Jump to content

«diy μπουκάλα Co2”


g_konstantinos

Recommended Posts

Αποφάσισα να φτιάξω DIY μπουκάλα και θέλω μια γνώμη και μια βοήθεια.

Το προτζεκτάκι είναι απλό και ξεκινάει με ένα παγούρι μεταλλικό (750ml) που βρήκα σε είδη για camping, αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να είχε πάνω από 10€, (νομίζω ότι υπάρχει και λίτρου), είναι μεταλλικό έχει μεγάλο στόμιο για να μπορώ να βάζω ζάχαρες, ….κλπ. Και εντάξει πόση πίεση να βγάλει το ζαχαρόνερο 1,2,3 bar ??? Μετά πείρα ένα ρυθμιστή από (e-bay) άλλα 10-15€ και τέλος μία μούφα για να τα συνδέσω, (εδώ θέλω τη βοήθεια σας).Επειδή οι βόλτες και στο μπουκάλι και στο ρυθμιστή είναι κάπως ιδιαιτέρες δεν βρίσκω στο εμπόριο και προσανατολίζομε προς σε κάποιο μηχανουργείο.

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο και έχει βρει τέτοια μούφα; Ή είναι κανείς που να έχει μηχανουργείο με τόρνο και μπορεί να μου το φτιάξει ( εννοείτε ότι θα πληρωθεί )

Σας βάζω και μερικές φωτογραφίες

post-13853-1275467059_thumb.jpg post-13853-1275467076_thumb.jpgpost-13853-1275467095_thumb.jpgpost-13853-1275467121_thumb.jpgpost-13853-1275467141_thumb.jpgpost-13853-1275467159_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το εγχείρημά σου, καλά έκανες και άνοιξες νέο thread.

για τόρνο δεν γνωρίζω όμως.

θα πω ιδέα που μπορεί να μην έχεις σκεφτεί: μήπως μπορείς με 2 μούφες να πετύχεις τις βόλτες που θες; Δηλαδή μια που να ταιριάζει στο μπουκάλι, μια που να ταιριάζει στο μανόμετρο και μια που να συνδέει τα ενδιάμεσα.

Με διαφορετικό μπουκάλι έχεις δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου και το επιγχειριμα σου,θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι βρηκα μπουκαλα Co2 απο πυροσβεστικα ειδη 3 κιλων γεματη με 35 ευρω.Βεβαια εσυ θελεις να την φτιαξεις με το μειγμα οποτε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό το εγχείρημά σου, καλά έκανες και άνοιξες νέο thread.

για τόρνο δεν γνωρίζω όμως.

θα πω ιδέα που μπορεί να μην έχεις σκεφτεί: μήπως μπορείς με 2 μούφες να πετύχεις τις βόλτες που θες; Δηλαδή μια που να ταιριάζει στο μπουκάλι, μια που να ταιριάζει στο μανόμετρο και μια που να συνδέει τα ενδιάμεσα.

Με διαφορετικό μπουκάλι έχεις δοκιμάσει;

οι μουφες στο εμπόριο ειναι του τυπου 1 ιντσα 1/2 ιντσα.... αυτο ειναι κατι ενδιάμεσο

Άλλο μπουκαλι ετσι μεταλλικό δεν εχω δεί κάπου, αλλά αυτο μ' αρέσει και σαν εμφάνηση

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου και το επιγχειριμα σου,θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι βρηκα μπουκαλα Co2 απο πυροσβεστικα ειδη 3 κιλων γεματη με 35 ευρω.Βεβαια εσυ θελεις να την φτιαξεις με το μειγμα οποτε :blush:

Το ξέρω εχω βρεί και εγώ διάφορα, αλλα ειναι που θέλω να είναι και handmade :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω εχω βρεί και εγώ διάφορα, αλλα ειναι που θέλω να είναι και handmade :buttrock:

:blush:

Link to comment
Share on other sites

για πες μας τι ισχυει:

1 δεν ταιριαζει το σπυρωμα?

2 η μπουκαλα εχει μεγαλο στομιο σε σχεση με τη μουφα ή το μανομετρο?

3 η μπουκαλα εχει μικρο στομιο σε σχεση με τη μουφα ή το μανομετρο?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιταξει μηπως ταιριαζουν τιποτα πλαστικες μουφες απο ειδη κηπου ή υδραυλικά?

Ναι όλα αυτα τα υδραυλικά-κήπου πανε με υποδιερέσεις της ιντσας.

Link to comment
Share on other sites

Ανοξειδωτη μουφα σε ολες τις διαστασεις θα βρεις στο Πειραια κοντα στο Παπαστρατο,ακριβως πανω στις γραμμες του τρενου.

Παρε μαζι σου τη μπουκαλα και πηγαινε ειμαι σιγουρος οτι θα σου βρουν λυση.

Ειναι εισαγωγεας ανοξειδωτων προιοντων απο παξιμαδι μεχρι ναυτιλιακα ειδη.

Θεοδοσιαδης λεγετε.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

για πες μας τι ισχυει:

1 δεν ταιριαζει το σπυρωμα?

2 η μπουκαλα εχει μεγαλο στομιο σε σχεση με τη μουφα ή το μανομετρο?

3 η μπουκαλα εχει μικρο στομιο σε σχεση με τη μουφα ή το μανομετρο?

Η μουφα αυτή που εχω στη φωτογραφία ειναι απο υδραυλικά είδη και είναι απο 1 ιντσα σε 1 ιντσα,

Της μπουκάλας ειναι ελαχιστα ποιο μεγαλη και του ρυθμιστή ελαχιστα πιο μικρή.

Και νομήζω πως και το σπύρωμα πρεπει να ειναι διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησε τη συμβουλή του φίλου και περιμένουμε ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

Η μουφα αυτή που εχω στη φωτογραφία ειναι απο υδραυλικά είδη και είναι απο 1 ιντσα σε 1 ιντσα,

Της μπουκάλας ειναι ελαχιστα ποιο μεγαλη και του ρυθμιστή ελαχιστα πιο μικρή.

Και νομήζω πως και το σπύρωμα πρεπει να ειναι διαφορετικό

Αν της μπουκαλας ειναι λιγο μεγαλυτερη απο 1 ιντσα και του ρυθμιστη λιγο μικροτερη απο 1 ιντσα,τοτε δοκιμασε μια μουφα 3/4-1 1/4.

Εκει που σου λεω εχουν ολες τις διαστασεις και τους συνδιασμους σε ανοξειδωτα υδραυλικα,θα τα δοκιμασετε και θα βρεις τη καταλληλη.

Link to comment
Share on other sites

Αν της μπουκαλας ειναι λιγο μεγαλυτερη απο 1 ιντσα και του ρυθμιστη λιγο μικροτερη απο 1 ιντσα,τοτε δοκιμασε μια μουφα 3/4-1 1/4.

Εκει που σου λεω εχουν ολες τις διαστασεις και τους συνδιασμους σε ανοξειδωτα υδραυλικα,θα τα δοκιμασετε και θα βρεις τη καταλληλη.

Τα εχω δει και αυτα αλλά δεν. Ειναι κάτι ενδιάμεσο απο 1" και 3/4"

Εχω ψάξει σε μεταλλικά σε ανοξείδωτα σε χάλκινα σε πλάστικα, τίποτα.

Η μπουκάλα εχει δικιά της διάμετρο άσχετη που κανει μόνο στο καπάκι της, δεν ακολουθεί τα στάνταρ των υδραυλικών.

Γι' αυτο ψάχνω για τόρνο και μάλιστα εχω δει που εχοθν ενα υλικό σκλήρό πλαστικό ασπρο. Αυτο νομήζω θα εχει και καλύτερη στεγανοποιηση.

ΕΝΑΣ ΤΟΡΝΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο ψάχνω για τόρνο και μάλιστα εχω δει που εχοθν ενα υλικό σκλήρό πλαστικό ασπρο. Αυτο νομήζω θα εχει και καλύτερη στεγανοποιηση.

Tεφλόν.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο θα εννοει ο φιλος μας.

Αν εχω καταλαβει σωστα, δεν ταιριαζουν οι βολτες.

Το τεφλον αν δεν ταιριζουν οι βολτες δεν κανει τιποτα.

Μπαινει επιπροσθετα για επιπλεον στεγανοποιηση σε βολτες που ηδη ειναι απολυτα ταιριαστες.

Αναμενουμε νεα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο θα εννοει ο φιλος μας.

Αν εχω καταλαβει σωστα, δεν ταιριαζουν οι βολτες.

Το τεφλον αν δεν ταιριζουν οι βολτες δεν κανει τιποτα.

Μπαινει επιπροσθετα για επιπλεον στεγανοποιηση σε βολτες που ηδη ειναι απολυτα ταιριαστες.

Αναμενουμε νεα.

:buttrock:

Το τεφλόν δεν κάνει τίποτα αν η διάμετρος είναι μικρότερη αλλά αν είναι μεγαλύτερη (όχι πολύ ) με αρκετό τεφλόν πάνω στα πάσα βιδώνει κανονικά η μούφα. Τ

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δοκιμασες ολα τοτε μαλλον το σπιρωμα στη μπουκαλα ειναι σε μετρικο για αυτο και δεν βρησκεις κατι να ταιριαζει.

Θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να κανεις μια πατεντα...

Μηχανουργια και τορνους θα βρεις στο Πειραια,υπαρχουν πολλα στα στενα κοντα στο λιμανι.

Link to comment
Share on other sites

με το τεφλον και τη μουφα που εχεις δεν θα μπορεσεις να κανεις κατι γιατι αν καταλαβα καλα οι διαφορες τρυπας φιαλης-μουφας και φιαλης-ρυθμιστη ειναι ελαχιστες. εκτος αν βρεις καμια αρκετη μικροτερη μουφα. αν βρεις μουφα και τεφλον, μπορεις να παρεις εργαλεια απο τα σιδηρικα της γειτονιας σου και να κατασκευασεις τις βολτες-πασσα. αν θυμαμαι καλα λεγεται κολαουζο. στην ουσια το τεφλον θα παρει τη μορφη δακτυλιδιου που θα εχει εξωτερικα και εσωτερικα βολτες. εξωτερικα θα πιανει στη φιαλη και εσωτερικα θα σφιγγει μια μουφα, που στη μια πλευρα θα ειναι πολυ στενη πχ 1/2 ιντζα(οση και η τρυπα που θα ανοιξεις στο τεφλον) και στην αλλη πλευρα θα εχει διασταση τετοια ωστε να σφιγγει με το ρυθμιστη.

τορνους, καθως και εργαλεια εχει πληθωρα στο πειραια που σου ειπαν τα παιδια. δυστηχως εγω δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα. η τεχνη ειναι απο το πατερα μου που εχει κανει κατι κουφα στο παρελθον.

μια αλλη λυση θα ηταν να κολουσες τη μουφα. αυτο ομως προυποθετει εμπειρια στις κολησεις γιατι υποθετω οτι η φιαλη ειναι απο αλουμινιο και γενικα τετοιες κολησεις ειναι δυσκολες.

θα το σκεφτω λιγο, θα ρωτησω και τον πατερα μου αυριο και αν βγαλω συμπερασματα θα σου πω. εσυ σε ποια περιοχη παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε "τεφλόν" δεν εννοούμε πάντα το τεφλόν που βάζουμε στο σπείρωμα των σωλήνων για στεγανοποίηση :blush:

Ο g_konstantinos ρωτάει για ένα σκληρό άσπρο πλαστικό που χρησιμοποιούν στους τόρνουν. Το υλικό αυτό είναι το τεφλόν.

Όχου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε μηχανουργειο δουλευω , στειλε ενα πμ να σου δωσω στοιχεια να περασεις μια βολτα να δουμε τι μπορουμε να κανουμε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας θα τα κοιτάξω όλα.

Όσο για το τεφλόν (αυτό είναι που θέλω) υπάρχει σε πολλές μορφές.

Είναι αυτή η άσπρη ταινία που βάζουν γύρω από τις βόλτες ενός σωλήνα για στεγανοποίηση από το νερό (παλιά βάζανε κάτι που μοιάζει με τρίχες, δεν θυμάμαι πως το λένε).

Αλλά υπάρχει και σε ράβδους και το χρησιμοποιούν στα μηχανουργία (κάτι τέτοιο http://www.veltitech.com/Pages/ptfe/teflon.htm )

Ευχαριστώ dragonld θα κατέβω μια βόλτα και από Πειραιά ( αν και για μένα είναι λίγο μακριά, μένω Μενίδι)

Geosid θα σου στείλω πμ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

παλιά βάζανε κάτι που μοιάζει με τρίχες, δεν θυμάμαι πως το λένε

λινάρι νομίζω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

λινάρι νομίζω :buttrock:

Κανάβη υδραυλικα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...