Jump to content

Αναγνώριση λαθρεπιβάτη


Recommended Posts

Νομίζω οτι ο κύριος και η παρέα του ρικανίζουν τα φυτά μου. Γνωρίζει κανείς το όνομά του;

post-22014-1282833881_thumb.jpg

post-22014-1282833902_thumb.jpg

post-22014-1282833918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει αριστεροστροφο κελυφος οποτε ειναι Physa acuta.

Δεν πειραζει τα φυτα.

Μονο αν λιμοκτονισει θα τσιμπισει καποια τρυφερα ή σαπια μερη των φυτων.

Αν ειχε δεξιοστροφο και ηταν Lemnaea strangalis, αυτα εχουν κακη φημη αλλα κι αυτα αν πεινασουν θα φανε φυτα.

Κοιτα κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306910

Τα φυτα αν εχουν τρυπες μπορει να οφειλεται και σε ελλειψη καλιου (potassium)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αριστεροστροφο κελυφος οποτε ειναι Physa acuta.

Δεν πειραζει τα φυτα.

Μονο αν λιμοκτονισει θα τσιμπισει καποια τρυφερα ή σαπια μερη των φυτων.

Αν ειχε δεξιοστροφο και ηταν Lemnaea strangalis, αυτα εχουν κακη φημη αλλα κι αυτα αν πεινασουν θα φανε φυτα.

Κοιτα κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306910

Τα φυτα αν εχουν τρυπες μπορει να οφειλεται και σε ελλειψη καλιου (potassium)

Ναι μου το είχες πεί και σε άλλο πόστ... θα αγοράσω συμπλήρωμα προσεχώς. Ευχαριστώ πολύ για την αναγνώριση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει αριστεροστροφο κελυφος οποτε ειναι Physa acuta.

Δεν πειραζει τα φυτα.

Μονο αν λιμοκτονισει θα τσιμπισει καποια τρυφερα ή σαπια μερη των φυτων.

Αν ειχε δεξιοστροφο και ηταν Lemnaea strangalis, αυτα εχουν κακη φημη αλλα κι αυτα αν πεινασουν θα φανε φυτα.

Κοιτα κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306910

Τα φυτα αν εχουν τρυπες μπορει να οφειλεται και σε ελλειψη καλιου (potassium)

αν εχουν τρυπες τα φυτα υπαρχει τεστ καλιου ή ριχνουμε προλειπτικα συμπληρωμα??? :)

Link to comment
Share on other sites

αν εχουν τρυπες τα φυτα υπαρχει τεστ καλιου ή ριχνουμε προλειπτικα συμπληρωμα??? :)

Εγώ έριξα κάλιο και το φαινόμενο σταμάτησε. Βέβαια έβαλα και άλλα πράγματα (σταδιακά). Αν θες δες εδώ για τα φυτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έριξα κάλιο και το φαινόμενο σταμάτησε. Βέβαια έβαλα και άλλα πράγματα (σταδιακά). Αν θες δες εδώ για τα φυτά μου.

ευχαριστωω :):):)

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το DIY διοξείδιο. Είναι πολύ εύκολο και κοστίζει ~5€ (αν βάλεις αερόπετρα αντί για σκάλα).

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το DIY διοξείδιο. Είναι πολύ εύκολο και κοστίζει ~5€ (αν βάλεις αερόπετρα αντί για σκάλα).

εχω ηδη co2 diy με σκαλα διαχυσης...ατο φωτισμο εχω ψιλοκολλησει..γιατι θελω να τν αυξησω..αλλα με περιοριζουν τα εκατοστα μου και το καπακι μου...αλλα θα το βρω κι αυτο :P

ευχαριστω παντως :):):)

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ απλή και εύκολη λύση για το φωτισμό είναι το αλουμινόχαρο :) Τώρα πόσο θα σου δώσει δεν ξέρω πάντως οι ανακλαστήρες του εμπορίου δίνουν πάνω απο 100% απόδοση!

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ απλή και εύκολη λύση για το φωτισμό είναι το αλουμινόχαρο :) Τώρα πόσο θα σου δώσει δεν ξέρω πάντως οι ανακλαστήρες του εμπορίου δίνουν πάνω απο 100% απόδοση!

ευχαριστω και παλι :) ...αλλα και ανακλαστηρα εχω.. :P μονο αλλη μια λαμπιτσα θελω... ελπιζω μες την βδομαδα να το χω οκ...(αν τα καταφερω.. :) )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να βάλω αυτή που έχει ήδη το ενυδρείο (12€-15€ 11watt). Έχω μεγάλο πρόβλημα με το καπάκι. Είναι πολύ ελαστικό και φωβάμαι να βάλω κλασική λάμπα γιατί τη βλέπω να κάνει μπλούμ. Καλή τιμή το καρφουρίσιο αλλά αν άρχιζα απο την αρχή θα έπαιρνα κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να βάλω αυτή που έχει ήδη το ενυδρείο (12€-15€ 11watt). Έχω μεγάλο πρόβλημα με το καπάκι. Είναι πολύ ελαστικό και φωβάμαι να βάλω κλασική λάμπα γιατί τη βλέπω να κάνει μπλούμ. Καλή τιμή το καρφουρίσιο αλλά αν άρχιζα απο την αρχή θα έπαιρνα κάτι καλύτερο...

εγω λεω να κανω κατι τετοιο . http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=10930&st=0

(αμα τα καταφερω) γτ δν με παιρνει να προσθεσω μονο...πρεπει να κανω αφαιρεση προσθεση...δν χωρανε αλλιως... :)

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις Τ5 λάμπες που είναι πιο κοντές σε περισσότερα watt αν το πρόβλημά σου είναι το μήκος. Εγώ που έκανα μία έρευνα αγωράς βρήκα ηλεκτρονικό μπάλαστ για Τ5 28Watt 21€ στο Αιγάλεω. Τα στεγανά ακροφύσια τσιμπάνε λίγο αλλά είναι μονόδρομος IMO. Φτυνή επιλογή σε λάμπα είναι η Sylvania Grolux. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...