Jump to content

Betta Nature Tank


Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμήτες..

Σας παρουσιάζω και εγώ με την σειρά μου το ενυδρείο μου....

Θα σας δείξω πως ξεκίνησε το ενυδρείο και πια είναι η τελική του μορφή...

Χωριτικότητα: 25 λίτρα μεικτά..

Υπόστρωμα: Ψιλό χαλικάκι

Φωτισμός: Λάμπα φθορίου, 5 Watt.

Κάτοικοι: O king του ενυδρείου.... Κόκκινος νεαρός betta splenden vailtail . Ένα zebra nerite snail

Φυτά: 1 Anubia barteri , vallisneries americana (περίπου τόσες οι ρίζες αλλά πολλαπλασιάζοντε οι άτιμες) , 2 echinodorus, 1 ceratofyllum.

Εξοπλισμός: Τα κλασσικά, βιολογικό φίλτρο, θερμοστάτης, θερμομετράκι και αεραντλία

To ενυδρείο στρώθηκε με stress zyme της API βακτήρια μέσα σε 20 περίπου μέρες..

Η αρχική του φάση την πρώτη ημέρα λειτουργίας:

img0084le.th.jpg

Λίγες ημέρες αργότερα, κάπως έτσι...

img0124x.th.jpg

Μόλις στρώθηκε το ενυδρείο κάπως έτσι:

img0129aa.th.jpgimg0139ls.th.jpg

Kαι έτσι:

img0163t.th.jpg

Η τελική φάση του ενυδρείου , η παρούσα ολοκληρωμένη φάση είναι αυτή:

img0217xe.th.jpgimg0219im.th.jpgimg0223kl.th.jpgimg0224v.th.jpg

Παίδες τα σχόλια σας... Θετικά και αρνητικά για να γίνουμε καλύτεροι..

Να επισημάνω είναι το πρώτο μου ενυδρείο το οποίο σχεδιάστηκε και δημιουργήθηκε κάτω από της δικές σας συμβουλές! Είναι σημαντικό για μένα πως για καλή μου τύχη γράφτικα έγκαιρα στο φοβερό αυτό φόρουμ και δεν ταλαιπώρησα κανένα ζωντανό αλλα τους χάρισα θέλω να πιστεύω μια καλύτερη ζωή σε ένα ενυδρείο που μοιάζει με ένα μικρό βιότοπο σώζοντας τα ζώντανα από ποτηράκια (μονομάχος) και άθλια ενυδρεία που βρίσκοντε τανασκελα!! (σαλιγκάρι)..

:)

Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα για τις συμβουλές του τον DELTA66. Τον ευχαριστώ πολύ .. Όπως και όλα τα μέλη του φόρουμ για την βοήθεια τους

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφος ο μονομάχος σου και το σπιτάκι του. Πάντως μου άρεσε περισσότερο το προτελευταίο στάδιο... που τα φυτά είναι πιο μικρά και πιο λίγα... τώρα θέλουν κλάδεμα...και χάρισμα στα μέλoι του φόρουμ :))))

Μου άρεσε πολύ ο βυθός...τι είναι μέσα? coconut η πήλινο βαζάκι???

Και αν δεν κάνω λάθος τα Watt της λάμπας είναι λίγο, ίσος θέλει περισσότερο... όμως τα φυτά που έχεις μάλλον είναι καλά και με αυτό.

Μπράβο σου! Καλή συνεχεια!! )))

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το μονομαχο-ενυδρείο σου!!! :):D:D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά...

wind-sa καρύδα κανονική είναι αυτή στο βυθό και η πέτρα υφαιστιακή...

Όσο για το φωτισμό το έψαξα παραπάνω αλλά δυστυχώς παραπάνω φωτισμός γίνετε μόνο με πατέντα και θα πάνε πολλά λεφτά και ίσως δεν μπορέσω και να το φτιάξω...

Όμως τα 5 Watt φθορίου δεν είναι η ίδια φωτεινότητα με τις άλλες λάμπες .. Βγάζει παραπάνω φως και επειδή διάλεξα και εύκολα φυτά.. Πιστεύω τους αρκεί..

Χρησιμοποιώ και ένα λιπασματάκι υγρό γενικής χρήσης.. και δείχνουν κομπλε..

Προς το παρόν τουλάχιστον..

Όσο αναφορά το τελευταίο στάδιο που έφτασα.. Ήθελα πολύ ένα full planted ενυδρείο..

Να δείχνει ζουγκλίτσα..

Και ο μονομάχος φαίνεται πως το προτιμά να αράζει στα πολλά φυτά να σκαλώνει σε διάφορα μέρη την ουρά του και να βρίσκετε σε αφασία....

Και όταν θέλει να κινηθεί και να εξερευνήσει απο μόνο του ως ψάρι δεν έχει θέμα να "ξεγλιστρά" ανάμεσα στα φυτά.. Δείχνει πολύ ευτυχισμένος αν και νευρίασε πολύ όταν έκανα αλλαγές..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μονο σε σενα για οτι καταφερες σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα :)

Πως σου φαίνεται Σπύρο η ζουγκλίτσα μου???? :D

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό ακόμα... (δυστυχώς η ποιότητα δεν είναι καλή)

img0229rg.th.jpgimg0228rp.th.jpgimg0226wj.th.jpgimg0227v.th.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

:D Πανεμορφο ενυδρειακι και το ψαρακι δειχνει το υπεροχο χρωμα του :)

Η μονη κατ' εμε μικρη παραφωνια το κορδονακι που συγκρατει το φυτο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ..

Nαι δεν έβρισκα πετονιά να δέσω την ανούμπια..:)

με κλωστή δεν κρατήθηκε οπότε ήταν το μόνο που βρήκα να δεθεί και να μην την πιέζει ήταν αυτό

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια στημενο το ενυδρειο μπραβο σου ! :) ναι αν μπορεσεις το σχοινι αλλαξε το......

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.

Τραβα φωτο το βραδυ, χωρις φλας και με φωτα τοπυ ενυδρειου μονο ανοιχτα. Διορθωσε (αν χρειαζεται) την αντιθεση του φωτος απο τις ρυθμισεις.

Το χειμωνα πιθανων να εχεις προβλημα μα ασταθεια στη θερμοκρασια, λογω της κοντινης αποστασης απο το καλοριφερ σε συνδυασμο με τα λιγα λιτρα του ενυδρειου.

ΥΓ πετονια λεπτη για δεσιμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο στημένο και πανέμορφος ψάρης.... Μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο μπραβο σου :buttrock::blush:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια όλους.. Ειλικρινά δεν περίμενα να ακούσω από το φόρουμ ότι σας αρέσει γιατί είναι το πρώτο μου ενυδρείο και εγώ έχω μηδαμεινή εμπειρία! Χαίρομαι που σας αρέσει :bowdown:

Θα κλαδέψω το κερατόφυλλο σε καμια βδομάδα.. Αφήνω λίγο τα φυτά να ηρεμίσουν μετά την τελευταία μεταφύτευση (2 εβδομάδες.. )

Θα κλαδέψω και λίγο τις βαλλισνέριες επίσης .. Πολύ αργότερα την ανούμπια ακόμα θα την αφήσω να ριζώση στην πέτρα.. Οι εχινόδοροι μετά την ήττα που φάγανε κλαδεύτηκαν και τώρα περιμένω να πετάξουν φυλλαράκια τα καινούργια πράσινα μέρη που έβγαλαν.. Γιατί τα παλιά μουχλιασαν και πετάχτηκαν ή φαγώθηκαν από σαλιγκάρια..

Μερικές φωτό ακόμα ..!!! Περιμένω και άλλα σχόλια και παρατηρήσεις! (όχι μόνο για το σκινάκι της ανούμπιας θα το βγάλω είπαμε!!! :blush: ) Κράξτε ελεύθερα!!

img0239w.th.jpgimg0235ql.th.jpgimg0234eu.th.jpg

Απογευματινές..

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι ειναι αυτο?

Σε ενα μηνα που ασχολεισαι τι περιμενες? καλο να δεις? :bowdown:

Εγω στο μηνα πανω αγορασα το πρωτο μου διακοσμητικο καικι και το εβαλα στο ενυδρειο μαζι με κατι θιβετιανους μοναχους σε ενα βουνο, κλασσικα πλαστικα φυτα κλπ

Κατσε λιγο να ευχαριστηθεις πλαστικουρα και μετα το γυριζεις σε "σοβαρος χομπιστας" :buttrock::blush:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα Σπύρο!!!! :buttrock:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους...! Να στε καλά! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ωρίστε και το ψαράκι μου ..Βασιλιάς στο Βιοτοπο του....

img0240i.th.jpgimg0231uc.th.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

Κουκλος.

Μη παραμελησεις ποτε να του εχεις καθαρο νερακι :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κουκλος.

Μη παραμελησεις ποτε να του εχεις καθαρο νερακι :D

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού και επι ευκαιρία να αναφέρω την ρουτίνα του ενυδρείου στην παρουσιαση.

ΡΟΥΤΙΝΑ:

1 φορά την βδομάδα (κάθε παρασκευή συγκεκριμένα) αλλάγη το 30% του νερού του ενυδρείου!..

Βγάζω το νεράκι του ενυδρείου το χύνω και γεμίζω σε μια λέκανη το καινούργιο νερό.

Το προετοιμάζω 1 ώρα ρίχνοντας αντιχλώριο.. Λίγο παραπάνω από την δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής.. Κάνει καλό στο ψαράκι αλλά όχι στην τσέπη μου :D μετά από μια ώρα ρίχνω σιγά σιγά το νεράκι.. Είναι λίγο πιο δροσερό από το νερό του ενυδρείου αλλά προσεχω να μην είναι και πάρα πολύ δροσερό.... Και αλλάξει απότομα η θερμοκρασία...

Μετά από 3 ώρες ρίχνω βακτήρια stress zyme της API για να μην χαλάσει και η βιολογία του φίλτρου..

Την επόμενη μέρα ρίχνω λίγο υγρό λίπασμα για φυτά της kent .. Το 1/3 της δοσολογίας που προτείνουν..

:)

Επίσης κλαδεύτηκε αρκετά το κερατόφυλλο σήμερα για να μην μου ρουφάει όλα τα θρεπτικά συστατικά μιας και τα φυτά μου ανεπτυσονται πολύ καλά καθώς και να μην καλύπτει όλο το φώς!

Ο μονομάχος λίγο φοβάται στις αλλαγές αλλά ΠΑΝΤΑ πριν και μετά την αλλαγή του δίνω ένα σκουλικάκι να ηρεμίσει!!!

Μόλις μπει το φρέσκο νεράκι χαίρεται πολύ!!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Παντως οσο πιο συχνα και παραλληλα μικρες αλλαγες κανεις τοσο το καλυτερο.

Αρκει να υπαρχει ο χρονος και να κανεις τη ρουτινα ευκολη.

Θα μπορουσες να κανεις 5-10% την ημερα?

ή 10-15% καθε 2-3 μερες?

Καλυτερα.

Εχω βρει ενα τροπο ευκολο για αλλαγη στο μικρο ενυδρειακι ως εξης.

- Βαζω στο μπετονακι κρυο νερο απο την προηγουμενη.

- Την επομενη ριχνω στο μπετονακι αντιχλωριο 10 λεπτα πριν την αλλαγη (το δικο μου λεει στις οδηγιες δρα αμεσα)

- Βαζω το μπετονακι λιγο πιο ψηλα απο το ενυδρειο, και βαζω μεσα στο μπετονακι ενα σωληνακι, λεπτο που χρησιμοποιειται στις αεραντλιες, πιανωντας το με μανταλακι για να πιασει πατο. http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0100327002b.jpg

- Δενω απο την αλλη μερια το σωληνα, ενα οχι σφιχτο κομπο, για να μη ειναι δυνατη η ροη. http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0100327006b.jpg

- Ρουφαω μια φορα στο σωληνακι, το πιανω με μανταλακι στο τζαμι και το αφηνω οσο χρονο παρει να γεμιζει. http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0100327003b.jpg

Υπερβολες αλλα μου ειναι ευκολο να το κανω. Γιατι οχι λοιπον?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτή είναι πολύ καλή πατέντα για να μην τρομάζει το ψάρι ίσως το δοκιμάσω την επόμενη φορά! Για να μην τρομάζει το ψάρι από την αλλαγή της θερμοκρασίας την είσοδο του νερού κλπ... Είναι πολύ καλό!! :D

Το σαλιγκάρι μου δεν ξέρω πως τις αντιμετωπίζεις τις αλλαγές νερού... μια χαρά το κόβω... Ετοιμοθάνατο το πήρα και τώρα έχει οργώση όλο το ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...