Jump to content

ΧΑΡΙΖΩ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!


Recommended Posts

Για χαρά πραγματικά έχω βρει πολλές λύσεις μέσα από την ιστοσελίδα σας με πολύ ενδιαφέροντα άρθρα (έβαλα λίγο γλείψιμο για να έχω πιο άμεση απάντηση!!!)

Ξεκίνησα να αγοράσω δυο χρυσόψαρα για τα παιδάκια μου, εντελώς άσχετος με το θέμα,και φτάνοντας στο κατάστημα, ψάρωσα άσχημα, πρέπει να κόλλησα μάλλον κάπια ασθένεια ick, η κάτι παρόμοιο γιατί κατέληξα μέσα σε 4 μήνες να αλλάξω 3 ενυδρεία και τώρα να έχω ένα 180lt reef και να έχω πριζοθεί για ένα 1600lt.

Όπως πάω σε κανένα χρόνο θα ανοίξω καταδυτικό κέντρο στο σπίτι μου!!!

Θα ήθελα την βοήθεια σας για την κατασκευή του που θα μου κάνει ένας φίλος μου τζαμάς, το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 200χ100χ80 τρίπλεξ με μεμβράνη, χρειάζονται ιδικές σιλικόνες για τα τζάμια? Όπως καταλαβαίνετε τα έξοδα είναι πολλά και δεν μας παίρνει για λάθη.

Θα ήθελα πληροφορίες για τι sub να βάλω, τι τρύπες και που χρειάζονται? Τι φωτισμό και αν σε τέτοια watt θα είναι καλύτερα φωτισμός με led παρόλο το κόστος του? Πιο refugium, και τι φίλτρα και skimmer? Τι UV λάμπα? Τι ψυκτικό, τι θερμοστάτη?

Και αν ξέχασα κάτι άλω σας παρακαλώ Πίτε μου να μάθω. Όπως βλέπετε δεν ζητώ και πολλά αλά σε όποιος μου απαντήσει θα του δώσω το 1 ψάρι(το πρώτο που θα ψοφιση)!

Δεν μου περισσεύουν αλά είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εσάς με καταλαβαίνετε, εδώ το Πάσχα παραλίγο αντί αρνί να ψήσουμε , blue tang, PYGOPLITES DIACANTHUS, clown, με γαρνίρισμα κοράλλια. Ευτυχώς πήγαμε στο χωριό στην γιαγιά που έχει πρόβατα και την γλίτωσαν. Ρε παιδιά μεγάλη αρρώστια, δεν το περίμενα και να μου το λέγανε δεν θα το πίστευα. Τελικά οι μεγάλες οικονομικές καταστροφές εκτός τα χαρτιά το ποτό και οι γυναίκες είναι …και τα ενυδρεία!!!

post-18812-1272537492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα .

Είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο και επικίνδυνο να φτιαχτεί απο χέρια που δεν έχουν εμπειρία απο κατασκευή μεγάλων ενυδρείων .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε ένα κατάστημα .

Είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο και επικίνδυνο να φτιαχτεί απο χέρια που δεν έχουν εμπειρία απο κατασκευή μεγάλων ενυδρείων .

+1

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone ! :D

βλέπω ετοιμάζεσαι για μεγάλα πράγματα

μη βιαστείς να αποφασίσεις πριν μελετήσεις καλά το κόστος συντήρησης ενός τόσο μεγάλου ενυδρείου reef

μπορείς να χρησιμοποιήσεις leds αν θέλεις

το τζάμι που θέλεις να χρησιμοποιήσεις είναι ακατάλληλο για ενυδρεία γιατί δεν μπορείς να το τρυπήσεις – από όσο ξέρω , ρώτα το τζαμά σου

οι τρύπες υπερχείλισης πρέπει να γίνουν πριν το ενυδρείο κολληθεί

η σιλικόνη είναι απλή , χωρίς αντιμουχλικα , κατάλληλη για ενυδρεία , έχω χρησιμοποιήσει τη logo με επιτυχία

για να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικά πρέπει να είσαι υπομονετικός

ο αρχικός σχεδιασμός είναι κάτι παραπάνω από κρίσιμος για τη πορεία

έχει πολύ δουλειά και ψάξιμο γιατί οι επιλογές είναι πολλές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, και οι συμβουλές σας με κάνουν να ρωτήσω περισσότερα πράγματα (την πατήσατε!!!).

Επειδή όπως ανάφερα και πιο πριν αν το πάρω από κατάστημα δεν θα το πάρω ποτέ (λόγο χρημάτων).

Εάν μπορείς saltasos η όποιος άλος ξέρει και δεν του είναι κόπος να μου στήλη ένα σχέδιο πριν το κολήσω για το που θα είναι οι τρύπες και ότι αλο χιάζεται πάνο στο γυαλί για να μην κάνω καμιά ζημία.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone ! :D

βλέπω ετοιμάζεσαι για μεγάλα πράγματα

μη βιαστείς να αποφασίσεις πριν μελετήσεις καλά το κόστος συντήρησης ενός τόσο μεγάλου ενυδρείου reef

μπορείς να χρησιμοποιήσεις leds αν θέλεις

το τζάμι που θέλεις να χρησιμοποιήσεις είναι ακατάλληλο για ενυδρεία γιατί δεν μπορείς να το τρυπήσεις – από όσο ξέρω , ρώτα το τζαμά σου

οι τρύπες υπερχείλισης πρέπει να γίνουν πριν το ενυδρείο κολληθεί

η σιλικόνη είναι απλή , χωρίς αντιμουχλικα , κατάλληλη για ενυδρεία , έχω χρησιμοποιήσει τη logo με επιτυχία

για να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικά πρέπει να είσαι υπομονετικός

ο αρχικός σχεδιασμός είναι κάτι παραπάνω από κρίσιμος για τη πορεία

έχει πολύ δουλειά και ψάξιμο γιατί οι επιλογές είναι πολλές

...και κάτι ακόμα, η συντήρηση εκτός την ΔΕΗ, τι άλλο είναι? και αν μπορείς να μου πεις πολύ χοντρικά το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις την αλλαγή του GFO(Granular ferric oxide)(an xreiasteis) , του GAC(Granular Activated Carbon)(4-6 vdomades), τα προ-φίλτρα τις αντίθετης osmosis(6-12 mines), το resin απιονισμου(6-12 mines), αλλαγές λαμπών(εκτος αν πας σε LED)(12 mines), τροφές, αλάτι για αλλαγή νερού.

Και μετά συμπληρώματα ιχνοστοιχείων ανάλογα με τα κοράλλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασταση πας να κανεις :D να ρωτησω οι διαστασεις ειναι 200μηκος 100πλατος 80υψος η 100υψος 80πλατος?(εγω θα εκανα υψος τα 70εκ και θα εδινα κ αλλο μηκος για παραδειγμα). γενικα παντως αν δωσεις πολυ υψος δυσκολα τα πραγματα για υψηλων απαιτησεων κοραλλια... επισης θα πρεπει να κατσεις να σκεφτεις παρα πολλα οπως : το βαρος του ενυδρειου , η πρακτικοτητα του χορου,αλλαγες νερου ,αποχετευσεις, ο θορυβος απο τα διαφορα μηχανηματα και πολλα ακομα... οπως: μπορεις να κανεις fish room?θελει να σκεφτεις πολυ καλα πριν ξεκινησεις να φτιαξεις τετοιο "θηριο" πιστευω παντως πριν προχωρησεις να το αναλυεις για να αποφυγεις οποιδηποτε λαθος γιατι με τετοια λιτρα το λαθος στοιχιζει πολυ και σε λεφτα αλλα και σε κοπο.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σιλικόνη καλή και κατάλληλη για ενυδρεία θα βρεις και στο praktiker είναι της BISON και λέει επάνω ότι είναι για ενυδρεία μόνο, εγώ αυτή χρησιμοποιώ στα ενυδρεία που φτιάχνω είναι πάρα πολύ καλή,και υπάρχει και μια μαύρη η οποία λέγετε ORCA την εισαγάγει η MAGNIKO η εταιρία που φέρνει τα EHEIM τα φίλτρα είναι βέβαια πολύ πιο ακριβή, η BISON έχει 4,50 € και η ORCA 15 €. Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σιλικόνη καλή και κατάλληλη για ενυδρεία θα βρεις και στο praktiker είναι της BISON και λέει επάνω ότι είναι για ενυδρεία μόνο, εγώ αυτή χρησιμοποιώ στα ενυδρεία που φτιάχνω είναι πάρα πολύ καλή,και υπάρχει και μια μαύρη η οποία λέγετε ORCA την εισαγάγει η MAGNIKO η εταιρία που φέρνει τα EHEIM τα φίλτρα είναι βέβαια πολύ πιο ακριβή, η BISON έχει 4,50 € και η ORCA 15 €. Ελπίζω να βοήθησα

Από τις παραπάνω σιλικόνες δεν κάνει καμία για σοβαρή δουλειά. Η βισον με τον καιρό θρουλάει :thumbup: και ο εισαγωγέας δεν δίνει εγγύηση ΔΗΛΟΣ Α.Ε και η ορκα :D είναι επισκευαστική για να κλείνεις τρύπες και όχι για να κολλήσεις ενυδρείο.Σιλικόνες που να σου κάνουν είναι οι den braven aqua για διάφανη και η penerator για μαύρη για ερασιτεχνικές κατασκευές. Τώρα αν ΄θέλεις να κάνεις κάτι μόνιμο και επαγγελματικό χωρίς ρίσκα και με μικρή διαφορά τιμής ρώτα εδώ. www.aquaplant.gr :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολη ολους

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς saltasos η όποιος άλος ξέρει και δεν του είναι κόπος να μου στήλη ένα σχέδιο πριν το κολήσω για το που θα είναι οι τρύπες και ότι αλο χιάζεται πάνο στο γυαλί για να μην κάνω καμιά ζημία.

το που και το πώς , έχει να κάνει με το τρόπο υπερχείλισης που θα επιλέξεις , οι επιλογές είναι πολλές , από εσωτερικούς πύργους υπερχείλισης μέχρι απλές τρύπες στο πλευρικό τζάμι , ψάξε για durso σύστημα να δεις πως είναι και σε παλιότερες συζητήσεις εδώ για να πάρεις μια πρώτη ιδέα :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...