Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Eheim 2080!!!!


iliascryptic

Recommended Posts

παιδια καλησπερα,εχω το φιλτρο της eheim το 2080,σε μια καθιερωμενη συντηρηση μου εσπασε το κομματι της αναροφησης αυτο δηλαδηpost-2098-1266331609_thumb.jpgγια να ειμαι πιο συγκεκριμενοςαφου κανω αλλαγη νερου και καθαριζω και το φιλτρο εσωτερικα πηγα να πατησω το κουμπι για να κανει αναροφηση και εσπασε ..........ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ............

1.το συγκεκριμενο ανταλλακτικιο κοιταζοντας εδω http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ersatztei...0_prof_3_GB.pdf δεν υπαρχει ξεχωριστα...πρεπει να παρω ολο το πανω μερος του φιλτρου το οποιο σε δυο μαγαζια που πηγα ο ενας μου ειπε 220 ευρω και το αλλο που ειναι και εδω μεσα στο site ακομα μου απανταει (εχει περασει μια βδομαδα)............

2.ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ και να μην το αλλαξω δεν τρεχει τιποτα,δηλαδη και χωρις αυτο δεν υπαρχει καποια κακη λειτουργια του φιλτρου....

3,το φιλτρο λειτουργει 4 χρονια ακαταπαυστα και εχω παρατηρησει που παρολη την συντηρηση που του κανω καθε φορα υπαρχουν στιγμες που η ροη του νερου ειναι αρκετα χαμηλη ετσι αναγκαζομαι και το σβηνω για λιγο και μετα η ροη επανερχεται στα κανονικα επιπεδα για 3-4 μερες και μετα φτου απο την αρχη........

η ερωτηση μου ειναι και συγνωμη αν ειμαι κουραστικος τι θα κανατε στην θεση μου,θα αλλαζατε μονο το πανω μερος(220 ευρω)???θα το περνατε καινουργιο απο aquarsitic net με 270 ολοκληρο,να το εχω και το ενα καβατζα σε περιπτωση που το αλλο παθει κατι????????εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε???

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup:

post-2098-1266332562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσεις φραγκα παρε ενα ακομα κ κρατα το παλιο για ανταλλακτικα.

με 50Ε παραπανω θα εχεις στην ουσια 2 φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να δωσεις φραγκα παρε ενα ακομα κ κρατα το παλιο για ανταλλακτικα.

με 50Ε παραπανω θα εχεις στην ουσια 2 φιλτρα.

εγω το επαθα 3-4 μερες πριν και δεν μπορουσα να κοιμηθω.προσωπικα δεν θα αγορασω τιποτα θα το αφησω ετσι αν και οταν το ξεκιναω εχω προβλημα με την απορροφηση νερου.εαν ειναι ομως να τα σκασεις τα ευρω παρε ενα καινουργιο φιλε μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

αν ηταν μονο το προβλημα του σπασιματος δεν τρεχει και τιποτα....το θεμα ειναι οτι δεν εχει και αξιοπιστη ροη....μια παει καλα και μετα σχεδον πολυ χαμηλη ροη....φοβαμαι να το αφησω να παω κανενα 3ημερο....στην πριζα συνεχεια οποτε μαλλον θα το παραγγειλω απο aquaristic net γιατι εδω και πιο ακριβοι ειναι και γενικοτερα δεν γουσταρουν να εξυπηρετησουν και πολυ!!! και παλι ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

To θεμα της καλης ροης και το θεμα του priming με το κουμπι ειναι ασχετα.

Αν μου χαλαγε το κουμπι εγω θα το κραταγα και θα εκανα με το κλασικο τροπο αναρροφηση οπως τα classic φιλτρα της eheim.

Για τη μειωμενη ροη πρεπει να κοιταξεις αλλες αιτιες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...