Jump to content

Τιμές νερού


magman

Recommended Posts

ΝΟ3:500mg/l

NO2:25mg/l

GH:>21

KH:3

pH:6,4

Δεν μπήκα στον "κόπο" να κοιτάξω για αμμωνία. Στο νερό ζούσαν ~40 πανέμορφα γκάπυ...

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3:500mg/l

NO2:25mg/l

GH:>21

KH:3

pH:6,4

Δεν μπήκα στον "κόπο" να κοιτάξω για αμμωνία. Στο νερό ζούσαν ~40 πανέμορφα γκάπυ...

καθολου καλες θα ελεγα,

NO2 πρεπει να ειναι μηδεν

NO3 μεχρι 30,το 500 λιγο απιθανο μου φαινεται

τα γκαπυ θελουν ΡΗ κοντα στο 8

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Link to comment
Share on other sites

καθολου καλες θα ελεγα,

NO2 πρεπει να ειναι μηδεν

NO3 μεχρι 30,το 500 λιγο απιθανο μου φαινεται

τα γκαπυ θελουν ΡΗ κοντα στο 8

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

Ήταν η τελευταία τιμή στο stick. Νομίζω οτι αν είχε πιο σκούρο θα πήγαινε κι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η τελευταία τιμή στο stick. Νομίζω οτι αν είχε πιο σκούρο θα πήγαινε κι αλλο!

[/quote

τα stick δεν ειναι καθολου αξιωπιστα,καλυτερα να παρεις υγρα τεστ να εισαι συγουρος και να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό. Αν και έχω εξοικειωθεί με τα χρωματά τους. Όπως και να έχει στο δικο μου νερο δεν έχουν δώσει ποτέ τετοια αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες 25 ΝΟ2 δεν θα ζουσε τιποτα.

Πολλα ζωντανα σε λιγο νερο.

Αραιωσε τα και κανε (αναγκαστικα) συχνες αλλαγες αν δεν κρατιεται καθαρο το νερο.

ιδανικες τιμες αζωτου

NH3/NH4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0-25+ (5-15 για φυτεμενο)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες 25 ΝΟ2 δεν θα ζουσε τιποτα.

Πολλα ζωντανα σε λιγο νερο.

Αραιωσε τα και κανε (αναγκαστικα) συχνες αλλαγες αν δεν κρατιεται καθαρο το νερο.

ιδανικες τιμες αζωτου

NH3/NH4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0-25+ (5-15 για φυτεμενο)

Για να μην παρεξηγηθώ οι τιμές αυτές ήταν απο το νερό τις σακούλας που μετέφερα τα ψάρια στο ενυδρείο μου. Είπα να μετρήσω πιο πόλύ για να δώ σε τι pH ζούσαν για να κάνω πιο αργή προσαρμογή (νομίζω οτι είναι λογικό αυτό που σκέφτηκα). Τι να πώ, μπορεί να ήταν λάθος η μέτρηση αλλά στα ~30 τέστ που εχω κάνει με τα συγκεκριμένα δεν είχα δει ποτέ τέτοιες τιμες στο δικό μου νερό!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ οι τιμές αυτές ήταν απο το νερό τις σακούλας που μετέφερα τα ψάρια στο ενυδρείο μου. Είπα να μετρήσω πιο πόλύ για να δώ σε τι pH ζούσαν για να κάνω πιο αργή προσαρμογή (νομίζω οτι είναι λογικό αυτό που σκέφτηκα). Τι να πώ, μπορεί να ήταν λάθος η μέτρηση αλλά στα ~30 τέστ που εχω κάνει με τα συγκεκριμένα δεν είχα δει ποτέ τέτοιες τιμες στο δικό μου νερό!

ααα

καλα μη στηριζεσαι σε μετρηση σε σακουλα.

ολες οι τιμες αλλαζουν γρηγορα και τραγικα σε τοσο λιγο νερο αν δεν ακολουθουνται ασφαλεις διαδικασιες

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; ;) Πάντως το νερό ήταν δεν ήταν 30 λεπτά στη σακούλα!

Link to comment
Share on other sites

ααα

καλα μη στηριζεσαι σε μετρηση σε σακουλα.

ολες οι τιμες αλλαζουν γρηγορα και τραγικα σε τοσο λιγο νερο αν δεν ακολουθουνται ασφαλεις διαδικασιες

;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρειο εχεις τα γκαπακια;

Μπορεις να κανεις μετρηση στο δικο σου ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ τα έχω σε 100lt φυτεμένο ενυδρείο. Μετρήσεις κάνω τακτικά, έχει γίνει το βίτσιο μου. Μάλλον μικρός ήθελα να γίνω χημικός ;) Σας παραθέτω τις πρωινές μετρήσεις όπως τις θυμάμαι, με μια επιφύλαξη στα GH και KH γιατί δεν μπορώ να ανατρέξω στις σημειώσεις μου αυτή τη στιγμή. Όλες οι τιμές είναι πρίν το φάρμακο για το Ick :D

NH3:0

NH4:0

NO2:0

NO3:20

pH:7.2

KH:6

GH:>7

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...