Jump to content

Biotopic Geophagus


nakata

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Μετα απο πoλυ καιρο μπηκα στο site.

Aφου πειραματιστηκα με διαφορες κιχλιδες Αμερικης κατεληξα επιτελους σε ενυδρειο ιδοκατασκευη 470 λιτρων (καθαρα 420) και στο αγπημενο μου ειδος τους γεωφαγους. :):D:D:D:glare:

Τα θεωρω εκπληκτικα ψαρια και σε εμφανιση και σε χαρακτηρα.

Παραθετω λοιπον καποιες φωτο και δεσμευομαι για μια πιο αναλυτικη παρουσιαση μολις βρω τον χρονο και περιμενω τα σχολια σας.

Αυτο λοιπον ειναι το καμαρι μου και τα "παιδια" μου.

Ευχαριστω.

DSC01997.jpg

DSC01998.jpg

DSC01999.jpg

DSC02001.jpg

DSC02003.jpg

DSC02004.jpg

DSC02005.jpg

DSC02006.jpg

DSC02007.jpg

DSC02008.jpg

DSC02009.jpg

DSC02010.jpg

DSC02014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι ωραιο το σπιτι των γεωφαγων σου!! :) Ποσοι ειναι? Μονο τους γεωφαγους εχεις μεσα? Αληθεια σε τι ph τους κρατας?

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ψαρια

Ωραιο βιοτοπικο

Μπραβο σου !!!

Το φυτο που εχεις επιφανεια κερατοφυλλο ειναι ? Τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ όμορφο.πολυ ωραια ψαρια και σε αριστη κατασταση.μπραβο και ξανα μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

:):D:D

Φίλε μου είναι τρομερό αν και στο ενυδρείο φιλοξενώ σκαλάρια και ενα ζευγάρι ramirezzi έπαθα σοκ με την ανάπτυξη και το μέγεθος που έχουν τα ψάριά σου, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί κάποιος να δημιουργήσει τόσο όμορφο βιοτοπικό μόνο για ramirezzi

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

:):D:D

Φίλε μου είναι τρομερό αν και στο ενυδρείο φιλοξενώ σκαλάρια και ενα ζευγάρι ramirezzi έπαθα σοκ με την ανάπτυξη και το μέγεθος που έχουν τα ψάριά σου, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί κάποιος να δημιουργήσει τόσο όμορφο βιοτοπικό μόνο για ramirezzi

:D εισαι σιγουρος ?

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφοι και οι Γεωφαγοι και το ενυδρειο τους :):D

Με ενα πιο σκουρο φοντο θα εδειχνε καλυτερα και θα εδινε βαθος στο ενυδρειο σου :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε :D όμορφο ενυδρειο και ΚΑΛΗ επιλογή ψαριών :)

περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση και φωτογραφίες απο τα κουκλιά σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο :) Βάλε κανένα χαρτόνι καφέ από πίσω για να δείξει ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται αν και ίσως από δική μου άγνοια τα ψάρια μου φαίνονται πολλά, αλήθεια ποιά είναι η συμπεριφορά τους σε τόσο μεγάλη ομάδα, αν θυμάμαι καλά όταν είναι λίγα πέφτει ξύλο.

Να το χαίρεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο φίλε μου... καλά κάνεις και είσαι περήφανος! :)

Link to comment
Share on other sites

παααααρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μπραβο ( θα ηθελα να μαθω και ποσο παει ενα ενα τετοιο φωτιστικο ποσο σου πηγε ? )

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι ωραιο το σπιτι των γεωφαγων σου!! :) Ποσοι ειναι? Μονο τους γεωφαγους εχεις μεσα? Αληθεια σε τι ph τους κρατας?

Σε ευχαριστω .Ειναι 15. Ξερω ειναι πολλοι και θα πρεπει να αποχωριστω καποιους συντομα.

Ομως θα πρεπει να βρω ατομο που να εχει παρομοιο ενυδρειο και να εχει το ψωνιο με αυτα τα ψαρια.

Εχω και γυρω στα 15 corrydoras- διαφορα ειδη- καθως και ενα γατοψαρο platydoras costatus.

To ph ειναι 5.0

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω .Ειναι 15. Ξερω ειναι πολλοι και θα πρεπει να αποχωριστω καποιους συντομα.

Ομως θα πρεπει να βρω ατομο που να εχει παρομοιο ενυδρειο και να εχει το ψωνιο με αυτα τα ψαρια.

Εχω και γυρω στα 15 corrydoras- διαφορα ειδη- καθως και ενα γατοψαρο platydoras costatus.

To ph ειναι 5.0

εχε με υποψιν σου οταν θα ειναι να κανεις κατι τετοιο :)

Link to comment
Share on other sites

παααααρα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου μπραβο ( θα ηθελα να μαθω και ποσο παει ενα ενα τετοιο φωτιστικο ποσο σου πηγε ? )

γυρο στα 110 ευρο , ειναι της glo .

http://www.aquacave.com/48-glo-dual-t5-hob...hagen-2012.html

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια και προσεγμένο ενυδρείο.

Μου αρέσουν οι γεωφάγοι αν και δεν νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να φιλοξενήσω τέτοια ψάρια λόγω χώρου και λόγω Θεσσαλονίκης (ph).

Συμφωνώ ότι μια καφέ πλάτη θα αναδείξει ακόμη περισσότερο τα ψαράκια σου.

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος ο Biotopos !!!Και τα ψαρια .Ποιο ειναι το φωτιστηκο?

GLO σε αυτο το μηκος πρεπει να ειναι το 2 χ 54 βατ , εαν δεν κανω λαθος

http://www.aquacave.com/48-glo-dual-t5-hob...hagen-2012.html

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ψαρια

Ωραιο βιοτοπικο

Μπραβο σου !!!

Το φυτο που εχεις επιφανεια κερατοφυλλο ειναι ? Τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου ?

Ευχαριστω φιλε μου. Ναι κερατοφυλλο ειναι και υπαρχουν και μερικα pistia αλλα ειναι μικρα ακομη.

Ελπιζω να αναπτυχθουν γιατι μεχρι στιγμης το κερατοφυλλο εχει τρελλαθει και μεγαλωνει απιστευτα.

Εχει τριπλασιαστει σε 15 μερες. Η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 26-28 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ όμορφο.πολυ ωραια ψαρια και σε αριστη κατασταση.μπραβο και ξανα μπραβο.

Ευχαριστω ρε φιλε Νικο και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια στο στησιμο του ενυδρειου.

Αντε να βοηθησοθμε και στο δικο σου. - Επιτελους-

Link to comment
Share on other sites

:):D:D

Φίλε μου είναι τρομερό αν και στο ενυδρείο φιλοξενώ σκαλάρια και ενα ζευγάρι ramirezzi έπαθα σοκ με την ανάπτυξη και το μέγεθος που έχουν τα ψάριά σου, δεν φανταζόμουν ποτέ ότι μπορεί κάποιος να δημιουργήσει τόσο όμορφο βιοτοπικό μόνο για ramirezzi

Σπύρος

Ευχαριστω.Φιλε μου δεν ειναι ραμιρεζι.Ισως να σε μπερδεψε η φοτο του gymnogeophagus balzani.

Παντως αν θες ριξε μια ματια στο στησιμο του john.drak που εχει κανει καταπληκτικη δουλεια σε ενα ενυδρειο οπως και το δικο σου. Καταπληκτικο βιοτοπικο.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και αν την ψαξεις λιγο χωρις πολλα πραγματα θα κανεις θαυματα και για εσενα και για τα ψαρια σου. Τα σκαλαρια ειναι πανεμορφα ψαρια οπως και τα ραμιρεζια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφοι και οι Γεωφαγοι και το ενυδρειο τους :):D

Με ενα πιο σκουρο φοντο θα εδειχνε καλυτερα και θα εδινε βαθος στο ενυδρειο σου :D

Ευχαριστω Κoing.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου για το φοντο και μεσα στο σαββατοκυριακο θα το εκανα ετσι και αλλιως.

Θα ανεβασω φωτο μολις το ετοιμασω. Καμια ιδεα για το χρωμα?

Σκεφτομαι για κατι στο σκουρο καφε με λιγο πρασινο μεσα ή σκετο σκουρο καφε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κoing.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου για το φοντο και μεσα στο σαββατοκυριακο θα το εκανα ετσι και αλλιως.

Θα ανεβασω φωτο μολις το ετοιμασω. Καμια ιδεα για το χρωμα?

Σκεφτομαι για κατι στο σκουρο καφε με λιγο πρασινο μεσα ή σκετο σκουρο καφε.

καφε .....

Πες μου διαστασεις του ενυδρειου μηπως μπορεσω να σε βολεψω με κατι μονοκομματο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε :D όμορφο ενυδρειο και ΚΑΛΗ επιλογή ψαριών :)

περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση και φωτογραφίες απο τα κουκλιά σου...

Σε ευχαριστω.Μολις βρω λιγο χρονο θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...