Jump to content

θελω σαλιγκαρι δολοφονο


Recommended Posts

παιδια καταρχας ευχαριστω εκ των προτερων... μπορειτε να μου πειτε πως λενε το σαλιγκαρι δολοφονο και ενα index του... δεν εχω σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο μου που να τα θελω, θελω μονο να ξεφορτωθω τους λαθρεπιβατες... ευχαριστω και παλι :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταρχας ευχαριστω εκ των προτερων... μπορειτε να μου πειτε πως λενε το σαλιγκαρι δολοφονο και ενα index του... δεν εχω σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο μου που να τα θελω, θελω μονο να ξεφορτωθω τους λαθρεπιβατες... ευχαριστω και παλι :)

Antemone helena λεγονται αλλα μετα πως θα περιριοσεις τα Antemone helena?

Link to comment
Share on other sites

Antemone helena λεγονται αλλα μετα πως θα περιριοσεις τα Antemone helena?

το θεμα ειναι οτι αυτα δεν θα μου τρωνε τα φυτα... τωρα αν παρω ενα λες να προλαβει να γεμισει το κοσμο σαλιγκαρια? παρολο που ειναι ευμαφροδιτο... και κατι ακομα ... που τα βρισκουμε γτ δεν τα εχω δει σε κανενα pet shop. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχει βγαλει η azoo http://www.azoopalm.com/products/planted/s...nail-treatment/

To ειδα τη κυριακη στον οσμωσης .κοντα στα 15 ευρο αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι και τα Botia Macracanthus είναι το λεγόμενο κλόουν ψάρι και τρώνε τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ερμαφρόδιτα τα συγγεκριμενα! χρειαζονται 2 για να υπαρξει αναπαραγωγη.Εκτος αυτου δεν προκειτε με 1 να κανεις 'δουλεια'! εγω εβαλα σε 120λιτρα 11 κ περιμενα κανα μηνα για να δω αποτελεσμα!!!(βεβαια απο την πρωτη βδομαδα αρχισαν να τα αφανίζουν...)

Εχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις εσύ λάθος για να έχεις τόσα σαλιγκάρια...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η καλυτερη λυση ειναι το snail treatment που τα σκοτωνει ολα... αφου δεν προκειτε να βαλω σαλιγκαρι εγω στο ενυδρειο... και δεν πειραζει και τα ψαρια... λετε???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις εσύ λάθος για να έχεις τόσα σαλιγκάρια...

ναι πηρα φυτα απο συγχομπιστα και δεν τα καθαρισα οπως πρεπει αρχικα....

Link to comment
Share on other sites

ναι πηρα φυτα απο συγχομπιστα και δεν τα καθαρισα οπως πρεπει αρχικα....

Δεν νομιζω να ειχες την απαιτηση να στα εδινε καθαρισμενα ? :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς σε ενοχλούν τα σαλιγκάρια?

Και δεν εννοούσα να καθαρίσεις τα φυτά... Πόσα από αυτά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειχες την απαιτηση να στα εδινε καθαρισμενα ? :):thumbup::(

οχι φιλε αλλα δεν ειχα χρονο και χλωρινη εκεινη την ωρα......... ο φιλος που μου τα εδωσε ηταν και ενταξει στο να μου τα δωσει και με προειδοποιησε για να τα καθαρισω... απλα ηταν μακρια και ηταν ηδη αρκετη ωρα τα φυτα στο δρομο... παντως δεν ειναι αυτο το θεμα.... αυτο το λαθος μου το ηξερα απο πριν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν δέκα χρόνια περίπου που είχα παρόμοιο πρόβλημα τα Botia Macracanthus τα ξεπάστρεψαν και είναι και ήρεμα και όμορφα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν δεν εχω τι να κανω τα μαζευω με την τσιμπιδα που εχω για φυτεμα :) σε δουλεια να βρισκομαστε χαχααχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ακριβώς σε ενοχλούν τα σαλιγκάρια?

Και δεν εννοούσα να καθαρίσεις τα φυτά... Πόσα από αυτά έχεις?

ειχα καμια δεκαρια... τα εβγαλα... μετα πηρα το κερατοφυλλο και εχω παλι καμια 6-7, 80 λιτρα ειναι το ενυδρειο δεν ειναι σοβαρο προβλημα απλα μου τρωνε ενα φυτο με πλατια φυλλα που τωρα δεν θυμαμαι πως το λενε και δεν τα θελω γτ αμα ψωφισει και κανενα μεσα θα γινει το νερο.... παντως με το ματι να τα δω και να τα βγαλω ολα δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν δέκα χρόνια περίπου που είχα παρόμοιο πρόβλημα τα Botia Macracanthus τα ξεπάστρεψαν και είναι και ήρεμα και όμορφα ψαράκια.

βρε μια χαρα μου φαινονται και μενα απλα γινονται μεγαλα και εχω 80 λιτρα ενυδρειο.... με 11 γκαπι και 6 κορι και ενα ancistrus....

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πως με ένα άσπρο πιατάκι στην επιφάνεια μαζεύονταν εκεί όλα τα σαλιγκάρια αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αν ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα ηταν σε μια δημοσιευση του aquaclubdesign:

παλιά για να σκοτώσεις βλαβερά φυτοφάγα σαλιγκάρια στο ενυδρείο σου, υπήρχε η απλή μέθοδος με την προσθήκη μιας 9βολτης μπαταρίας. Η διαρροή του μικροηλεκτισμού προκαλούσε τον θάνατο στα ηλεκτροευαίσθητα ζωάκια ακαριαία, ακούγετε πολύ βάναυσο και αποτρόπαιο εντελώς!!! Μετά έπρεπε να απομακρύνεις τα πτώματα, γιατί αν δεν το΄κανες άτα να πάνε... κόλαση το ενυδρείο από πτωμαίνη... ξέσπασμα κατόπιν όλεθρος στο ενυδρείο από την αποσύνθεση των πτωμάτων.

Οικολογικότερα τα απομάκρυναν ζωντανά με το χέρι (πολύς κόπος) με κόλπο ένα λευκό πιατάκι του καφέ, που τα τραβούσε σαν μαγνήτης να ανέβουν επάνω... πλάκα είχε!!!

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε κατι θα ξεραν οι παλιοι με την εμπειρικη τους αντιμετωπιση στα ενυδρεια....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν δέκα χρόνια περίπου που είχα παρόμοιο πρόβλημα τα Botia Macracanthus τα ξεπάστρεψαν και είναι και ήρεμα και όμορφα ψαράκια.

εγω θα σου προτεινα αυτη τη λυση, εφοσον μπορουν να μεινουν στο ενυδρειο σου, απο αποψη λιτρων, συγκατοικων και διακοσμησης.

αν οχι το συζηταμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Υπαρχει και σαλιγκαροπαγιδα. Ειναι ενα πλαστικο εξαρτημα που βαζεις στο κεντρο μια ταμπλετα αλγης. Τα σαλιγκαρια ορμανε μεσα αλλα δεν εχουν τροπο να ξαναβγουν. Δεν ξερω εαν κανει δουλεια με ολα τα ειδη σαλιγκαριων. Απλα το αναφερω σαν μια λυση. Προταση, εαν το παρεις κανε του μια δυο μικρες τρυπες στο πιο ψηλο σημειο για να φευγει ο αερας και να δεσεις πετονια για να το βαζεις/βγαζεις χωρις να βρεχεις τα χερια σου.

http://theaquariumwiki.com/JBL_Snail_Trap_Review

400px-JBL_Limcollect_Snail_Trap1.jpg

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και σαλιγκαροπαγιδα. Ειναι ενα πλαστικο εξαρτημα που βαζεις στο κεντρο μια ταμπλετα αλγης. Τα σαλιγκαρια ορμανε μεσα αλλα δεν εχουν τροπο να ξαναβγουν. Δεν ξερω εαν κανει δουλεια με ολα τα ειδη σαλιγκαριων. Απλα το αναφερω σαν μια λυση. Προταση, εαν το παρεις κανε του μια δυο μικρες τρυπες στο πιο ψηλο σημειο για να φευγει ο αερας και να δεσεις πετονια για να το βαζεις/βγαζεις χωρις να βρεχεις τα χερια σου.

http://theaquariumwiki.com/JBL_Snail_Trap_Review

400px-JBL_Limcollect_Snail_Trap1.jpg

καλο φαινεται και αυτο... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Chromobotia macracanthus σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων με συγκάτοικους guppy, δλδ σκληρό νερο, δεν είναι καθόλου καλή πρόταση - λύση.
Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω το λόγο να τα ξεφορτωθείς. Αυτό που σου είπε ο Νίκος δεν πήγαινε στο ότι δεν καθάρισες τα φυτά σου από τα σαλιγγάρια, αλλά στο ότι προφανώς ταϊζεις υπερβολικά με συνέπεια να υπάρχουν περισσεύματα τροφής που τους δίνουν τη δυνατότητα να πολλαπλασιάζονται πολύ... Εφόσον ταϊζεις με μέτρο τα σαλιγγάρια θα είναι τόσα στον αριθμό, ούτως ώστε όχι μόνο δε θα είναι βλαβερά (που ούτως ή άλλως όσο πολλά και να είναι δε δημιουργούν κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα), αλλά αντιθέτως θα είναι χρήσιμα στο ενυδρείο σου με πολλούς τρόπους. Πρώτον αν τα συνηθίσεις θα σου αρέσουν οπτικά μιας και προσφέρουν στη βιοποικιλότητα και τη φυσικότητα ενός ενυδρείου (στη φύση δε συναντάς μόνο ψάρια και τίποτε άλλο, αλλά και σαλιγγάρια, έντομα, ασπόνδυλα κτλ...) Δεύτερον, αν μιλάς για κάποια είδη που σκάβουν και κρύβονται στο βυθό, αυτά ανακατεύουν το βυθό του ενυδρείου σου, οξυγονώνοντάς τον και έτσι αποφεύγεται και η δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορούν να παράγουν βλαβερές ουσίες (πχ H2S). Τρίτον, τα σαλιγγάρια αποτελούν την ομάδα καθαρισμού στα ενυδρεία μας μιας και καταναλώνουν την τροφή που περισσεύει και ειδικά στα σημεία όπου τα ψάρια δεν έχουν πρόσβαση λόγω μεγέθους κι έτσι δεν σαπίζει η τροφή που μένει. Τέταρτον, ο πληθυσμός τους είναι καλός δείκτης για το αν ταϊζεις υπερβολικά ή σωστά. Πέμπτον, είναι καλός δείκτης για το αν πάνε όλα καλά στο ενυδρείο σου. Συχνά, αν υπάρξει έλλειψη οξυγόνου ή κάποια τοξική ουσία, θα τα δεις να ανεβαίνουν όλα στη επιφάνεια να αναπνεύσουν ή θα βρεις πολλά νεκρά...

Ελπίζω όλοι αυτοί οι λόγοι να είναι αρκετοί για να μη θες να τα ξεφορτωθείς! :thumbup:

Ακόμα και στην περίπτωση που θες να τα ξεφορτωθείς, οι περισσότεροι τρόποι που αναφέρθηκαν είναι λάθος.

Τα συγκεκριμένα botia κάνουν τρομερή δουλειά (απ' ότι έχω ακούσει-δεν τα είχα ποτέ), αλλά γίνονται 30+ εκ. και θέλουν κοπάδι 4-5 άτομα αν γίνεται. Καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο δε γίνεται σε ενυδρείο 80λ. Με μικρότερο ειδος botia που είχα κάποτε δεν είδα αποτέλεσμα...

Τα φάρμακα για το σκότωμα των σαλιγγαριών απορρίπτονται πέρα για πέρα. Αφενός φορτώνουν το ενυδρείο σου με άχρηστα χημικά που δεν είναι κι ότι καλύτερο, αφετέρου δεν είναι πολλά υποσχόμενη μέθοδος όσον αφορά το αποτέλεσμα, αλλά ακόμα και να τα σκοτώσει είναι σίγουρο ότι δε θα μπορέσεις να τα αφαιρέσεις όλα με συνέπεια την αποσύνθεση κι ότι αυτή συνεπάγεται...

Τέλος, την αφαίρεση των σαλιγγαριών χειρονακτικά την έκανα κι εγώ κάποτε, αλλά πλέον το θεωρώ λίγο μακάβριο να τα πετάω στην τουαλέτα ή στη βρύση, τα λυπάμαι.

Απ' όσα έχω αναφέρει καταλαβαίνεις ότι δε βρίσκω το λόγο να τα ξεφορτωθείς, μιας και είναι χρήσιμοι κι ενδιαφέροντες οργανισμοί. Τα δικά μου τα βλέπω συχνά να κολυμπούν ανάποδα στην επιφάνεια του νερού, να βυθίζονται όσο αργά θέλουν ή ακόμα και να ανεβαίνουν σιγά-σιγά προς την επιφάνεια του νερού αιωρούμενα... Είναι πραγματικοί ακροβάτες...

Αυτό που κάνω εγώ καμιά φορά αν δω ότι αυξήθηκαν αρκετά (όχι ότι με ενοχλεί) είναι να ρίχνω κάποια στη γλαστρολίμνη που έχω στο μπαλκόνι...

Να κι ένα χρήσιμο τόπικ του Νίκου σχετικά με τα σαλιγγάρια λαθρομετανάστες. Αυτά που γράφει, αν και αναφέρονται στα melanoides tuberculata , γενικώς ισχύουν για όλα τα είδη...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36078&hl=

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΞΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ, ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ!

:)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...