Jump to content

Java Moss


atsipas

Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα μελη.....σημερα αγορασα απο waterinn λιγο java moss το οποιο ειναι δεμενο με πετονια πανω σε ενα βραχακι.....επειδη ειμαι σχεδον ασχετος........πρεπει να το το ποθετησω ετσι μεσα στο ενυδρειο????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.........

Link to comment
Share on other sites

Η java moss δένεται με πετονιά ή κλωστή σε ξύλα ή (κατάλληλες για ενυδρεία) πέτρες.

Όταν μεγαλώσει μπορείς να την "κουρέψεις" και να κάνεις το ίδιο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου και σενα...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα! :bowdown:

Πες μου!Υπήρξε ποτέ πιο "γαλήνιο" Topic???

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε παιδια το να πεις ενα ευχαριστω ειναι κακο??/δε νομιζω......

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού!Απλά αν διαβάσεις για πρώτη φορά όλο το θέμα επικρατεί τόση ηρεμία που παραπέμπει στο σχετικό βίντεο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτην που πηρα εγω ηταν χυμα (δεν ηταν πουθενα δεμενη) και αποτελειται απο πολλα κομματια..

Θελω να τη βαλω πανω σε μια μεγαλη πετρα που εχω ηδη στο ενυδρειο μ, αυτο μετα απο καιρο πιανεται σαν κισσος πανω στη πετρα η πρεπει να ειναι δεμενο για να στηριζεται?? Η μπετονια θα φαινεται διαφορετικα... καποιος αλλος τροπος????

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::hysterical::hysterical::thumbup:

:thumbup:;):(

ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

αυτην που πηρα εγω ηταν χυμα (δεν ηταν πουθενα δεμενη) και αποτελειται απο πολλα κομματια..

Θελω να τη βαλω πανω σε μια μεγαλη πετρα που εχω ηδη στο ενυδρειο μ, αυτο μετα απο καιρο πιανεται σαν κισσος πανω στη πετρα η πρεπει να ειναι δεμενο για να στηριζεται?? Η μπετονια θα φαινεται διαφορετικα... καποιος αλλος τροπος????

και γω την ίδια απόρια έχω.....έχω δέσει πάνω σε πέτρα javamoss με κλωστή. Την έχω έτσι σχεδόν μήνα. Σήμερα παρατήρησα ότι κόπηκε σε ενα σημείο η κλωστή, όπως γίνεται πάντα δηλαδή.(καλά από το νερό διαλύεται η κλωστή ;):hysterical: ?? )

Σε λίγο δεν υπάρχει κλωστή!!! Θα υπάρχει πρόβλημα??? ή θα έχει πιάσει πάνω στην πέτρα με ριζούλες??? όπως δηλαδή πιάνει η ανουμπιά?

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον πιανει με ριζες... Σημερα εκανα και μια αλλη δοκιμη .... απλωσα τη java moss πανω σε μια μεγαλη πετρα και τη τυλιξα με πλαστικη λεπτη σιτα.... θα περιμενω κανενα μηνα να την αφαιρεσω για να δω το αποτελεσμα... το εχει δοκιμασει κανενασ????

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν ειχα προβλημα και το 90% των δεσιματων το εκανα με κλωστη.

Δηλαδη;; Οταν λες δεν ειχες πρόβλημα τι εννοείς; Δεν εφευγε η κλωστη; Ή δεν εφευγε η java?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη;; Οταν λες δεν ειχες πρόβλημα τι εννοείς; Δεν εφευγε η κλωστη; Ή δεν εφευγε η java?

Και απο τα δυο φευγουν ετσι κι αλλιως.

Δεν κολλανε για παντα.

Μεγαλωνουν και ξεφευγουν τουφες.

Θα λιωσει και η κλωστη μετα απο μερικα χρονια.

H Moss δεν εχει ριζες αλλα μαγκωνει αν ειναι λιγο τραχεια η επιφανεια της πετρας ή του ξυλου και με τη βοηθεια της κλωστης δεν εχουμε σοβαρο προβλημα.

Πχ το ξυλο στο μεσο της φωτο 1, ξεκινησε με 2 τουφες Moss δεμενες με κλωστη και κατεληξε να μη φαινεται ( φωτο 2) απο τη μαζα της moss (μεσα της ειναι το ξυλο) στα αριστερα πια του ενυδρειο.

φωτο 1

PA310053.jpg

φωτο 2

P8050103c_resize.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εδω στη φωτο 1 μια αλλη Moss δεμενη με κλωστη (πανω δεξια στη φωτο).

Ειναι απλη moss (java moss) για αυτο και παει προς τα πανω

Στις προηγουμενες φωτο ειναι Spiky moss η οποια εχει την ταση να "ξαπλωνει" προς τα κατω.

Σημειωση: χαμηλα στη φωτο 1 στο πηλινο που ειναι πισω απο τη blyxa ειναι πιασμενη με σιτα απο φρουτα της λαικης λιγη triangle moss η οποια φαινεται με το βελακι στη φωτο 2 ανεπτυγμενη πια

Φωτο 1

PB260142c.jpg

Φωτο 2

P8050127b.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια πήρα και εγω java moss και θελω να την δεσω πανω σε ενα ξυλο..... Θα την δεσω απλα πανω στο ξυλο με λιγη κλωστη ή θελει σιτα??? Ευχαριστω!!! :D:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πήρα και εγω java moss και θελω να την δεσω πανω σε ενα ξυλο..... Θα την δεσω απλα πανω στο ξυλο με λιγη κλωστη ή θελει σιτα??? Ευχαριστω!!! :D:thumbup:

Τύλιξε την γύρω γύρω με κλωστή και θα είσαι εντάξει.

(εγώ πάντως χρησιμοποιώ ψιλή πετονιά επειδή τα ξύλα μου είναι σχετικά λεία και δεν πιάνει καλά η Christmas moss οπότε θέλω να αντέχει πολύ χρόνο επειδή η κλωστή αργά ή γρήγορα θα λειώσει ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...