Jump to content

Black Water Vs Tds


Geosid

Recommended Posts

λοιπον οπως ειπαμε και χτες θα εκανα σημερα ενα ''πειραμα'' με την καλη εννοια ...

Τα υλικα μου

3 ιδιους κουβαδες 10λιτρους

μια συριγγα 5 ml

ενα μπουκαλι black water

ενα tds meter

μια φωτογραφικη μηχανη :D

και νερο :D

*10 λιτρα νερο απο το ενυδρειο μου

dsc0001800x600.jpg

*10 λιτρα νερο απο τη βρυση χωρις να εχει περασει απο προφιλτρα

dsc0002800x600r.jpg

*10 λιτρα νερο απο την Αντιστροφη Οσμωση ( φρεσκο νερο ) οχι απο αυτο που εχω στο βαρελι και αφου ειχε γινει flashing στη μεμβρανη

dsc0003800x600a.jpg

Μετρηθηκε το tds στους κουβαδες ενω ειχαν την ιδια θερμοκρασια τα νερα ( δεν ξερω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο )

Νερο ενυδρειου

dsc0004800x600.jpg

Νερο Βρυσης

dsc0006800x600.jpg

Νερο Αντιστροφης Οσμωσης

dsc0008800x600.jpg

Στη συνεχεια πηρα τη συριγγα και εβαλα 5ml απο black water σε καθε κουβα

dsc0009800x600.jpg

dsc0010800x600.jpg

Ανακατεψα το νερο στους κουβαδες για να ''διαλυθει'' το black water

dsc0011800x600.jpg

και μετα απο κανα 10λεπτο μετρησα τους κουβαδες

Νερο Ενυδρειου

dsc0012800x600.jpg

Νερο Βρυσης

dsc0013800x600.jpg

Νερο Αντιστροφης Οσμωσης

dsc0014800x600.jpg

Τα αποτελεσματα θα τα δειτε μονοι σας στις φωτογραφιες .

Αξιζει να πουμε οτι η ποσοτητα που εβαλα 5ml αντιστοιχη για 400 λιτρα περιπου χωρις να λεει κατι πανω η συσκευασια ,οποτε πιστευω οτι αυτη η αυξηση ειναι ελαχιστη (κατα την γνωμη μου )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γεωσιδιε!!!

Μπορεις να εξηγησεις τα αποτελεσματα του πειραματος σου με απλα λογια και για μας τους αρχαριους δισκαδες που δεν καταλαβαινουμε???? :D:D:D:)<_<

Βλεπω οτι η ενδείξεις του TDS αυξηθηκαν ελαχιστα.... αυτο ειναι καλο η κακο? εσυ τι περιμενες σαν αποτελεσμα???

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το πειραμα...

Συμπεραινουμε πως η διαφορα στο TDS οταν προκειται για πολλα λιτρα ενυδρειου παρα ειναι ελαχιστη,ισως και μη ανιχνευσιμη τηροντας την δοσολογια του σκευασματος.... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γεωσιδιε!!!

Μπορεις να εξηγησεις τα αποτελεσματα του πειραματος σου με απλα λογια και για μας τους αρχαριους δισκαδες που δεν καταλαβαινουμε???? :D:D:D:)<_<

Βλεπω οτι η ενδείξεις του TDS αυξηθηκαν ελαχιστα.... αυτο ειναι καλο η κακο? εσυ τι περιμενες σαν αποτελεσμα???

:wootwoot:

Και εγω αρχαριος ειμαι φιλε μου :wootwoot:

Κατα τη γνωμη μου ειναι καλο , εαν κρινουμε οτι η ποσοτητα του υγρου που μπηκε στους κουβαδες ηταν η ποσοτητα για 400 λιτρα .

Εγω περιμενα ενα παρομοιο αποτελεσμα , δηλαδη ελαχιστη αυξηση του tds .

Βεβαια με την πρωτη ευκαιρια που θα πεσει στα χερια μου black water αλλης εταιρειας θα το ξανακανω για να μπορω να εχω καποιο μετρο συγκρισης :hysterical: και μια γενικοτερη αποψη για τα black water

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ΔΕΝ ολοκληρώθηκε το πείραμα...

Θελω μετρησεις καθε μερα με σταθερη θερμοκρασια και κυκλοφορια νερου. :D

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ΔΕΝ ολοκληρώθηκε το πείραμα...

Θελω μετρησεις καθε μερα με σταθερη θερμοκρασια και κυκλοφορια νερου. :D

Εδω εχεις δικιο .

Γιατι μπορει μετα απο μια ωρα - 5 ωρες -1 ημερα να ερχοταν μεγαλυτερη αυξηση του tds και αυτη να ηταν μονο μια στιγμιαια αυξηση .

Δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω αυτο που λες γιατι θα χρειαστω 3 θερμοστατες και 3 κυκλοφοριτες . :D

Μπορω ομως να το δοκιμασω με την αλλαγη νερου που ειναι να κανω το βραδυ .

Κανω αλλαγη 200 λιτρα νερο προσθετω 1 καπακι μετραω και τυχαιες ωρες μεσα στο σ/κ μπορω να σου πω αποτελεσματα μετρησεων με σταθερη θερμοκρασια και κυκλοφορια νερου στο κυριος ενυδρειο .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πείραμα!!! Εγώ προτείνω καρφίτομα... :D Sticky

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι ΔΕΝ ολοκληρώθηκε το πείραμα...

Θελω μετρησεις καθε μερα με σταθερη θερμοκρασια και κυκλοφορια νερου. :D

Πιστεύω ότι δε θα αλλάξει τίποτα. Δε μιλάμε ούτε για pH ούτε για κάτι άλλο που μπορεί η τιμή του να αλλάξει σε λίγες ώρες ή και μέρες παρά μόνο εάν γίνει εξάτμιση νερού. Το TDS είναι όπως λένε και τα αρχικά Total Dissolved Solids δηλαδή ολικά διελυμένα στερεά λαϊκιστή. Πράγμα που σημαίνει πως εάν τα αφήσει μια βδομάδα και εξατμιστεί λίγο νερό η μέτρηση θα αλλάξει και δε θα έχει ανταπόκριση στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα blackwater έκανες το πείραμα ? Δεν βλέπω φωτό από την δουλειά για αυτό ρωτάω .

Το θέμα δεν είναι αν το black water το συγκεκριμένο ανεβαζει TDS αλλά ποια το ανεβάζουν ...

Και το KENT δεν ανεβαζει σχεδόν καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Με ένα blackwater έκανες το πείραμα ? Δεν βλέπω φωτό από την δουλειά για αυτό ρωτάω .

Το θέμα δεν είναι αν το black water το συγκεκριμένο ανεβαζει TDS αλλά ποια το ανεβάζουν ...

Και το KENT δεν ανεβαζει σχεδόν καθόλου

εαν δεις στο ποστ #4 το γραφω

Βεβαια με την πρωτη ευκαιρια που θα πεσει στα χερια μου black water αλλης εταιρειας θα το ξανακανω για να μπορω να εχω καποιο μετρο συγκρισης   και μια γενικοτερη αποψη για τα black water

Eνα ειχα στα χερια μου ενα δοκιμασα :D Με το καιρο θα γινουν μετρησεις και σε αλλα προιοντα , δεν ειμαι για να δωσω 100-150 ευρο να παρω ολα τα black water που κυκλοφορουν στην αγορα :D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις ΚΕΝΤ γιωργο.

Θα περασω να σου αφησω να κανεις το πειραμα με τις ιδιες συνθγξες και ποσοτητες. οκ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις ΚΕΝΤ γιωργο.

Θα περασω να σου αφησω να κανεις το πειραμα με τις ιδιες συνθγξες και ποσοτητες. οκ?

ok :D

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε .....

Νερο Βρυσης

brisi.jpg

Νερο Βρυσης με ΚΕΝΤ Blackwater expert

brisikent.jpg

Νερο Βρυσης με Sera Blackwater Aquatan

brisisera.jpg

Νερο Βρυσης με Tetra Blackwater Extract

brisitetra.jpg

Να πω οτι η ποσοτητα του blackwater σε ολους τους κουβαδες ειναι 5ml ασχετος με το τι λεει το καθε προιον πανω του .

Σε λιγο η συνεχεια ( εχω βαλει να γεμισω τους κουβαδες με οσμωση ) :D

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουμε .....

Νερο Βρυσης

brisi.jpg

Νερο Βρυσης με ΚΕΝΤ Blackwater expert

brisikent.jpg

Νερο Βρυσης με Sera Blackwater Aquatan

brisisera.jpg

Νερο Βρυσης με Tetra Blackwater Extract

brisitetra.jpg

Να πω οτι η ποσοτητα του blackwater σε ολους τους κουβαδες ειναι 5ml ασχετος με το τι λεει το καθε προιον πανω του .

Σε λιγο η συνεχεια ( εχω βαλει να γεμισω τους κουβαδες με οσμωση ) :D

Το οτι χρησιμοποιείς σε κάθε κουβά την ίδια ποσότητα από Black Water είναι λάθος αφού η κάθε εταιρεία κάνει ξεκάθαρο το πόση ποσότητα χρειάζεται για να κάνει "μαυρο" το νερό. Σε άλλες μπορεί να είναι πυκνότερο και άλλες αρραιότερο..Άρα καλό θα ήταν να πήγαινες σύμφωνα με τις οδηγίες της κάθε εταιρείας.. :D

Link to comment
Share on other sites

πως θα μπορεις να βγαλεις ομως ετσι συμπερασμα απο τη στιγμη που η μια εταιρεια σου λεει 5 μλ στα 400 λιτρα και η αλλη 5 μλ στα 10 ?

Link to comment
Share on other sites

πως θα μπορεις να βγαλεις ομως ετσι συμπερασμα απο τη στιγμη που η μια εταιρεια σου λεει 5 μλ στα 400 λιτρα και η αλλη 5 μλ στα 10 ?

Για να έχεις συγκρίσιμα αποτελέσματα πρέπει να πας σίγουρα σύμφωνα με τις οδηγίες. Εάν ισχύει το παράδειγμά ότι "η μια εταιρεια σου λεει 5 μλ στα 400 λιτρα και η αλλη 5 μλ στα 10" τότε για να μη χαθεί "υλικό" τροποπίησε τις αναλογίες για 10 λίτρα (αφού της 2ης εταιρείας θα ήθελες 200ml)! Και τότε μετρας την πραγματική τιμή με το TDS για κάθε εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις συγκρίσιμα αποτελέσματα πρέπει να πας σίγουρα σύμφωνα με τις οδηγίες. Εάν ισχύει το παράδειγμά ότι "η μια εταιρεια σου λεει 5 μλ στα 400 λιτρα και η αλλη 5 μλ στα 10" τότε για να μη χαθεί "υλικό" τροποπίησε τις αναλογίες για 10 λίτρα (αφού της 2ης εταιρείας θα ήθελες 200ml)! Και τότε μετρας την πραγματική τιμή με το TDS για κάθε εταιρεία.

αν βαλω πχ αντι για 5 μλ την ποσοτητα που λεει το μπουκαλι ( 15μλ ) και μετρωντας το tds δεν εχει γινει καμια αλλαγη ??? :D

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω πχ αντι για 5 μλ την ποσοτητα που λεει το μπουκαλι ( 15μλ ) και μετρωντας το tds δεν εχει γινει καμια αλλαγη ??? :D

Η μόνη διαφορά που θα υπάρχει θα είναι στο χρώμα, αφού κάθε εταιρεία "παράγει" το δικό της χρώμα. Άρα πηγαίνοντας σύμφωνα με τις οδηγίες, βλέπει ο καθένας τα χρώματα, μετράς το TDS του κάθε νερού και μετά είναι στο χέρι του καθενός ποιό θα προμηθευτεί σύμφωνα πάντα με το επιθυμητό χρώμα αλλά και πρωτίστως με τις τιμές του TDS.

Link to comment
Share on other sites

εν μερη λεμε το ιδιο πραγμα .

Η εταιρεια μπορει να λεει παραδειγμα

5μλ στα 10λιτρα

εαν του βαλω 5μλ στα 10 λιτρα και το tds παει 170

και εαν του βαλω 50μλ παλι στα 10 λιτρα και το tds μεινει σταθερο τοτε βγαινει το συμπερασμα οτι απο την ποσοτητα που λεει η εταιρεια δεν αλλαζει τιποτα παρα μονο οτι σκουραινει το χρωμα σε περιπτωση υπερδοσολογιας .

Link to comment
Share on other sites

εν μερη λεμε το ιδιο πραγμα .

Η εταιρεια μπορει να λεει παραδειγμα

5μλ στα 10λιτρα

εαν του βαλω 5μλ στα 10 λιτρα και το tds παει 170

και εαν του βαλω 50μλ παλι στα 10 λιτρα και το tds μεινει σταθερο τοτε βγαινει το συμπερασμα οτι απο την ποσοτητα που λεει η εταιρεια δεν αλλαζει τιποτα παρα μονο οτι σκουραινει το χρωμα σε περιπτωση υπερδοσολογιας .

Μπορεί να μην ισχύει πάντα αυτό αφού δεν υπάρχει υπερδοσολογία. Υπάρχει πάντα η κανονική δοσολογία για το προιόν της κάθε εταιρείας. Άρα σύμφωνα με το πείραμά σου χρησιμοποιώντας από κάθε εταιρεία ίδια ποσότητα "υλικού" σε σταθερό πάντα όγκο νερού, τότε το TDS θα έπρεπε να αλλάζει αρκετά, αφού πάνω κάτω όλα τα Black Water το ίδιο τελικό αποτελεσμα έχουν όταν αραιωθεί η κατάλληλη ποσότητα στα τελικά λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

εν μερη λεμε το ιδιο πραγμα .

Η εταιρεια μπορει να λεει παραδειγμα

5μλ στα 10λιτρα

εαν του βαλω 5μλ στα 10 λιτρα και το tds παει 170

και εαν του βαλω 50μλ παλι στα 10 λιτρα και το tds μεινει σταθερο τοτε βγαινει το συμπερασμα οτι απο την ποσοτητα που λεει η εταιρεια δεν αλλαζει τιποτα παρα μονο οτι σκουραινει το χρωμα σε περιπτωση υπερδοσολογιας .

χλωμό εώς άσπρο να αλλάξεις τη δοσολογία και να μείνει το TDS ίδιο... αυξάνεις δοσολογία τόσο θα ανεβαίνει. Πάντως σύμφωνα με το πείραμά σου είναι εντελώς αμελητέες οι διαφορές πίστευω και δε πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν. Σε όλες τις εταιρείες υπάρχει μια αύξηση του TDS... σε άλλες πολύ σε άλλες λίγο αλλά τα νούμερα είναι τόσο μικρά κατα τη γνώμη μου που είναι εντελώς αμελητέα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ισχύει πάντα αυτό αφού δεν υπάρχει υπερδοσολογία. Υπάρχει πάντα η κανονική δοσολογία για το προιόν της κάθε εταιρείας. Άρα σύμφωνα με το πείραμά σου χρησιμοποιώντας από κάθε εταιρεία ίδια ποσότητα "υλικού" σε σταθερό πάντα όγκο νερού, τότε το TDS θα έπρεπε να αλλάζει αρκετά, αφού πάνω κάτω όλα τα Black Water το ίδιο τελικό αποτελεσμα έχουν όταν αραιωθεί η κατάλληλη ποσότητα στα τελικά λίτρα..

Και λέω ότι το TDS θα έπρεπε να αλλάζει αρκετά σύμφωνα με το πείραμά σου χρησιμοποιώντας ίδιες ποσότητα από το αρραιότερο και από το πυκνότερο για τα ίδια τελικού λίτρα νερού.

Link to comment
Share on other sites

χλωμό εώς άσπρο να αλλάξεις τη δοσολογία και να μείνει το TDS ίδιο... αυξάνεις δοσολογία τόσο θα ανεβαίνει. Πάντως σύμφωνα με το πείραμά σου είναι εντελώς αμελητέες οι διαφορές πίστευω και δε πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν. Σε όλες τις εταιρείες υπάρχει μια αύξηση του TDS... σε άλλες πολύ σε άλλες λίγο αλλά τα νούμερα είναι τόσο μικρά κατα τη γνώμη μου που είναι εντελώς αμελητέα!

Συμφωνώ ότι τα νούμερα είναι αμελητέα. Σκέφτεσαι όμως να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα διαλύματα που θεωρητικά είναι το αρραιό και να "πας" στα τελικά σου λίτρα? Εαν πχ για 5ml υλικού το TDS είναι 150 και είναι σχεδόν η ίδια τιμή με τα άλλα προιόντα, τότε για τα 50 ml που θα θέλει για τα ολικά λίτρα του ενυδρείου που θα φτάσει η τιμή???

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα νούμερα είναι αμελητέα. Σκέφτεσαι όμως να χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα διαλύματα που θεωρητικά είναι το αρραιό και να "πας" στα τελικά σου λίτρα? Εαν πχ για 5ml υλικού το TDS είναι 150 και είναι σχεδόν η ίδια τιμή με τα άλλα προιόντα, τότε για τα 50 ml που θα θέλει για τα ολικά λίτρα του ενυδρείου που θα φτάσει η τιμή???

το ίδιο θα φτάσει... το ένα νούμερο είναι σε πλήρη αναλογία με το άλλο... δηλαδή πάλι 150 θα είναι το TDS :D

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο θα φτάσει... το ένα νούμερο είναι σε πλήρη αναλογία με το άλλο... δηλαδή πάλι 150 θα είναι το TDS :D

Ε πως το ίδιο όταν για 5 ml υλικού στα 10 λίτρα νερό έχουμε TDS 150, στα 50ml που χρειαζόμαστε από το συγκεκριμένο υλικό πάλι 150 θα έχουμε? Τι τα χρειαζόμαστε τότε τα υπόλοιπα 45ml αφού θα έχουμε "πιάσει" το επιθυμητό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...