Jump to content

Co2 δεν μου πετυχαίνει


jimn

Recommended Posts

Παιδιά εδώ και μια εβδομάδα παιδεύομαι να φτιάξω DIY CO2 και δεν γίνεται με τίποτα.Έχω χαλάσει ένα βουνό ζάχαρη και δεν ξέρω και εγώ πόση μαγιά,αν έρθει άνθρωπος στο σπίτι και ζητήσει καφέ με ζάχαρη δεν θα έχουμε να του βάλουμε.Ακολουθώ πιστά την συνταγή και τις οδηγίες από το φόρουμ και δεν γίνεται τίποτα,το παράξενο έγινε όταν ήρθε ένας φίλος από το σπίτι και φτιάξαμε από την αρχή όλη την κατασκευή,έκανε και εκείνος το μείγμα που φτιάχνει ο άνθρωπος 4 κάθε εβδομάδα για τα δικά του ενυδρεία και έφυγε σίγουρος ότι πλέον ήταν όλα καλά και το επόμενο πρωί ότι θα βλέπαμε και μπουρμπουλήθρες.Τρεις μέρες μετά και φουσκάλα δεν είδαμε ούτε για δείγμα.Ανακατεύοντας απαλά και κυκλικά το μπουκάλι της coca cola βγάζει για 3 δευτερόλεπτα φουσκάλες και μετά τέλος.Τι στο καλό γίνεται πια? Και πυρηνική κεφαλή να προσπαθούσα να κάνω μετά από τόσες προσπάθειες θα τα είχα καταφέρει.Τα φώωωωωτα σας Χριστιανοί :):D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σφράγησες εκει που μπαίνει το σολινάκι στο μπουκάλι με σιλικόνη?

Πιθανών να βρίσκει το CO2 διέξοδο και να βγαίνει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και μια εβδομάδα παιδεύομαι να φτιάξω DIY CO2 και δεν γίνεται με τίποτα.Έχω χαλάσει ένα βουνό ζάχαρη και δεν ξέρω και εγώ πόση μαγιά,αν έρθει άνθρωπος στο σπίτι και ζητήσει καφέ με ζάχαρη δεν θα έχουμε να του βάλουμε.Ακολουθώ πιστά την συνταγή και τις οδηγίες από το φόρουμ και δεν γίνεται τίποτα,το παράξενο έγινε όταν ήρθε ένας φίλος από το σπίτι και φτιάξαμε από την αρχή όλη την κατασκευή,έκανε και εκείνος το μείγμα που φτιάχνει ο άνθρωπος 4 κάθε εβδομάδα για τα δικά του ενυδρεία και έφυγε σίγουρος ότι πλέον ήταν όλα καλά και το επόμενο πρωί ότι θα βλέπαμε και μπουρμπουλήθρες.Τρεις μέρες μετά και φουσκάλα δεν είδαμε ούτε για δείγμα.Ανακατεύοντας απαλά και κυκλικά το μπουκάλι της coca cola βγάζει για 3 δευτερόλεπτα φουσκάλες και μετά τέλος.Τι στο καλό γίνεται πια? Και πυρηνική κεφαλή να προσπαθούσα να κάνω μετά από τόσες προσπάθειες θα τα είχα καταφέρει.Τα φώωωωωτα σας Χριστιανοί :):D

φιλε μου μηπως χανει το καπακι της μπουκαλας σου?

ποσα λιτρα ειναι το μιγμα και τι αναλογιεσ βαζεις?

την μαγια καλο ειναι να την διαλυεις σε νερο του ενυδρειου και το μειγμα της ζαχαρης να εχει ιδια περιπου θερμοκρασια,κοντα στους 30.

επισης,οταν ανακαλετευσ την μαγια,βαζε ενα κουταλακι του γλυκου ζαχαρι μεσα,οπως επισης

σε ολο το ,μιγμα βαλε και λιγο απο την παλια!

εμενα μου ξεκινανει μετα απο λιγες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μηπως χανει το καπακι της μπουκαλας σου?

ποσα λιτρα ειναι το μιγμα και τι αναλογιεσ βαζεις?

την μαγια καλο ειναι να την διαλυεις σε νερο του ενυδρειου και το μειγμα της ζαχαρης να εχει ιδια περιπου θερμοκρασια,κοντα στους 30.

επισης,οταν ανακαλετευσ την μαγια,βαζε ενα κουταλακι του γλυκου ζαχαρι μεσα,οπως επισης

σε ολο το ,μιγμα βαλε και λιγο απο την παλια!

εμενα μου ξεκινανει μετα απο λιγες ωρες.

Αν δεν κάνω λάθος κοντά στους 30 η μαγιά καίγεται,την ανακατεύω όντος με νερό του ενυδρείου(26-27 βαθμούς) και το ζαχαρόνερο το έχω αναμίξει και στους 28(που λέει εδώ) και στους 23 βαθμούς(που λέει αλλού) και το αποτέλεσμα το ίδιο.Διαρροή δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κοντά στους 30 η μαγιά καίγεται,την ανακατεύω όντος με νερό του ενυδρείου(26-27 βαθμούς) και το ζαχαρόνερο το έχω αναμίξει και στους 28(που λέει εδώ) και στους 23 βαθμούς(που λέει αλλού) και το αποτέλεσμα το ίδιο.Διαρροή δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά.

αρα το κανεις σωστα!

βαλε το μπουκαλι στην μπανιερα μεσα σε νερο και κουνισε το να δεις για διαρροες.

αν και παλι ειναι οκ,τοτε μαλλον βαζεις λιγη μαγια.

Link to comment
Share on other sites

αρα το κανεις σωστα!

βαλε το μπουκαλι στην μπανιερα μεσα σε νερο και κουνισε το να δεις για διαρροες.

αν και παλι ειναι οκ,τοτε μαλλον βαζεις λιγη μαγια.

αυτό είναι το καλύτερο... βάλτο όλο μαζί σε ένα κουβά και κούνα το να δημιουργηθεί πίεση... εγώ βάζω τα λεφτά μου στη διαρροή :)

Link to comment
Share on other sites

οταν πατας το μπουκαλι λίγο βγάζει μπουρμπουλιθρες μεσα στο ενυδρειο?

προσοχη οχι πολύ και μπει μίγμα στο ενυδρειο!!!!

αν ναι δεν εχεις διαρροή. οποτε κατι δεν γίνεται στο μιγμα καλά.

νερο γιατι βάζεις απο το ενυδρείο?

εμένα ξεκινάει το πολυ σε μιση ώρα

Link to comment
Share on other sites

οταν πατας το μπουκαλι λίγο βγάζει μπουρμπουλιθρες μεσα στο ενυδρειο?

προσοχη οχι πολύ και μπει μίγμα στο ενυδρειο!!!!

αν ναι δεν εχεις διαρροή. οποτε κατι δεν γίνεται στο μιγμα καλά.

νερο γιατι βάζεις απο το ενυδρείο?

εμένα ξεκινάει το πολυ σε μιση ώρα

Ναι

Τα έχω δοκιμάσει όλα,κάποιος μου το είπε και αυτό και το έκανα :)

Link to comment
Share on other sites

οταν πατας το μπουκαλι λίγο βγάζει μπουρμπουλιθρες μεσα στο ενυδρειο?

προσοχη οχι πολύ και μπει μίγμα στο ενυδρειο!!!!

αν ναι δεν εχεις διαρροή. οποτε κατι δεν γίνεται στο μιγμα καλά.

νερο γιατι βάζεις απο το ενυδρείο?

εμένα ξεκινάει το πολυ σε μιση ώρα

αυτό που λες δεν είναι απόλυτο... εάν είναι μικρή η διαρροή μπορεί να είναι αρκετή για να μην βγάλει CO2 στο ενυδρείο αλλά πατώντας το μπουκάλι επειδή η πίεση είναι πολλαπλάσια να βγάζει... το έχω δει πολλεεεεεεεεεές φορές :)

Link to comment
Share on other sites

πάρε αλλο καπάκι.

το τρυπας ελάχιστα με σουβλί ή με ψαλιδάκι.

κοβεις ΛΟΞΑ το σωληνακι ισα να περάσει η μύτη και το τραβας απο κάτω με ενα πενσάκι. δεν θα χρειαστει ουτε σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και σιλικόνη στην ΕΞΩ πλευρά από το καπάκι της coca cola,δεν ξέρω αν είναι ενυδριακή(cosmos lak sil marine).Έκανα βλακεία?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και σιλικόνη στην ΕΞΩ πλευρά από το καπάκι της coca cola,δεν ξέρω αν είναι ενυδριακή(cosmos lak sil marine).Έκανα βλακεία?

βλακεία δεν έκανες αλλά παιδεύεσαι τσάμπα... το καλύτερο είναι αυτό που σου είπε ο tasosgv :)

Link to comment
Share on other sites

πάρε αλλο καπάκι.

το τρυπας ελάχιστα με σουβλί ή με ψαλιδάκι.

κοβεις ΛΟΞΑ το σωληνακι ισα να περάσει η μύτη και το τραβας απο κάτω με ενα πενσάκι. δεν θα χρειαστει ουτε σιλικονη.

Ακριβώς έτσι το έχω κάνει,γι΄αυτό και λέω ότι δεν έχω διαρροή σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

σου παραθέτω την συνταγή όπως την ετοιμάζω.

1 λιτρο νερο ( μέτρηση απο μπουκάλι 1λ γάλα)

2,5 φλυτζάνια τσαγιου ζάχαρη. (μέτρηση με φλυτζάνι κλασσικο τσαγιου, οχι την μεγάλη κουπα )

1 κοφτο κουταλάκι γλυκου μαγια (σε φακελάκια την αγοραζω απο SM )

ζεσταίνω το νερό με την ζάχαρι και ανακατευω να διαλυθει. μολις γίνει διάφανο το μιγμα το βγάζω απο την φωτια και το αφήνω να παγωσει 28 βαθμους (βάλε ενα θερμομετρο)

κατεβάζεις την θερμοκρασία πιο γρήγορα με το να βάλεις το κατσαρολάκι σε μια λεκάνη με παγωμενο νερο.

λοιώνω την μαγια σε μισό ποτήρι νερό ( 28 βαθμους ) καλά και την αφήνω για 10 λεπτά

κάνε τσιγάρο.

1.βάζω το μιγμα με το ζαχαρόζουμο στο μπουκάλι ,

2.στο ποτηράκι με την μαγιά μία κουταλιά του γλυκου ζάχαρη και ανακατεύω καλά και το ρίχνω στο μπουκάλι και αυτο μεσα.

κλείνω το πώμα με την σύνδεση και σε 30΄ θα αρχίσει να κάνει ζύμωση και το αποτέλεσμα.

καλή επιτυχία.

κρατάει περίπου 17 μέρες( το αλλάζω γιατι μειώνετε το co2)

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα ειναι με τη σωστη ροη τοποθετημενη? (αν και θα το καταλαβαινες απο τα ζαχαρονερα στο πατωμα, αλλα λεω)

:)

Link to comment
Share on other sites

λοιώνω την μαγια σε μισό ποτήρι νερό ( 28 βαθμους ) καλά και την αφήνω για 10 λεπτά

2.στο ποτηράκι με την μαγιά μία κουταλιά του γλυκου ζάχαρη και ανακατεύω καλά και το ρίχνω στο μπουκάλι και αυτο μεσα.

Το κουταλακι τη ζαχαρη βαζε το στο ποτηρι που διαλυεις τη μαγια πριν το αφησεις 10 λεπτα.

Για να αρχισει γρηγορα η ζυμωση στη διαλυμενη μαγια το αφηνεις 10 λπετα.

Χωρις τη ζαχαρη δεν αρχιζει.

Link to comment
Share on other sites

Η αεροπετρα ειναι με τη σωστη ροη τοποθετημενη? (αν και θα το καταλαβαινες απο τα ζαχαρονερα στο πατωμα, αλλα λεω)

Μήπως εννοείς αντεπίστροφη βαλβίδα; :)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με αλλη μαγια μηπως αυτη ειναι ξεθυμασμενη

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με αλλη μαγια μηπως αυτη ειναι ξεθυμασμενη

το τσεκαρα και αυτό λήγει τον 11/2011

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το σωληνακι απο τη σκαλα και εξω απο το ενυδρειο.

1. Βουλωσε την ακρη με το δαχτυλο σου, ξεβιδωσε το καπακι απο το μπουκαλι και φυσα μεσα στο σωληνακι που προεξεχει να δεις αν ειναι αεροστεγες ή χανει καπου στην πορεια προς το ενυδρειο.

2. Ασε ελευθερη την ακρη του σωληνα και ξαναφυσα να δεις αν βγαινει αερας και δεν ειναι βουλωμενο καπου.

Link to comment
Share on other sites

Το κουταλακι τη ζαχαρη βαζε το στο ποτηρι που διαλυεις τη μαγια πριν το αφησεις 10 λεπτα.

Για να αρχισει γρηγορα η ζυμωση στη διαλυμενη μαγια το αφηνεις 10 λπετα.

Χωρις τη ζαχαρη δεν αρχιζει.

δεν το αφήνω για να αρχίσει η ζύμωση !!!

κάνει ομοιογένεια το υλικο (νερο μαγιά )

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, είχα το ίδιο πρόβλημα και όχι μόνο για 1 εβδομάδα, αλλά επί 1 1/2 μήνα έφτιαχμνα και πέταγα... :D

Μου είχαν δώσει όλες τις πιθανές απαντήσεις, είχα κάνει τα πάντα, έλεγχα σε κουβά, αλλά τίποτα. Δεν έβρισκα ούτε διαρροή, ούτε λάθος στο μείγμα. Μόλις άρχιζε να φουσκώνει, έχανε μετά από λίγο.

Τι έφταιγε; Είχα βάλει ρακόρ και σιλικόνη στο καπάκι και αφού δοκίμασα τα πάντα, είπα να το πετάξω και να βάλω σκέτο καπάκι που θα ανοίξω τρύπα και θα περάσω λοξά το σωληνάκι.

Και ως εκ' θαύματος δούλεψε. Συμπέρασμα: έχανε από το καπάκι και δεν φαινόταν!!!

Γι' αυτό κοίτα για διαρροή όπως σου είπαν.

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά σου καταθέτω την δική μου πικρή εμπειρία... :rasp:

Καλή τύχη! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...