Jump to content

Ιδεες για νεο μικρο δισκαδικο.


Γιωργος guppy

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους .Εδω και πολλους μηνες σκεφτομουν τι ψαρια να βαλω στο καινουργιο ενυδρειο μου μαρκας juwel 600.To ενυδρειο ειναι καθαρα 60λ.Μετα λοιπον απο συζητηση με συνχομπιστα μου ειπε οτι μπορω και να το κανω Δισκαδικο αλλα υπο καποιους ορους να εχει καλο φιλτραρισμα να βαλω μονο 2 δισκους και να κανω καθε εβδομαδα 30% αλλαγη νερου.Στο ενυδρειο σκεφτομαι να βαλω ασπρη αμμο,ξυλα και λιγα φυτα.Απο φιλτραρισμα σκεφτομαι το μαμισιο φιλτρο και ενα εξωτερικο για καλυτερο φιλτραρισμα καλυτερη ποιοτητα νερου και περισσοτερο βιλογικο υλικο.Το νερο θα προετοιμαζετα με τυρφη και ολες τις τιμες που χρειαζονται οι δισκοι.Τι λετε μπορει να γινει κατι τετοιο?Καποια συμβουλη?

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η παραπανω κινηση ειναι εντελως λανθασμενη.

Και αλλος ενας φιλος ηθελε να κανει κατι παρομοιο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=43106&st=0

Το θεμα δεν ειναι να σε απογοητευσουμε και ελπιζω να μην το δεις ετσι, αλλα να σε βοηθησουμε να μην κανεις τα λαθη που καναμε ολοι πριν πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις 2 δισκους σε 60λτ ειναι σαν να βαζεις 2 rottweiler σε ενα μπαλκονι 2μετρων. :buttrock:

Δυστυχως φιλε μου αλλα δεν μπορεις.

Έγινε επεξεργασία - peris
Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο του φιλου Μιχάλη μιλαει για bare bottom ενυδρεια αν διαβασεις με πολυ συχνες αλλαγες (σχεδον καθημερινες) και μιλαει για συντηρηση.

Πιο κατω επισης γραφει τις αποψεις αλλων breeders που μιλανε για 25-57 λιτρα ανα δισκο.

Εγω απο προσωπικη μου εμπειρια θα σε συμβουλευα να μην το επιχειρησεις διοτι μονο κουραση θα σου βγαλει ενα τετοιο εγχειρημα και τιποτε παραπανω.

Διαβασε προσεκτικα ολο το αρθρο και οχι μονο την αρχη .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα το εκανα.Το θέμα είναι να ζουν ευχαρίστα τα ζωντανά και με αξιοπρέπεια.Ξερεις βασιλιά χωρίς παλάτι; :buttrock:

Και μην ξεχνάμε ότι ο δίσκος είναι κοπαδοψαρο

Link to comment
Share on other sites

Γιωργακη....

Λέγοντας bare bottom εννοει αδειο ενυδρειο, με μονο νερο φιλτροκαιτα ψαρια!!

Ουτε αμμο, ουτε ξύλα ουτε τίποτα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα το εκανα.Το θέμα είναι να ζουν ευχαρίστα τα ζωντανά και με αξιοπρέπεια.Ξερεις βασιλιά χωρίς παλάτι; :buttrock:

Και μην ξεχνάμε ότι ο δίσκος είναι κοπαδοψαρο

Αν κανεις μια ερευνα θα δεις οτι οσοι ασχολουνται με αναπαραγωγες... σε ποσα λίτρα εχουν το ζευγαρι??

Αρα παντα μιλαμε υπο προυποθεσεις..... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεκουμε την αναπαραγωγη στο θεμα. Αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι δεν μιλαμε για αναπαραγωγες.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο οτι ΔΕΝ μιλαμε για αναπαραγωγη...

Απλα επειδη ΔΕΝ ξερω τι συζητηση ειχε με τον συνχομπιστα που αναφερει.... καλό ειναι να διευκρινηστεί αυτό.

Γιατι μπορει να εχει δει και να εχει διαβάσει δισκοι και δισκακια σε 60 ή 80 λίτρα... οπότε να ξερει απλά ποτε γίνεται...

Αλλα μη φευγουμε αλλο απο το θεμα... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι απλό,60 λίτρα και δίσκοι απλά δεν.....Αργα ή γρηγορα θα έρθουν προβλήματα.Μην το κάνεις Γιώργο,θα απογοητευτεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι απλό,60 λίτρα και δίσκοι απλά δεν.....Αργα ή γρηγορα θα έρθουν προβλήματα.Μην το κάνεις Γιώργο,θα απογοητευτεις. :buttrock:

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιές παραμέτρους και τεχνάσματα θα το κάνει όμως..

Ίσως να υπάρχει κάποιο σκεπτικό για 2 δίσκους σε μικρότερο από τα συνηθες ενυδρεία..

Πάντως εκτός από άποψη χώρου.. Πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα με αμωνία..

Είχα διαβάσει στο google ένα θέμα με δίσκους σε 80 λίτρα και ενώ αρχικά όλα ήταν μια χαρά και τα ψαράκια μια χαρά μετά από καιρό είχε εμφανιση αμωνίας...

Σε αυτά τα λίτρα έχεις πολλές επιλογές για ψαράκια που θα ζήσουν μια χαρά και δεν θα απογοητευτείς..

Οπότε θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες. Όμως ας μας πει πλήρως το σκεπτικό του. Για το πως θα το κάνει

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

60 lt με αλλαγες 2 φορες την ημερα απο 15λιτρα δεν προκειται να του ανεβασει αμμωνια.

Αλλα θα βγουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε κάτω από ποιές παραμέτρους και τεχνάσματα θα το κάνει όμως..

Ίσως να υπάρχει κάποιο σκεπτικό για 2 δίσκους σε μικρότερο από τα συνηθες ενυδρεία..

Πάντως εκτός από άποψη χώρου.. Πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα με αμωνία..

Είχα διαβάσει στο google ένα θέμα με δίσκους σε 80 λίτρα και ενώ αρχικά όλα ήταν μια χαρά και τα ψαράκια μια χαρά μετά από καιρό είχε εμφανιση αμωνίας...

Θα χρειάζεται σχεδον κάθε μερα αλλαγη,τα ψάρια δεν θα έχουν τον χώρο που πρέπει να κινηθούν.Εκτουτου δεν θα δειξουν συμπεριφορές(και κυριως μέσα απο κοπάδι).Δεν ξέρω ποσο καιρο θα αντέξουν,αλλά το ξεκίνημα ειναι λάθος.Σε βάθος χρόνου θα φανουν πολλά.Το θέμα πρώτιστα ειναι να χαιρομαστε το ενυδρείο και τα ψάρια μας,οχι να τρέχουμε να σώσουμε καταστάσεις.Αποψη μου να μην το κάνει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ε.. Δεν θα χαλάσει η βιολογία όμως? Πως θα αναπαραχθούν τα βακτήρια άμα αλλάζεις κάθε μέρα νερό?? Εκτός αν όταν βάλεις τα ψάρια έχεις ώριμο ενυδρείο.. Ίσως με μια τέτοια σκέψη να γίνετε...

Να μην βάλεις ψάρια και κανα 2 μηνο.. Να αφήσεις να πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια σε μεγάλο βαθμό.. Όσο στρώνεις να μην κάνεις αλλαγές νερού.. Άντε μια φορά..

Αλλά και πάλι δεν έχω την εμπειριά για να πω, ξέρεις τότε δεν θα έχεις πρόβλημα..

Ναι δίκιο έχετε... Θα ζοριστή.. Και δεν είναι τα λίτρα που δεν έχεις επιλογές.. Έχει κάποιες επιλογές..

Εγώ θα έβαζα μικρά ψαράκια... Κανα μικρό κοπαδάκι από 5 tetra ή κανένα χαρέμι από ζωοτόκα..

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα κυβο με 2 δισκους ( ζευγαρι ) bare bottom επρεπε να κανω 2 αλλαγες τη μερα 40% . ειναι κουραστικο και η κατασταση μπορει να ξεφυγει γρηγορα εκτος ελεγχου πραγμα που δεν αξιζει ουτε για σενα ουτε και για τα ψαρια να περασουν καποια ταλαιπωρια .

Καλυτερα να μην το δοκιμασεις να το κανεις .

Link to comment
Share on other sites

αδτο καλητερα οι δισκοι οπως εμαθαν και σε εμενα ειναι κοπαδοψαρα θελουν να ειναι τουλαχιστον 4-5 μαζι

και θελουν καμποσα λιτρα ο κα8ενας εμενα τα νουμερα δεν μου εβγεναν ουτε για 180

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42554

αστο καλητερα θα κουραζεσε εσυ και οι δισκοι δεν θα ειναι χαρουμενοι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...