Jump to content

ΧΡΥΣΟΨΑΡ0 ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ


Recommended Posts

post-21377-1282589671_thumb.jpgΠροσπαθώ απεγνωσμένα να σώσω το ψαράκι μου. Είναι 6,5 χρονών και ζει σε ένα 60λιτρο ενυδρείο μόνο του και το ταίζω φυλλαράκια της TETRA για χρυσόψαρα.

Οι μετρήσεις του νερού είναι φυσιολογικές. Από την αρχή του καλοκαιριού παρουσίασε πρησμένη κοιλιά. Έκανα θεραπεία με STERAZIN για εσωτερικά παράσιτα (για 10 μέρες) και διατροφή με αρακά όπως μου συστήθηκε από το FORUM. Είδα βελτίωση και η κοιλιά του ξεπρήστηκε αρκετά αλλά πριν από 10 μέρες φούσκωσε περισσότερο από την πρώτη φορά σε σημείο που δεν μπορεί να ανέβει στην επιφάνεια ενώ προσπαθεί, και χάνει την ισορροπία του. Όρεξη για φαγητό έχει και τρώει φυλλαράκια που του βυθίζω μπροστά του. Δεν βλέπω περιτώμματα εδώ και μέρες. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως είναι DROPSY; Μήπως έχει καταπιεί χαλίκια;

post-21377-1282589891_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - parislifeguard
Link to comment
Share on other sites

Δώσε τις τιμές του νερού σου.

Τάισμα με βρασμένο αρακά και baktotabs τις οποίες θα τις σπας σε κομματάκια και θα τις δίνεις να τις φάει μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις πόσο αρακά και κάθε πότε; και από κανονική τροφή πότε, πόσο;

Τώρα βρίσκεται σε θεραπεία με STERAZIN στην έβδομη μέρα (έχω να του δώσω αύριο και την δέκατη μέρα)

Κάνει να διακόψω την θεραπεία του; Οι ταμπλέτες γιατί πράγμα είναι; σε τι δοσολογία;

Εσύ τι πιστεύεις ότι έχει το ψάρι; Σήμερα το πρωί εφαγε 3 μπαλάκια αρακά.

Οι μετρήσεις νερού ειναι φυσιολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρακά και baktotabs κάθε μέρα από μία φορά και καθόλου κανονική τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...