Jump to content

La Motte


Aiolos

Recommended Posts

La Motte

Τεστ ποιότητας νερού

Κάνοντας χθες μια βόλτα στα στενά της γειτονιάς μου, ανακάλυψα τυχαία την εδώ αντιπροσωπεία της La Motte. (Θεσσαλονίκη)

Έχοντας ακούσει κατά καιρούς για τα τεστ της εταιρίας είπα να πω μια καλημέρα και να τα δω από κοντά αν είχαν κάποιο δείγμα… και όντως είχαν !!!!

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η βάση που διεξάγονται τα τεστ στην οποία τοποθετούνται σε ειδικές θέσεις οι δοκιμαστικοί σωλήνες και υπάρχει μια συρόμενη έγχρωμη διαφάνεια με τις διαβαθμίσεις, όπου με μια φωτιστική πηγή πίσω από τη βάση κρίνει κάποιος επ ακριβώς τις διαφορές ανάμεσα στο δείγμα νερού και των διαβαθμίσεων.

Εντυπωσιάστηκα μπορώ να πω !!!

Μου έδωσε και έναν κατάλογο με όλη τη σειρά των προϊόντων που καλύπτουν τα πάντα από τεστ για γλυκό και θαλασσινό νερό.

Αρκετά πιο ακριβά (πάνω από τη διπλάσια τιμή των γνωστών μας τεστ) και η κάθε συσκευασία επαρκεί για 50 δοκιμές, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να προμηθευτεί κάποιος μόνο τα αντιδραστήρια σε περίπτωση που κάποια τελειώσουν.

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο site http://www.lamotte.com έχει πολλά και ενδιαφέροντα πραγματάκια !!!

Και αυτό της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα. http://www.analytika.gr/

Link to comment
Share on other sites

Άντε γιατρέ περιμένουμε νέα!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω προσωπική επαφή με τα συγκεκριμένα τεστ νερού, αλλά έχοντας συνεργαστεί με την Analytika, έχω εμπιστοσύνη στα προϊόντα της.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της συγκεκριμένης εταιρείας μου έχουν "γυαλίσει" εδώ και καιρό, αλλά δεν γνωρίζω την αξιοπιστία των αποτελεσμάτων τους και αν αξίζουν το έξτρα κόστος.

Αίολε περιμένουμε τη γνώμη σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου γυάλισαν...αλλά και πέρα απ αυτό έχω ακούσει ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα διότι ένας τομές της εταιρίας ασχολείται αποκλειστικά με την ποιότητα νερού σε επιστημονικό / εργαστηριακό επίπεδο.

Για κάτι τέτοιο σε προδιαθέτει και η ίδια η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτική τιμή λιανικής (μαζί με το ΦΠΑ) για την συσκευασία των 50 τεστ από τα καθένα για ΝΟ2 και ΝΟ3.. είναι 110 ευρώ. Κοστίζει δηλαδή 1 ευρώ το τεστ περίπου.

Η αγορά των αντιδραστηρίων όταν τα αρχικά τελειώσουν κοστίζει 46 ευρώ... οπότε το κόστος του κάθε τεστ μειώνεται αμέσως στα 50 λεπτά περίπου.

Η συσκευασία για αυτά τα τεστ είναι από τα "ακριβά" της εταιρίας.

Κάποια άλλα είναι κατά πολύ φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτική τιμή λιανικής (μαζί με το ΦΠΑ) για την συσκευασία των 50 τεστ από τα καθένα για ΝΟ2 και ΝΟ3.. είναι 110 ευρώ. Κοστίζει δηλαδή 1 ευρώ το τεστ περίπου.

Η αγορά των αντιδραστηρίων όταν τα αρχικά τελειώσουν κοστίζει 46 ευρώ... οπότε το κόστος του κάθε τεστ μειώνεται αμέσως στα 50 λεπτά περίπου.

Η συσκευασία για αυτά τα τεστ είναι από τα "ακριβά" της εταιρίας.

Κάποια άλλα είναι κατά πολύ φτηνότερα.

Πράγματι κορυφαία τέστ αλλά ακριβαααά!!! :thumbup:

Ψάχνοντας λίγο τα βρήκα στη μισή τιμή στην Αμερική αλλά τα μεταφορικά για Ελλάδα κοστίζουν άλλα τόσα!!!

Π.χ. το ένα τεμάχιο Nitrate test κοστίζει 62,99$ αλλά τα μεταφορικά με UPS Worldwide Expedited (δεν υπάρχει άλλη επιλογή) είναι 86,52$

Εκτός και αν είμαστε για ομαδική... :thumbup:

Π.χ. για 10 τεμάχια του ίδιου τέστ, το τελικό κόστος είναι 81,621$ το τεμάχιο, δλδ. 60,15€ περίπου με σημερινή ισοτιμία...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κορυφαία τέστ αλλά ακριβαααά!!! :D

Ψάχνοντας λίγο τα βρήκα στη μισή τιμή στην Αμερική αλλά τα μεταφορικά για Ελλάδα κοστίζουν άλλα τόσα!!!

Π.χ. το ένα τεμάχιο Nitrate test κοστίζει 62,99$ αλλά τα μεταφορικά με UPS Worldwide Expedited (δεν υπάρχει άλλη επιλογή) είναι 86,52$

Εκτός και αν είμαστε για ομαδική... :thumbup:

Π.χ. για 10 τεμάχια του ίδιου τέστ, το τελικό κόστος είναι 81,621$ το τεμάχιο, δλδ. 60,15€ περίπου με σημερινή ισοτιμία...

Κι εφόσον η αποστολή γίνεται μόνο με UPS, υπολόγιζε και το τελωνείο (κατά 99,9%).

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα την αντιπρόσωπο Θεσσαλονίκης (και κατά συνέπεια την επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδας) να επισκεφτεί και να γραφτεί μέλος στο Portal στην κατηγορία "καταστήματα".

Επίσης σε τηλεφωνική συζήτηση που είχα μαζί της ρώτησα, εάν υπάρξει ενδιαφέρων για ομαδική παραγγελία από κάποια μέλη του forum το αν θα διαμορφωθούν οι τιμές και η απάντηση ήταν θετική.

Φυσικά δεν γνωρίζω το ποσοστό της έκπτωσης.. θα φανεί στη πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα τα τεστ της εταιρίας για αρκετά χρόνια στο εργαστήριο του Πανεπιστημίου και ήταν αρκετά αξιόπιστα. Βέβαια ήταν με φωτομετρική ηλεκτρονική συσκευή και όχι αυτή που αναφέρεται εδώ.

Όταν χρειάστηκε να προμηθευτούμε αντιδραστήρια, όχι μέσω της Αnalytika διευκρινίζω, είχαν καθυστερήσει σημαντικά.

Η La Motte είναι όντως απο τις πιο γνωστές και καταξιωμένες και τα τεστ ήταν ευκολόχρηστα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και για τον χρόνο παράδοσης σε περίπτωση που δεν υπάρχουν στην εδώ αντιπροσωπεία, και μου είπαν ότι κάνουν μια βδομάδα με δέκα μέρες είτε θα γίνει παραλαβή από Αθήνα είτε από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις μετρήσεις με φωτομετρική μέθοδο... απ ότι είδα έχει πάρα πολλές επιλογές.... κάποιες τιμές όμως απ αυτά είναι απλησίαστες για τα δικά μας δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις μετρήσεις με φωτομετρική μέθοδο... απ ότι είδα έχει πάρα πολλές επιλογές.... κάποιες τιμές όμως απ αυτά είναι απλησίαστες για τα δικά μας δεδομένα.

Σίγουρα, η φωτομετρική είναι για εργαστήρια και όχι για ιδιώτες.

Είναι ενδιαφέρον πάντως που υπάρχουν και οι προσιτές και οικονομκότερες λύσεις για "οικιακή" χρήση από σοβαρές εταιρίες σαν την La Motte!!

Link to comment
Share on other sites

Πρότεινα την αντιπρόσωπο Θεσσαλονίκης (και κατά συνέπεια την επίσημη αντιπροσωπεία Ελλάδας) να επισκεφτεί και να γραφτεί μέλος στο Portal στην κατηγορία "καταστήματα".

Επίσης σε τηλεφωνική συζήτηση που είχα μαζί της ρώτησα, εάν υπάρξει ενδιαφέρων για ομαδική παραγγελία από κάποια μέλη του forum το αν θα διαμορφωθούν οι τιμές και η απάντηση ήταν θετική.

Φυσικά δεν γνωρίζω το ποσοστό της έκπτωσης.. θα φανεί στη πορεία...

Πολύ καλή κίνηση. :thumbup:

Εν αναμονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για κάποιους που έχουν περισσότερες απαιτήσεις στη ακρίβεια από μερικά τεστ που όντως χρειάζεται να υπάρχει "σωστή" μέτρηση, ίσως αξίζει το κόπο να αποκτηθούν κάποια.

Τώρα για απλές μετρήσεις μπορούμε νομίζω να βολευτούμε και με τα πιο φτηνά άλλων εταιριών όπως κάναμε μέχρι σήμερα.

Να κάνουμε και ένα γκάλοπ στο πια τεστ θεωρούμε ότι πρέπει να είναι πιο αξιόπιστα και ακριβείας είτε σε θαλασσινό είτε σε γλυκό νερό... τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Με ποια κριτήρια θα γίνει το γκάλοπ ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να γίνει σύγκριση μεταξύ εταιριών πια είναι καλύτερα και ποια όχι... αλλά σε πια θεωρούμε εμείς ότι πρέπει να δίνουμε περισσότερο βάρος στις μετρήσεις....

π.χ. δεν θα με ενδιέφερε η αγορά ενός τεστ για pH της La Motte μιας και μπορώ να έχω αποτέλεσμα και με κάποιο φτηνότερο άλλης εταιρίας...

Αλλά θα μ ενδιέφερε να έχω πιο "σωστές" μετρήσεις σε Ca, Mg, PO4 μιας και "θεωρούνται" πιο "αξιόπιστα" από κάποια άλλα.

Άρα δεν έχει να κάνει ποιο είναι καλύτερο και ποιο όχι.. αλλά σε ποια μέτρηση πρέπει να δίνουμε εμείς περισσότερο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...