Jump to content

450 λίτρα Αμαζόνιος...


blackghost

Recommended Posts

JUWEL VISION 450

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 151x61x64

Όγκος: 450 λίτρα

Κατηγορία: βιοτοπικό Αμαζονίου

Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακή άμμος, πολλά πολλά ξύλα

Φόντο: καφέ χαρτόνι

Φωτισμός: 2χΤ5 Dennerle 54w Tropical , Juwel 54w High-Lite Day, + Aνακλαστηρες Juwel

Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες με χρονοδιακόπτη (13:00-24:00)

Φιλτράρισμα: 4x εξωτερικά 2xEheim 2026 proII (950 lt/h) - 2xEheim 2028 proII (1050 lt/h) (Eιναι σε δυαδες με την καθε δυαδα να ειναι ως εξης, 1 2026 πρωτο και 1 2028 δευτερο οπου και ειναι σε λειτουργεια.)

Θερμοστάτης: 1xJager 300w , 1xΗydor 300w (εξωτερικος), Με ελεγκτη Eliwell ic915

CO2 : 2 κιλη μπουκαλα με ph controler

Φυτά: 3 διαφορετικα ειδη Echinodorus, 3 διαφορετικα ειδη vallisneria, Pistia stratiotes

Ψάρια: 5 peruvian scalare, 4 geophagus altifrons, 15 corydoras schwartzi, 4 Ancitrus dolichopterus L183

Παράμετροι:

pH: 6.5

Γενική σκληρότητα (GH): 4

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3

Αμμωνία (ΝΗ3): -

Νιτρώδη (ΝΟ2): -

Νιτρικά (ΝΟ3): -

Θερμοκρασία: 25.5 C

Αλλαγές νερού: 20%-30% εβδομαδιαίως απο βρυσης εδω και 6 μηνες και καθαρα Α/Ο εδω και 1 μηνα

Φωτογραφίες: Loris , Blackghost (Oι διαφορες ειναι εμφανεις... )

Υ.Γ. Κάτι από Όσκαρ τώρα....

Να ευχαριστήσω :

Τον Andrikos για κάποια από τα βασικά ψάρια που αποτελούν το ενυδρείο και μου τα εμπιστεύτηκε.

Τον Loris για την βοήθεια του με τις φωτο αφού εγώ είμαι φωτοχαλιας

Και τέλος το φόρουμ που χωρίς αυτό τα ματάκια μου δεν θα είχανε ανοίξει ώστε να παρέχω στο εαυτό μου αλλά και σε σας από σήμερα το οφθαμολουτρο που ακολουθει

post-1194-1270035815_thumb.jpg

post-1194-1270035839_thumb.jpg

post-1194-1270035853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ακομα μερικες....

post-1194-1270035946_thumb.jpg

post-1194-1270035961_thumb.jpg

post-1194-1270036046_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

...... και μερικες δικες μου

post-1194-1270036150_thumb.jpg

post-1194-1270036172_thumb.jpg

post-1194-1270036183_thumb.jpg

post-1194-1270036192_thumb.jpg

post-1194-1270036206_thumb.jpg

post-1194-1270036214_thumb.jpg

post-1194-1270036264_thumb.jpg

post-1194-1270036275_thumb.jpg

post-1194-1270036287_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικές φωτογραφίες μπράβο!!!!!Κάτι τέτοιο ετοιμάζω και εγώ.Τα σκαλάρια είναι άγρια πιασμένα?Αν μπορείς στείλε μου κάποιες πληροφορίες με πμ θα σου ήμουν ευγνώμον :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι πολυ μπροστα!!! Υπεροχο ενυδρειο, αψογο στησημο και ψαρια!!! Απο τα καλυτερα ενυδρεια που εχω δει..... Μπραβο!! :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

έχω μείνει με ανοιχτό σαγόνι. :);)

πολύ καλή δουλειά, μου άρεσε πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπραβο!!πολυ ομορφο ενυδρειο :);):thumbup: τα σκαλλαρια κλεβουνε την παρασταση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

+ :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα. Και τα ψαράκια και το στήσιμο.

Αν θα πρόσθετα κάτι είναι ίσως κανένας κορμός πιο μεγάλος κάτω στο βυθό στα 2/3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φανταστικές φωτογραφίες μπράβο!!!!!Κάτι τέτοιο ετοιμάζω και εγώ.Τα σκαλάρια είναι άγρια πιασμένα?Αν μπορείς στείλε μου κάποιες πληροφορίες με πμ θα σου ήμουν ευγνώμον :helpsmilie:

Ειναι αποτι γνωριζω F1. Και δεν εννοω φορμουλα ενα αλλα οτι ειναι πρωτη γενια απο αγρια πιασμενα ψαρια.

Τωρα αν θες και αλλες πληροφοριες στειλε μου πμ να σου απαντησω

Με την ευκαιρια να αναφερω οτι εχω και 5 ακομα F2 σε αλλο ενυδρειο. Δηλαδη μωρα απο τα δικα μου ψαρια! Επιφυλασσομαι για φωτο απο τα μικρα συντομα. Δεν εχω δει πιο αστερια μωρα πραγματικα. Ηταν πληρως σχηματοποιημενα απο το πρωτο μηνα με τα πτερυγια τους πιο μεγαλα απο το σωμα τους.

Εκπληκτικο, πολλα μπραβο στο μερακι και το γουστο του δημιουργου!! :D

Μερακι υπηρχε αρκετο. Χαιρομαι που εγινε αντιληπτο οπως και οτι υπαρχουν και αλλοι με τα ιδια αμαζονιακα γουστα!

Πολύ όμορφα όλα. Και τα ψαράκια και το στήσιμο.

Αν θα πρόσθετα κάτι είναι ίσως κανένας κορμός πιο μεγάλος κάτω στο βυθό στα 2/3

Κορμο ειχα πιστεψε και τον εβγαλα. Το ενυδρειο μονο με τα ξυλα ηταν οκ αλλα μολις μποι τα φυτα μπουκωσε λιγο αλλα και παλι μου αρεσει! Η ριζα στο βυθο εγινε καθως τα κορυ και οι γαιωφαγοι προτιμουσαν ελευθερο το βυθο για να ψαχνουν παρα με πολλα πολλα μεσα στη μεση.

Ισως στις φωτο δεν φαινεται οτι το ενυδρειο πραγματικα δεν θελει κατι αλλο, ομως απο κοντα θα τα καταλαβαινες αμεσως.

Χαιρομαι πραγματικα που σας αρεσει καθως ειναι ενα προτζεκτ που το ετοιμαζα στο μυαλο μου ενα χρονο περιπου πριν στηθει και σταδιακα μαζευμα το εξοπλισμο που χρειαζομουν.

Μολις βρηκα και τα ψαρια που ηθελα(μερικα απο αυτα τα εψαχνα πανω απο 2 χρονια) τοτε εγινε η αρχη.

Ομολογω οτι το αποτελεσμα ξεπερασε και την δικια μου φαντασια και γιαυτο ηθελα να το μοιραστω και μαζι σας καθοτι νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχει στο ιστορικο ωστε και αλλοι να περνουν ιδεες αλλα και διοτι συντομα θα ξεστηθει. :thumbup:

Για πολυ καλο ομως λογο! Νεοτερα γιαυτο συντομα......! :)

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι το αποτελεσμα ξεπερασε και την δικια μου φαντασια και γιαυτο ηθελα να το μοιραστω και μαζι σας καθοτι νομιζω οτι θα επρεπε να υπαρχει στο ιστορικο ωστε και αλλοι να περνουν ιδεες αλλα και διοτι συντομα θα ξεστηθει. :rasp:

Για πολυ καλο ομως λογο! Νεοτερα γιαυτο συντομα......! :)

Κρίμα να το ξεστήσεις πραγματικά !!

Αλλά αν είναι για να το κάνεις αφρικάνικο - tropheus τότε πράγματι αξίζει τον κόπο :thumbup::helpsmilie::D

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να το ξεστήσεις πραγματικά !!

Αλλά αν είναι για να το κάνεις αφρικάνικο - tropheus τότε πράγματι αξίζει τον κόπο :):thumbup::helpsmilie:

Να προσθεσω τοτε για πολυ καλο λογο με βαση τα δικα μου γουστα!

Διοτι αν ηταν με βαση τα δικα σου ειναι καταστροφη! :D

Link to comment
Share on other sites

Μην το ξεστησεις!

Ειναι κριμα!

Παρε ενα ενυδρειο ακομα! :helpsmilie:

Θα ηθελα να δω μονο μερικα φυλαρακια στο βυθο και λιγο πιο σκουρο νερακι....πιστευω θα δεσει το γλυκο! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μερικες νεες με τα μικρα σκαλαρια....

Ειναι 2,5 μηνων τωρα δειτε διαφορα μεγεθους με τα μεγαλα αλλα και τελεια σχηματοποιημενο σωμα απο τον πρωτο τους μηνα παρακαλω...

post-1194-1273098945_thumb.jpg

post-1194-1273098959_thumb.jpg

post-1194-1273099075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...