Jump to content

Πρόβλημα φωτισμού!


Recommended Posts

Έχω πάρει ένα ενυδρείο Aquadream 90 (περίπου 70 καθαρά), το οποίο έχει μια λάμπα 18W!

Δυστυχώς για τα φυτά ο φωτισμός είναι σχετικά λίγος, περίπου 0,25W/lt!

Υπάρχει η δυνατότητα να αντικαταστήσω τη λάμπα με κάποια μεγαλύτερη και καλύτερη σε ποιότητα (φως);

Το μόνο ερώτημα που έχω είναι αν αντέχει μεγαλύτερη λάμπα (περισσότερα watt);

Στοιχειά ηλεκτρολογικά για την βάση της λάμπας δεν είχε στη συσκευασία γι’ αυτό έβγαλα φώτο το μόνο αυτοκόλλητο που βρήκα στο καπάκι!

Ουσιαστικά θέλω να αποφύγω την αυτοσχέδια λύση, δηλαδή να βάλω και δεύτερη λάμπα.

post-1048-1149270995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχεις άλλη λύση από το να τοποθέτησης ένα ανακλαστήρα .

Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστήρας υπάρχει από την αρχή!

Η δουλειά όμως που κάνει είναι εφάμιλλη με την ύπαρξη δεύτερης λάμπας ή κάτι υποδεέστερο, διπλασιάζει τα watt;

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει;

Ξέρω μόνο ότι βοηθάει στην σωστή διάχυση του φωτός και ουσιαστικά το φως που πάει πάνω και το χάνεις το στέλνει ξανά κάτω!

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανακλαστήρας είναι λευκός η ασημί ;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη λάμπα στη θέση αυτής που έχεις. Ανάλογα με τα watt πάει και το μήκος της λάμπας, οπότε αν πάρεις πιο μεγάλη δε θα χωράει. Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις δεύτερη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ο ανακλαστήρας είναι ασημί! Αλλά δεν μπορώ να στο πω σίγουρα αυτό μια και αντανακλά το φως που είναι άσπρο! Συγνώμη αν σε μπέρδεψα!

Αρχικά, όταν τον πήρα ήταν ροζ!!!!! (από μέσα)

Και φανταστικά ότι κάνει διπλή δουλειά μια και το φώς που αντανακλά έχει δύο χρωματικές αποχρώσεις, οπότε μεγαλώνει το φάσμα του φωτός! Σωστά;

Δυστυχώς πριν κανένα μήνα πρόσεξα ότι λόγω της ζέστης της λάμπας ξεκόλλησε η ροζ ζελατίνη που ήταν κολλημένη στον ανακλαστήρα και μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν ροζ εσωτερικά, την οποία και έβγαλα! Έκανα καλά; Δεν μπόρεσα να το κολλήσω ξανά!!!

Δεν υπάρχει περίπτωση φίλε Torm να βρω περισσότερα watt σε αυτές τις διαστάσεις;

Και αν βρω θα τα σηκώνει ο μετασχηματιστής της βάσης ή θα έχω προβλήματα; Με τα ηλεκτρολογικά είμαι άσχετος ξέρω μόνο τα βασικά!

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα ο ανακλαστήρας είναι σαν καθρέπτης που σημαίνει όταν είναι καινούργιος (δεν είναι λερωμένος από άλατα η σκόνη) αυξάνει την απόδοση της λάμπας +70% .

Στις λάμπες φθορίου τα watt και η απόδοση πάνε σύμφωνα με το μήκος της λάμπας ,που σημαίνει ότι δεν έχεις άλλη λύση εκτός από πατέντα .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία απλά φροντίζω να είναι καθαρός και να καθρευτίζει όσο πιο πολύ φώς μπορεί!

Και ουσιαστικά να υποθέσω ότι έχω καμιά 30ριά watt, οπότε 0,4 w/lt!

Τον επόμενο χρόνο που θα αλλάξω την λάμπα θα πάρω μια καλύτερη σε φώς!

Σας ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouzman με μπέρδεψες, 18 ή 30 watt λάμπα έχεις;

Αν έχεις 18, ίσως έκανες υπολογισμό 18+70% =30 αλλά δεν νομίζω πως αυτό είναι το σωστό.

Προσωπικά πιο πιθανό μου φαίνεται, -και λόγω του ότι είμαι και εγώ νέος στο σπορ αν κάνω λάθος οι παλιοί να με διορθώσουν-, να ισχύει ο εξής υπολογισμός :

Μέγιστη απόδοση λάμπας σε ιδανικές συνθήκες αναγραφόμενη από τον κατασκευαστή 18watt.

Απώλεια ενέργειας λόγω πολλών και διαφόρων παραγόντων(μέσα στο ενυδρείο φαντάζομαι δεν επικρατούν οι ιδανικές συνθήκες μέτρησης του κατασκευαστή) πχ.6-7watt, οπότε κατεβαίνουμε αμέσως περίπου στα 11.

Τώρα βάζοντας τον ανακλαστήρα άντε να δώσεις ένα χεράκι στην απόδοση και να φτάσεις τα 15.

Οπότε αν έχεις σκοπό να βάλεις φυτά που χρειάζονται πολύ φως, μάλλον δεν την γλυτώνεις την τοποθέτηση δεύτερης λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μανώλη έχω πολλά φυτά τα οποία αρχικά αναπτυχθήκαν πολύ γρήγορα, χωρίς υπόστρωμα μόνο ταμπλέτες! Δεν ξέρω αν βοήθησε και το CO2 που έβαλα αλλά όλα καλά μέχρι τη στιγμή που έσκασε μύτη η άλγη (μαύρη)!

Και εγώ αρχάριος είμαι και δεν ξέρω αλλά έτσι τα υπολόγισα και νόμιζα ότι είναι οκ!

Βασικά θέλω να γλυτώσω την προσθήκη λάμπας!

Μια και δεν βλέπω τον λόγω (με την άλγη τα πάω καλά τώρα) απλά διαβάζοντας θέλω να βελτιώσω ότι μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως έγραψα παραπάνω νέος είμαι, οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για πολλά πράματα.

Και ο ίδιος ακόμα ψάχνομαι, και θα ψάχνομαι για πολύ ακόμα.

Απλά έγραψα τον δικό μου τρόπο υπολογισμού απόδοσης της λάμπας πιστεύοντας ότι κάπου υπήρχε μπέρδεμα(τώρα βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι αυτός είναι και ο σωστός τρόπος :thumbup: ).

Αλλά για αυτό δεν είναι και τα φόρουμ; ρωτάμε, εκθέτουμε γνώμες, απαντάμε, και σίγουρα μαθαίνουμε πολλά πράγματα. :o

Με την άλγη και εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα, βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο της ανάρρωσης…

Όσο για την προσθήκη ή όχι της λάμπας εσύ θα αποφασίσεις αν χρειάζεται.

Αν όπως γράφεις όλα πάνε καλά με τα φυτά, ίσως τελικά να γλυτώσεις τη διαδικασία.

Αν έχεις φυτά (έστω και πολλά) τα οποία δεν χρειάζονται έντονο φωτισμό είσαι μια χαρά.

Εγώ στο δικό μου είχα δυο Τ8 30watt από τη μάνα του, και έβαλα άλλες 2 Τ5 36watt για να μπορέσω να κρατήσω και λίγο πιο δύσκολα φυτά.

Πάντως εδώ στο φόρουμ υπάρχουν άνθρωποι με πολλές γνώσεις και προθυμία, και σίγουρα θα σε βοηθήσουν σε απορίες που σίγουρα θα έχεις.

Καλή συνέχεια :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μανώλη και ελπίζω να είναι οκ ο φωτισμός!

Απλά όταν αλλάξω λάμπα θα πάρω κάτι καλύτερο και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τον φιλο Μανωλη στο #9 σε αυτα που εγραψε, ο ανακλαστηρας απλα στελνει κατω το φως, αυτο που σκορπαει χαμενο στο πανω μερος του ενυδρειου στο καπακι.Δεν προσθετη αλλα βατ...

Καλυτερα ειναι να βαλεις 2η λαμπα για να μην εχεις στο μελλον προβληματα αναπτυξεις στα φυτα. Με 1 λαμπα ο φωτεισμος ειναι παρα πολυ χαμηλος.

Αν δεν γινετε να βαλεις 2η λαμπα, θα σου ελεγα οταν αλλαξεις λαμπα, να βαλεις μια Τ5 (50-70cm) τυπου Dayligth, αν μπορεις γιατι θελει μετατροπες στο καπακι και αλλο μπαλαστ ηλεκτρονικο, αλλα βγαζει περισοτερο φως απο την Τ8.

Αν δεν μπορεις να βαλεις Τ5, τοτε σε Τ8 να βαλεις μια που βγαζει πολλα lumens (φωτεινη ισχυς), Π.Χ 18w/860 dayligth 6000Κ osram ή 18w/840 coolwite 4000Κ osram, αυτες βγαζουν 1350 lumens η καθε μια, ειναι οικονομικες και δεν θα βρεις αλλη λαμπα σε αυτα τα βατ σε Τ8 που να βγαζει περισσοτερα lumens. Αυτες η λαμπες εχουν λευκο φως και κανουν για φυτα χαμηλων απαιτησεων.

Υπαρχει μεγαλη γκαμα απο λαμπτηρες σε διαφορους χρωματισμους και τυπους που μπορεις να διαλεξεις εγω σου κανω μια προταση δεν διαφημιζω την osram :thumbup::o

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ mopani απλά το θέμα έχει μείνει στάσιμο!

Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω κάτι τέτοιο όταν είναι να αλλάξω την λάμπα!

Προς το παρόν δεν έχω μεγάλο πρόβλημα (τα φυτά αναπτύσσονται)!

Απλά με ενδιαφέρει να βελτιώσω όσο μπορώ ότι μπορώ!

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...