεινα.

Η σελίδα που εδειξα δεν νομίζω οτι ειναι παραπληροφόρηση καθώς οσα λεει μεσα ίσχυαν και για τα δικα μου(χωρις να κανω διαφήμιση)ισως ετυχε.Στα βιβλια που εχω διαβάσει λεει παρομοια πράγματα.

Πιστευα οτι σε ενα φορουμ ο καθένας οτι γνωρίζει το λεει και κανει συζήτηση.

Αν θεωρεις οτι σε προσβαλα(stormtrooper) με το να μιλήσω για δημοκρατια και να στείλω ενα site που στο κατω κατω δεν εχω σχεση(απλα το ειδα). Γραψε λαθος.

Παντοτε βλεπω οσα γράφετε θετικα χωρις να θελω να θιξω κανέναν. Κοινο χόμπι εχουμε και μερικές φορές κοινά λάθη εχουμε κάνει ολοι πανω κατω.

Παντα φιλικα Καλή χρονιά

Κι εγώ φίλε manos27 δεν σου απάντησα σε εχθρικό τόνο, απλά έκανα κάποιες διευκρινίσεις για την σωστή πληροφόρηση των χρηστών. Ξαναλέω πως δέχομαι ΚΑΘΕ προσωπική άποψη η οποία αυτομάτως μπαίνει στη διαδικασία συζήτησης.

Δεν μου άρεσε το "Δημοκρατία έχουμε" που δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί το έγραψες, καθότι εγώ δεν απευθύνθηκα σε σένα προσωπικά, αλλά βάση των γραφόμενών σου έκανα μία διευκρίνιση και εξέθεσα προσωπική άποψη λέγοντας πως καλό είναι να μην τα αγοράζουμε. Επίσης δεν μας εξέφρασες προσωπικές εμπειρίες πάνω στα ψάρια, αλλά μας πέταξες ένα λινκ στο οποίο όλως τυχαίως η τελευταία παράγραφος (που αφορά και συμπέρασμα) είναι λανθασμένη ή τουλάχιστον δεν εκφράζεται σωστά (παραπληροφορεί).

Αυτά και ξαναλέω πως δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό και πάντα συζητάμε για το καλό όλων των χομπιστών :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία... Εγώ στο ενυδρείο μου εχω μηλοσαλίγκαρα (χρυσά) και κάποιο είδος physa. Τα δευτερά τα είχα βγάλει εδώ και αρκετό καιρό και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φυτά μου, όμως ξαναεβαλα 2 πρίν μια εβδομάδα. Χθες παρατήρησα 3 φύλλα της κρυπτοκορίνας μου, το ενα φαγωμένη η μια πλευρά του και τα αλλα με τρύπες. Το apple πορφανώς δεν ευθηνεται γιατι δεν είχα δει τίποτα τόσο καιρό. Γιατί όλοι λέτε πως τα physa δεν δημιουργούν προβλημα;

Υ.Γ. τα τζάμια μου (εκτός απο το μπροστινό) είναι πίτα στην spot algae. Επίσης εχει στον βυθό γαριδοτροφη. (ταμπλέτες για βυθόψαρα για την ακρίβεια). Θελω να πω οτι έχει πολλή τροφή στο ενυδρείο για τα σαλιγκάρια. Γιατί την πέφτουν στα φυτά μου;

Υ.Γ.2 Ετσι για την ιστορία, πρέπει να είναι τα μικρά, τα fontinalis.

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα ψόφιο που έχω είναι σαν το 2ο. Τώρα για αυτά που έχω μέσα δεν είμαι σίγουρος, αλλα 90% είναι το ίδιο.

Τωρα που τα ξανακοιτάω δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Πρέπει να κοιτάξω αυριο να σου πω στα σίγουρα.... Αν είναι το 2ο τι γίνεται;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Απο ενα ψόφιο που έχω είναι σαν το 2ο. Τώρα για αυτά που έχω μέσα δεν είμαι σίγουρος, αλλα 90% είναι το ίδιο.

Τωρα που τα ξανακοιτάω δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Πρέπει να κοιτάξω αυριο να σου πω στα σίγουρα.... Αν είναι το 2ο τι γίνεται;

To 2o δεν ειναι physa, ειναι ειδος Lymnaea. Τρωει μεν αλγη αλλα αν δεν βρει οση θελει ... τοτε φυτα μαμ μαμ.

Το πως γυριζει το κελυφος να κοιταξεις δεξια ή αριστερα.

Το 2ο το Lymnaea γυριζει προς τα δεξια, ενω το 1ο το Physa προς τα αριστερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

To 2o δεν ειναι physa, ειναι ειδος Lymnaea. Τρωει μεν αλγη αλλα αν δεν βρει οση θελει ... τοτε φυτα μαμ μαμ.

Το πως γυριζει το κελυφος να κοιταξεις δεξια ή αριστερα.

Μα εχει απειρη σπότ στα πλάγια... Μεχρι και κοτσανάκια κάνει σε σημεία.... Τι να πώ. Μου φαίνεται θα βγάλω όλους τους μετανάστες και θα ψάξω για zebra....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...