Jump to content

ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΑ GUPPIES!


ILIAS7777

Recommended Posts

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ΕΧΩ ΓΕΝΝΕΣ GUPPIES, ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΝΟΥΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΟΧΙ ΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΧΗΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΕ! ΑΛΛΑ ΖΟΘΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΦΟΤΟ! ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΜΠΟΥΡΑ!!! ΚΙΦΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΝΕ!! ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗΚΑΙ ΠΕΡΑ ΦΕΒΓΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ! ΠΟΥ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΩΦΙΛΕΤΕ??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε. Όταν είχα γέννα στην αρχή ήταν χάλια σε εμφάνιση αλλά μετά όταν μεγάλωσαν ήταν κουκλιά

Link to comment
Share on other sites

από θερμοκρασία και νιτρικά πως πάμε??????

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ Ο Υ/Π ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ... ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΩ!

ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ 2 ΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΙ 1 ΤΑ ΜΙΚΡΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ 3 ΓΕΝΝΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες κάποιο φάρμακο όσο ήταν ακόμα μικρά; Έχουν παρατηρηθεί δυσμορφίες μετά απο χρήση φάρμακων όταν είναι ακόμα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο γόνος μετά από κάποιες μέρες πρέπει να ανέβει στην επιφάνεια για να πάρει αέρα και να γεμίσει τη νηκτική κύστη .

Εάν η επιφάνεια έχει ένα ελαιώδες φιλμ τα ψαράκια δεν μπορούν να το δια περάσουν και δεν γεμίζει με αέρα η νηκτική κύστη .

Σε αυτή τη περίπτωση τα ψαράκια παθαίνουν σκολίωση η οποία δεν είναι εύκολα αναστρέψιμη .

Σε μεγάλα ψάρια η σκολίωση προκαλείτε από έλλειψη βιταμινών .

Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο ειναι συχνω στα ζωοτοκα και κυριως οταν γινονται πολυ μεγαλες γεννες,. Επισης μπορει να συμβει και μετα απο χρηση φαρμακων και απο αβιταμινωση οπως ειπε και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ.

Έγινε επεξεργασία - GIN
Link to comment
Share on other sites

THERMOKRASIA- 29, NITRIKA- 0, DEN EXO XRISIMOPOIHSEI FARMAKA, H EPIFANIA DEN EXEI PROBLIMA (ETSI NOMIZO PANTOS), ABITAMINOSI DEN KSERO!! EXO PLEON KAI PROBLIMA XOROY AFOY EXO PERIPOY 100 MIKRA SE 100 LITRA, KAI PERIMENO GIRO STHS 15 ALLES 2 GENNES!!! AFTO MPOREI EPIREASI???

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου πλεον ζευγαρωνουν με συγγενικα τους ατομα και θα εχεις στραβα ψαρακια γι αυτον τον λογο

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια σου πλεον ζευγαρωνουν με συγγενικα τους ατομα και θα εχεις στραβα ψαρακια γι αυτον τον λογο

24720[/snapback]

ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΔΕΝ ΖΕΒΓΑΡΩΝΝΟΥΝ, ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

ΕΧΩ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ ΕΝΑ 50LIT ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΚΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΓΕΝΝΕΣ ΔΕΝ ΖΕΒΓΑΡΩΝΝΟΥΝ, ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

ΕΧΩ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ ΕΝΑ 50LIT ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΚΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ...

24818[/snapback]

διάβασα σε ξένο forum όταν τα ψάρια ζευγαρώνουν με συγγενείς παρουσιάζονται δυσμορφίες ή δυσπλασίες ή ακόμα και μετά απο συνεχείς γένες λόγω έλλειψης βιταμινών, η λύση που έδιναν είναι να ταίζουμε τα ψάρια μας με κατεψυγμένες τροφές ή φρέσκιες, ελπίζω να βοήθησα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί να συμβεί και απο πρόωρη γέννα.

Αυτο που έγραψε η mortisia ειναι πολύ σωστό!!! Τα γκαπι γενικα για να ζουνε και να ειναι ομορφα, χρειαζονταί ζωντανη τρωφή ή τουλαχιστων κατεψυγμένη και οχι μονο την αποξηραμενη σε νυφάδες...

Στο φυσικό τους περιβάλλον τρέφονται κυρίος με έντομα (κουνούπια), υδρόβια σκουλικάκια, προνύμφες εντόμον και πράσινη άλγη.

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Ταιζω με νιφαδα της TETRA και κατεψηγμενη. Μερικα αχουν φτιαξει και μια χαρα τωρα. Παντος εχω φαει τον κοσμο να βρω ερτεμια στη ροδο δεν την φερνει κανενας!!! Και δεν ξερω γιατι! Δεν υπαρχουν πολλοι να ασχολιθουν λιγο ποιο σοβαρα με το χομπι και τους περνει ολλους η μπορα!!! οριστε ηδεα, PET SHOP στη ροδο, σοβαρο ομως!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αν έχεις ασχοληθεί με το εμπόριο κάντο αν είσαι υπάλληλος πολλά χρόνια και είσαι ευχαριστημένος απο το αφεντικό μην το κάνεις, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το σωστό εμπόριο προϋποθέτει να έχεις και μια καβατζα όπως λέμε δηλάδη περιουσία στην άκρη για τις περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά και για τους πρώτους μήνες που τα πάγια θα τρέχουν και δεν θα έχεις τα απαιτούμενα έσοδα να έχεις , αν έχεις γερό στομάχι κάντο....σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αν έχεις ασχοληθεί με το εμπόριο κάντο αν είσαι υπάλληλος πολλά χρόνια και είσαι ευχαριστημένος απο το αφεντικό μην το κάνεις, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το σωστό εμπόριο προϋποθέτει να έχεις και μια καβατζα όπως λέμε δηλάδη περιουσία στην άκρη για τις περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά και για τους πρώτους μήνες που τα πάγια θα τρέχουν και δεν θα έχεις τα απαιτούμενα έσοδα να έχεις , αν έχεις γερό στομάχι κάντο....σου εύχομαι καλή τύχη.

26149[/snapback]

:wootwoot: thanks! Η καβαντζα δεν υπαρχη!!! Εχω βαλει ομως ενα παιδι στο ματι που εχει ο πτερας! :wootwoot: Πλακα κανω!

ορεξη υπαρχει το λιλι ομως...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι καθαρα θεμα ελλειψης βιταμινων.παρατηρειται κυριως σε ειδη με προϊστορια υβριδισμου.

Δυστηχως τα παραμορφωμενα ψαρακια δεν προκειται να επανελθουν.

Φροντιζε την καλη και συστηματικη διαιτα των γονεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...