Jump to content

φυτα


birgin30

Recommended Posts

όλα τα φυτά μου είναι απο ποτάμι κερκυρας ......και είναι τρέλα!!! [/url] Uploaded with ImageShack.us[/img] [/url] Uploaded with ImageShack.us[/img] [/url] Uploaded with ImageShack.us[/img] αυτό ανιγη πρωι και κλεινή τα φύλλα του το βράδυ..[/url] Uploaded with ImageShack.us[/img] [/url][/img]

Link to comment
Share on other sites

post-18964-1272025118_thumb.jpgpost-18964-1272025228_thumb.jpgpost-18964-1272025199_thumb.jpgpost-18964-1272025183_thumb.jpgpost-18964-1272025261_thumb.jpgpost-18964-1272025372_thumb.jpg

post-18964-1272025138_thumb.jpg

post-18964-1272025160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν ερθεις κερκυρα θα σου δώσω εγω ...για ευνοήτους λογούς δεν μπορω να πω περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να προτιμάμε φυτά του εμπορίου ώστε να μην βάζουμε χέρι στην φύση και να καταστρέφουμε βιότοπους

Link to comment
Share on other sites

πολλά ψάρια όπως οι καρδινάλιοι ή τα νέον που πωλούνται στα καταστήματα προέρχονται από την φύση και όχι από ενυδρεία αναπαραγωγών.

Όλα μπορούν να γίνουν με μέτρο χωρίς να καταστρέφεται η φύση, γι' αυτό και προσωπικά μου αρέσει όταν φίλοι από το ΑΖ τολμούν να βάλλουν κομμάτια από την φύση στα ενυδρεία τους, να τα μελετήσουν και να αποκτήσουν γνώση του μεγαλείου της φύσης από πρώτο χέρι. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να προτιμάμε φυτά του εμπορίου ώστε να μην βάζουμε χέρι στην φύση και να καταστρέφουμε βιότοπους

ελεος πραγματικα... :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να προτιμάμε φυτά του εμπορίου ώστε να μην βάζουμε χέρι στην φύση και να καταστρέφουμε βιότοπους

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπορούν να γίνουν με μέτρο χωρίς να καταστρέφεται η φύση,

Συμφωνω με τον φιλο μου θα πρεπει να υπαρχει ενα οριο και οχι να καταστρεφουμε τα φυτα ειδικα αυτα που θελουν κρυο νερο.

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια καταστρεφεται η φυση με δυο τρια φυτα που πηρε απο ενα ποταμι το οποιο ενδεχεται τη καλοκαιρινη περιοδο να μη βγαζει σταγονα και τα ιδια τα φυτα να μαραινονται γιατι μιλαμε για πολυ μεγαλο βιοτοπο ζωτικης σημασιας.δηλαδη να τρελαθω ετσι???ολο υπερβολες απλα για να πει ο καθενας κατι βαθυστοχαστο!θα γελασω και σταματαω εδω εγω

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή από όλους.

καλό είναι να κρατάμε φιλικό τόνο χωρίς υπερβολές και λόγια που μπορεί να παρερμηνευτούν. :D

Link to comment
Share on other sites

το ποτάμι είναι γεμάτο...σε βαθμό που η χελώνες μπλεκονται και αρκετές τής εχω μετακίνησή σε σημειο με λιγότερα χόρτα [εκει κοντα γιατη ισως να εχουν αυγα ] λίγο πριν πεθάνουν στεγνές και κοκαλωμένες., σε κάποια σημεία το καλοκαίρι όντως στραγγίζει τελείως και όλα τα φυτα ξεραίνονται.. παντος στο ενυδρειο τα πανε περίφημα και δεν ειχα απολια ούτε καν σε μωρα guppy... ξεχώρισα και άφησα 3 ειδη φυτών θα ανεβάσω φωτο...αν μπορουσα να ξεχορταριάσω...μερικα θα το εκανα αλλα εχει νεροφίδα που τα φοβάμαι λιγο και ειναι κάπως βαθεια οποτε δυσκολο ακομα και αυτα που πηρα ηταν δυσκολο να τα φτασω...τα περισοτερα ειναι υδρόφυτα ριζα μεσα φυτο εξω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είπα για να προσβάλω το φίλο birgin30 ο οποίος μπορεί να έχει την σωστή γνώση και κατάρτιση για να αφαιρέσει μερικά φυτά από την λίμνη χωρίς να την επηρεάσει. Ίσως κάνοντας της και κάλο με μερικά κλαδέματα. Και ίσως να είναι τόση μικρή η παρεμβολή του που να μην επηρεάσει.

Αλλά διαβάζοντάς το ποστ εμένα μου έδωσε την καλή ιδέα να πάω και γω σε μια λίμνη να πάρω 2 ή 3 φυτά να το πω και στο κολλητό μου να πάει να πάρει κ αυτός ο οποίος να το πει και σε κανένα δικό του. Γιατί άλλωστε να τα δίνουμε στους πετσοπαδες αφού και στην τελική δεν είναι και κανένας βιότοπος ζωτικής σημασίας άσε που με την πρώτη ξηρασία θα στερέψει και θα πάνε όλα τα φυτά στράφι αμαρτία.

Συγνώμη για τον σαρκασμό μου και την υπερβολή, πιστεύω πώς όλοι οι βιότοποι (όσο ασήμαντοι και αν φαίνονται) πρέπει να προστατεύονται. Θα πουν μερικοί χαλάρωσε για 2 -3 φυτά μιλήσαμε και συ έφερες την καταστροφή! και επισημαίνω το ένα φέρνει το άλλο και το άλλο το παραπάνω.

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν προτείνω να προτιμάμε φυτά εμπορίου γιατί αν παίρνουμε από την φύση στο τέλος χωρίς να το θέλουμε παρεμβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γτ θελω να βαλω φυτα απο λιμνη. εχω και γω γκαπι. πως γινεται αυτα τα φυτα κρυου νερου και ειναι μια χαρα σε θερμοκρασιες 26-27 βαθμους σε ενυδρειο? μηπως τελικα ολα ειναι σχετικα με τη συμβατοτητα των φυτων? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση γτ θελω να βαλω φυτα απο λιμνη. εχω και γω γκαπι. πως γινεται αυτα τα φυτα κρυου νερου και ειναι μια χαρα σε θερμοκρασιες 26-27 βαθμους σε ενυδρειο? μηπως τελικα ολα ειναι σχετικα με τη συμβατοτητα των φυτων? ευχαριστω

Τα γκαπι αρεσκονται σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες. 23-24 θα ηταν ιδανικα (αλλα δεν μπορουν ολοι να κρατησουν αυτες τις θερμοκρασιες στα ενυδρεια τους το καλοκαιρι) Τα γκαπι θα αντεχαν και ποιο χαμηλη αλλα και πιο ψηλη, τα φυτα ομως δυσκολα, ακομα πιο δυσκολα τα φυτα απο την ελληνικη φυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν και ειμαι αρχαρια...θελω να σας πω οτι .....οτι ολα τα φυτα ειναι μια χαρα...και σε θερμοκρασια 25-27 c τωρα που ζεσταναι ο καιρος.... το ποταμι δε εχει πολλη λοσγοτερα...τωρα...στευρειει σιγα σιγα λογο ζεστης ...αλλα το χειμωνα ξαναφουντονη!!! καλημερα σας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε akkornteon αυτό που είπες για τους καρδινάλιους και τα νέον το έχεις ψάξει ? Sorry για το off topic αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akkornteon αυτό που είπες για τους καρδινάλιους και τα νέον το έχεις ψάξει ? Sorry για το off topic αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση !!!

αυτα ειναι απο το προφιλ τους:

- Επειδή τα περισσότερα Νέον δεν προέρχονται από αναπαραγωγές αλλά είναι άγρια πιασμένα πρέπει να δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στην ποιότητα του νερού που πρέπει να πληροί εν μέρει της πραγματικές συνθήκες νερού που υπάρχουν στην φύση

-Επειδή οι περισσότεροι Καρδινάλιοι δεν προέρχονται από αναπαραγωγές αλλά είναι άγριοι πιασμένοι πρέπει να δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στην ποιότητα του νερού που πρέπει να πληροί εν μέρει της πραγματικές συνθήκες νερού που υπάρχουν στην φύση

γενικα εχει δυσκολια η αναπαραγωγη τους σε ενυδρειο, λογω φωτοευαισθησιας των αυγων και πραγματικα ιδανικων συνθηκων που χρειαζονται, οποτε κυριως ειναι πιασμενοι απο τη φυση!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι απο το προφιλ τους:

- Επειδή τα περισσότερα Νέον δεν προέρχονται από αναπαραγωγές αλλά είναι άγρια πιασμένα πρέπει να δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στην ποιότητα του νερού που πρέπει να πληροί εν μέρει της πραγματικές συνθήκες νερού που υπάρχουν στην φύση

-Επειδή οι περισσότεροι Καρδινάλιοι δεν προέρχονται από αναπαραγωγές αλλά είναι άγριοι πιασμένοι πρέπει να δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στην ποιότητα του νερού που πρέπει να πληροί εν μέρει της πραγματικές συνθήκες νερού που υπάρχουν στην φύση

γενικα εχει δυσκολια η αναπαραγωγη τους σε ενυδρειο, λογω φωτοευαισθησιας των αυγων και πραγματικα ιδανικων συνθηκων που χρειαζονται, οποτε κυριως ειναι πιασμενοι απο τη φυση!

ευχαριστώ για την πληροφορία πραγματικά δεν το ήξερα !!! πάντως μου φαίνεται περίεργο καθώς ακόμα και σε ορισμένα θαλασσινά γίνονται αναπαραγωγές στου γλυκού νερού κολλάνε ? :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...