Jump to content

Γένος Ξιφοφόρου!!!!


kouzman

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν έχετε υπόψη σας αν το ξίφος είναι απαραίτητο χαρακτηριστικό για να ορίσουμε το γένος ενός Ξιφοφόρου!

Συγκεκριμένα αγόρασα ένα ζευγάρι Ξιφοφόρους (ένας με ξίφος και ένας χωρίς) δυστυχώς ο θηλυκός πέθανε μετά από λίγες μέρες χωρίς ορατά σημάδια κάποιας ασθένειας.

Ενώ είχα την εντύπωση ότι έμεινα με έναν αρσενικό αυτός γέννησε, μετά από ένα τρελό ζευγάρωμα με το αρσενικό Black Lyre Tail Molly, ένα τσούρμο εμπριμέ ψαράκια!!!

Διάβασα ότι στα Ζωοτόκα ξεχωρίζουν το γένος από το γονοπόδιο!

Σωστά;

Επίσης, διάβασα ότι μόνο οι αρσενικοί Ξιφοφόροι έχουν ξίφος στην ουρά!

Σωστά;

Πώς γίνεται και δεν είναι αρσενικός;

Μήπως είναι κάποιο είδος που έχουν και τα θηλυκά ξίφος;

Επισυνάπτω την καλύτερη φωτογραφία που έβγαλα μια και δεν είναι βολικό για φωτογράφηση το ενυδρείο που φιλοξενεί τα συγκεκριμένα ψάρια!

Περιμένω τα φώτα σας και σας ευχαριστώ για την υποστήριξη!

post-1048-1149017436_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι σου είναι 100% θυληκό και αυτό φαίνεται από το λεγόμενο 'γονοποδιο'.

Θα ποστάρω φωτό αργότερα για σύγκριση!

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι σίγουρα θηλυκό και είναι και έγκυος!

Γιατί έχει ξίφος όμως!

Τι είδος είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Oι αρσενικοί ξιφοφοροι μπορει να αλλαξουν φυλλο καθως μεγαλωνουν και εχεις πεσει στην περιπτωση .... το ψαρακι σου ειναι ξιφοφορακι θηλυκο και μενα μου ετυχε να μου δωσουν ενα αρσενικό πλατυ που ειναι διασταυρωση πλατυ με ξιφοφορο και ειναι τεραστιος αρκουδος δεν μπορεις να φανταστεις για τι μεγεθος και παχος μιλαω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Gin,

Δεν ήξερα ότι τα ψάρια αυτά αλλάζουν γένος κατά την διάρκεια της ζωής τους!

Κατά συνέπεια το μόνο που καθορίζει το γένος είναι το γονοπόδιο!

Αν θες μπορώ να σου δώσω και εγώ απ’ τα παρδαλά παιδιά μου που όπως είπες είναι και αυτά τεράστια! Αν και ακόμα δεν είναι περισσότερο από 2,5 εκ.

Ευχαριστώ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω .... αυτη η θηλυκια γεννησε μετα απο ζευγαρωμα με το μολλυ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν το περίμενα καθόλου! Απλά μια μέρα είδα τα μικρά!

Είναι αφύσικο;

Και ξαναγέννησε και θα ξαναγεννήσει! Θες κανένα;

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα ειχαν χρωμα απ την πρωτη μερα ή μετα απο καμια βδομαδα;

Μπορεις να βαλεις καποια φωτο απ τα μικρα;

Και μενα μου ετυχε μια φορα να ζευγαρωσει ο μολλυ μου, αυτος που ειναι στη φωτο του προφιλ μου, με γκαπυ και ειχε κανει εναν πολυ ομορφο αρσενικο λιγο περιεργο με τεραστια ουρα γαλαζιο φοβερο αλλα εζησε μονο 4 μηνες. Και μια φορα, τον προλαβα, προσπαθησε να ζευγαρωσει με την πλατυ μου αλλα πηρε ποδι για αλλο ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν το περίμενα καθόλου! Απλά μια μέρα είδα τα μικρά!

Είναι αφύσικο;

Και ξαναγέννησε και θα ξαναγεννήσει! Θες κανένα;

24262[/snapback]

Τα ψάρια αυτά (ζωοτόκα γενικά) αποθηκεύουν σπέρμα και μπορούν να γεννήσουν 5-6 φορές χωρίς να υπάρχει κάν αρσενικό στο ενυδρείο.

Μην προεξοφλείς λοιπόν ότι ζευγάρωσε με το μόλλυ. Αν όντως έγινε αυτό θα το καταλάβεις όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν τα μικρά κατσικάκια.... ούπς τερατάκια... ούπς ψαράκια δηλαδή.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι αυτο και λεω να μου πει αν ειχαν παρδαλα χρωματα απ την πρωτη μερα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την προσοχή σας λοιπόν!

Το Molly ζευγάρωσε όντος με τον ξιφοφόρο μια και ο ξιφοφόρος γεννάει συνέχεια (κάθε μήνα περίπου)!

Ο ξιφοφόρος όπως είδατε είναι κοκκινωπός και τα παιδιά που κάνει είναι κάποια μαύρα, κάποια σαν και αυτόν (κόκκινα) και τα υπόλοιπα κοκτέιλ!

Δηλαδή κόκκινο με μαύρο σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (κόκκινο σώμα μαύρη ουρά, μαύρο σώμα κόκκινη ουρά κ. λ. π.!

Το χρώμα το έχουν απ’ τη γέννα τους!

Αν πάλι έχει κρατήσει σπέρμα όπως λέτε αυτό θα φανεί σε λίγο καιρό μια και τον έχω ένα εξάμηνο!

Οπότε αν ξαναγεννήσει δεν παίζει αυτή η πιθανότητα! Σωστά;

Επίσης, διάβασα στο νετ ότι μπορείς να διασταυρώσεις τα ζωοτόκα μεταξύ τους μια και είναι συμβατά! Παράλληλα όμως δεν μπορείς να ξέρεις τι τέρατα θα βγουν (η δική σου περίπτωση Gin) και κατά πόσο θα ζήσουν πολύ!

Ειδικά το Molly που είναι διπλάσιο σε μέγεθος απ’ το Guppy είναι λίγο τρελός συνδυασμός.

Δείτε και την καλύτερη φωτογραφία που έβγαλα!

Είναι ο μπαμπάς και το παιδί!

Αυτό είναι από την τελευταία γέννα και είναι κανονικό με μαύρη ουρά!

Δεν ξερώ πόσο θα ζήσουν πάντως η πρώτη γέννα κλείνει το τετράμηνο!

post-1048-1149160337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι μολλυ αλλα αν βλεπω καλα πλατυ ή ξιφοφορακι και το μικρο σου ειναι ξιφοφορακι wage tail γι αυτο και εχει μαυρη ουρα. Κοιτα μπορουν να γεννησουν μεχρι και 8 φορες χωρις μπαμπα αλλα οι ξιφοφοροι ζευγαρωνουν με τα πλαττυ γιατι ειναι συγγενικα ατομα και γι αυτο και γινονται τα μωρα τεραστια τις περισσοτερες φορες. Τα μωρα μπορουν να εχουν χρωμα απ τη γεννηση τους αλλα τα μολλυ εχουν καθαροτατο χρωμα απ την αρχη της γεννησεις τους και ειναι και ποιο στρογκυλα και ποιο μεγαλα μωρακια. Εγω εχω ενα καταμαυρο πλατυ που ειναι αρκετα δυσκολο να βγει, οταν λεμε μαυρο εννοω μαυρο παντου μονο εχει μια μικρη λευκη γραμμη κατω στην κοιλια. Αν μπορεις βαλε και αλλες φωτο για σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπαμπάς είναι Molly και η μαμά ξιφοφόρος και όλα τα χαρακτηριστικά είναι ξιφοφόρου! Τι να σου πώ θα δώ τον άλλο μήνα! Τώρα είναι πάλι έγκυος!

Παντως έχει κάνει και μαύρα παιδιά με κόκκινη ουρά! Φώτο θα στείλω σε λίγο αν και είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα γενικά για φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπαμπας ειναι αυτος στην φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Ούπς Λάθος δικό μου!

Στη φώτο είναι η μαμά το ψάρι που είναι και στην πρώτη φώτο!

Συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααααααα ειπα και γω με χει χτυπησει η ζεστη απο τωρα και δεν ξερω τι βλεπω τρελαθηκα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Gin θα ήθελα να δεις αυτά εδώ τα μικρά!

Μετά από πολλές προσπάθειες είναι η καλύτερη πόζα που κατάφερα να πάρω!

Είναι από τα μαύρα «τερατάκια» που λέγαμε!

Πρόσεξε το κόκκινο ραχιαίο πτερύγιο καθώς και την κόκκινη ουρά!

Πιστεύεις ότι είναι γέννα ξιφοφόρων αυτή;

Υπάρχουν μαύροι ξιφοφόροι;

post-1048-1149435196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πλατυ μεσα στο ενυδρειο σου;

Τα ψαρακια σου, απ οτι μπορω να δω, ειναι ξιφοφορακια και ναι υπαρχουν αυτα τα χρωματα οπως και στα πλατυ και υπαρχει και ποικιλια με διπλο ξιφος ακομη και στα θηλυκα ξιφοφορακια οπως και με μονο.

Και εγω εχω μια μαμα πλατυ η οποια ειναι σκουρα και δεν εχει το χαρακτηριστικο σημαδι μικυ μαους αλλα παντα θα μου βγαλει 2 το πολυ 3 κιτρινα μικυ μαους γιατι ειναι στα γονιδια της ετσι συμβαινει και στην δικη σου περιπτωση. Για 100% θα το δεις οταν θα μεγαλωσουν.

Παντως ειναι πολυ ομορφα και μην ξεχνας πως δεν φταινε αυτα αν γινονται τερατακια αλλα εμεις που τα μπερδευουμε και πολλες φορες προσπαθουμε να βγαλουμε κι αλλες ποικιλιες και αλλα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Gin!

Θα σας στείλω φώτο όταν μεγαλώσουν!

Θέλεις κανένα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλε φωτο να δουμε τα καμαρια σου :thumbup:

Σ ευχαριστω πολυ αλλα εχω πλατυ και δεν πρεπει να μπαινουν με ξιφοφορους γιατι ζευγαρωνουν μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεπεράσω κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω θα στείλω καλές φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ήταν ο θησαυρός #04

Ελπιζω να ειναι ολα περαστικα και περιμενουμε φωτο οποτε μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Gin, ίσως όταν μεγαλώσουν να στείλω αγγελία για την υιοθεσία τους μαζί με φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...