Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου με ασυνηθιστα υλικα


scalare

Recommended Posts

Φτιαχνω ενα ενυδρειο με πραγματικα ασυνηθιστα υλικα το ποιο θα σας το παρουσιασω σε λιγο καιρο οταν φτασει σε καποιο αξιοπρεπες σταδιο και θα μοιαζει με ενυδρειο τραβαω φωτος.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης μπορει να μπει αφρος πολυορεθανης εντος του ενυδρειου η ειναι επηβλαβες για τα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οτιδηποτε ειναι τοξικο,χημικό κτλ σαφως κ ειναι επιβλαβεις για τα ψαρια!!οχι μονο επιβλαβεις αλλα καταδικαστικό κιολας. Ποιος ο λογος να κανεις κατι τετοιο οταν υπαρχουν ενυδρειακες σιλικονες?!?!?

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να το κωλυσω με τον αφρο αλλα να γεμισω την πλατη του ενυδρειου οπως φουσκωνει ο αφρος σε ακανωνιστα σχηματα να δημιουργιθει κατι σαν 3d background αλοστε απο τζαμι ειναι μονο η προσοψη το υπολοιπο ενυδρειο εινα κατασκευασμενο απο μεταλο ξυλο ναυλον και οτι ειχα περισεμα στην αποθηκη ειναι μια δωκιμη που κανω και αν δουλεψει χαλαλι ο κοπος αλιος δεν χανω και χρηματα μεχρι τωρα δεν εχω δωσει πανω απο 20 ευρο απλα σπαταλησα λιγο απο τον ελευθερο χρονο μου.

Link to comment
Share on other sites

εντος του ενυδρειου με τιποτα !!! ειναι απαγορευτικο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την αμεση ανταπωκρση και συντομα θα ανηξω θεμα με την παρουσιαση του ενυδρειου πατεντα

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ! Αυτο που θελεις φιλε μου ειναι το ΦΕΛΙΖΟΛ!!! κ οχι αυτη η αφροκολλα.... :D ΚαΑαΑΑΑπου ειχε παρει το ματι μου ενα τοπικ απο ενα γυναικειο χερι αν θυμαμαι καλα που εκανε ακριβως αυτο που λες......3D πλατη απο ΦΕΛΙΖΟΛ!! Απλο ηταν.......περνεις ενα κομματι(χοντρο,μπλε-οικοδομικο-μονωτικό) αυτο το κλασσικο τελος παντων κ με ενα καμινετο αρχιζεις κ το καις (ΕΚΤΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!!!) Δινοντας του σχημα κ μορφη....οπως σου αρεσει!!! :D

Link to comment
Share on other sites

το τσιμεντο που αλοιφουν μετα πανω απο το φελιζολ ειναι ασφαλες?

Link to comment
Share on other sites

αλοστε απο τζαμι ειναι μονο η προσοψη το υπολοιπο ενυδρειο εινα κατασκευασμενο απο μεταλο ξυλο ναυλον

Αυτο το ειδα μολις τωρα.,..πριν εδωσα βαση μονο στην αφροκολλα..

Τι μεταλο?!?!?!? Ξυλινα εφτιαχναν παλια οποτε μπορει κ να πετυχει το κολπο....Το μεταλλο ομως δεν ξερω αν ειναι "οκ" ακομα κ ανοξείδωτο να ειναι....(οπως ο χαλκος πχ που δεν κανει καλο....ή ο μολλυβδος-αν δεν κανω λαθος) το ναϋλον ομως που το εβαλες? :D Για ριξε καμια φωτο γιατι με σκαλωσες τωρα! :D

Link to comment
Share on other sites

το τσιμεντο που αλοιφουν μετα πανω απο το φελιζολ ειναι ασφαλες?

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α ΧΗΜΙΚΟ-ΤΟΞΙΚΟ.Αλλιως-δυστυχως=θανατος ολων των ζωντανων 1000%

Δεν ξερω να σου πω για το τσιμεντο συγγεκριμενα καθως κ στις λιμνες πχ χρησιμοποιουν αρκετοι κ χωρις προβληματα(απο οσο ξερω τουλαχιστον) Οποτε ας περιμενουμε καποιον εμπειρο να μας διαφωτησει καλυτερα... :D

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω δεί να κάνουν είναι πάνω απο το φενιζόλ να βάζουν μια ειδική ρητίνη

2 στοιχείων για τρόφιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας μια foto απο αυτό που κάνεις, πολλοί ενδιαφέρονται για "διαφορετικά υλικά". Μην φοβάσε τους θερμοπυρηνικούς που θα κατακρίνουν, όπως είπες, ένα test είναι, αν πιάσει... Δημιουργείς νέα μόδα, αν πάλι όχι τότε σημασία θα έχει η προσπάθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Το φελιζολ που βαζουν στα Αφρικανικα ενυδρεια ειναι καθολου τοξικο?

Link to comment
Share on other sites

Για να το βαζουν στα ενυδρεια -μαλλον οχι!!(δεν ειμαι κ σιγουρος βεβαια!) αλλα κ εγω γιαυτο το ειπα...γιατι εχω δει οτι ολοι οι αφρικανοι βαζουν αυτο το φελιζολ....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδες φωτος θα προσπαθησω να βαλω αυριο

υ.γ. τα μεταλα που χρησιμοποιω καληπτοντε μα ναυλον για να αποφυγω τποιχων διαροες γιαυτο και το αγχος μου για το background θελω να μην φενετε το ναυλον

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρός πολυουρεθάνης αφου στεγνωσει δεν ειναι τοξικος.

Αφρός πολυουρεθάνης (για τοποθετήσεις πορτών, αρμούς ένωσης παραθύρων, ρολλών κλπ. Χωρίς προωθητικά αέρια και FCKW, ο αφρός μετά την πήξη του δεν είναι επιβλαβής για την υγεία)

http://www.spitia.gr/greek/eksoplismos/oik...perivallon1.htm

Μαλιστα η πολυουρεθανη χρησιμοποιειται στην κατασκευη ακομα και προφυλακτικων.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%....84.CE.B5.CE.BE

Ωστοσο πρεπει να χρησιμοποιηται με προσοχη γιατι : "Οι ισοκυανάτες που προέρχονται από μια σύνθετη διαδικασία παραγωγής με βάση το χλώριο, απελευθερώνουν στο περιβάλλον (εσωτερικό και εξωτερικό του κτηρίου) αμίνες, ουσίες ιδιαίτερα επικίνδυνες για τους ανθρώπους. Σε περίπτωση δε πυρκαγιάς παράγεται κυάνιο, ουσία φοβερά τοξική"

http://www.spitia.gr/greek/eksoplismos/oik...hermomonosi.htm

Δηλαδη η τοξικη ουσια του ειναι η ισοκυανη και η καυση της εμπεριεχει μεγαλους κινδυνους

Ισοκυανικά

Τα ισοκυανικά χρησιμοποιούνται ευρέως στην παραγωγή πολυουρεθάνης (π.χ. πλαστικά, αφρός ουρεθάνης, κόλλες και νήματα). Οι φωτιές που προέρχονται από την καύση σύγχρονης επίπλωσης με ταπετσαρίες και μονωτικά υλικά συχνά οδηγούν στην έκλυση ισοκυανικών. Τα σπουδαιότερα ισοκυανικά είναι το διισοκυανικό τολουόλιο (TDI), το ισοθειοκυανικό μεθύλιο και το ισοκυανικό μεθύλιο. Το ισοκυανικό μεθύλιο είναι η ενδιάμεση τοξική χημική ουσία που διέφυγε κατά την πυρκαγιά σε εργοστάσιο παρασκευής παρασιτοκτόνων στην Bhopal της Ινδίας και προκάλεσε παροδική τύφλωση ή και το θάνατο από πνευμονικό οίδημα σε περισσότερα από 2000 άτομα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%....84.CE.B5.CE.BE

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οπως λεει πολυ καλα ο φιλος μου κοιτα εδω τι φτιαξαμε! η πολυερθανη ειναι ακυνδινη οπως και το τσιμεντο που χρησημοποιησα ( για δεξαμενες νερου ) κοιτα φωτο να δεις αποτλεσμα...ας μην βιαζομαστε να απαντησουμε λοιπον.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ χερομε που μπορω να βαλω αφρο στην ουσια σωζομε ετσι θα μπορεσω να σταθεροποιησω την κατασκευη απο φελιζολ που εφτιαξα για την πλατη και θα διακοσμησω ευκολα τα πλαινα του ενυδριου ωστε να μην φαινετε καθολου το ναυλον εσωτερικα

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή.Ότι κάνεις με υλικά που δε γνωρίζεις το τελικό αποτέλεσμα που θα σου δώσουν,λόγω διόγκωσης ή πολυμερισμού, καλό θα ήταν να τα δοκιμάζεις αρχικά σε ξεχωριστή επιφάνεια.Είναι κρίμα να πάει χαμένος ο κόπος λόγω βιασύνης. :D

Link to comment
Share on other sites

post-10276-1275920016_thumb.jpgpost-10276-1275920101_thumb.jpgpost-10276-1275920195_thumb.jpgοριστε και μερικες φωτογραφιες
Link to comment
Share on other sites

post-10276-1275920366_thumb.jpgpost-10276-1275920415_thumb.jpgpost-10276-1275920466_thumb.jpgκαι ο τροπος κατασκευης του background

βεβαια η κατασκευη εχει προχορησει παρα πολυ σε συγκριση με οτι εχετε δει αλλα δεν προλαβα να ανευασω φωτος εχει ολοκληρωθει το καπακι καθος εχει ξεκηνισει και η εξωτερικη διακοσμηση του

Link to comment
Share on other sites

πασιαμ δεν θέλω να σε στεναχορισω αλλα μαλλον θα εχεις διαρροες, το ναιλον δεν το θλεπω σαν καλη λυση. τωρα το backroud ειναι καθαρα δικο σου γουστο, εγω θα σκευτομουνα κατι πιο ρεαλιστικο και πιο φυσικο... μην βιαζεσαι παντος, σιγα σιγα θα προβλεψεις και θα αποφυγεις πολλα λαθη που θα σου βγουν σε καλο.

η κορνιζα μπροστα ας πουμε φενονται οι βιδες.... σηγουρα θα υπαρχει και καποιος αλλος τροπος....

Link to comment
Share on other sites

To ναυλον ειναι μονοκοματο διπλομενο στα 3 και εχει φορεθει σαν σακουλα ωσον αφορα τισ βηδες στην κορνιζα θα στοκαριστουν και θα βαφουν στο ιδιο χρωμα αλοστε εγω ηθελα να φτιαξω κατι με οτι περισεματα ειχα στην αποθηκη μου οποτε και μερικες ατελιες να υπαρχουν δεν με πειραζει αλοστε μην ξεχαμε οτι μεχρι τωρα δεν εχω δωσει πανω απο 15-20 ευρο κατηντησα ρακοσιλεκτης γιαυτο το ενυδρειο και μεχρι τωρα εχω αγορασει τα μισα μεταλα και μερικες βυδες

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θέλω να δω το αποτέλεσμα. Ανέβαζε και φωτογραφίες παράλληλα να λέμε και καμιά γνώμη...

Πάντως ότι και να γίνει, θα το έχεις δουλέψει και θα έχεις αποκτήσει μια πολύ καλή εμπειρία στο τι να ΜΗΝ ξανά κάνεις...

(Και εμένα πάντως κάτι δεν μου κάνει με το ναυλον)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...