Jump to content

Ταίζοντας Τον Betta Μου Με Ζωντανά Σκουληκια Grindal


Freeman

Recommended Posts


Με ποικοιλία τροφών εχουμε πολύ εντιπωσιακά χρώματα!!

Σε κάποια φάση θα τον δείτε να κάνει flaring στο δακτυλο μου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να πώ λιγα πράγματα για την καλλιέργεια αυτών των μικρών σκουλικιών

Κατ'αρχήν είναι πολύ μικρα (-5mm) και μπορούν ευκολα να φαγωθούν και απο γόνο.

Είναι πραγματικά απίστευτο με πόση ταχύτητα πολλαπλασιάζονται και αυτό μας επιτρέπει να ταίζουμε αρκετά ενυδρεία μας χωρίς να κινδυνέψει η καλιέργειά μας.

ΔΕΝ βρωμάνε καθόλου πραγμα που το έιχα λίγο έγνοια όταν τα πήρα.Εχουν πια περίεργη-διακριτική μυρωδια υγρασίας.

Είναι πολύ ευκολη η συλλογή τους χαρις αυτο το τζαμάκι που κολλάνε πάνω όταν τρώνε!

Θέλουν ελάχιστη φροντίδα!

Αν κάποιος πάρει μία καλλιέργεια όταν αυξηθει αρκετα ο πλυθησμός των σκουλικιών μπορεί καλιστα να τα χωρίσει σε 2 τάπερ ωστε αν πάθει κάτι ενα απο τα δυο να μήν χαθούν τελειως τα σκουλίκια.Απλά πρέπει να γεμίσει ένα τάπερ με φοινικόχωμα ή humus για terrarium (πολύ φθηνο) και να μεταφέρει σκουλικια στο καινούριο τάπερ.Οταν πολλάπλασιαστούν αρκετά αρχίζουμε πάλι το τάισμα

Τα ψάρια δείχνουν να το λατρέυουν και πηδούν απ'την χαρά τους όπως έκανε και ο beta πιο πάνω :D

(Lynyrd Skynyrd :) )

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Μπορέιτε επίσης να ταίζετε τα σκουλίκια με λιγμένα flakes αντι να τα πετάτε.Εγω σήμερα τα τάισα με Goldfish flakes της Omega One (απο την εποχή των δεινοσαύρων :) ) και έγινε χαμός

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρος, ότι με τη σωστή διατροφή που ακολουθείς, σύντομα θα σε ανταμείψει με τα υπέροχα χρώματά του! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

τα grindal μπορουν να τα φανε ολα τα ψαρια οπως σκαλαρια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα μια καλλιέργεια White worms απο το ebay.Οταν πολλαπλασιαστούν αρκετά θα πάρετε όλοι :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα μια καλλιέργεια White worms απο το ebay.Οταν πολλαπλασιαστούν αρκετά θα πάρετε όλοι :)

Από όσα έχω διαβάσει και χωρίς να έχω προσωπική πείρα, τα σκουλήκια που πήρες είναι αρκετά δύσκολο να διατηρηθούν στο ελληνικό κλίμα. Τα white worms αγαπούν τη δροσιά και το σκοτάδι. Επιβιώνουν σε θερμοκρασίες ανάμεσα στους 15-21 °C. Δε ξέρω πως θα καταφέρεις να κρατήσεις τόσο χαμηλά την θερμοκρασία όταν αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα μια καλλιέργεια White worms απο το ebay.Οταν πολλαπλασιαστούν αρκετά θα πάρετε όλοι :)

μπορω να βρω και καλλιεργεια grindal απο ebay ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μακαροναδα <_<

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα που έχω διαβάσει!

Δεν είναι όμως πολύς κόπος;

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα που έχω διαβάσει!

Δεν είναι όμως πολύς κόπος;

Καθόλου κόπος

2 φορές την εβδομάδα μόνο ταίζω τα σκουλίκια και οταν στεγνώσει το χώμα σους ρίχνω λίγω νεράκι

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω να φτιαξω μια καλλιεργια αλλα δεν ξερω πως... αν μπορει να μου εξηγησει καποιος...η να μου πει τουλαχιστον σε ποιο σιτε ειναι.. <_<

Link to comment
Share on other sites

θελω και εγω να φτιαξω μια καλλιεργια αλλα δεν ξερω πως... αν μπορει να μου εξηγησει καποιος...η να μου πει τουλαχιστον σε ποιο σιτε ειναι.. <_<

Τώρα το καλοκαίρι δεν είναι καλή περίοδος για καλλιέργεις αγού κάνει πολύ ζέστη,ούτε τα δικά μου βλέπω να την βγάζουν καθαρή

Τώρα αν θές να πάρεις μπορείς να βρείς απο το ebay αλλα καλύτερά ψάξε πρώτα εδώ ,υπάρχουν μέλη που πουλάνε

Τα καλύτερα είναι τα Grindal που είναι και ανθεκτικά

Η καλλιέργεια γίνεται μέσα σε ένα τάπερ με humus (θα το βρείς στα πετ σοπ) μετα ανοιγεις τρίπες στο καπάκι και βάζεις σγουγκάρι στις τρίπες για να μην βγούν.Αυτό ηταν όλο

Το humus πρέπει πάντα να είναι νοπό όχι ομως και να κολυμπούν

Link to comment
Share on other sites

ααα και μετα ριχνω τροφη απο τα ψαρια και ετσι βγαινουν σκουλικακια? αν καταλαβα καλα ειπες να κανω τρυπα στο καπακι και μετα απλως ριχνω το χωμα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο...αλλα για να φερουν τετοια πραγματα στην Λαρισα..πρεπει να γινει θαυμα...!!!Πηστευω ειναι πιο θρεπτικο απο ολες τις επεξεργασμενες τροφες ασε που ειναι και φυσικο...απο την παραγογη στην καταναλωση :D

(Lynyrd Skynyrd) <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...